Ўрок геаметрыі ў 7-м класе па тэме Другой прыкмета роўнасці трохвугольнікаў

  • Зиятдинова Ифира Фиодосиевна, настаўнік матэматыкі

клас: 7.

тэма: Другі прыкмета роўнасці трохвугольнікаў.

мэты:

  • азнаямленне навучэнцаў з тэарэмай аб другім прыкмеце роўнасці трыкутнікаў;
  • удасканаленне навыкаў рашэння задач на прымяненне першага і другога прыкмет роўнасці трыкутнікаў;
  • паказ навучэнцам практычнай неабходнасці тэарэмы;
  • удасканаленне навыкаў граматнай вуснай і пісьмовай матэматычнай мовы;
  • фарміраванне акуратнага выканання малюнкаў.

абсталяванне: мультымедыйны праектар, каляровыя крэйды.

літаратура: падручнік «Геаметрыя 7-9» аўтараў И.М.Смирновой, В.А Смірнова. Выдавецтва «Мнемозина». Масква 2008.

План урока.

  1. Арганізацыйны момант.
  2. Мэтавая ўстаноўка.
  3. Актуалізацыя апорных ведаў.
  4. Вывучэнне новага матэрыялу.
  5. Замацаванне.
  6. Вынік.
  7. Хатняе заданне.

ход урока

1. Арганізацыйны момант.

2. Мэтавая ўстаноўка.

3. Актуалізацыя апорных ведаў.

Вусная праца.

  • Якія два трыкутніка называюцца роўнымі? (Два трохвугольніка называюцца роўнымі, калі бакі аднаго адпаведна роўныя бакам іншага і куты, заключаныя паміж адпаведна роўнымі бакамі, роўныя).
  • Ці абавязкова параўноўваць ўсе пары бакоў і кутоў двух трохвугольнікаў, каб пераканацца ў іх роўнасці? (Не. Можна выкарыстоўваць першы прыкмета роўнасці трыкутнікаў).
  • У чым заключаецца першы прыкмета роўнасці трохвугольнікаў?
  • Задача па падручніку §8 № 16:

Каб вымераць на мясцовасці адлегласць паміж двума кропкамі А і В, паміж якімі нельга прайсці па прамой выбіраюць якую-небудзь кропку З, для якой можна вымераць адлегласці АС і ВС, адкладаюць адрэзкі СD = АС і СЕ = ВС. Тады адлегласць паміж кропкамі Е ​​і D будзе роўна шуканага адлегласці. Растлумачце чаму.

глядзіце дадатак 1 (Прэзентацыя Microsoft PowerPoint)

4. Вывучэнне новага матэрыялу.

1) Лабараторная праца. Пабудуем адрэзак АВ = 5 см, А = 60º, У = 45º. Кропку перасячэння іх бакоў адзначым праз С. Пабудуем А1У1= 5 см, А1= 60º, У1= 45º. кропка З1 — кропка скрыжаванні бакоў кутоў.

Роўныя Ці трыкутнікі?

(Так роўныя, так як АС = А1З1, ВС = В1З1, З =З1 або на падставе першага прыкметы праверыць АС = А1З1 (ВС = В1З1)).

2) Тэарэма (Другі прыкмета роўнасці трыкутнікаў). Калі бакі і два прылеглых да яе кута аднаго трыкутніка адпаведна роўныя баку і двум прылеглым да яе кутах іншага трыкутніка, то такія трыкутнікі роўныя.

Дадзена: ΔАВС, ΔА1У1З1, АВ = А1У1, А =А1, У =У1

Даказаць: ΔАВС = ΔА1У1З1

Доказ: па аксіоме, можна адкласці ΔАВС ад прамяня А1У1 у полуплоскости, вызначаны вяршыняй З1.

Вяршыня А сумясціцца з вяршыняй А1. Бо АВ = А1У1, вяршыня У сумясціцца з вяршыняй У1. так як А =А1, бок АС пойдзе па баку А1З1. так як У =У1, бок нд пойдзе па баку У1З1. Такім чынам, ΔАВС сумясціцца з ΔА1У1З1. Такім чынам, ΔАВС = ΔА1У1З1. Што і патрабавалася даказаць.

5. Замацаванне.

1) Вусная работа. Даказаць роўнасць трыкутнікаў, намаляваных на слайдах. глядзіце дадатак 2 (Прэзентацыя Microsoft PowerPoint)

2) Пісьмова.

Па падручніку № 3 §9.

На малюнку дадзена фігура, у якой аd = СF, ВАС = ∟ЕDF, ∟1 = ∟2. Дакажыце, што трыкутнікі АВС і DEF роўныя.

глядзіце дадатак 3 (Прэзентацыя Microsoft PowerPoint)

3) Па малюнку растлумачце, як можна знайсці адлегласць ад пункту M да недаступнай пункту N, напрыклад дрэва на востраве.

глядзіце дадатак 4 (Прэзентацыя Microsoft PowerPoint)

6. Вынік.

Такім чынам, мы на сённяшнім ўроку вывучылі другі прыкмета роўнасці трохвугольнікаў. Паўторым яе.

7. Дамашняе заданне.

§9, № 1, 4, 5.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018