vso-mon
літаратура

Ўрок фізікі ў 7-м класе па тэме Інэрцыя

  • Хакімава Святлана Юр’еўна, настаўнік фізікі

Мэты ўрока:

навучальныя:

  • высветліць фізічнае ўтрыманне такога фізічнага з’явы як інерцыя.
  • высветліць яе праява ў побыце і тэхніцы.

Якія развіваюць:

  • фарміраваць навыкі працы з дадатковай літаратурай.
  • прадоўжыць фарміраванне ўмення назіраць і характарызаваць фізічныя з’явы, лагічна думаць.

выхаваўчыя:

  • паказаць значэння прычынна следчых сувязяў у пазнавальнасці з’яў.

Тып урока: камбінаваны

дэманстрацыі: рух возік па нахільнай паверхні і па ўчастку, на якім насыпаны пясок; дэманстрацыя займальных досведаў па інэрцыі.

Праверка ведаў: праверачны тэставанне па тэме «Механічны рух» — 10 хвілін

План выкладу новага матэрыялу:

  1. Прычыны змены хуткасці тэл.
  2. Паняцце аб інэрцыі.
  3. Прыклады яе праявы і ўліку ў побыце і тэхніцы.
  4. Фрагмент навучальнага фільма «Урокі Фізікі Кірылы і Мяфодзія 7-8 класы»
  5. Паведамлення навучэнцаў і займальныя досведы па інэрцыі


ход урока

1. Арганізацыйны момант (1 мін).

Забяспечыць агульную гатоўнасць вучняў да працы, эмацыйны працоўны настрой. Прывітанне, запіс адсутных вучняў на ўроку.

2. Праверка выканання хатняга задання (10 мін).

Ўсталяванне правільнасці і усвядомленасці выканання хатняга заданне усімі вучнямі, выяўленне прабелаў і іх карэкцыя. Навучэнцам прапануецца ў якасці паўтарэння вывучанага матэрыялу выканаць праверачны тэставанне па тэме «Механічны рух».

Варыянт 1.

1. Які літарай абазначаецца хуткасць?

а) S

б) t

в) m

г) v

2. Якая з пералічаных ніжэй адзінак з’яўляецца адзінкай вымярэння пройдзенага шляху?

а) м

б) м / с

в) з

г) кг

3. Якое з прыведзеных ніжэй выразаў дазваляе разлічыць пройдзены шлях пры раўнамерным руху?

а) s = v / t

б) s = t / v

в) s = v * t

г) s = v * t2

4. Якая траекторыя лыжніка, дрыжачае з трампліна?

а) прамая лінія

б) ламаная лінія

в) крывая лінія

г) акружнасць

5. Матацыкліст рухаецца з хуткасцю 72 км / г, а аўтобус з хуткасцю 20 м / с. Якое з гэтых тэл рухаецца з большай хуткасцю?

а) аўтобус

б) матацыкліст

в) рухаюцца аднолькава

г) адказ неадназначны

6. Параход адыходзіць ад прыстані. Рухаюцца або знаходзяцца ў спакоі адносна прыстані пасажыры, якія стаяць на палубе?

а) знаходзяцца ў спакоі

б) рухаюцца, аддаляючыся ад прыстані

в) рухаюцца, набліжаючыся да прыстані

г) адказ неадназначны

7. На століку ў вагоне рухаецца цягніка ляжыць кніга. Адносна якіх тэл кніга знаходзіцца ў спакоі?

а) адносна рэек

б) адносна століка

в) адносна правадыра, які праходзіць па калідоры

г) адносна будынка вакзала

варыянт 2

1. Які літарай абазначаецца шлях?

а) t

б) S

в) v

г) m

2. Якая з пералічаных ніжэй адзінак з’яўляецца адзінкай вымярэння хуткасці?

а) мін

б) кг

в) м / с

г) км

3. Якое з прыведзеных ніжэй выразаў дазваляе разлічыць хуткасць пры нераўнамерна руху?

а) v = s * t

б) Vср = t / s

в) v = s / t 2

г) Vср = s / t

4. Якая траекторыя цягніка, які рухаецца ўздоўж платформы станцыі?

а) акружнасць

б) ламаная лінія

в) прамая лінія

г) крывая лінія

5. Хуткасць зайца 15 м / с, а хуткасць дэльфіна 18 км / г. Хто з іх хутчэй рухаецца?

