vso-mon
літаратура

Другарадныя члены сказа. Абагульняючы ўрок рускай мовы ў 8-м класе

  • Малова Наталля Валер’еўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры

Мэта ўрока: паўтарыць, сістэматызаваць веды аб другарадных членах прапановы, іх відах; разгледзець асаблівасці ўжывання другарадных членаў прапановы ў залежнасці ад маўленчай сітуацыі.

абсталяванне: кампутар, праектар, экран, прэзентацыя (гл. Приложение1), канверты з табліцай і карткамі для граматычнага лато, лісты з тэкстамі верша М.Ю.Лермантава «скалы», з тэкстамі для групавой працы, чыстыя лісты.

Ход урока:

1. Арганізацыйны момант. Паведамленне тэмы і мэты ўрока.

— Добры дзень, хлопцы! Давайце ўспомнім, што вы вывучалі на папярэдніх уроках. (Другарадныя члены прапановы).

Тэма сённяшняга нашага ўрока «Абагульненне па тэме« Другарадныя члены сказа »» (Слайд 1)

На ўроку мы паўторым, сістэматызуем тыя веды, якія вы атрымалі на папярэдніх уроках.

2. Гульня «Граматычнае лато»

На дошцы размяшчаецца табліца

Другарадны член прапановыНа якія пытанні адказвае?Віды другарадных членаўЯкімі часцінамі мовы могуць быць выяўленыя?
дадатак
вызначэнне
акалічнасць

Такія ж табліцы знаходзяцца на кожнай парце ў вучняў. Побач знаходзяцца карткі з адказамі

Прыклад картак для запаўнення радка аб дапаўненні:

На пытанні ўскосных
склонаў
Прамыя і ўскосныя
  • назоўнікам
  • займеннікам

Радзей — прыслоўе, лічэбнікаў,
Невызначаны формай дзеяслова,
сінтаксічна непадзельным
словазлучэннем

— У вас на партах знаходзяцца табліцы «Другарадныя члены сказа» і карткі. Размяркуеце адпаведныя карткі ў вочкі гэтай табліцы. (2 вучня выконваюць падобную працу на дошцы).

— Праверым, ці правільна мы склалі лато. Глядзім на першы радок. Ці ўсё так? Сфармулюйце правільны адказ на пытанне «Што такое дадатак?» Праверце другі радок. Што такое вызначэнне? Праверце трэці радок. Дайце вызначэнне акалічнасці.

Я бачу, што тэарэтычны матэрыял па тэме вы добра ведаеце.

А ці варта было вывучаць другарадныя члены прапановы? Ці патрэбныя яны ў прамовы, у жыцці? Напішыце на чыстых лісточках, якія ляжаць у вас на партах сваё меркаванне: «Ці патрэбныя другарадныя члены прапановы — так ці не? І чаму? »

Ёсць тыя, хто лічыць, што патрэбныя другарадныя члены прапановы? А тыя, хто лічыць, што не патрэбныя? Мы бачым, што думкі па гэтым пытанні падзяліліся. (Калі меркаванне ва ўсіх аднолькавае, то можна задаць іншае пытанне: хто можа даць поўны адказ, навошта патрэбныя другарадныя члены сказа?)

3. Лінгвістычны эксперымент.

— Каб разабрацца ў гэтым пытанні, я прапаную вам правесці лінгвістычны эксперымент.

Вось перад намі варыянт верша (Слайд 2):

Начавала хмарка.
Яна памчалася;
Але застаўся след.
Ён стаіць, задумаўся
І плача ён.

Што нагадвае вам гэты тэкст? Хто аўтар верша? (Верш «Начавала хмарка залатая …» М.Ю.Лермантава)

— Якое ўражанне вырабляе гэты тэкст? Чаму? А чаго не хапае ў ім?

Прачытаем тэкст, які стварыў М.Ю.Лермонтов (Слайд 3)

Начавала хмарка залатая
На грудзях скалы-волата.
Раніцай у шлях яна памчалася рана,
Па блакіту весела гуляючы;
Але застаўся вільготны след у маршчыны
Старога скалы. самотна
Ён стаіць, задумаўся глыбока,
І паціху плача ён у пустыні.

— Што змянілася? А якое ўражанне вырабляе гэты тэкст? Правільна, узнікае цэласная карціна. Мы ўспрымаем яе усімі органамі пачуццяў. Працягнеце прапановы:

Мы бачым …
Мы чуем …
Мы адчуваем …

(Слайд 4) Дзякуючы чаму ўзнікае цэласная карціна, поўны вобраз?

Давайце знойдзем у гэтым тэксце другарадныя члены сказа. (Лісточкі з тэкстамі ў кожнага навучэнца знаходзяцца на парце).

  • 1 варыянт — знайсці і пазначыць графічна абставіны;
  • 2 варыянт — знайсці і пазначыць графічна вызначэння.

(Самастойная работа вучняў).

