Плошчы фігур. 3-ці клас

  • Жураўлёва Ларыса Юр’еўна, настаўнік пачатковых класаў

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (1,8 МБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

Тып урока: ўрок комплекснага прымянення ведаў і ўменняў

Мэта ўрока: ствараць умовы для фарміравання ўмення рашаць задачы на ​​знаходжанне плошчы фігур праз удасканаленне вылічальных навыкаў, знаёмства са старадаўнімі мерамі даўжыні і плошчы, развіццё лагічнага мыслення вучняў, кругагляду, працавітасці і акуратнасці.

Задачы ўрока:

адукацыйныя:

  • фарміраваць цэласны погляд на свет сродкамі міждысцыплінарных сувязяў на ўроку; арыентаваць на разнастайнасць спосабаў вырашэння задач і выбар найбольш рацыянальных з іх; адпрацоўваць навыкі рашэння задач з прымяненнем вядомых формул.

Якія развіваюць:

  • развіваць творчую і разумовую дзейнасць навучэнцаў праз рашэнне геаметрычных заданняў; фарміраваць навыкі самастойнай і калектыўнай працы.

выхаваўчыя:

  • прывіваць вучням цікавасць да прадмета праз рашэнне задач; фарміраваць уменне ясна і выразна выкладаць свае думкі, правільна і рацыянальна вырашаць геаметрычныя задачы; выхоўваць веру ў свае сілы.

метады: практычны, часткова-пошукавы.

Арганізацыя прасторы: праца франтальная, групавая, індывідуальная, у парах (навучэнцы размяшчаюцца за сталамі па 4 чалавекі).

абсталяванне: мадэлі адзінак плошчы (1см2, 1дм2, 1м2) На сценах класа, мадэлі складаных фігур на лістах А2, індывідуальныя лісты, прэзентацыя, аркушы А4, фламастэры.

Асобасныя УУД: асвойваць новыя віды дзейнасці, удзельнічаць у творчым, стваральнай працэсе.

Рэгулятыўныя УУД: вызначаць і фармуляваць мэта на ўроку з дапамогай настаўніка; планаваць сваё дзеянне ў адпаведнасці з пастаўленай задачай; ўносіць неабходныя карэктывы ў дзеянне пасля яго завяршэння на аснове яго ацэнкі і ўліку характару зробленых памылак.

Камунікатыўныя УУД: развіваць камунікатыўныя навыкі працы ў групе.

Пазнавальныя УУД: арыентавацца ў сваёй сістэме ведаў; разумець інфармацыю, прадстаўленую ў схематычна, мадэльнай форме; выбіраць найбольш эфектыўныя спосабы рашэння задач у залежнасці ад канкрэтных умоў; самастойна ствараць спосабы вырашэння праблем творчага і пошукавага характару.

Запланаваныя вынікі:

метапрадметныя

  • выкарыстоўваць знакава-сімвалічныя сродкі прадстаўлення інфармацыі для стварэння спосабаў рашэнні практычных задач.

прадметныя вынікі

  • Умець вылічаць плошчы простых і складаных фігур рознымі спосабамі;
  • Умець выкарыстоўваць наглядныя мадэлі (план, чарцёж, схема), якія адлюстроўваюць адносіны паміж прадметамі для вырашэння задач;
  • Авалодаць асновамі прасторавага ўяўлення, вымярэння, навочнага прадстаўлення перыметра і плошчы фігур.

ход урока

I. Арганізацыйны момант

настаўнік:

— Каб спрачаешся патрэбную справу, Каб у жыцці не ведаць няўдач, У свет матэматыкі адправімся смела, У свет прыкладаў і розных задач. А дэвізам нашага ўрока будуць словы: (Хорам.)

Думаць — калектыўна! Вырашаць — аператыўна! Адказваць — доказна! Змагацца — старанна! І адкрыцця нас чакаюць абавязкова! (Слайд 2.)

II. Актуалізацыя ведаў вучняў

настаўнік:

— Перад Вамі старажытнаруская вёска. (Слайд 3.)

(Чытае вучань.) Паўтары тысячы гадоў прайшло з тых часоў, як на беразе ракі на вялікі лясны раўніне пасяліліся славяне. Сваё паселішча яны абнеслі частаколам, вышынёй у цэлую сажань. даўжыня вёскі дасягала адной вярсты. У дамах старажытных славян падлога была заглыблены ў зямлю амаль на цэлы аршын. У кутку знаходзілася складзеная з каменя печ — яна абагравала дом, на ёй жа рыхтавалі ежу. Уваход у хату зачыняла дзверы таўшчынёй у вяршок.

— Пра якія велічынях Вы пачулі?

— Іх выкарыстоўвалі нашы продкі. хлопцы пазнаёмяць з імі. (Слайды 4 — 9.) (Допісы навучэнцаў аб старадаўніх адзінках даўжыні і паказ.)

1) Вяршок — даўжыня фалангі паказальнага пальца, мера даўжыні, роўная прыкладна 4-5 см.

2) пядзю — мера даўжыні, роўная адлегласці паміж канцамі выцягнутых пальцаў — вялікага і паказальнага.

3) Локаць — адлегласць ад канцоў пальцаў да локця сагнутай рукі.

4) Пры гандлі з усходнімі народамі сталі ўжываць аршын. У ім ўкладваецца 16 вяршкоў. Гэта прыкладна 71см. Першапачаткова «капыл» абазначаў даўжыню чалавечага кроку.

5) У Старажытнай Русі ўжываліся касая сажань — адлегласць ад пальцаў левай нагі да канца пальцаў паднятай правай рукі; маховая сажань — адлегласць паміж канцамі пальцаў разведзеных у бакі рук.

6) Для вымярэння вялікіх адлегласцяў на Русі выкарыстоўвалі вярсту.

настаўнік:

— Сёння мы карыстаемся сучаснымі тэрмінамі, пазначаюць меры даўжыні. Дзе могуць сустрэцца «Локці», «капыл», «пядзі»?

— Часта ў сваёй прамове мы выкарыстоўваем прыказкі, але, ня ведаючы тлумачэння словы «пядзю», наўрад ці б здолелі мы разабрацца ў значэнні выразаў «Сямі пядзяў лоб», «На свой аршын мерае».

III. Пастаноўка мэты і задач урока. матывацыя вучэбнай дзейнасці вучняў

Падрыхтоўка: удзельнік № 1 складае ліст фармату А4 так, каб ён падзяліўся на 8 частак.

настаўнік:

— Удзельнікі, па чарзе запішыце сучасныя адзінкі, якія выкарыстоўваем на ўроках матэматыкі. № 1, разрэжце ліст на асобныя лісточкі. Падзяліце лісточкі на групы. Назавіце іх. (Адзінкі даўжыні і адзінкі плошчы.)

см дм м мм
см2 дм2 м2 км

— № 2, перавярніце лісточкі з адзінкамі плошчы, змяшайце і раздайце іх удзельнікам сваёй групы.

— № 1, 3, 4, паглядзіце на лісточак і абярыце, да якой мадэлі зараз адправіцеся. (Удзельнікі № 1,3,4 груп атрымліваюць лісточкі з запісам адзінак плошчы і адпраўляюцца да абраным мадэлям: 1см2, 1дм2, 1м2, прадстаўленых на сценах класа.)

— Абмяркуйце ў групах, чаму абралі гэтую мадэль. абмеркаванне і прадстаўленне абранай мадэлі:

1) 1см2 — вельмі маленькі, але гуляе важную ролю ў матэматыцы. Гэта квадрат з бокам 1см;

2) 1 дм2 — квадрат з бокам 1дм або 10см. У ім утрымліваецца 100 см2;

3) 1 м2 у 100 разоў больш 1дм2 і ў 10000 разоў больш 1см2.

— Назавіце адным словам. (Адзінкі плошчы.)

— Для вымярэння плошчы ў рускага народа былі свае асаблівыя меркі: «капа», «выць», «саха», «Абціснуць», «дзесяціна». Ад старажытных каморнікам нам дасталося толькі слова «плошча».

— № 2, утварыце групу. Назавіце яе. (Сучасныя адзінкі даўжыні.)

— Сфармулюйце тэму ўрока. Чаму будзем вучыцца?

— Яшчэ 4-5 тысяч гадоў таму жыхары старажытнага горада Вавілон ўмелі вызначаць плошчу. якая постаць служыла эталонам пры вымярэнні плошчы?

— Квадрат, дзякуючы сваім выдатным уласцівасцях. Ведаеце іх? Высветліце ў групах. (гутаркі і абмен думкамі: 1) Роўныя боку; 2) Прамыя вуглы; 3) Дасканалая форма; 4) Лёгка будаваць.)

— У Старажытным Кітаі мерай плошчы была іншая фігура. Здагадайцеся, якая.

— Чаму на ўроку па знаходжанні плошчы фігур прысутнічаюць адзінкі даўжыні?

IV. Першаснае замацаванне ў знаёмай сітуацыі

а) Тыпавыя заданні

Вусны рахунак «Калькулятар плошчы». (Слайд 10.)

Рашэнне задач і аб’яднанне вучняў у групы ў залежнасці ад адказу.

1. Даўжыня прамавугольніка 6см, шырыня 2см. чаму роўная трэцяя частка плошчы прамавугольніка?

2. Плошча калідора 18м2. Вылічыце шырыню, калі даўжыня 9м.

3. Знайдзіце плошчу прамавугольніка, шырыня якога 2см, і яна ў 3 разы менш яго даўжыні.

4. Плошча падмурка хаты квадратнай формы 64м2. Чаму роўная бок падмурка?

5. Знайдзіце плошчу прамавугольніка, адзін бок якога 6см, іншая — на 2см карацей.

6. У колькі разоў пляц залы, роўная 27м2, больш плошчы пакоя, роўнай 9м2?