а) дэльфін

б) заяц

в) рухаюцца аднолькава

г) адказ неадназначны

6. Яблык, якое ляжыць на століку вагона рухаецца цягніка, перамяшчаецца адносна …

а) пасажыра, які сядзіць у вагоне

б) цеплавоза

в) пасажыра, які ішоў па вагоне

7. Хлопчык пампуецца на арэлі. Рухаецца ці спачывае гэты хлопчык адносна арэлі?

3. Матывацыя і мэтапакладання (1 хв)

Сумесная пастаноўка мэтаў і задач урока. Забяспечыць разуменне навучэнцамі фізічнай сутнасці інэрцыі. Запіс тэмы ўрока.

4. Актуалізацыя апорных ведаў (3 мін)

Настаўнік дэманструе досвед: рух возік па нахільнай паверхні і па ўчастку, на якім насыпаны пясок. Пастаноўка праблемнага пытання: як рухаецца цела пасля спынення дзеяння на яго іншага цела?

5. Вывучэнне новага матэрыялы (10 мін)

Настаўнік выкарыстоўвае кампутарную праграму «Урокі фізікі Кірылы і Мяфодзія» па гэтай тэме.

Пастаноўка першай вучэбнай праблемы:

  1. Якія віды механічнага руху вы ўжо вывучалі?
  2. Чым адрозніваецца раўнамернае прамалінейнае рух ад нераўнамернага?

*слайд: Немагчыма ўявіць сабе сітуацыю, каб спачываюць цела раптам само сабой пачатак рухацца.

Прыклад: На стале ляжыць мяч. Што трэба зрабіць, каб ён змяніў сваю хуткасць?

Характэрны адказ: дзеянне іншага цела.

А) Траекторыя руху мяча, а таксама яго хуткасць ўвесь час змяняюцца пакуль доўжыцца ўздзеянне рукі на мяч. Пасля спынення ўздзеяння рукі — мяч рухаецца прамалінейна з сталай хуткасцю;

Б) Шарык, падвешаны да ніткі круцілася. Пакуль мы трымаем нітка, шарык рухаецца крывалінейнай. Калі ж нітка адпусціць, то шарык стане рухацца прамалінейна з сталай хуткасцю.

*слайд: Сапраўды таксама досыць відавочны і іншы факт: каб спыніць рухаецца цела, неабходна на яго падзейнічаць.

выснову: Змяненне хуткасці цела (велічыні і кірункі) адбываецца ў выніку дзеяння на яго іншага цела.

Пастаноўка другой вучэбнай праблемы:

  • як будзе рухацца цела, калі на яго не дзейнічаюць іншыя цела?

Праводзіцца вопыт па малюнку 41 падручніка (на шляху руху каляскі, скаціцца па нахільнай плоскасці, насыпают пясок, затым прыбіраюць яго, так што паверхня становіцца гладкай).

  1. У якім выпадку каляска даўжэй захоўвае хуткасць руху?
  2. Чаму?
  3. Па якой прыкмеце мы судзімы пра гэта?
  4. Да якога з вядомых рухаў будзе набліжацца рух каляскі ў другім выпадку?
  5. Якая выснова вынікае з вопыту?

выснову: калі на цела не дзейнічаюць іншыя цела, то яно знаходзіцца ў спакоі, або рухаецца прамалінейна і раўнамерна.

Дбайныя досведы па вывучэнні руху тэл былі ўпершыню праведзены Г. Галілеем.

*слайд: Кароткая біяграфія вучоных Г. Галілея і І. Ньютана.

*слайд: Калі на цела не дзейнічаюць ніякія іншыя цела, то яго хуткасць не мяняецца. У гэтым выпадку прынята казаць, што цела рухаецца або (спачывае) па інэрцыі.

вызначэнне: інерцыя — з’ява захавання хуткасці цела пры адсутнасці дзеяння на яго іншых тэл.

прыклады: аўтамабіль, выключыўшы рухавік, рухаецца па інэрцыі; каляска па гарызантальнай апоры таксама рухаецца па інэрцыі.

Наш рэальны свет накладвае жорсткае абмежаванне на рух па інэрцыі. З — за сіл трэння і супраціву асяроддзя хуткасць тэл пры руху па інэрцыі хутка памяншаецца.

