Узаемадзеянне тэл. Маса як мера інэртнасці

  • Крывашэева Наталля Юр’еўна, настаўнік фізікі

мэты:

  • навучальныя: Ўвесці паняцце масы як меры
    інэртнасці целаў з выкарыстаннем структурнага
    падыходу.
  • Якія развіваюць: Развіваць пазнавальныя
    інтарэсы, навыкі працы з вымяральным прыборам
    — вагамі, уменне вырашаць задачы на ​​ўзаемадзеянне
    тэл.
  • выхаваўчыя: выхоўваць беражлівыя
    стаўленне да тэхнікі, прывіваць цікавасць да
    прадмеце «фізіка».

Тып урока: ўрок атрымання новых ведаў з
выкарыстаннем структурнага падыходу,
мультымедыя.

абсталяванне: два цыліндру на нітках,
падвешаныя на штатыве, дзве каляскі рознай масы,
пругкая спружына, рычажные шалі, набор разновесов,
гір, спружынныя шалі, відэафільм «Маса тэл»,
праграма на кампутары для дэманстрацыі вопыту
па ўзаемадзеянні тэл, па ўзважвання целаў рознай
масы.


ход урока

I. Арганізацыйны момант. матывацыйны
пачатак. (2 мін)

— Добры дзень. Расстаўце ногі па шырыні плячэй.
А цяпер звернем тулава направа наколькі
можам і запомнім месца на сцяне, куды
дацягваецца наш погляд. Запомнілі? цяпер
вернемся ў зыходнае становішча.

І зараз зноў павернемся направа, але
пастараемся паглядзець яшчэ далей. Такім чынам,
павярнуліся, павярнуліся, так каб яшчэ далей
паглядзець. Дзякуй, сядайце.

— Ва ўсіх атрымалася паглядзець у другі раз
далей? Я і ў першы раз папрасіла вас
павярнуцца, так як толькі вы зможаце. але ва
другі раз усё павярнуліся значна далей. А
атрымалася так таму, што перад намі стаяла мэта
— павялічыць папярэдняе дасягненне. — Дык вось,
юныя фізікі, заўсёды, калі ў чалавека ёсць мэта,
ён можа дамагчыся значна большага. Такім чынам, наша
мэта на ўроку — вывучыць паняцце масы як меры
інэртнасці тэл, навучыцца вымяраць масы тэл і
палепшыць вашыя дасягненні ва ўжыванні ведаў на
практыцы. Працаваць будзем са структурнымі
схемамі, якія вы дома ўклеіць у сшытак.
Запішыце лік, тэму ўрока.


II. Рашэнне праблемнага пытання. дэманстрацыя
досведаў з цыліндрамі, каляскамі. (7 мін)

Па ходзе тлумачэння новага матэрыялу апора на
структурную схему па тэме «Узаемадзеянне тэл.
Маса тэл «. <дадатак 1>

праблема: «Чаму пры нераўнамерна
руху змяняецца хуткасць целаў? «Вопыт з
цыліндрамі. <малюнак 1>

выснову: Калі цела змяняе сваю хуткасць, то
заўсёды можна паказаць іншае цела, дзеянне
якога выклікала гэта змена — адбываецца
УЗАЕМАДЗЕЯННЕ ТЕЛ! «

пытанне: Ад чаго залежыць змяненне
хуткасці тэл пры іх узаемадзеянні?

Досведы з падручніка па ўзаемадзеянні каляскі з
пласцінкай, двух калясак. У першым выпадку
механічны рух не ўзнікае. (Праца за РС
з мультымедыя). Пры ўзаемадзеянні двух калясак і
пласцінкі мы назіраем узнікненне
механічнага руху ў дзвюх калясак. робячы
рознымі грузы на калясках, мы заўважаем, што яны
набываюць розныя хуткасці.

галоўная выснова: Узаемадзеянне тэл прыводзіць да
змене іх хуткасцяў. Прычым, хуткасці
змяняюцца па-рознаму. Калі цела пры
ўзаемадзеянні з іншым целам менш змяняе
сваю хуткасць, то кажуць, што яно больш
інэртна
.

III. Тлумачэнне новага матэрыялу. (10 мін)

З прыведзеных досведаў можна зрабіць выснову, што
цела большай масы больш інэртныя, чым цела
меншай масы. Такім чынам, маса — гэта мера
інэртнасці тэл.
Такім чынам, інертнасць —
ўласцівасць, уласцівае ўсім матэрыяльным аб’ектам
(Матэрыяльным кропках).

Ведаючы масу аднаго з целаў, мы заўсёды можам
ацаніць масу іншага:

— калі пры ўзаемадзеянні хуткасці тэл
мяняюцца аднолькава, то масы тэл роўныя.
— калі няма, то масу другога цела можна вылічыць
з суадносін хуткасцяў.

Маса ў фізіцы пазначаецца літарай m. за адзінку
масы ў сістэме СІ прыняты 1 кілаграм. эталон
масы захоўваецца ў г. Севре ў Францыі. копіі
эталона захоўваюцца ў розных краінах.

малюнак 2

Вытворнымі адзінкамі масы з’яўляюцца:

1 г = 0,01 кг1 т = 1000 кг1 мг = 0,000001 кг1 ц = 100 кг

малюнак 3

Самы просты спосаб вызначэння масы —
ўзважванне (параўнанне з эталонам). выкарыстоўваюцца
розныя шалі: спружынныя (Кантар, бязмен), рычажные,
электронныя (праца з падручнікам па мал. 21).
Прынцып ўзважвання на рычажных вагах
заключаецца ў ураўнаважванні. У стане
раўнавагі сумарная маса гір вядомай масы
роўная масе узважваюць цела. паспрабуем
вызначыць масы тэл з дапамогай рычажных вагаў.
Знаёмімся з правіламі ўзважвання. вызначаем
масы тэл.

Прымяненне ў побыце і на дарогах. верш
пра масу і інертнасць:

Ведаю я з сёмага класа:
Галоўнае для цела — маса.
Калі маса вялікая,
Жыцьцё целу нялёгкая;
З месца цела цяжка зрушыць,
Цяжка ўверх яго падкінуць,
Цяжка хуткасць змяніць.
Толькі ў тым каго вінаваціць?

<дадатак 2>


IV. замацаванне пройдзенага

Прагляд відэафільма «Маса». абмеркаванне
фільма. (10 мін)

V. Рашэнне задач. (12 мін)

  1. практыкаванне №6
  2. Гульня «Хто наперад?» (Перавесці адзінкі масы ў
    СІ) -задания на картках. <дадатак
    3
    >
  3. Чаму пры стрэле куля і стрэльбу набываюць
    розныя хуткасці?
  4. Маючы доўгую гумовую нітка, вызначыце на
    вопыце, якая з дзвюх калясак мае вялікую масу?
  5. Два хлопчыка на каньках, адштурхнуўшыся рукамі
    адзін ад аднаго, паехалі ў розныя бакі са
    хуткасцямі 3 м / с і 6 м / с. Маса якога хлопчыка
    больш і ў колькі разоў? (Першага, у 2 разы).


VI. Вынік урока. Хатняе заданне

§18-20, пераказ структурнай схемы,
падрыхтавацца да лабараторнай рабоце №3, кіраўніцтвам. 6 (4
мін)

Кожны з вас змог дасягнуць пастаўленыя ў
пачатку ўрока мэты? Што вы сёння даведаліся новага?
Што паўтарылі? Замацавалі? Чаму навучыліся на
ўроку?


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018