Ўрок біялогіі ў 10-м класе па тэме Клетка — структурная і функцыянальная адзінка жыцця

  • Антропава Таццяна Паўлаўна, настаўнік

Выгляд урока: ўрок прымянення ведаў.

Форма ўрока: камбінаваны ўрок.

мэты:

  1. Pакрепить і абагульніць веды вучняў па раздзеле «Вучэнне аб клетцы», тэме «Клетка — структурная і функцыянальная адзінка жыцця.
  2. На аснове наяўных ведаў, іх пашырэння і абагульнення падысці да паняцця клеткавая тэорыя.

задачы:

1. Адукацыйныя:

  • абагульніць і замацаваць веды вучняў пра будынак і функцыях асноўных частак і арганоідаў цытаплазмы клеткі, іх узаемасувязях як асновы цэласнасці клеткі;
  • аб абмене рэчываў як аснове жыццядзейнасці клеткі;
  • асаблівасцях будовы і функцый эукарыятычнай і будовы пракарыятычнай клетак;
  • аб паходжанні клетак як аснове жыцця на нашай планеце.

2. Якія развіваюць:

  • спрыяць развіццю агульнавучэбных і агульна-біялагічную навыкаў: назіранні, параўнання, абагульнення і фармулявання доказаў і высноў;
  • развіццю ўмення знаходзіць памылкі, тлумачыць іх;
  • працаваць з дадатковай літаратурай і выконваць творчыя заданні;
  • адпрацоўваць навыкі калектыўнай працы ў парах і групе.

3. Выхаваўчыя:

  • садзейнічаць фарміраванню матэрыялістычнага работа вучняў у навуковай карціне свету.
  • паказаць важнасць навуковых адкрыццяў у жыцці грамадства і развіцці навукі біялогіі, яе галін, важнасць прымянення гэтых ведаў у медыцыне.
  • садзейнічаць эстэтычнаму развіццю навучэнцаў праз выкарыстанне навочных матэрыялаў ўрока.

Міжпрадметныя сувязі: інфарматыка, хімія.

Педагагічныя тэхналогіі, прыёмы і метады, якія прымяняюцца на ўроку:

«Здзіўляе!», «Лаві памылку!», «Так-Нетка» (ТРВЗ), практычнасць ведаў, свае прыклады, тэатралізацыя, парная, групавая, франтальная праца (КСА), «Святлафор» (АСА).

ход урока

А. Пачатак урока.

1. Урок пачынаецца з біялагічнай загадкі «Удалы падарунак» Жонка нямецкага сельскай лекара Роберта Коха Эма паднесла яму на дзень нараджэння падарунак. Гэты дар каханай жанчыны вызначыў яго наступныя навуковыя поспехі. З лёгкай рукі Эмы яму вельмі пашанцавала: неўзабаве ён стаў лаўрэатам Нобелеўскай прэміі. яго імем названая бактэрыя — возбудительница туберкулёзу. Што ж падарыла Коху яго дальнабачная жонка?

(Падарункам быў мікраскоп … З яго дапамогай Р. Кох адкрыў таксама узбуджальнікаў халеры, бубоны чумы, соннай хваробы і слупняка, чым выратаваў жыцці мільёна людзей. (На стол выстаўляецца мікраскоп)

2. тэатралізацыі: пад музычнае суправаджэнне разыгрываецца сцэна

адкрыцця клеткі Р. Гуком. Ролю Гука выконвае вучань: — Эўрыка! Я бачу вочкі! корак дуба складаецца з вочак-клетак.

3. Гутарка.

Настаўнік: Як завуць вучонага, у выніку адкрыццяў якога было ўведзена паняцце «Клетка»?

Навучэнцы: Роберт Гук.

(Інфармацыя змяшчаецца на дошцы)

4. Знаёмства з задачамі ўрока.

Настаўнік: Сёння мы будзем весці размову аб клетцы. Выкарыстоўваючы атрыманыя веды, паспрабуем абагульніць іх і ўжыць у новых сітуацыях праз рашэнне біялагічных задач, аналіз табліц, малюнкаў, схем, праектнага задання. працуючы індывідуальна і ў групах, у канцы урока сфармулюем яго тэму. А зараз размінка для маючай адбыцца вялікі працы.

5. Гучны паняційны франтальны апытанне. Паняцці па раздзеле «Абмен рэчываў і энергіі клеткі «

Дайце азначэнне паняццяў: метабалізм, балізму, катабалізм, гамеастаз, Камплементарнай, трансляцыя, транскрыпцыя, нуклеатыд.

6. Сігнальны апытанне — «Святлафор» па раздзелу «Будынак і функцыі клеткі».

Просигнальте, даведаўшыся арганоідаў клеткі па апісанню яго функцый.

А). Адна з галоўных частак клеткі, якая змяшчае набор храмасом, якія захоўваюць і перадаюць спадчынную інфармацыю. (Ядро) Навучэнцы падымаюць картку чорнага колеру.

Б). Арганоідаў расліннай клеткі, у якім ідзе фотасінтэз з адукацыяй вугляводаў. (Хларапласты) картка зялёнага колеру

У). «Сілавыя станцыі» клеткі, у якіх ажыццяўляецца сінтэз АТФ і ўтрымліваецца ўласная ДНК (мітахондрыі) картка аранжавага колеру

Г). Арганоіды, якія ўтвараюцца ў комплексе Гольджы i выконваюць функцыі перапрацоўкі непатрэбных клетцы рэчываў. (Лізасомы) картка жоўтага колеру

Д) арганоідаў, якія складаюцца з двух часцінак, невялікіх па памерах, але выконваюць вельмі важную функцыю — сінтэз бялкоў. (Рыбасомы) картка сіняга колеру.

Б. Праверка ведаў і прымяненне іх у новай сітуацыі.

1. Індывідуальна-диференцированная рознаўзроўневая работа па картках

Індывідуальныя заданні.

Назаві, якая колькасць амінакіслот закадавана: АГУ ЦЦУ ААЦ АУУ УЦЦ УУА?

Выберы правільны адказ. генетычны код нясе інфармацыю ў першую чаргу: 1) Аб агульнай плане будынка ядра. 2) Пра колькасць храмасом у клетках арганізма. 3) Аб першаснай структуры бялку.

Выберы правільнае меркаванне:

А) Тлушчы не растваральныя ў вадзе і маюць гідрафобны характар.

Б) Азот як мікраэлемент уваходзіць у склад бялкоў, нуклеінавых кіслот і АТФ.

У) Нуклеатыдаў, якія ўваходзяць у склад ДНК і РНК, адрозніваюцца адзін ад аднаго ўваходзяць у іх склад цукрам і азоцістымі падставамі.

Г) мономера нуклеінавых кіслот з’яўляюцца амінакіслоты.

2. «Лаві памылку!». парная праца

Заданне для парнай работы. Вучань бойка адказваў каля дошкі, раскрываючы працэс фотасінтэзу, але дапусціў памылкі. Знайдзіце іх. хуткасць сінтэзу арганічных рэчываў у клетцы пастаянна змяняецца ў залежнасці ад сітуацыі. Раніцай і днём працэс фотасінтэзу, як правіла, ажыццяўляецца павольней, чым вечарам. У сонечны дзень сінтэз ідзе хутчэй, чым у пахмурнае надвор’е. У клетцы таксама працуе сістэма самарэгуляцыі біясінтэзу бялкоў. Пры гэтым улічваецца патрэба клеткі у гэтым арганічным злучэнні на дадзены момант.

3. Калектыўная праца. Выкананне заданняў па картках, аналіз малюнкаў, табліц, схем. Выступленне навучэнцаў.

Заданне групе № 1

а). Ўспомніце працэсы пластычнага і энергетычнага абмену ў клетцы. Раскажыце аб іх.

б). Вырашыце прапанаваныя вам біялагічныя задачы:

1. У якой сітуацыі можа паўстаць асаблівая патрэба ў бялку ў клетцы? Што азначае фраза «Біясінтэз бялку ў клетцы актывізаваўся» Што канкрэтна пры гэтым павінна адбыцца ў клетцы?

Адказ навучэнцаў: (прыкладны)

Асаблівая патрэба ў клеткі ў бялку можа паўстаць, напрыклад, пры падрыхтоўкі да дзялення, так як бялковыя малекулы патрэбныя для адукацыі нітак верацяна дзялення, пабудовы перагародкі паміж клеткамі, адукацыі новых ядзерных абалонак і г.д.

Актывізацыя працэсу біясінтэзу бялкоў азначае наступнае:

а) у ядры клеткі сінтэзуецца большае, чым звычайна, колькасць малекул інфармацыйнай РНК;

6) з большага ліку генаў «перапісвацца» інфармацыя на якія будуюцца малекулы інфармацыйнай РНК;

в) большая колькасць малекул інфармацыйнай РНК транспартуецца з ядра клеткі ў цытаплазму;

г) большая колькасць малекул інфармацыйнай РНК адначасова «абслугоўваецца» Рыбасомы;

в) у біясінтэзе бялкоў задзейнічана большае, чым звычайна, колькасць рыбасом;

е) большая колькасць малекул транспартнай РНК пераносіць амінакіслоты да месца сінтэзу бялку;

ж) да рібосомам падносіцца большае, чым звычайна, лік амінакіслот;

з) у працэсе біясінтэзу ўдзельнічае большае, чым звычайна, колькасць малекул АТФ;

к) паглынаецца большае, чым звычайна, колькасць энергіі.

2. Чаму менавіта ў насенні, плёне і клубнях раслін назапашваецца вялікая колькасць уключэнняў у выглядзе вугляводаў і тлушчаў.

Прыкладны адказ навучэнцаў.

Вядома, што тлушчы і вугляводы з’яўляюцца патэнцыяльнымі крыніцамі энергіі, якая неабходная ра сцяна для ажыццяўлення розных жыццёва важных працэсаў (напрыклад, размнажэнне, росту і развіцця). Верагодна, таму у органах і частках расліны, звязаных з выкананнем функцыі палавога або бясполага размнажэння, назапашваецца вялікая колькасць гэтых рэчываў. Гэта дазваляе назапасіць ў зручнай для клеткі форме энергіяй, якая спатрэбіцца ў далейшым для росту і развіцця маладога арганізма.

Арганічныя рэчывы, адкладзеныя ў насенні і плёне, забяспечаць нармальнае развіццё праростка на самых першых этапах гэтага працэсу. Вугляводы і тлушчы, назапашаныя карэнішчам, клубнем, цыбулінай, будуць выкарыстаныя раслінай ў далейшым пры вегетатыўнага размнажэння ..

в) Раскажыце аб выкананым вамі хатнім заданні (паведамленне пра ролю вітамінаў і гармонаў). Малюнак 1.

г). На падставе выкладзеных фактаў зрабіце выснову пра клетцы і працэсах, якія адбываюцца ў ёй.

Заданне групе № 2

1) Разгледзьце прапанаваныя вам малюнкі з выявай клетак розных арганізмаў. Параўнайце іх і зрабіце выснову. Малюнак 2.

2) Вылучыце клеткавыя структуры мембраннага будынкі. Назавіце іх і зрабіце выснову. Рисунок3.

3) Вядома, што на ДНК запісаная і захоўваецца спадчынная інфармацыя. Адкажыце на пытанне і выкажыце свае развагі. Чаму малекула ДНК ня транспартуецца з ядра ў цытаплазму, да месца сінтэзу бялку? Бо ў гэтым выпадку не патрэбна была б малекула — пасярэднік — інфармацыйная РНК! Прывядзіце яшчэ доказ таго, што ядро ​​- галоўная складовая частка клеткі.

У дадзеным выпадку магчымыя наступныя развагі навучэнцаў. (ДНК з’яўляецца «залатым фондам клеткі» — носьбітам яе спадчыннай інфармацыі, якая павінна надзейна абараняцца ад знешніх уздзеянняў). Інакш вельмі верагодныя мутацыі, пераважная большасць якіх пры пэўных умовах паніжае жыццяздольнасць арганізма. Калі ДНК знаходзіцца ў ядры, напрыклад, жывёльнай клеткі, яна адносна абаронена ад навакольнага асяроддзя: а) плазматычнай мембранай; б) тоўстым пластом цытаплазмы; в) ядзернай абалонкай; г) пластом ядзернага соку. Калі б ДНК знаходзілася непасрэдна ў цытаплазме, то яна была б абаронена: а) плазматычнай мембранай; б) тоўстым пластом цытаплазмы. Такім чынам, у першым выпадку назіраецца чатыры ўзроўня абароны, а ў другім — толькі два. Значыць, малекула ДНК не павiнна выводзіцца з ядра ў цытаплазму, каб не падвяргацца падвышанай небяспекі быць змененымі пад дзеяннем знешніх фактараў (Напрыклад, ультрафіялетавага выпраменьвання). акрамя таго, вывядзенне палімернай двухцепочечной малекулы ДНК праз дробныя поры ядра ў цытаплазму магло б быць вельмі цяжкім.

4) Прадэманструйце свой праект хатняга задання «Клетка — горад» прадстаўленне клеткі як адміністрацыйна — гаспадарчай адзінкі.) Малюнак 4. Сфармулюйце выснову: клетка з’яўляецца …

Заданне групе № 3

1. Разгледзьце прапанаваныя вам малюнкі клетак розных царстваў жывой прыроды. Малюнак 5. Выкарыстоўваючы іх, адкажыце на пытанні А), Б), У).

А). Пра што можа сведчыць прынцыповае падабенства хімічнага складу і будынак клетак расліннага і жывёльнага арганізма? Прыкладны адказ навучэнцаў. (Прынцыповае падабенства будовы і хімічнага складу клетак раслін і жывёл паказвае на агульнасць іх паходжання, верагодна, ад аднаклетачных водных арганізмаў.)

Б). Пра што можа сведчыць наяўнасць адрозненняў у будынку і функцыянаванні клетак раслін і жывёл? Прыкладны адказ навучэнцаў. ( Жывёлы і расліны далёка адышлі адзін ад аднаго ў працэсе эвалюцыі, якая, як вядома, суправаджаецца дывергенцыі. У іх розныя тыпы харчавання (аўтатрофныя і гетеротрофные), розныя спосабы абароны ад неспрыяльных уздзеянняў знешняй асяроддзя і г.д. Натуральна, усё гэта павінна было адбіцца на будынку іх клетак.)

У). Як можна патлумачыць той факт, што мітахондрыі і пластыды валодаюць уласнай ДНК, а іншыя арганоіды клеткі яе не маюць? прыкладныя развагі навучэнцаў. (У адпаведнасці з адной з вельмі папулярных у навуковым свеце гіпотэз, даўнія папярэднікі сучасных пластыд і мітахондрый ў гістарычным мінулым былі самастойна жывуць аднаклетачнымі будовы пракарыятычнай арганізмамі, якія маюць ўласную генетычную інфармацыю і, натуральна, здольнымі размнажацца. Аднак у далейшым яны праніклі ў больш буйную эукарыятычнай клеткі (ці былі паглынутыя ёю, але ня пераварыць) і сталі выконваць у ёй функцыі арганоідаў. Пры гэтым мітахондрыі і пластыды захавалі былі ў іх да гэтага ўласныя нуклеінавыя кіслоты, якія забяспечваюць іх адносную незалежнасць ад ядра клеткі, якая з’яўляецца, у прыватнасці, у здольнасці да самастойнаму падзелам.

2. Прывядзіце прыклады з вашага хатняга заданні (аналіз геохронологической табліцы «Развіццё арганічнага свету на Зямлі»).

3. Выстрайцеся схему доказаў на аснове аналізу.

4.Сделайте выснову: клетка з’яўляецца …

Выступленне навучэнцаў.

Прадстаўленне хатняй працы і яе абарона.

Навучэнцы выконвалі наступныя віды заданняў:

1. Складанне праекта «Клетка — горад», прадстаўленне клеткі як адміністрацыйна-гаспадарчай адзінкі з выкарыстаннем ІКТ.

2. Аналіз геохронологической табліцы «Развіццё арганічнага свету на планеце Зямля «

Прыкладны аповяд: Аналізуючы геохронологическую гісторыю Зямлі мы выявілі, што ў архейская эры 3,5 мільёна гадоў таму паўстала жыццё на Зямлі, пра што сведчаць асобныя знаходкі будовы пракарыятычнай арганізмаў, бактэрый і сіне-зялёных водарасцяў ў пародах. Пачалася біялагічная эвалюцыя, якая рушыла за хімічнай. Па тэорыі Опарина, першымі прабацькамі клетак былі кооцерватные кроплі. Толькі ў Протерозое мы бачым падзел клетак на раслінныя і жывёлы. Табліца паказвае, што жывёлы клеткі і жывёлы арганізмы развіваюцца ў працэсе эвалюцыі хутчэй, так як на наш погляд, у іх гетеротрофные тып харчавання, а у першасным булёне сусветнага акіяна было дастаткова рэчываў для паглынання. так як фотасінтэз, у аснове якога ляжыць аўтатрофныя тып харчавання, быў буйным ароморфозом, таму раслінная клетка ў працэсе эвалюцыі паўстала значна пазней.

3. Ужыванне ведаў аб абменных працэсах у клетцы ў галіне медыцыны.

Паведамленне 1 навучэнца. на метабалічныя працэсы ў клетках могуць ўздзейнічаць вітаміны і гармоны. Пры парушэнні абменных працэсаў ўзнікаюць рознага роду хваробы. Праглядаючы інструкцыі па ўжыванні медыцынскіх прэпаратаў я абрала для прыкладу Аевит — полівітамінныя прэпарат, які змяшчае вітаміны А і Е, які адносіцца да форматерапевтической групе сродкаў якія ўплываюць на метабалічныя працэсы. прэпарат аднаўляе капілярнае кровазварот, нармалізуе капілярную і тканкавую пранікальнасць, уплывае на ліпідны абмен у клетках.

Паведамленне 2 навучэнца. У часопісе «Біялогія ў школе «я знайшоў артыкул, у якім паказаны механізм дзеяння гармону на клетку мішэнь. Гармоны — гэта біялагічна актыўныя рэчывы, выпрацоўваемыя залозамі ўнутранай сакрэцыі, якія на шэрагу з нервовай сістэмай, рэгулююць і каардынуюць самыя разнастайныя функцыі арганізма, у тым ліку і метабалізм. праз вадкую асяроддзе арганізма яны могуць уплываць на складаныя клеткавыя структуры — мембраны эффекторных органаў, аказваючы спецыфічнае дзеянне пры наяўнасці гармона ў нізкіх канцэнтрацыях. гармоны бываюць двух відаў — стэроіды і пептыды. Стэроідныя гармоны адносна невялікія і здольныя пранікаць праз клеткавую мембрану. Гармон звязваецца з рэцэптарам у цытаплазме. Які ўтварыўся гармон-рэцэптарны комплекс транспартуецца ў ядро ​​клеткі, дзе ўступае ў зварачальнае ўзаемадзеянне з ДНК і індукуе сінтэз бялку (фермента) або некалькіх бялкоў. Шляхам ўзаемадзеяння спецыфічных генаў на пэўным участку ДНК адной з храмасом сінтэзуецца матрычная (інфармацыйная) РНК (МРНК), якая пераходзіць з ядра ў цытаплазму, далучаецца да рібосомам і індукуе тут сінтэз бялку. Такім чынам ўплываюць палавыя гармоны (напрыклад тэстастэрон,) на фарміраванне полу ў чалавека.

4. Фармуляванне высноваў па выкананым прац. (Настаўнік змяшчае высновы на дошку)

Клетка з’яўляецца структурна — функцыянальнай адзінкай, а таксама адзінкай развіцця ўсіх жывых арганізмаў;

Клеткам ўласціва мембраннае будова;

Ядро галоўная складовая частка клеткі;

Клеткі размножваюцца толькі дзяленнем;

Клеткавае будынак арганізма — сведчанне таго, што расліны і жывёлы маюць адзінае паходжанне.

В. Знаёмства з клеткавай тэорыяй.

1.Игра «Так-Нетка». Задумана настаўнікам слова «Тэорыя», навучэнцы яго павінны адгадаць. (Вучні задаюць пытанні настаўніку на якія ён адказвае так, альбо не. Напрыклад: Задуманае Вамі слова звязана з клеткай? Так. Гэтае слова адкрыццё? Няма. Гэта стройная сістэма ведаў аб клетцы? Так. гэта слова тэорыя? Да!

2.Учитель кажа пра тое, што мы самі ў выніку сумеснай працы прыйшлі да пэўных высноваў аб клетцы, гэта значыць, выбудавалі сістэму пэўных ведаў. Гэта і ёсць клеткавая тэорыя. настаўнік дае звесткі аб клеткавай тэорыі Т.Шванна і робіць Выводзіцца важнасці ведаў. Цытуе выказванні Б. Шоў: «Адзіны шлях, які вядзе да ведаў — гэта дзейнасць «. Падводзіць вучняў да фармуляванні тэмы ўрока.

3.Формулирование тэмы ўрока: «Клетка — структурная і функцыянальная адзінка жыцця «.

Г. Хатняе заданне.

1. Творчае заданне — скласці крыжаванка «Клеткавая тэорыя».

2. На падставе П. 5.5, стар. 179-180 скласці табліцу пра этапы вывучэння клеткі навукоўцамі свету па прапанаванаму узоры.

вучоны год адкрыцця Адкрыццё і яго значэнне

Д. Заканчэнне ўрока.

1. Падвядзенне вынікаў урока,

2. Каменціраванне адзнак за ўрок.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

96 − = 90