Урок матэматыкі па тэме Многавугольнік. 1-й клас

  • Науман Лілія Іванаўна, настаўнік пачатковых класаў

мэты:

  • Стварыць умовы для:
  • Фарміравання паняцця шматкутніка, яго разнавіднасцяў
  • Развіцця ўвагі, мыслення, памяці, вылічальных навыкаў
  • Выхавання цікавасці да прадмета матэматыка

Запланаваныя вынікі:

  • прадметныя: фарміраваць уменні адрозніваць, называць многавугольнікі;
    будаваць шматкутнік з адпаведнай колькасці палачак, суадносіць
    рэальныя прадметы і іх элементы з вывучанымі геаметрычнымі лініямі і
    фігурамі;
  • метапрадметныя: фарміраваць універсальныя навучальныя дзеянні:
  • рэгулятыўныя: разумець, прымаць і захоўваць вучэбную задачу,
    ажыццяўляць самакантроль і самаацэнку;
  • пазнавальныя: арыентавацца ў матэрыяле падручніка і знаходзіць
    па заданні настаўніка патрэбную інфармацыю, фарміраваць уменне праводзіць
    параўнанне, выбудоўваць ланцужок лагічных разваг
  • асобасныя: спрыяць развіццю цікавасці да матэматыкі

абсталяванне:

  • Кампутар, мультымедыйная ўстаноўка, экран
  • Злічальны матэрыял (палачкі, разрезной злічальны матэрыял)
  • карткі
  • дошка
  • падручнікі
  • рабочыя сшыткі

Абгрунтаванне урока:

Навучанне ў 1 класе ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Федэральным
дзяржаўным адукацыйным стандартам пачатковага агульнай адукацыі.

Мэта сучаснай адукацыі — ўсебаковае развіццё асобы. дасягненне
гэтай мэты ажыццяўляецца праз сістэмна-дзейнасны падыход, што спрыяе
фарміраванню ў вучняў універсальных навучальных дзеянняў (УУД).

Першакласнікі знаходзяцца на пачатковым этапе навучання. На гэтым этапе ў іх
фармуюцца навучальныя дзеянні ў супрацоўніцтве з настаўнікам, у супрацоўніцтве ў
малых групах.

Дадзены ўрок — азнаямлення з новым матэрыялам.

Матэрыял урока грунтуецца на раней набытых уменнях і навыках. для
актыўнай работы класа на працягу ўсяго ўрока прымяняюцца наступныя віды
дзейнасці: франтальная работа, работа ў парах, індывідуальная работа.

На ўроку створаны ўмовы для азнаямлення і засваення новага матэрыялу.
Папярэдне навучэнцы ўспамінаюць, якія віды ліній вывучылі. выходзяць на
праблему: як інакш могуць называцца геаметрычныя фігуры, адукаваныя
замкнёнай ламанай лініяй. Увядзеннем у тэму паслужыла казка пра геаметрычных
фігурах. Навучэнцы вызначаюць тэму ўрока і ставяць навучальныя задачы: якія
геаметрычныя фігуры мы можам назваць шматкутнікамі, які шматкутнік
мае найменшую колькасць кутоў. Дзеці знаёмяцца з новай назвай
геаметрычных фігур, якія маюць куты.

На ўроку ўжываецца ІКТ, што спрыяе падняцці цікавасці, лепшага
разуменню новага матэрыялу. У мэтах здароўезберажэння на працу з ІКТ адводзіцца
не больш за 15 хвілін ад агульнага часу.

З дапамогай палачак навучэнцы практыкуюцца ў пабудове фігуры, прычым назва
её не агучваецца. Работа праводзіцца ў парах. У працэсе праверкі высвятляецца
назву фігуры.

На этапе работы з падручнікам навучэнцы высвятляюць, што ў шматкутніка можа
быць розная колькасць кутоў, але найменшую колькасць кутоў ў трохвугольніка.
Звяртаецца ўвага на тое, што ў шматкутнікаў куты завуцца вяршынямі і
ёсць боку.

Замацаванне матэрыялу праводзіцца ў рабочых сшытках.

На ўроку праведзена фізхвілінкам і пальчыкавая гімнастыка, што з’яўляецца
неад’емнай часткай здароўезберагальнай тэхналогіі.

Цесна звязана з урокам заданне на ўвагу. У пачатку ўрока дзеці называюць
фігуры, якія ўтвораны замкнёнай ламанай лініяй. Затым у канцы ўрока настаўнік
просіць яшчэ раз прагледзець фігуры. Дзеці знаходзяць фігуры, але называюць іх новым
словам «шматкутнікі».

Усе этапы ўрока ўзаемазвязаны і гарманічна дапаўняюць адзін аднаго. навучэнцы
вучацца супрацоўнічаць з настаўнікам і адзін з адным, вучацца разумець, прымаць і
фармуляваць вучэбную задачу, ажыццяўляць самакантроль і самаацэнку,
аргументаваць свае адказы, выстаўляюць ідэі.

Ўрок «Многавугольнік» займае важнае месца ў сістэме ўрокаў вывучэння
геаметрычнага матэрыялу ў першым класе і рыхтуе дзяцей да засваення больш
складаных тым у пачатковай школе.

Урок праведзены ў рамках раённага месячніка адкрытых урокаў у кастрычніку 2012 г.
і атрымаў высокую ацэнку калег.

