vso-mon
літаратура

Ўрок біялогіі ў 6-м класе па тэме Віды каранёў і тыпы каранёвых сістэм

  • Видикер Каханне Міхайлаўна, настаўнік хіміі і біялогіі

мэта: пазнаёміцца ​​з коранем, як
функцыянальнай сістэмай.

Задачы ўрока:

  • Сфарміраваць у вучняў веды аб відах каранёў і
    тыпах каранёвых сістэм. Працягнуць працу з
    біялагічнымі тэрмінамі.
  • Сфарміраваць у вучняў уяўленне аб
    развіцці кораня з зародкавым карэньчыка. вывучыць
    асаблівасці будовы каранёвых сістэм двухдольных
    і адна- раслін.
  • Выпрацаваць уменні распазнаваць на натуральных
    аб’ектах тыпы каранёвых сістэм.
  • Працягнуць фармаваць ўмення рабіць высновы на
    падставе вынікаў лабараторных работ.
  • Фарміраваць у дзяцей уменне карыстаць ведамі,
    атрыманыя на іншых ўроках, звязваць па-адзінае
    цэлае прадметы натуральнага і гуманітарнага
    цыклу.
  • Выхоўваць мастацкі густ,
    дысцыплінаванасць, адказнасць.

абсталяванне: праросткі фасолі,
гароху, пшаніцы з развітымі каранямі, гербарыі з
рознымі тыпамі каранёвых сістэм, табліца
«Будынак стрыжневы і махрыстыя сістэм».

ход урока

  1. Арганізацыя класа. Дэвіз урока:
    «Паменш настаўніка — пабольш вучня».

Як вы разумееце гэтыя словы? Пастаноўка задач да
ўрока.

  1. Паўтарэнне хатняга задання

СК, ВК (па пытаннях, падрыхтаваным загадзя
дома, выкарыстоўваецца педагагічная
тэхналогія-абмен заданнямі), КУ: уставіць
прапушчаныя словы: Насеньне складаецца з …, … і
змяшчае запас …. … .. Запас пажыўных рэчываў
семені знаходзіцца ў …. У зародку адрозніваюць …, …,
… і …. Расліны, якія маюць у зародку насення адну
семядолях, называюць … калі ж у зародку насення
дзве семядолі, то такія расліны называюць …. гарох
і яблыня — гэта … расліны. А лук і кукуруза …
расліны.

  1. Вывучэнне новага матэрыялу.

Вучань чытае верш В.Жака.

Мы ў букет сабралі макі гарачыя,
Шмат незабудак блакітных.
А потым кветак нам стала шкада,
Зноў у зямлю пасадзілі іх.
Толькі нічога не атрымліваецца:
Ад любога ветрыка пампуюцца!
Чаму абсыпаліся і вянуць?
Без каранёў расці і жыць не стануць!
Як ні тонкі, непрыкметны
Пад зямлёю карэньчык,
Але не можа жыць на свеце
Без яго любы кветка!

Аналіз верша па пытаннях:

  • Якая галоўная думка верша?
  • Аб якім органе кветкавых раслін ідзе гаворка?
  • Гэта вегетатыўны або генератыўных орган?
  • Як вы думаеце: якія функцыі выконвае корань?

Дзеці прыходзяць да высновы: корань утрымлівае
расліна ў глебе, усмоктвае ваду з мінеральнымі
рэчывамі, у іх адкладаецца ў запас
пажыўныя рэчывы.

Для фарміравання вываду аб функцыі кораня, яны
знаёмяцца з раздзелам «Функцыі кораня»
параграфа 19 падручніка. Навучэнцы запаўняюць логико-
сэнсавую мадэль (вось 1) (РЕФЕРАТ)

Гутарка з класам аб трываласці кораня, сіле
кораня, каранях вялікіх і маленькіх, незвычайных
каранях.

Прыводзяцца звесткі аб каранях вярбы і ризофоры з
кнігі А.В. Смірнова «Жыццё раслін» стар. 178 і 283
(Паведамленні навучэнцаў, падрыхтаваныя дома).

Гутарка з класам: дзе вы яшчэ маглі чуць
слова «корань»?

  • Руская мова: корань — асноўная частка слова.
  • Матэматыка: корань ўраўненні.
  • Біялогія: частка воласа, зуба, пазногця.
  • Як вы разумееце выраз: «Пусціць карані»,
    «Глядзець у корань», «пачырванець да каранёў
    валасоў «,» З’яжджаць нам няма куды, нашы карані тут! «?
  • А што такое зачаткавы карэньчык, грибокорень?
  • віды каранёў (Праца па табліцы і малюнку № 59
    падручніка, стар. 89) (парная праца).

Дзеці самастойна фармуюць выснову:
існуе 3 выгляду каранёў: галоўны, бакавы і
Даданыя. Тлумачаць, з якіх органаў яны
развіваюцца.

Для фарміравання ведаў аб відах каранёў, яны
знаёмяцца з раздзелам «Віды каранёў» параграфа 19
падручніка (запаўненне логіка — сэнсавы
мадэлі, вось 2).

Настаўнікам прыводзяцца звесткі: у аднаго куста
жыта, вырашчанай у цяпліцы, агульная даўжыня ўсіх
каранёў склала 623 км. Географы вызначылі, што
гэта адлегласць ад Масквы да Санкт — Пецярбурга.
Распавядае аб каранях баньяна, мангравага
дрэва.

Даўжыня каранёў і шырыня каранёў:

  • Капуста — 1,5 м. 1,2 м.
  • Пшаніца — 2 м. 1,2 м.
  • Кукуруза — 2,5 — 4 м. Да 2 м.
  • Асот — 6 м. 4 м.
  • Люцэрна — 12 м. 1,5 м.
  • Яблыня — 2 — 6 м. Да 15 м.
  • Кактус — да 15 м.

Тыпы каранёвых сістэм (калектыўная работа).
Вывучэнне пачынаецца з таго, што навучэнцы чытаюць
запісы назіранняў за прарастання пшаніцы і
фасолі, разглядаюць малюнкі, зробленыя ў
час назіранняў.

Адказваюць на пытанні:

  • Які орган расліны першым чапаецца ў рост
    пры прарастанні насення?
  • Як ішло развіццё каранёў у праросткаў фасолі і
    пшаніцы?
  • У чым адрозненне ў развіцці і знешняй будове
    каранёў праросткаў пшаніцы і фасолі?

Лабараторная работа: «Стрыжневы і
махрыстая каранёвая сістэмы «(парная праца).

Вучні выконваюць лрактическую працу стар. 90
падручніка. Запаўняюць табліцу ў рабочым сшытку,
фармуюць высновы. Навучэнцы складаюць схему.
Запаўненне логіка — сэнсавы мадэлі (вось 3)

  1. Замацаванне.

Настаўнік (ці можна даць загадзя вучню) чытае
верш, адзін вучань суправаджае чытанне
паказам па табліцы (калектыўная работа).

Для чаго ж служыць корань?
Корань патрэбен для таго,
Што б утрымаць расліны,
У глебе ўмацоўваць яго.
А яшчэ ён як насос
Трэба нам вырашыць пытанне:
Як ён ваду дастаўляе,
Як ён солі здабывае?
Не здабывае ў раслін
Ведаем, кораня аднаго.
Ёсць даданых і галоўны
Бакавыя звыш таго.
І сістэма каранёвая
Таксама розная бывае.
Калі ў суме ўсіх каранёў
Мы ўбачым галоўны корань,
То яго параўнаем са стрыжнем,
Ён як стрыжань, што тут спрачацца.
Калі галоўнага мы кораня сярод іншых не знойдзем,
То такую ​​вось сістэму
Махрыстыя назавем.
Стрыжневая тая сістэма
Для двухдольных характэрная.
Называем мы сістэмай
Суму ўсіх каранёў расліны
Для гароху і морквы,
Для бабоў і для фасолі.
У пшаніцы, жыта і рысу,
У цюльпана і нарцыса
Галоўны корань не знайсці.
Да однодольные аднясеш.
А цяпер скажы, сябрук,
Калі мяне зразумець ты змог:
Так якая ж сістэма
Для пшаніцы характэрная?
Чаму нельга бабы
Да однодольные аднесці?

Гульня «Хто лішні»
(Індывідуальная работа).

  • Фасолю, гарох, соя, лук.
  • Пшаніца, моркву, рыс, кукуруза.
  • Дзьмухавец, шчаўе, авёс, бульба.

складзіце синквейн з паняццем «Корань»
(Індывідуальная работа).

Збяры табліцу: Навучэнцам на парту даецца
разрэзаная табліца, яе трэба сабраць (парная
робата).


асноўныя паняццівызначэнне паняццяў
карані-падземныя органы раслін, всасывать
ваду і мінеральныя солі, ўтрымлівальныя расліна ў
глебе
каранёвая сістэма— сістэма ўсіх каранёў раслін
галоўны корань-корань, які сыходзіць у глебу глыбей усіх
бакавыя карані-карані, якія адыходзяць па баках ад галоўнага і
і даданых каранёў
Даданыя карані-карані, якія адыходзяць па баках ад сцябла
Стрыжневая каранёвая сістэма-сістэма, якая складаецца з галоўнага і
бакавых каранёў
Махрыстыя каранёвай сістэма-сістэма, якая складаецца з даданых і
бакавых каранёў

  1. Хатняе заданне: параграф №19, пытанні
    да параграфа.

Ніжэй прыводзіцца логіка — сэнсавая мадэль
ўрока па тэмах: «Віды каранёў і тыпы каранёвых
сістэм «,» клеткавым будынку кораня «,»
Перайначванні каранёў «.

Складанне «логіка — сэнсавых мадэлей» (па
В.Э. Штейнбкргу) дазволілі мне прадстаўляць
веды ў выглядзе шматмернай мадэлі. дадзеная мадэль
змяшчае сэнсавыя элементы і парадак
размяшчэння сэнсавых элементаў. Такія схемы,
выбудаваныя дзецьмі на ўроку з маёй дапамогай,
спрыяюць фарміраванню цэласнай
ўспрымання любой інфармацыі. схема складаецца
не на адным ўроку, а на некалькіх. У дадзенай схеме
адлюстраваны матэрыял трох урокаў.

Дзеці могуць на схеме рабіць кароткія запісы,
тыпу: прыклады відазмененай каранёў,
размяшчэнне тканін на пэўных зонах,
рабіць малюнкі. Да схеме могуць вяртацца ў
працягу года, дапаўняючы яе. Дадзеная схема свайго
роду — канспект урока. Па ім дзеці лёгка
запамінаюць ключавыя моманты ўрока або
За некалькі ўрокаў і лёгка прайграваюць
вывучаны матэрыял.

дадатак





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *