Корань n-й ступені і яго ўласцівасці 11-й клас

  • Магільная Наталля Віктараўна, настаўнік матэматыкі

Мэты ўрока:

адукацыйная:

  • фарміраванне ў вучняў цэласнага
    ўяўленні аб корані n-ой ступені, навыкаў
    свядомага і рацыянальнага выкарыстання
    уласцівасцяў кораня пры вырашэнні розных задач.

якая развівае:

  • спрыяць развіццю алгарытмічнага,
    творчага мыслення, развіваць навыкі
    самакантролю.

выхаваўчыя:

  • спрыяць развіццю цікавасці да прадмета,
    актыўнасці,
  • выхоўваць акуратнасць у рабоце,
  • уменне працаваць у камандзе, выказваць уласнае
    меркаванне, даваць рэкамендацыі.

абсталяванне:

  1. Апорны план на дошцы.
  2. Прэзентацыя да ўрока.
  3. Раздатачны матэрыял: Табліцы для вуснага
    рахунку.
  4. Карткі з заданнем для індывідуальнай працы.

План урока.

  1. Арганізацыйны момант, слайд.
  2. Вусны рахунак (размінка, табліца № 8).
  3. Актуалізацыя апорных ведаў.
  4. Праблемная сітуацыя (задача № 1, 2, 3), слайд.
  5. Рашэнне задач абавязковага ўзроўню па
    варыянтам (I, II), праверка з кансультантамі (па
    вучаніцы на кожны варыянт).
  6. Рашэнне заданняў сярэдняга ўзроўню з
    кансультантам (загадзя падрыхтаваны вучань),
    праца ў малых групах, слайд з рашэннем.
  7. Падвядзенне вынікаў абагульнення матэрыялу.
  8. Хвіліна здароўя (гімнастыка для вачэй).
  9. Кантроль ведаў вучняў па дадзенай тэме,
    правядзенне праверачнай работы з наступнай
    самаправеркі, слайд.
  10. Рэзервовае заданне на лагічнае мысленне,
    слайд.
  11. Падвядзенне вынікаў урока, выстаўленне адзнак.
  12. Хатняе заданне па падручніку Калмагораў (у
    залежнасці ад вынікаў выканання
    праверачнай работы), слайд.
  • паспяхова справіліся. Вывучыць пункт 33, разабраць
    прыклады № 1 і № 3 з падручніка, выканаць па
    узоры № 417 (а, б), № 419 (а, б).
  • дапушчаныя памылкі ў абавязковай часткі працы — №
    391-39 3 (а, б)
  • дапушчаныя памылкі ў дадатковай частцы работы —
    № 394, 410 (а)

ХОД УРОКА

прывітанне

Перад вучнямі ставіцца мэта ўрока, слайд.

Матывуецца дадзеная мэта, прагаворваецца
выхад на канчатковы вынік, вынік урока.

Аб’яднаць у адзінае цэлае паняцці: Слова —
Сімвал — Вобраз.

размінка: Табліца № 8 для вуснага рахункі.

Задаюць пытанні вучням:

1. Вылічыць прыклады, запісаныя ў 8-ым радку;

2. Якое ўласцівасць кораня неабходна
выкарыстоўваць, каб вылічыць прыклады 7-й
радкі. (Адказ: ўласцівасць творы кораня n-ой
ступені)

3. Назавіце нумар прыкладу з слупка 8.1,
значэнне якога роўна 10. (Адказ: № 6)

4. Як можна з дапамогай кораня n-ай ступені
запісаць лік 2, выкарыстоўваючы табліцу прывесці
некалькі прыкладаў. (Адказ: напрыклад слупок 8.1 —
прыклады пад нумарамі 1, 2, 5, 7)

Назавіце нумар прыкладу, у якім адказам
з’яўляецца лік, адпаведнае парадкаваму
нумары літары Д ў рускім алфавіце. (Адказ: слупок
8.1, № 4)

Актуалізацыя апорных ведаў

праблемная сітуацыя

Задача № 1:

Выкарыстоўваючы графік функцыі у = х5.

Знайсці карані ўраўненні х5= 7

Задача № 2:

Колькі каранёў мае ўраўненне х4= 5

Чаму?

Знайсці гэтыя карані

Задача № 3:

Выкарыстоўваючы графік адказаць на пытанні:

Пры якім значэнні параметру а, раўнанне мае
адзін корань. (Адказ: пры а = 0)

Пры якім «а» раўнанне мае два кораня? (ОВЕТ:
пры а> 0)

Пры якім «а» раўнанне мае больш за два
каранёў. (Адказ: ні пры якім значэнні а)

пры якім «А» раўнанне не мае каранёў.
(Адказ: пры а< 0)

Рашэнне задач абавязковага ўзроўню

Навучэнцы вырашаюць заданні абавязковага ўзроўню
(Картка аранжавага колеру) па двух варыянтаў. У
дошкі (адваротны бок) працу выконваюць два
навучэнцаў з кансультантамі.

