Навакольны свет. Праблемны ўрок па тэме Лес — прыроднае супольнасць. Ланцуга харчавання лясной зоны

  • Солонинкина Святлана Мікалаеўна, настаўнік пачатковых класаў

мэты:

  • выхоўваць любоў да Радзімы, да роднай прыроды;
  • выхоўваць пачуццё калектывізму,
    узаемадапамогі і супрацоўніцтва;
  • выхаванне камунікатыўных уменняў,
    адвольнасці паводзін, добразычлівасці,
    уменне ўзаемадзейнічаць з аднагодкамі і
    педагогам;
  • развіваць творчае мысленне, гаворка,
    самастойнасць, ініцыятыўнасць, імкненне да
    пашырэнню ведаў, дапытлівасць; уменню
    самастойна здабываць веды;
  • сфармаваць уяўленне вучняў пра лес, як
    аб прыродным супольнасці, разгледзець
    разнастайнасць лясных насельнікаў, ярусы лесу.

ход урока

  1. арганізацыйны момант
  2. Эмацыйны настрой.
    псіхалагічны трэнінг

    (Гучыць музыка)

    — Празвінеў званок, ўрок пачынаецца.

    — Я усьміхнуся вам, і вы ўсміхнецца сябар —
    аднаму і падумаеце, як добра, што мы сёння ўсё
    разам.

    — Мы спакойныя, добрыя, ветлівыя,
    ласкавыя.

    — Мы ўсе здаровыя.

    — Глыбока ўдыхніце і выдыхніце.

    — Выдыхніце учарашнюю крыўду, злосць,
    непакой. Забудзьцеся пра іх.

    — Удыхніце ў сябе свежасць зімовага
    раніцы, цяпло сонечных прамянёў, чысціню рэк.

    — Я жадаю вам добрага настрою і
    беражлівых адносін да сябе і адзін да аднаго.

  3. Праверка дамашняга задання
  4. 1. Геаграфічная размінка:

    -Што лішняе?

    Хвоя, бяроза, клён, дуб

    Тундра, стэп, пустыня, вадаём

    Краб, марскі канёк, Багамолаў, дэльфін

    Об, Енісей, Волга, Байкал.

    2. «Даведайся прыродную зону».

    Гэта бязлесных забалочаная раўніна
    на поўначы нашай Радзімы. Прырода тут суровая.
    Зіма ветранае халодная, з маразамі звыш 50
    градусаў, доўжыцца 8-9 месяцаў. (Тундра).

    -Эта- зона — бязмежныя раўніны,
    бязлесныя прасторы. Зіма тут кароткая. лета
    спякотнае працяглы, шмат сонца, бываюць
    моцныя ветры- сухавей, дажджоў мала. (Стэпу)

    -Паверхня гэтай зоны ў многіх
    месцах узгорыстая. Часта сустракаюцца вялікія
    пагоркі з пяску. Гэта барханы. Лета сухое, гарачае.
    (Пустыня)

    -Гэта царства лёду і снегу. паўгода ў
    гэтых краях сонца не з’яўляецца на небе. гэта зона
    выспаў ляжаць каля Паўночнага полюса.

    3. «рассяліць жывёл па прыродных
    зонам «

    Арктыка: белы мядзведзь, тупікі,
    цюлень, гагарка.

    Тундра: песец, паўночны алень, лемінг,
    белая курапатка

    Сцёпа: суслік, палявая мыш, хамяк,
    журавль- красавка

    ПУСТЫНЯ: тушканчыка, вярблюд, чарапаха,
    варан.

  5. Ўвядзенне ў тэму:
    1. Матывацыя і ўключэнне ў вучэбную дзейнасць.

    -Вы любіце разгадваць рэбусы,
    галаваломкі?

    -Расшыфруйце словы:

    буд — дуб

    келаб — вавёрка

    оркт — крот

    ребазё — бяроза

    -Абагульніце групу слоў па вызначаным
    прыкмеце.

    -Да якой прыроднай зоне ставяцца
    дадзеныя словы?

    -Як вы думаеце, пра што мы сёння будзем
    казаць?

    2. Выяўленне тэмы і мэты.

    праблемная сітуацыя.

    — Чаму лес называюць прыродным
    супольнасцю?

    -Што такое супольнасць?

    Апусканне ў тэму.

    -Зачыніце вочкі (гучыць запіс
    «Галасы лесу»)

    -Што вы прадставілі, пачулі?

    Віктарына «Я ведаю лес»

    -Які лес мы называем тайгой?

    -Якое асаблiвую адзнаку ёсць у
    лиственницы7

    -Якая птушка распаўсюджвае плён
    кедравай хвоі?

    -Гэта жывёла умее не толькі скакаць,
    але і лётаць?

    -Пладамі, якога дрэва з’яўляюцца
    жалуды?

    -У якога жывёльнага пяць чорных палос
    на спіне?

  6. Пастаноўка заданні, які выклікае праблемную
    сітуацыю
  7. -Уважліва разгледзь лес. З чым вы
    зможаце яго параўнаць?

    -Чым з’яўляецца лес для жывых
    арганізмаў?

    — А які гэта дом?

    -Давайце вылучым паверхі лесу. кожны
    паверх мае сваю назву, дайце гэтым паверхах
    назвы, выкарыстоўваючы наступныя апісання.

    1.Многолетние расліны, у якіх ад
    агульнага кораня адыходзіць некалькі цвёрдых сцеблаў.

    2.Растения з мяккімі зялёнымі сцяблінамі.

    3.Мнорголетние расліны з буйным
    цвёрдым сцяблом.

    -Навукоўцы называюць паверхі лесу ярусамі і
    размяшчаюць у парадку змяншэння. размесціце
    ярусы у дадзеным парадку.

    Праблемная сітуацыя. Праца ў групах.

    -Людзі нярэдка мяняюцца кватэрамі,
    пераязджаюць з дому ў дом, з паверху на паверх, а могуць
    Ці памяняцца кватэрамі лясныя жыхары: вавёрка і
    крот?

    Пошук вырашэння праблемы.

    -Знайсці ў энцыклапедычнай літаратуры
    матэрыял, які тлумачыць прычыны, па якіх бялку
    жыве ў дупле, а крот пад зямлёй?

    Аналіз праблемнай сітуацыі.
    Выказванні дзяцей.

    Праца ў парах.

    -Скласці, адну дзве ланцуга харчавання
    жывёльнага свету лясной зоны выкарыстоўваючы падручнік,
    старонка 176-177.

  8. Прагляд відэафільма «Жыхары лесу» (cм. фільм 1, фільм 2, фільм 3, фільм 4)
  9. — Якое ўражанне ў вас засталося ад
    убачанага?

    -Што даведаліся новага і цікавага пра
    жывёл-лесу?

    «Скаргі насельнікаў лесу»

  10. Вынік урока. Тэст.
    1. Самы верхні ярус лесу утвораны дрэвамі.
    2. Сярэдні ярус- гэта імхі і лішайнікі.
    3. На дрэве насяляюць краты і землярыйкі.
    4. Лес — прыроднае супольнасці.
    5. Важна, каб у лесе не парушалася экалагічнае
      раўнавагу.
    6. Маліна, парэчка, шыпшыннік, воўчае лыка — самы
      ніжні ярус.
    7. Мы ў адказе за нашу прыроду.
  11. Рэфлексія.

-Скончыць прапановы:

Я даведаўся…

Я здолеў …

Я здзівіўся …

Мне хацелася б …

Выкананне песні «Не дражніце
сабак «.

  1. Хатняе заданне

паспрабаваць самастойна
скласці харчовыя ланцугі і затым даказаць
правільнасць выканання задання.

См. прэзентацыю.

Праслухайце музычнае
суправаджэнне, гукі лесу.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018