Канспект урока па навакольнага свету Якія бываюць расліны?

  • Габдрахманова Аксана Табриковна, настаўнік пачатковых класаў

мэта:

— Пазнаёміць дзяцей з назвамі груп раслін
(Дрэвы, хмызнякі, трава), з раслінамі,
адносяцца да той ці іншай групе.

задачы:

— Развіваць пазнавальны інтарэс,
фарміраваць уменне рабіць высновы.
— Выхоўваць культуру зносін у групах, у парах.
— Выхоўваць любоў і беражлівыя адносіны да
прыродзе.

абсталяванне:

  • карткі з выявай раслін,
  • карткі з назвамі груп раслін,
  • схематычны малюнак істотных
    прыкмет кожнай групы раслін,
  • прэзентацыя.

ход урока


этап уроказместЗаўвага
Арганізацыйны момант.

мэта:
наладзіць дзяцей на плённую працу на ўроку.

— Пачынаем урок навакольнага свету. мы
пакажам, як навучыліся працаваць на ўроках, але
самае галоўнае, мы павінны папрацаваць на сябе,
даведацца нешта новае на ўроку.

— У кожнага на парце
сігнальная картка. Гэтая картка для мяне. У
канцы урока з дапамогай шкалы вы пакажаце мне, як
засвоілі тэму ўрока. І ў той жа час вы
проконтролируете сябе.

Падрыхтоўка да ўспрымання новага
матэрыялу.

Мэта: стварэнне сітуацыі поспеху,
падвесці дзяцей да пастаноўкі новай вучэбнай
задачы.

Урок пачнем з загадак:

Руская прыгажуня
Стаіць на паляне
У зялёнай кофтачцы,
У белым сарафане

(Бяроза)

Нізкі, ды калючы,
Салодкі, ды не пахкімі.
Ягады сарвешся —
Ўсе рукі обдерешь.

(Агрэст)

Ёсць адзін такі кветка,
Ня вплетешь яго ў вянок
На яго пахукай злёгку:
Была кветка — і няма кветкі.

(Дзьмухавец)

Калка, зялёную
Ссеклі сякерай.
Калка, зялёная
Да нас прыходзіць у дом.

(Елка, хвоя)

Толькі крані —
Отдернешь далонь
Абпальвае трава,
Як агонь!

(Крапіва)

чырвоненькую матрошка
Беленькі сердечко,
На кустах расце
І салодкая як мёд.

(Маліна)

— Прачытайце яшчэ раз адгадкі і падумайце, якім
адным словам можна ўсё гэта назваць?

/ Расліны /

(Па меры адгадваньня карткі з
адказамі з’яўляюцца на дошцы).

(На дадзеным этапе
ўрока ствараецца сітуацыя поспеху — дзеці з
цікавасцю выконваюць прапанаванае заданне, а
галоўнае — зараз дзеці упэўненыя ў сваіх ведах).

Паведамленне тэмы урока:— Такім чынам, сёння мы будзем казаць аб
раслінах
, высветлім, якія бываюць расліны.

Слайд 1.

Тэма ўрока адлюстроўваецца на слайдзе.
Праца над новай тэмай.

мэта:
пастаноўка новай вучэбнай задачы, яе рашэнне.

— Вы хутка і правільна адгадалі
загаданыя расліны, а ці бачылі вы іх?

— Я
прапаную вам папрацаваць у групах. Ваша задача
— суаднесці назвы расліны з яго
малюнкам.

Адна група працуе на дошцы, астатнія
рыхтуюцца правяраць.

Праводзіцца праверка.

слайд 2

У астатніх гэтак жа?

— Малайцы. З раслінамі вызначыліся дакладна.
Веды вонкавага аблічча раслін дапаможа вам
канкрэтней разабрацца — якія бываюць
расліны.
А свет раслін вельмі разнастайны і
прадстаўленыя на дошцы расліны таксама розныя.

— А ці можна іх па якім небудзь прыкметах
размеркаваць на групы?

— Давайце паспрабуем. Вам трэба будзе яшчэ раз
папрацаваць у групах. паспрабуем размеркаваць
расліны на групы.

Праверка. 1 чалавек ад групы дае справаздачу ў
дошкі

слайд 3

— Што атрымалася ў астатніх груп?

Далей варта разбор:

— Чаму бяроза і елка патрапілі ў адну групу?

— У іх ёсць адзін цвёрды, пакрыты карой ствол.
Гэта адрознівае іх ад астатніх раслін.

— Як назавем гэтую групу раслін? — Дрэвы.

— Ці ўсё дрэвы аднолькавыя? Якія сярод іх
можна вылучыць? / Лісцяныя, іглічныя /.

— Як іх распазнаем? / Лісцяныя дрэвы маюць
лісты ў выглядзе пласцінак, іглічныя — іголкі, г.зн.
хвоинки /.

— Такім чынам, адну групу раслін мы выдзелілі —
дрэвы.

— Чаму ў адну групу трапілі агрэст і
маліна?

У іх ёсць некалькі тонкіх сцеблаў —
Стволікі.
Гэта іх адрознівае ад іншых груп
раслін.

— Як назавем гэтую групу раслін?
хмызнякі
.

— Мы вылучылі яшчэ адну групу раслін —
хмызнякі.

Аналагічна праводзіцца праца з групай
«Травы».

— Такім чынам, хлопцы, якія тры групы раслін вы
выдзелілі? Назавіце адметныя прыкметы
кожнай групы.

слайд 4

Выкарыстоўваецца групавая форма працы.

(Навочнае
прадстаўленне раслін дапаможа дзецям у
далейшым даследаванні).

Дзеці ў групах павінны паспрабаваць выявіць
групы раслін — дрэвы, хмызнякі, трава па
іх істотным прыкметах.

/ Калі з’явіліся сумнеўныя варыянты,
адкладаем іх у бок, іх разгледзім пасля
вылучэння істотных прыкмет кожнай групы
раслін /.

/ З’яўляецца схематычны малюнак /

/ З’яўляецца картка з назвай дадзенай
групы /.

Веды вонкавага аблічча раслін — дрэў
павінны дапамагчы зарыентавацца, што дрэвы
бываюць лісцяныя і іглічныя.

/ З’яўляецца схематычны малюнак /.

З’яўляецца картка з назвай над дадзенай
групай.

/ На дадзеным этапе ўрока важна даць дзецям
папрацаваць самастойна, паразважаць,
зрабіць высновы, параўнаць свае здагадкі з
іншымі меркаваннямі /.

/ Дзеці яшчэ раз падагульняюць атрыманыя веды,
абагульняюць /.

/ Калі меліся сумнеўныя варыянты раслін
пры працы ў групах, разглядаюцца іх
істотныя прыкметы і расліна заносіцца ў
пэўную групу /.

Фізхвілінкам.

Мэта: даць
перадышку дзецям, адпачыць, рэалізоўваецца
здароўезберагальнай кампанент.

Вецер дзьме ў твар нам,
Запампавалася дрэўца.
Вецер цішэй, цішэй, цішэй,
Дрэўца ўсё вышэй, вышэй.
Замацаванне новага матэрыялу.

мэта:
праверыць, як дзеці засвоілі тэму ўрока,
самакантроль.

— Давайце праверым, верныя Ці нашы
пошукі. Дапаможа нам падручнік. с. 46, прачытаць
параграф. / Чытае адзін вучань /.

— верныя Ці
апынуліся нашы высновы?

— Праверым, як засвоілі матэрыял. працаваць будзем
у рабочых сшытках.

1 шэраг — с. 20 №5
2,3 шэраг — с. 19 № 3
4 шэраг — с. 19 № 1.

Взаимопроверка.

— 1 шэраг, У каго ўсё дакладна?
— 2,3 шэрагі, хто справіўся без памылак?
— аналагічна 4 шэраг.

/ З дапамогай падручніка -достоверного
крыніцы, дзеці звяраюць атрыманыя
самастойна, высновы, заключаюць, ці правы яны
былі ў сваіх здагадках /.

/ Заданні даюцца
дыферэнцыравана /. Хлопцы ў класе пасаджу па
шэрагах — па «сілам».

/ Праца ажыццяўляецца ў парах /.

/ Сумнеўныя варыянты разглядаюцца /

Вынік урока.слайд 5

— Такім чынам, хлопцы,
што новага даведаліся пра расліны?

— На якія групы дзеляцца ўсе расліны?

— Назавіце істотныя прыкметы кожнай групы
раслін.

— Пакладзіце перад сабой сігнальныя карткі і
адзначце пры дапамозе шкалы, як вы зразумелі тэму
ўрока

слайд 6

Пытанні на слайдзе.
Хатняе заданне.Падручнік с. 48 -49 чытаць пра прыгажосць
раслін. Падрыхтаваць паведамленне пра які небудзь
расліне — чым яно дзіўна
Заданне запісана на дошцы.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018