Час выканання работы 10-12 хвілін, затым
адбываецца праверка вынікаў вылічэнняў, усё
навучэнцы параўноўваюць свае адказы, адбываецца
карэкцыя Зун.

Картка (аранжавага колеру).


варыянт I

варыянт II

-2

х4= 81

-0,5

у3 = 125

У гэты ж час вырашаюцца заданні сярэдняга
ўзроўню (картка сіняга колеру) з кансультантам,
праца ў малых групах, слайд з ходам рашэнні для
самаправеркі.


Вырашыць раўнанне, выкарыстоўваючы
спосаб замены зменнай

Дадатковае заданне: Спросціце выраз. Адказ: 2,4

Падвядзенне вынікаў абагульнення матэрыялу

Хлопцы, увага.

Аб’яднаць у адзінае цэлае: Слова — Знак —
Вобраз, слайд

1. З якім матэматычным паняццем мы працавалі
сёння — корань n-ой ступені

2. Што мы ўжывалі для вылічэнняў кораня n-ой
ступені — ўласцівасці

3. Колькі каранёў мае ўраўненне хn= А,
калі n — няцотны лік — адзін корань

4. Колькі каранёў мае ўраўненне хn= А,
калі n -четное лік — залежыць ад а:

калі а — адмоўнае, то няма каранёў;

калі а = 0, то адзін корань;

калі а — станоўчае, то два кораня.

Хвіліна здароўя (гімнастыка для вачэй)

Наступны этап урока кантроль ведаў вучняў
па дадзенай тэме, правядзенне праверачнай работы з
наступнай самаправеркі, слайд

Праверачная работа (15-18 хвілін)

Праверачная работа па тэме ««Корань
n-ой ступені і яго ўласцівасці «


варыянт I

варыянт II

абавязковы ўзровень
выбарам адказу)
А1. вылічыць:

1) 81; 2) 9; 3) 3;

А1. вылічыць:

1) 1; 2) 2; 3) 20;

А2. Вылічыць: -2

1) -8; 2) 4; 3) -4;

А2. вылічыць

1) 100; 2) 10; 3) 1;

А3. вылічыць:

1) 50; 2) 25; 3) 5;

А3. Вылічыць: -6

1) — 24; 2) — 12; 3) 12;

А4. Вырашыць раўнанне: х6= 64

1)
2; 2) -4; 4 3) -2; 2

А4. Вырашыць раўнанне: х5= 32

1)
-2; 2) 2; 3) -2; 2

абавязковы ўзровень
(Пазначыць адказ)
А5. вылічыць:

=

адказ:

А5. вылічыць:

адказ:

А6. Пераўтварыць выраз:

=

адказ:

А6. Пераўтварыць выраз:

адказ:

Заданні з разгорнутым рашэннемВ1. Знайсці значэнне выразу:

адказ:

В1. Знайсці значэнне выразу:

=

адказ:

крытэрыі ацэнкі:

Правільна выкананыя 4 заданні — «3»

Правільна выкананыя 6 заданняў — «4»

Правільна выкананыя 7 заданняў — «5»

Падвядзенне вынікаў урока, праверка работ
навучэнцамі, выстаўленне адзнак
.

Вучні абменьваюцца працамі і правяраюць па
слайд з адказамі, падлічваюць правільнае
колькасць балаў, выстаўляюць ацэнку алоўкам
і здаюць настаўніку для паўторнай праверкі.

Аналізуючы вынікі праверачнай работы,
настаўнік падводзіць вынікі ўрока, выстаўляе адзнакі
у часопіс і дзённікі навучэнцаў, задае хатняе
заданне.

«5» —

«4» —

«3» —

«2» —

На індывідуальную кансультацыю ў суботу (5
ўрок) запрашаюцца навучэнцы, якія не справіліся і
абавязковым узроўнем па тэме.

Хатняе заданне (у залежнасці ад
вынікаў выканання праверачнай работы).

Слайд. Настаўнік называе прозвішчы навучэнцаў, і
паказвае на слайдзе інд. д / з.

«5» — паспяхова справіліся — вывучыць пункт 33,
разабраць прыклады № 1 і № 3 з падручніка, выканаць
па ўзоры № 417 (а, б), № 419 (а, б);

«3» — дапушчаныя памылкі ў абавязковай часткі
працы — № 391-393 (а, б);

«4» — дапушчаныя памылкі ў дадатковай частцы
працы — № 394, 410 (а);

«2» — выконваюць другі варыянт праверачнай
працы і прыносяць яго на індывідуальную
кансультацыю ў суботу.

дадатак 1


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018