Дыферэнцыяцыя гукаў [з] — [з]

  • Яндыбаева Надзея Сяргееўна, настаўнік-лагапед

мэты:

  • навучыць дзяцей адрозніваць гукі
    (Дыферэнцаваць) [З] — [З] па звонкасьці —
    глухости на слых і вымаўленне;
  • развіваць слыхавую памяць, творчае
    уяўленне, мысленне і гаворка;
  • выхоўваць уменне працаваць у калектыве,
    добразычлівасць.

абсталяванне:

  • наглядна аформлены зала, група (можна ў выглядзе
    казачнага царства),
  • малюнкі — паштовы голуб, Бураціна, Вясёлы
    язычок;
  • карткі з літарамі З і З;
  • разрезные літары, запіскі з канвертамі;
  • прадметныя малюнкі на адпаведныя гукі;
  • аўдыёзапіс «Рэха», рамантычныя гукі
    прыроды;
  • каляровай тэст Люшера — прастакутнікі, кубік з
    лічбамі, куфэркі.

ход урока

1. Арганізацыйны момант

лагапед: Добры дзень, хлопцы! Сёння я хачу
вам прапанаваць адправіцца ў падарожжа ў «Краіну
Граматы «.
Падарожнічаць мы будзем ў часе.
Але для гэтага нам неабходныя чароўныя каляровыя
квіткі (каляровай тэст Люшера).

Усе квіткі ў мяне ў канверце. Яны розныя —
жоўтыя, зялёныя і чырвоныя, карычневыя, чорныя і
блакітныя — выбірайце любыя! Выберыце той білет,
які вам здаецца самым прыгожым (такім
чынам, мы можам убачыць іх эмацыйнае
стан на пачатак заняткі).

лагапед: Прашу заняць свае месцы. Бачу, што вы
гатовыя адправіцца ў наша падарожжа!


2. Рэлаксацыя і агульнае паслабленне

лагапед (Прайграецца невялікі фрагмент
рамантычнай музыкі)
:

— Селі, расслабіліся. Зачынілі ўсе свае вочкі. І
прадставілі сабе, што вашыя ручкі цёплыя, цяпло ад
кончыкаў пальцаў праходзіць па ўсім целе. ножкі,
ручкі, тулава расслабленыя. ваша цела
становіцца лёгкім, бязважкім.

Мы з вамі ляцім ў часе. перад намі
праносяцца дні, ночы, тыдня, месяца, года.
Уявіце, што мы з вамі ляцім на белых
паветраных аблоках праз малочныя берага і
шакаладныя ракі, над зялёнымі лугамі з сакавітай
травой і яркімі кветкамі.

Палёт наш завяршаецца, цела набывае сваю
цяжар, ​​наліваецца сілай і бадзёрасцю. І вось мы з
вамі прыбытку ў незвычайную краіну. Паглядзіце, як
тут прыгожа!


3. Паведамленне тэмы і мэт урока

лагапед: Хлопцы! Паштовы голуб нам прынёс
ліст. Гэты ліст ад Бураціна! Давайце-ка
адкрыем яго і зачытаў! (Выстаўляецца карцінка
Бураціна, лагапед адкрывае канверт і чытае
ліст).

Мілыя мае сябры!
Будучыя школьнікі!
Піша Бураціна Вам
З такой нагоды:
Злы, падступны Карабас
У краіну Граматы трапіў.
Нарабіў ён шмат бед,
Ключык залатой забраў!
Паспяшайцеся хутчэй
Літарах — гукаў дапамажыце!
У злога Карабаса
Ключык мой вы забярыце.

— Хлопцы, дапаможам яму?


4. Артыкуляцыйная гімнастыка «Казка пра
Вясёлым язычком «

лагапед: У «Краіну Граматы» мы зможам
трапіць толькі тады, калі пройдзем незвычайныя
перашкоды, якія Ты падрыхтаваў нам злы
Карабас. І ў гэтым нам дапаможа Вясёлы Язычок.

— Давайце зазірнем да яго ў госці?
— А вы ведаеце, дзе жыве Вясёлы Язычок?