Гульня «Матэматычнае лато». (Слайд 11.)

Правілы гульні: 1 — прыдумаць, 2 — вырашыць, 3 — ацаніць.

Падрыхтоўка: удзельнік № 3 складае ліст фармату А4 так, каб ён падзяліўся на 8 частак. Атрымліваецца табліца:

a (даўжыня) ?
b (шырыня) ?
P (перыметр) ? ?
Ѕ (плошча) ? ?

1. Складанне задач. Перадача ліста-табліцы па камандзе для вырашэння іншай групе (па гадзіннікавай стрэлцы).

2. Рашэнне задач (запаўненне табліцы). перадача ліста-табліцы па камандзе для праверкі наступнай групе.

3. Праверка і ацэнка рашэння.

б) канструктыўныя заданні (у змененай сітуацыі)

настаўнік:

— Увагу на экран! (Слайд 12.)

Запішыце, якімі спосабамі Вы знойдзеце плошчы гэтых фігур.

— Па сігнале устаньце, знайдзіце пару і раскажыце пра свае спосабы. Калі ў Вас ёсць гэты спосаб, пастаўце «+», калі няма, дапоўніце свой спіс. запіс вядомых спосабаў:

1) Карыстаючыся формулай;

2) палеткі;

3) Дапоўніць да прамавугольніка або квадрата;

4) Разбіць на квадратныя меркі;

5) Падзяліць на асобныя квадраты і прастакутнікі і знайсці іх плошчы;

6) З плошчы вялікі фігуры адняць плошчу маленькай фігуры.

— Раскажыце ў групе па адным спосабе, пачынаючы з удзельніка № 1. (Збор інфармацыі, абмен ведамі і дадатак спісу адказаў у пары пры перамяшчэнні па класе; абмен інфармацыяй у сваёй групе.)

— Падкрэсліце нерацыянальныя спосабы. Чаму вы лічыце іх нерацыянальнымі? Пакажыце рацыянальныя спосабы.

V. фізкультхвілінкі

Навучэнцы дзеляцца на групы, атрымліваюць карткі ( «Татарскі танец», «руская танцавальная», «Полька», «марш»), выконваюць танцавальныя руху пад музыку.

VI. Творчае прымяненне і здабыванне ведаў у новай сітуацыі

а) Вылічэнне плошчы складанай фігуры на аркушы фармату А2, прадстаўленне работы груп.

б) Індывідуальная праца з планам класнай пакоя, праверка адказаў з партнёрам па плячы. (Слайд 13.)

в) Практычная работа па вымярэнні плошчы, займаемай групай, выказванне адказаў.

VII. Інфармацыя пра хатні заданні, інструктаж

1) Вырашыце рознаўзроўневыя заданні на картцы (Дадатак);

2) Знайдзіце плошчу адной з пакояў Вашай кватэры.

VIII. вынік урока

Навучэнцы адказваюць на пытанні:

  1. Што такое плошчу?
  2. Як вымераць плошчу?
  3. Назавіце адзінкі плошчы.
  4. Па якой формуле знаходзяць плошчу прамавугольніка, квадрата?
  5. Якія плошчы каля роўных фігур?
  6. Якое ўласцівасць плошчы ведаеце?
  7. Людзям якіх прафесій неабходна веданне плошчы?
  8. Дзе Вы можаце ўжыць веды плошчы?

праверка: запальваецца зорка. (Слайд 14.)

настаўнік:

— Паслухайце прытчу.

Ішоў мудрэц і сустрэў трох работнікаў. «Што ты сёння рабіў? «- спытаў ён кожнага. першы адказаў: «Я цэлы дзень цягаў ненавісныя камяні «. Другі адказаў: «Я трохі стаміўся, але добрасумленна выконваў сваю працу «. трэці адказаў: «Праца прынесла мне радасць і вялікае задавальненне «.

— Хто з вас на ўроку быў першым работнікам, другім работнікам, трэцім работнікам? вельмі добра, што праца на гэтым уроку прынесла вам радасць, вы адкрылі новыя веды.

— Што для Вас было новым?

Выкарыстаная літаратура.

1. Федэральны дзяржаўны адукацыйны стандарт пачатковага агульнай адукацыі. Масква, 2010 г.

2. Канцэпцыя духоўна-маральнага развіцця і выхавання асобы грамадзяніна Расіі.

3. Аўчыннікава М.В. Методыка вывучэння тэмы «Велічыні» на ўроках матэматыкі ў пачатковых класах: Метадычныя рэкамендацыі для студэнтаў факультэта «Пачатковае навучанне. Дашкольнае выхаванне «. Ялта: ЦОП «Надзея», 2000..

4. Райкіна Т.Н. Матэматыка. 3 клас. У 2 ч. Саратаў: Ліцэй 2009.

5. Жыльцова Т.В., Обухова А.А. пазаняткавыя распрацоўкі па нагляднай геаметрыі: 1-4 клас. М .: Вако, 2004.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

60 − = 53