 Дзейнасць навучэнцаў: абмяркоўваюць праблемныя пытанні і робяць лагічныя высновы; афармляюць канспект, запісваюць вызначэння і высновы ў сшыткі.

6. Першасны кантроль (2мин.)

Выяўленне першага ўзроўню засваення.

  1. Куды і чаму нахіляюцца пасажыры адносна аўтобуса, калі ён рэзка чапаецца з месца, тармозіць, паварочвае налева? (Направа?);
  2. Для чаго робяць разбег пры скачках у даўжыню?
  3. Чаму спатыкнуўшыся чалавек падае наперад? А Паслізнуўшыся таму?

Дзейнасць навучэнцаў: актыўнае абмеркаванне пастаўленых пытанняў; навучэнцы адказваюць на пытанні, прадастаўляюць рашэння якасных задач

7. Абагульненне і сістэматызацыя Зун (11 мін.)

Каб лепш зразумець, што такое інерцыя, хлопцы вашага класа падрыхтавалі шэраг паведамленняў і займальныя досведы аб гэтай з’яве.

Тэмы паведамленняў:

  1. «Праява інэрцыі ў тэхніцы і побыце»;
  2. «Інэрцыйны газавы фільтр» — вядома, што забруджванне атмасферы адбываецца ў асноўным у выніку працы прамысловасці, транспарту, якія ў сукупнасці выкідваюць штогод больш за мільярд цвёрдых і газападобных часціц. Як жа з’ява інэрцыі дапамагае вырашаць экалагічныя праблемы?

Каб «прачуць» з’ява інэрцыі на практыцы, можна паставіць вялікая колькасць разнастайных займальных досведаў.

Прыкладны пералік займальных досведаў па інэрцыі

  1. На адкрытай бутэльцы з шырокім горлышком ўстаноўлена папяровае пярсцёнак. На верхняй кропцы кольца ляжыць дробная манетка. Калі ўвесці ўнутр кольцы палку або лінейку і рэзкім ударам у гарызантальным кірунку выбіць кольца, яно, безумоўна, адляціць у бок, але манетку за сабой не пацягне: яна застанецца на месцы і, пазбаўленая апоры (кольца-то адляцела прэч!), Упадзе ў бутэльку . Чаму монетка ня адправілася ўслед за кольцам?
  2. Вопыт з манеткай можна перайначыць. На край стала кладзём палоску пісчай паперы, а на яе ставім слупком некалькі манет (шашак). Калі пацягнуць за паперу павольна, то слупок прадметаў будзе рухацца разам з аркушам, але калі яе тузануць рэзка, то яна застанецца ў руках, а прадметы і не зварухнуцца. Растлумачце чаму?
  3. Возьмем цяжкую манету (5 рублёў), паставім яе на рабро на палоску паперы так, каб 2/3 палоскі навісла са стала. Прытрымваючы свабодны канец, рэзка ударым па ім лінейкай. Папера саслізне са стала, а манета застанецца на месцы.
  4. Вось невялікая каляска. Калі пхнуць яе, яна будзе рухацца гарызантальна. А цяпер паставім на каляску брусок. Рэзка штурханем яе — брусок ўпадзе таму. Растлумачце чаму?

8. Інфармацыя пра хатні заданні. Інструктаж па яго выкананню. Рэфлексія (2 мін)

Забеспячэнне разумення мэты, зместу і спосабаў выканання хатняга задання. Праверка адпаведных запісаў.

Настаўнік прапануе ў якасці дадатковага задання запоўніць табліцу «Праява інэрцыі ў побыце, тэхніцы, спорце».

Табліца: «Праява інэрцыі ў побыце, тэхніцы, спорце»

Інерцыя ў побыце

Інерцыя ў тэхніцы

Інерцыя ў спорце

Мабілізацыя навучэнцаў на рэфлексію сваіх паводзін: падумайце і адкажыце на пытанне: Як кожны з вас засвоіў новы матэрыял?

Дзейнасць навучэнцаў: запіс хатняга задання:

а) асноўная (для ўсіх навучэнцаў): § 17, пытанні да параграфа

б) дадатковае (па індывідуальным выбар вучняў): Л. №№ 171-177





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *