Канспект урока па навучанні грамаце ў 1-м класе па тэме: Гукі [р], [р ‘] і іх пазначэнне літарамі Р і р

  • Белюченко Марына Генадзьеўна, настаўнік пачатковай школы

Мэта ўрока:

  1. Навучыць дзяцей на слых адрозніваць у словах новыя сонарных гукі і пазначаць іх пры чытанні літарамі Р і р.
  2. Замацаваць уменне чытаць склады рознай структуры з літарамі Р і р.
  3. Працягнуць навучанне чытанню 2-3 складаных слоў без паўзаў паміж складамі з вылучэннем ўдарнага склада.
  4. Развіццё фанематычнага слыху дзяцей, слыхавы памяці, увагі;
  5. Выхоўваць культуру працы: паважлівае стаўленне да таварышаў, уменне працаваць калектыўна.

Абсталяванне.

  1. Наборнае палатно.
  2. Карткі-схемы.
  3. Магніты.
  4. Малюнак «Рэпка».
  5. Падліковыя палачкі.
  6. Мяч.
  7. Падручнік «Азбука».
  8. Сшыткі.
  9. Алоўкі.
  10. Картачныя «Лічбы».
  11. Лісточкі з літарамі.
  12. Алфавіт.

Тып урока. Навучанне і першаснае замацаванне ведаў.

Структура ўрока.

  1. Арганізацыйны момант. Эмацыйны настрой ўрока. (1 хвіліна).
  2. Падрыхтоўка да ўспрымання новых ведаў. (2 хвіліны).
  3. Ўвядзенне ў тэму ўрока. Падрыхтоўка мэтаў. (1 хвіліна).
  4. Засваенне новых ведаў. (20 хвілін).
  5. Першасная праверка разумення. (3 хвіліны).
  6. Абагульненне і сістэматызацыя ведаў. (16 хвілін).
  7. Падвядзенне вынікаў урока. (2 хвіліны).

Ход урока.

1. Арганізацыйны момант. Эмацыйны настрой дзяцей.

Мы пачынаем урок. Праверце, калі ласка, як вы падрыхтаваліся да ўрока. Пачнем ўрок з добрага настрою і ўсмешкі.

2. Падрыхтоўка да ўспрымання новых ведаў.

Паглядзіце на дошку. Назавіце літары: М А Л Н.

Якая літара лішняя? (А) Чаму? (А — літара галоснага гуку, астатнія — літары зычных гукаў.)

Якія гукі пазначае літары М Л Н (Зычныя, сонарных, могуць быць цвёрдымі або мяккімі.)

На ўроках мы вывучылі ўсе літары галосных гукаў і 3 літары зычных гукаў.

3. Увядзенне ў тэму ўрока. Пастаноўка мэтаў урока.

Сёння мы пазнаёмімся з новымі гукамі і літарамі, а, значыць, навучымся чытаць і пісаць новыя словы. Хочаце даведацца новае? Ці не баіцеся цяжкасцяў? Тады, наперад!

4. Засваенне новых ведаў навучэнцамі.

Спачатку отгадайте загадку.

За лугамі, над вадой
Лінуў дожджык праліўны,
А потым павісла
На небе каромысел.
дзетак радуе
Каляровая … (вясёлка)

Хто з вас бачыў вясёлку? Якая яна?

Назавіце першы гук у слове «вясёлка». Вымавіў яго і паслухаем.

Які гэта гук: галосны або зычны? Чаму вы там лічыце?

Зачыніце вушкі і паслухайце новы гук. Вызначыце: гук звонкі ці глухі? Ці можна яго назваць сонарных? Што такое санорны гук?

Вызначыце: гэта гук цвёрды ці мяккі? Дык які ж гук мы чуем спачатку словы «вясёлка»?

Выснова (робяць дзеці): Гук [р] — зычны, цвёрды, санорны.

Пакажыце, які карткай мы яго пазначаем. Складзіце схему словы «вясёлка».

Хвілінка адпачынку. Устаньце. Выкарыстоўваючы сваё цела адлюструеце вясёлку.

А цяпер отгадайте новую загадку.

Сядзіць на градцы моцна
Аранжавая … (репка.)

Што значыць слова «репка»? Настаўнік паказвае малюнак.

Прамоўце слова і паслухайце яго. Назавіце першы гук у слове.

Вызначыце: гук галосны або зычны, цвёрды ці мяккі?

Які гук мы чуем у пачатку слова «репка»?

Выснова (робяць дзеці): Першы гук у слове «репка» — зычны, санорны, мяккі.

Пакажыце, які карткай мы можам яго пазначыць.

Складзіце схему словы «репка».

Параўнайце, чым адрозніваюцца першыя гукі ў словах «вясёлка» і «репка».

Выснову робяць дзеці.

Гульня з карткамі.

Я назаву словы, а вы пакажыце карткай першы гук: цвёрды ці мяккі.

Рак, рыс, ружа, рэпа, рысь, рука, рэчка, хлопцы, рама, малюнак, руль, шэраг, рыба, ракета.

Хвілінка адпачынку. Устаньце. Пакажыце, як адступае рак, плавае рыба, …

Два гукі (цвёрды і мяккі) абазначаюцца адной літарай Р. літара Р можа быць маленькай і вялікай. Калі мы будзем пісаць маленькую літару, а калі — вялікую? Паглядзіце, на што падобная літара. выкладзеце літару Р. (Выкарыстоўваем падліковыя палачкі).

Знайдзіце новую літару ў алфавіце. Паміж якімі літарамі яна каштуе?

5. Першасная праверка разумення матэрыялу.

Р А І Я Ы Е О У

Складанне і чытанне прамых і зваротных складоў.

Гульня з мячом. Мы прачыталі склады, прыдумайце словы з гэтымі складамі. (Настаўнік кідае мяч дзецям, дзеці прыдумляюць словы і кідаюць мяч назад настаўніку).

6. Абагульненне і сістэматызацыя ведаў вучняў.

Адкрыйце «Азбуку» на старонцы 56.

Прачытайце і растлумачце правіла ў рамачцы. З якой літарай мы пазнаёміліся на ўроку? Якія гукі яна пазначае?

Прачытайце на дошцы словы: маліна, вабіла, Марына, Міла, мілая.

Прачытайце словы шэптам, затым хорам.

Што значаць словы «вабіла», «мілая»?

Прачытайце словы, якія напісаны з вялікай літары. Прачытайце словы, у якіх сустракаецца літара Р. Прачытайце двухсложные словы, трехсложные слова. Прачытайце словы з націскам на першым складзе, на другім. Мы навучыліся чытаць словы. Значыць, мы зможам выканаць наступнае заданне.

моўная гімнастыка.(Заданне ў падручніку на старонцы 56).

Разгледзьце малюнак. Раскажыце, што вы бачыце. Складзіце прапанову.

Запішыце схему прапановы: «Дзеці ірвуць маліну».

скороговорка (стар. 56). Прачытайце хуткамоўку шэптам, затым прачытайце павольна хорам. Пралічыце, колькі разоў сустрэлася літара Р. Пакажыце адказ лічбай. Падкрэсліце галосныя, якія сустрэліся ў хуткамоўкі, прачытайце іх.

7. Падвядзенне вынікаў урока.

Завяршаючы ўрок, давай тыя ўспомнім, з якой літарай пазнаёміліся.

А, Р, Я, У, М, І, Р, Ю, Р, Ы, І, Л, Н, Р, Э, Р, Е.

Гэта заданне выконваецца дзецьмі на асобных лісточках.

Назавіце літару, з якой мы пазнаёміліся сёння на ўроку.

Закрэсліце маленькія літары Р. Колькі разоў сустракаецца маленькая літара Р?

Пакажыце адказ лічбай.

Якія гукі пазначае гэта літара?

Чаму ж мы навучыліся на ўроку? Што асабліва запомнілася?

Хлопцы, вы вельмі добра працавалі на ўроку і шмат чаму навучыліся. Вы — малайцы! Наш урок скончаны.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018