Праверце, ці правільна ці ўсё правільна знайшлі патрабаваныя другарадныя члены сказа. (Самаправеркі па тэксце на слайдзе). (Слайд 5)

— Якога члена прапановы няма ў гэтым тэксце? (Дадаткі) У гэтым майстэрства паэта: не дапаўненні, а значыць, дзеянні герояў не пераходзіць на прадмет, яшчэ больш падкрэсліваючы іх адзінота.

Выснову: Какого стылю тэкст мы прааналізавалі? Якая роля ў ім другарадных членаў сказа? (Другарадныя члены прапановы ў мастацкім стылі дапамагаюць намаляваць цэласную карціну, стварыць поўны вобраз).

— Як вы думаеце, якой будзе наступны этап працы?

4. Аналіз тэкстаў іншых стыляў.

Клас размяркоўваецца на 6 груп, ім раздаюцца лісты з тэкстамі для аналізу. (Кожнае заданне сустракаецца ў 2-х груп). Даецца заданне да тэкстаў:

«Аднавіце тэкст, дапоўніўшы яго другараднымі членамі прапановы (можна карыстацца словамі для даведак). Вызначце стыль тэксту. Адкажыце на пытанне: якую ролю гуляюць другарадныя члены прапановы ў дадзеным тэксце? (Слайд 6)

Заданне для першай групы:

З дакладной запіскі А.Бенкендорфа, начальніка тайнай паліцыі

Я ……. меў гонар паведаміць ………………………………………………, што верш ………………………………………………… дзёрзка і вальнадумных. Генерал ……………. павінен дапытаць ……………………….

Для даведак: Лермантава, вашаму імператарскай вялікасці, Веймарн, ужо, маладога чалавека, гусарскага афіцэра.

Заданне для другой групы:

З артыкула Д.С.Мережковского «М.Ю.Лермонтов — паэт сверхчеловечества»

……… ..приблизился ……… Лермантаў? ………………………. захацелася гаварыць? Мы ………… .. завучваць ………………… .., …………………. .

Для даведак: яго, раптам, з дзяцінства, як малітвы, пра яго, вершы, чаму, да нас

Заданне для першай групы:

З уступнага артыкула падручніка літаратуры.

Фрагменты ………………………………………………………. дапамогуць зразумець ………… … ………………………………………………. А ………………………………… выяўлены ……………………. сцежкі ……………………………………………….

Для даведак: у артыкуле Рыбнікава, паэзіі Лермантава, аб вершах, ўпадабаныя, з артыкула Бялінскага, мастацкі свет, Лермантава, складаны, паэта.

Самастойная праца груп. Выступы гуртоў па плане: чытанне адноўленага тэксту, адказ на пытанне пра ролю другарадных членаў прапановы ў дадзеным тэксце. Праверка суправаджаецца паказам тэкстаў на слайдах прэзентацыі (Слайд 7, 8, 9 — пераход ажыццяўляецца па гіперспасылка кнопак 1, 2, 3 на слайдах 6).

Правільныя варыянты тэкстаў

  1. З дакладной запіскі А.Бенкендорфа, начальніка тайнай паліцыі
    Я ўжо меў гонар паведаміць вашаму імператарскай вялікасці, што верш гусарскага афіцэра Лермантава дзёрзка і вальнадумных. генерал Веймарн павінен дапытаць маладога чалавека.
  2. З артыкула Д.С.Мережковского «М.Ю.Лермонтов — паэт сверхчеловечества»
    чаму наблізіўся да нас Лермантаў? А што з маім захацелася аб ім казаць? мы з дзяцінства завучваць яго вершы, як малітвы.
  3. З уступнага артыкула падручніка літаратуры.
    фрагменты з артыкула Бялінскага аб вершах Лермантава дапамогуць зразумець складаны мастацкі свет паэзіі Лермантава. А у артыкуле Рыбнікава выяўлены ўпадабаныя сцежкі паэта.

Высновы па тэкстах:

  • другарадныя члены робяць тэкст афіцыйна-дзелавога стылю больш дакладным, ясным і адназначным;
  • другарадныя члены надаюць тэксту публіцыстычнага стылю эмацыйнасць, выразнасць, пераканаўчасць;
  • другарадныя члены робяць тэкст навуковага стылю больш глыбокім, поўным і канкрэтным.

5. Рэфлексія.

Вярніцеся да тых лісточкі, якія вы запаўнялі ў пачатку эксперыменту. Ці вы хочаце змяніць або дапоўніць запісы ў іх? Падзяліцеся сваім меркаваннем.

Эксперымент пераканаў нас, што другарадныя члены прапановы патрэбныя нам у розных стылях маўлення.

Імя якога паэта гучала на ўроку? (М.Ю.Лермантава) (Слайд 10) З творчасцю гэтага паэта вы знаёміцеся зараз на ўроках літаратуры. Што можна сказаць пра ўменне М.Ю.Лермантава карыстацца другараднымі членамі прапановы? (Умеў віртуозна валодаць другараднымі членамі прапановы, ствараючы рамантычныя вобразы).

6. Вынік урока.

Разам ацэнім наш урок. скончыце прапановы

Прайшоў рок (які?) …

Мы працавалі (як?) …, казалі пра (чём?) …

Прэзентацыя.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *