Пазакласнае мерапрыемства Здаровы лад жыцця

  • Смірнова Марына Валянцінаўна, нам. дырэктара, настаўнік пачатковых класаў

мэты:

  • раскрыць паняцце здаровы лад жыцця,
  • вызначыць умовы захавання здароўя,
  • фарміраваць у навучэнцаў перакананні пра карысць здаровага ладу жыцця і пра здароўе як самай галоўнай каштоўнасці.

Этапы заняткі:

  1. Ўступная частка. Азначэнне паняцця здаровы лад жыцця.
  2. Асноўная частка заняткі. Раскрыццё паняцці здаровы лад жыцця.
    • Рэжым дня.
    • Гігіена цела.
    • Гігіена гледжання.
    • Правільнае харчаванне.
    • Заняткі фізкультурай і спортам.
  3. Выніковая частка.

ход заняткі

1. Уступная частка.

7 красавіка — Дзень здароўя. Пра здароўе мы сёння пагаворым з вамі.

— Якога чалавека завуць здаровым? (Моцнага, моцнага, ён не хварэе, фізічна і псіхічна шчасны.)

Каб быць здаровым, неабходна весці здаровы лад жыцця.

Па якіх прыкметах мы даведаемся, што чалавек вядзе здаровы лад жыцця? (Чалавек займаецца спортам, не мае шкодных звычак, выконвае рэжым дня, не хварэе, правільна сілкуецца.)

Пагаворым аб некаторых складнікаў здаровага ладу жыцця чалавека. (У ходзе ўступнай гутаркі настаўнік на дошцы выстаўляе карткі, на якіх запісаны ўмовы здаровага ладу жыцця.)

2. Асноўная частка заняткі.

А) Рэжым дня.

Як разумееце гэты выраз: «рэжым дня»?

— Раскажыце аб сваім распарадку дня.

— Як самому скласці распарадак дня?

(Скласці спіс спраў, пазначыць час, выконваць гэтае расклад.)

Выкарыстоўваючы карткі, складзем прыкладны распарадак дня.

(Дзеці дзеляцца на 2-3 групы, кожная група атрымлівае карткі. Вучні выстройваюцца ў пэўным парадку. Затым выбіраецца найбольш аптымальны варыянт рэжыму дня.)

Галоўнае правіла пры складанні рэжыму дня — чаргаваць працу і адпачынак.

— Навошта патрэбен рэжым дня? (Каб усё паспяваць, рабіць планамерна, без спешкі, мітусні, каб быў добры настрой.)

Б) Гігіена цела.

Скарыстаемся слоўнікам, высветлім значэнне слова «гігіена».

(Гігіена — раздзел медыцыны, які вывучае, як захаваць здароўе, а так жа сістэма дзеянняў, накіраваная на падтрыманне чысціні.)

Чаму ў рэжыме дня абавязковыя водныя працэдуры? (Вада чысціць наша цела, кантраснае абліванне дапамагае загартаваць арганізм.)

Якую частку цела трэба мыць часцей за іншых? (Рукі)

З чым гэта звязана?

— Як трэба мыць рукі? (1 вучань паказвае, як правільна мыць рукі)

Чаму рукі неабходна мыць з мылам?

— Вельмі важна своечасова абрэзаць пазногці, да 95% мікробаў запасіцца менавіта пад імі!

У) Гігіена гледжання.

Чаму чалавеку важна захоўваць добры зрок?

— Як захаваць добры зрок? (Выконваць правільнае адлегласць ад сшыткі, кнігі да вачэй пры чытанні, лістом, трэба правільнае асвятленне, прагляд тэлевізара — з выкананнем мер бяспекі.)

Для зняцця напружання з вачэй неабходна выконваць спецыяльныя практыкаванні. Якія з іх вы карыстаецеся? (Вучні паказваюць практыкаванні, тлумачаць правілы выканання і тлумачаць іх прызначэнне.)

Гульня «Весёлые чалавечкі». [2]

Праверым ваша зрок. Я паказваю карткі з фігуркамі чалавечкаў, паўторыце іх руху.

(Для дадзенай гульні настаўнік рыхтуе карткі, на якіх схематычна намаляваны фігуркі чалавечкаў, якія выконваюць розныя гімнастычныя практыкаванні: нахілы галавы і тулава, адвядзенне рук або ног у бок, прысяданне і да т.п. Памер малюнка 1 — 2 гл. Дзеці павінны спачатку разгледзець чалавечка , а потым паўтарыць яго руху).

Г) Правільнае харчаванне.

У рэжыме дня неабходна планаваць харчаванне. Колькі разоў неабходна ёсць? (Не менш за 3 раз.)

Самы важны прыём ежы — ранішні. Старажытныя казалі: «Сняданак з’ясі сам». Чаму?

— З якіх прадуктаў складаўся ваш сённяшні сняданак? (Лекары рэкамендуюць на сняданак ёсць малочныя стравы, амлет, чай з бутэрбродам.)

Гульня «Што руйнуе здароўе, што умацоўвае». [1]

Са спісу выберыце карысныя, шкодныя прадукты. Растлумачце свой выбар.

(Дзецям прапанаваны набор прадуктаў: ​​рыба, кефір, геркулес, сланечнікавы алей, моркву, тарты, снікерс, яблыкі, чыпсы, фанта, лук.)

Д) Заняткі фізкультурай і спортам.

Чалавек, які вядзе здаровы лад жыцця, у рэжыме дня абавязкова вылучае час для заняткаў фізкультурай і спортам. Аб сваім спартовым захапленні раскажа ваш аднакласнік Зубанов Слава. (Хлопчык займаецца футболам, удзельнічае ў спаборніцтвы, мае ўзнагароды: медалі і граматы.)

Што дае занятак спортам? (Вучань не хварэе, заўсёды бадзёры, энергічны, спорт дапамагае ў вучобе.)

3. Выніковая частка.

— Які тэме быў прысвечаны занятак?

— Як зразумець значэнне слоў здаровы лад жыцця?

— Пажаданне: [1]

Я жадаю вам, хлопцы,
Быць здаровымі заўсёды.
Але дамагчыся выніку
немагчыма без працы.
Паспрабуйце не ленавацца —
Кожны раз перад ежай,
Перш, чым за стол садзіцца,
Рукі вымыйце вадой.
І зарадкай займайцеся
Штодня па раніцах.
І, вядома, гартавацца —
Гэта так дапаможа вам!
Свежым паветрам дыхаеце
Па магчымасці заўсёды,
На прагулкі ў лес хадзіце,
Ён вам сілы дасць, сябры!
Я адкрыла вам сакрэты,
Як здароўе захаваць,
Выконвайце усе рады,
І лёгка вам будзе жыць!

выкарыстаная літаратура

  1. Раманенка В. М. Класны гадзіну «Здаровы лад жыцця» // Завуч. 2008. № 7. С. 125, 128.
  2. Уфимцева Л. П. Для прафілактыкі блізарукасці // Пачатковая школа.1993. №2. З.67 — 69.

Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018