Правапіс склонавых канчаткаў прыметнікаў мужчынскага і ніякага роду адзіночнага ліку. 4-ы клас

  • Волкава Анжэла Аляксандраўна, настаўнік пачатковых класаў

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (700,4 кБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

Мэты ўрока:

  • Удасканальваць уменне навучэнцаў схіляць прыметнікі, правільна пісаць заканчэння;
  • Развіваць увагу, назіральнасць, уменне абагульняць і рабіць высновы;
  • Выхоўваць культуру мовы, уменне мець зносіны сябар з адным, працаваць разам.

абсталяванне:

  • Раздатачны матэрыял — карткі з літарамі для складання слоў (дадатак 1);
  • Мультымедыйны праектар і экран;
  • Прэзентацыя да ўрока.

ход урока

1. Арганізацыйны момант (Слайд 1)

— Мы пачынаем ўрок рускай мовы.

— І тэма нашага ўрока «Правапіс склонавых канчаткаў імёнаў прыметнікаў мужчынскага і ніякага роду адзіночнага ліку «(слайд 1)

— А пачнем мы нашу працу з размінкі.

2. Размінка (дадатак 1)

— Вазьміце карткі з літарамі і назавіце тыя, якія абазначаюць галосныя гукі.

— Якімі могуць быць галосныя ў словах?

— Як праверыць напісанне ненаціскных галоснай?

— На якія групы дзеляцца зычныя?

— Назавіце літары, якія абазначаюць няпарнага звонкія зычныя.

— Назавіце літару, якая пазначае няпарны глухой зычны.

— Як праверыць напісанне парных зычных?

3. Праца ў групах (дадатак 1)

— А цяпер, працуючы ў групах, выканайце наступныя заданне: (слайд 2)

Працуючы ў «чацвёрку», з літар на картках навучэнцы складаюць словы: зіма, холад, раніца, акно, сіла.

— Праверым, як вы справіліся з заданнем. (слайд 3)

— А, каб усе даведаліся, якое слова склала ваша група, вызначыце, за якой малюначкам яно схавалася. (Слайды 3)

Да кампутара па чарзе падыходзяць па адным вучню з кожнай групы і, пстрыкаючы па малюнку, замяняюць яе словам. (Чарговасць не мае значэння, бо у прэзентацыі выкарыстоўваюцца трыгеры). Пасля выканання задання навучэнцамі, настаўнік пераходзіць на слайд 4.

4. Паўтарэнне вывучанага матэрыялу (Слайд 4)

— Да якой часціны мовы адносяцца гэтыя словы?

— Што такое імя назоўнік?

— Як называецца змена імя назоўніка па склонах?

— Якая частка словы змяняецца пры скланенні?

— А я папрашу вас змяніць слова, падабраўшы да яго аднакарэнныя прыметнік. (Слайд 5)

Да кампутара па чарзе падыходзяць па адным вучню з кожнай групы і, пстрыкаючы па адпаведнага прамавугольніка, «адкрываюць» новае слова. (Чарговасць не мае значэння, бо у прэзентацыі выкарыстоўваюцца трыгеры).

— Што такое прыметнік?

— Ад чаго залежаць лік, род і склон імёнаў прыметнікаў?

— Выканайце наступнае заданне: (слайд 6)

Вучні выконваюць заданне індывідуальна ў рабочых сшытках.

5. Параўнанне Н. і У.П. імёнаў прыметнікаў мужчынскага і ніякага роду.

— Ваша самастойная праца дапаможа нам аднавіць прапановы.

Слайд 7 — Якое імя прыметнік трэба ўставіць у гэтую прапанову?

— У форме якога склону спажывём імя прыметнік «зімовы» ў гэтым сказе? (Слайд 8)

Навучэнцы выказваюць свае здагадкі і правяраюць правільнасць адказаў пстрычкай на назву склону. (Чарговасць не мае значэння, бо у прэзентацыі выкарыстоўваюцца гіперспасылкі).

— Чаму прыметнік стаіць у форме назоўнага склону? (Слайд 8)

— На якое пытанне адказвае прыметнік? (Слайд 8)

— Назавіце канчатак пытання. (Слайд 8)

— Назавіце канчатак імя прыметніка. (Слайд 8)

Адказы вучняў на пытанні адлюстроўваюцца на экране (слайд 8).

Аналагічная работа выконваецца па слайдах 9 — 10, 11 — 12, 13 — 14, 15 — 16.

— Прачытайце прапановы, якія мы аднавілі. (Слайд 22)

— У якой паслядоўнасці іх трэба расставіць, каб атрымаўся тэкст. (Слайд 22)

— Запішыце тэкст у сшыткі, вылучыце заканчэння імёнаў прыметнікаў і пакажыце іх склон.

— Параўнайце запісаны тэкст з тэкстам практыкаванні 49 на старонцы 174. (слайд 23)

6. Абагульненне (Слайд 24)

— У якіх склонах ўжытыя імёны прыметнікі ў тэксце? (Слайд 24)

— На якое пытанне адказваюць імёны прыметнікі мужчынскага роду ў форме Н. ?

— Якія заканчэння яны могуць мець?

— На якое пытанне адказваюць імёны прыметнікі мужчынскага роду ў форме У.П. ?

— Якія заканчэння яны могуць мець?

— На якое пытанне адказваюць імёны прыметнікі ніякага роду ў форме Н. ?

— Якія заканчэння яны могуць мець?

— На якое пытанне адказваюць імёны прыметнікі ніякага роду ў форме Н. ?

— Якія заканчэння яны могуць мець?

— Што цікавага ўбачылі?

— Як жа мы будзем адрозніваць гэтыя склоны ў імёнаў прыметнікаў?

— А як будзем правяраць заканчэння імёнаў прыметнікаў?

7. Вынік урока (Слайд 25)

— Малайцы, хлопцы. Вы сёння добра папрацавалі. Я дзякую ўсім за актыўную працу. Наш урок скончаны.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

60 − = 54