дзеці: За пунсовымі вуснамі, за белымі зубамі. ць
роце.

лагапед: Правільна! У некаторым царстве, у
некаторай дзяржаве, за пунсовымі вуснамі, за белымі
зубамі жыве Вясёлы Язычок. Ён кожную раніцу
шырока адкрываў акенца. Вітаўся з сонейкам.

— Пакажыце, як Язычок вітаецца з сонейкам:
«- Добры дзень, сонейка — колоколнышко!», »
Добры дзень, травіцу-муравушка! — вітаўся з
траўкай (Падняць кончык мовы ўверх, апусціць
уніз).

Раніцай прачынаюся, улыбаюсь я.
Сонейка смяецца, гледзячы на ​​мяне.
Я гляджу на сонца, маму бачу я.
Маё сонца — мама мілая мая!

лагапед: Язычок кожную раніцу мыўся
халоднай вадой з-пад крана і чысціў свае зубкі,
каб ніколі не хварэць, быць моцным, адважным,
цягавітым.

Трэба, трэба мыцца
Зранку і ўвечары!
Хай хваробы нас баяцца,
Хай яны не ходзяць да нас!

— Ён усміхаўся, падстаўляў далонькі да вадзіцы,
слухаў яе песеньку — «С-С-С» і прыгаворваў (імітацыя
мыцця з выкарыстаннем элементаў
расслабляльнага самамасажу — лёгкае
пагладжвання, вібрацыя):

Вадзіца, вадзіца,
Ўмый маё тварык,
Каб вочкі блішчалі,
Каб шчочкі чырванелі,
Каб смяяўся роток
І кусаўся зубок!

— Памыўшыся, Язычок стаў чысціць ніжнія зубкі.
Прыводзіць сябе ў парадак. Тата падарыў яму тры
цудоўныя шчоткі (Выконваецца практыкаванне
«Пачысцім зубкі»).

Чышчу зубкі, чышчу зубкі,
Каб яны блішчалі,
Каб яны бялелі,
І ніколі не хварэлі!

— Прывёў сябе Язычок ў парадак: ўмыўся, апрануўся,
пачысціў зубкі.
— Малайцы і вы, хлопцы!


5. Паўтарэнне і замацаванне пройдзенага
матэрыялу

лагапед: А вось і першае заданне. Перад тым як
выканаць яго, ўспомнім, што мы даведаліся
цікавага на мінулым занятку? (Дзеці
ўспамінаюць пройдзены матэрыял.)

— Здзейснена, дакладна! Мы вучыліся адрозніваць гукі
[З] — [З]. А якія гэта гукі? Паглядзім у верхні
паверх гукавога хаткі?

(Дзеці ўспамінаюць ўсё аб гуках і адказваюць.)

лагапед: Як свішча помпа?

дзеці: С-С-С

лагапед: Раскажыце пра гук [З]. Які ён,
хлопцы?

дзеці: Гук [З] — зычны, цвёрды, глухі.

лагапед: Як звініць камар?

дзеці: З-З-З

лагапед: Ахарактарызуйце гук [З].

дзеці: Гук [З] — зычны, цвёрды, звонкі.

лагапед: Малайцы! Ну, а зараз прыйшоў час
заданняў Карабаса! Гатовыя ?!


6. Параўнальная характарыстыка гукаў [З] — [З]

лагапед: Заданне Карабаса-Барабаса
наступнае. Трэба параўнаць гукі [З] і [З] (ажыццяўляецца
тактыльны контроль).
Ён вельмі хоча даведацца,
чым падобныя гэтыя гукі?

дзеці: Гукі [З] і [З] — свісцячым, зычныя,
цвёрдыя.

лагапед: Чым яны адрозніваюцца?

— Пастаўце для гэтага руку да рыльца свайму і
прамоўце гук [З]. Дрыжыць Ці рыльца?

дзеці: Не дрыжыць, гук [З] — глухі.

лагапед: Скажыце гук [З]. дрыжыць Ці
рыльца?

дзеці: Так, гук [З] — звонкі.

лагапед: Вы справіліся з гэтым заданнем.
Малайцы!


7. Дыферэнцыяцыя гукаў у складах. Гульня «Рэха»

лагапед: Ой! Дзе гэта мы зараз? Што гэта за
цёмны лес ?! Хлопцы, прыслухайцеся, какая вакол
цішыня! Што гэта за адгалоскі чуюцца там удалечыні.
вы чуеце? (Уключаецца аўдыёзапіс «Эхо, дзеці
ўважліва ўслухоўваюцца ў гукі.)

лагапед: Гэта ж Эхо! Паўтарае нашы кожныя
гукі. А зараз мы з вамі пагуляем у гульню «Рэха».

— Я буду прамаўляць склады, а вы павінны іх
правільна паўтарыць за мной.

Са-За, За-Са, За-са-За, За-са-За,
За-за-за, Са-Са-за, Са-Са-Зо,
Са-За-са-За, са-За-За-са, За-са-За-Са.

Калі дзіцяці цяжка паўтараць склады, ён робіць
памылкі, неабходна папрацаваць над развіццём
фанематычнага слыху.

8. Дыферэнцыяцыя гукаў у словах

лагапед: Хлопцы, Карабас-Барабас зачараваў
усе літары. Нам трэба адгадаць зашыфраванае слова.
Ён паказаў, што апошняя літара ў назве — гэта
літара І. А адгадаць дапаможа кубік. Ваша задача,
кінуць кубік і адкрыць літару, які лік
выпадзе на кубіку, тая літара і адчыняцца.

(Дзеці кідаюць кубік і адкрываюць літару.)

лагапед: Літары і гукі расколдовать, патрэбнае
слова адгадалі. Гэтае слова?

Дзеці: Нататкі.

лагапед: Якія знаёмыя вам гукі і літары
можна вылучыць у дадзеным слове?

лагапед: Наступнае заданне такое. называецца
яно — «Шэсць — запіскі». Нам неабходна знайсці
пяць запісак, а першая запіска ўжо ў мяне. на ёй
наступнае заданне: «Складзіце па малюначках
ланцужок слоў так, каб апошні гук словы
з’яўляўся пачаткам наступнага слова «.

лагапед: першае слова пазначана зорачкай.
Складзіце ланцужок слова. Якое ж першае слова —
карцінка?

дзеці (Праводзяць алоўкам лініі ад карцінкі
да малюнка):
зебра

лагапед: Якая ж ланцужок атрымалася?

дзеці: Зебра, кавун …

лагапед: Назавіце словы з гукам [З].
Назавіце словы з гукам [З].

— Малайцы! Ну, вось мы і выканалі заданне з
першай запіскі. Зараз трэба знайсці другую
запіску. А другая запіска ляжыць …

(Лагапед паведамляе пра месцазнаходжанне другі
запіскі альбо дзеці самі шукаюць.)

лагапед: Заданне на другі запісцы наступнае:

«Перад вамі дзве скрыні.
Што ляжыць у іх даведацца пара «.

(У куфэрку ляжаць карцінкі або цацкі, дзеці
называюць прадметы у якіх ёсць гукі [З] і [З])

9. Дыферэнцыяцыя гукаў у прапановах

лагапед: А дзе ж трэцяя запіска? паглядзім на
нашы дрэвы. (Лагапед паведамляе аб трэцяй
запісцы, якая вісіць на дрэве.)

— Заданне: «Паслухайце верш …»

Зайка, заинька касой,
Што ж ты бегаеш босы?
Пачакай мяне ў лесе —
Я чаравікі прынясу.

лагапед: Назавіце словы з гукам [З] і [З].

дзеці: Зайка, заинька, касой, босы, у лесе,
прынясу.

лагапед: Паўтарайце за мной верш,
паспрабуйце яго запомніць (Дзеці паўтараюць
разам з лагапедам некалькі разоў, затым спрабуюць
прайграць яго самастойна).

10. фізкультхвілінкі «Зайка»

Вывешваецца малюнак зайкі. выкананне
рухаў з маўленчым суправаджэннем.

лагапед: Вы стаміліся ?! Хто там сядзіць пад кустом?

дзеці: Зайка.

лагапед: Зайка замёрз. Давайце разам з імі
сагрэемся.

Зайка шэранькі сядзіць,
І вушамі варушыць.
Зайке холадна сядзець,
Трэба лапочка пагрэць.
Зайке халодна стаяць,
Трэба зайке паскакаць.
Хтосьці зайку напалохаў —
Зайка — прыг — і ўцёк.


11. Дыферэнцыяцыя гукаў ць фразавай прамовы

лагапед: адпачылі? Працягнем нашы пошукі. А
вось і чацвёртая запіска (Лагапед дастае
раптам запіску чацвёртую).

Заданне: «Паўтары, не памыліся».

лагапед: Вы павінны паўтарыць словы з дапамогай
«Рэха». Спачатку чытаю я, а за мной паўторна
чытаеце ўсе хорам вы.

дзеці: Салата, ліса, вочы, звер, масты, цвікі,
са-за-са, са-су-за, бусел, сто, смех, люстэрка, званок.

(Калі хто-небудзь з дзяцей чытае, то можна папрасіць
прачытаць словы, а астатнія хорам паўтараюць.)

12. Дыферэнцыяцыя гукаў пры пісьме (калі
дзеці не ўмеюць чытаць, то, магчыма, толькі
ўстаўляць карткі з гукамі в слова пры чытанні
ўслых лагапедам).

Заданне ў пятай запісцы: «Аднавіце слова».

лагапед: Хлопцы, паглядзіце ўважліва на
карткі, якія размешчаны на дошцы. на картках
словы, але тут невялікая праблема — згубіліся
літары. Ваша задача ўставіць страціліся літары З
і З замест кропак, каб атрымаліся правільныя
словы:

Арбу …, да … ка, … така, … авод, … агадка, … абля,
… ыр, о … а, … онт, гла … а, мёду … а, … неговик, ва … а,
ро … а, Кока …

(Можна вывесіць карткі са словамі ў два рады:
першы з гукам [З], другі — [З].)


13. Заданне «Збяры слова»

(Лагапед паведамляе пра месцазнаходжанне шосты
запіскі ў куфэрку, дзеці шукаюць сундучок ў групе.)

лагапед: Хлопцы, трэба быць вельмі
ўважлівымі, каб знайсці куфэрак.

лагапед: Як вы думаеце, што знаходзіцца ў
куфэрку? У гэтым куфэрку ключык. але адкрыецца
сундучок толькі тады, калі вы правільна
збераце слова з картак з літарамі (дзеці
збіраюць слова з разрезных літар).

— Слова гэта …

дзеці: ключык

лагапед (Дастае з куфэрка ключык):

Вам адкрыўся сундучок нездарма,
Усе заданні вы зрабілі сябры,
У «Краіне Граматы» парадак навялі,
Ключык Бураціна вы знайшлі.

Логопед: Малайцы! Бураціна дзякуе вас і
кажа вам вялікі дзякуй.


14. Заключная частка заняткі

лагапед:

Сонца дадолу зайшло
Царства ўсё падпіўшы
Ды па хатах разышоўся.

— І нам пара вяртацца (набываюцца
каляровыя квіткі, гучыць мелодыя).
займіце ўсе
свае месцы. Зачынілі вочкі, расслабіліся.
Адпраўляемся!

Вашы ручкі зноў наліваюцца цяплом, цяпло ад
кончыкаў пальцаў праходзіць па ўсім целе. нашы
ручкі, тулава расслабленыя! цела становіцца
лёгкім, бязважкім. Мы ляцім ў часе. перад намі
праносяцца дні, тыдні, месяцы, гады. палёт
запавольваецца, мы вяртаемся ў сваю групу. палёт
скончаны. Вось мы і на месцы. Адкрылі вочкі,
страсянулі ручкі.

Пароль на выхад: Важна, каб у канцы заняткі
хлопцы паказалі свае чароўныя квіткі, што і ў
пачатку. Гэта дазваляе адсочваць змены ў
эмацыйным стане за час заняткі.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018