дадатак 1

ход урока

этапы ўрокадзеянні настаўнікаНакірунак дзейнасці вучняўметадычны каментарый
I.
арганізацыйны момант
— Добры дзень.

Празвінеў званок і змоўк.

пачынаецца ўрок

Садзяцца.
II.
вусны кошт

1. Гульня «маўчанку»

Настаўнік паказвае карткі:Замацаванне навыкаў рахункі ў межах
пяці.

карткі:

2 — [] = 1
4 — [] = 2
3+ [] = 5
2 [] 2 = 4
3 [] 1 = 2
2 [] 3 = 5

— Якое лік прапушчана?Навучэнцы з дапамогай веера паказваюць
адказы да выразамі на картках
— Які знак прапушчаны?Навучэнцы падбіраюць патрэбны знак з
разрезного матэрыялу і паказваюць
2. Работа з геаметрычным
матэрыялам
— Пры дапамозе чаго створана малюнак?— Выява зробленая пры дапамозе ліній.слайд 1
— Што гэта за лініі?— Гэта ламаныя ліны.
— На якія дзве групы можна падзяліць
гэтыя ламаныя лініі?
— На замкнёныя і незамкнутые.Калі дзеці не змогуць назваць
васьмікутнік або па памылцы назавуць яго «шасцікутнік», не страшна. У
канцы ўрока можна вярнуцца да гэтага слайд і яшчэ раз назваць фігуры.
— Якія фігуры ўтвараюць замкнёныя
ламаныя лініі?
— Квадрат, трохкутнік, васьмікутнік
— Як бы вы па- іншаму назвалі гэтыя
фігуры?

— Гэта дакладна, хлопцы, але гэтыя фігуры могуць мець і іншае
назва. А якое, мы даведаемся крыху пазней.

— Геаметрычныя фігуры
— Паглядзіце на экран.

Вызначце,
якая постаць прапушчана?

— прапушчу круг.слайд 2
— Падумайце, якая постаць тут лішняя?— Лішні круг.Пры дапамозе анімацыі круг з’яўляецца на
слайдзе

слайд 3

— Чаму?— Таму што ў круга няма кутоў, а ў
трыкутніка і квадрата ёсць куты.
Пры дапамозе анімацыі колы знікаюць
III.
фізкультхвілінкі
Раз — падняліся, пацягнуліся.
Тры — сагнуліся, выпрасталіся.
Тры — у ладкі тры бавоўны,
Галавою тры ківу.
На чатыры — рукі шырэй.
Пяць — рукамі памахаць.
Шэсць — за парту ціха сесці.
Дзеці выконваюць практыкаванні па паказе
настаўнікі
IV.
мэтапакладання
— Хлопцы, вы любіце казкі?— Так, любім.слайд 4

(постаці
з’яўляюцца паступова)

Сёння героямі казкі стануць круг і
квадрат.

— Жили- былі два браты:
Трохкутнік з квадратаў.
Старэйшы — квадратны,
Лагодны, прыемны.
Малодшы — трохкутны,
Вечна ня задаволены.
Стаў пытацца квадрат:
«Чаму ты злуешся, брат?»
Той крычыць яму: «Глядзі,
Ты паўней мяне і шырэй.
Я адчуў толькі тры кута,
У цябе ж іх чатыры! «
Але квадрат адказаў:
«Брат, я ж старэй — я квадрат!»
І сказаў яшчэ пяшчотней:
«Не вядома, хто важней!»

Вось надышла ноч, і да брата, натыкаючыся на сталы, малодшы лезе
зладзеявата, зрэзаць старэйшаму куты.

Але назаўтра малодшы брат страшнай помсты быў не рады.

Паглядзеў ён: не квадрата. Анямеў, стаяў без слоў …

Вось так помста! Цяпер у брата восем новенькіх кутоў!

слухаюць казкуслайд 5
— Колькі бакоў было ў квадрата?— Было чатыры бакі.
— Колькі кутоў?— Было чатыры кута
— Колькі стала бакоў?— Стала восем бакоў.
— Колькі стала кутоў?— Восем кутоў.
— Як лічыце, гэта шмат ці мала
кутоў?
— Гэта шмат кутоў.
— як гэтую фігуру можна назваць
па іншаму?
— Многавугольнікслайд 6

шматкутнік

— Назавіце тэму ўрока— Многавугольнік
— Што хочаце даведацца? Чаму навучыцца?выказванні навучэнцаў
V.
Работа па тэме ўрока
— Адкрыйце падручнік на стар. 50адкрываюць падручнікі
— Хто можа прачытаць тэму ўрока?Адказвае добра чытае вучань.
— Як лічыце, якія фігуры могуць
называцца шматкутнікамі?

— Паглядзіце на малюнак у падручніку.

— Фігуры, у якіх шмат кутоў.
— Якія фігуры бачыце злева?— Кругі.Праца па ілюстрацыі падручніка стар. 50
— Якія фігуры бачыце справа?— Чатырохвугольнікі
— Чым гэтыя фігуры адрозніваюцца?— У круга няма кутоў, а ў
чатырохвугольнікаў ёсць куты.
— Як можна назваць чатырохкутнікі?— Шматкутнікі
— Якія фігуры намаляваныя ніжэй?— Трохвугольнікі і чатырохвугольнікі.
— Чаму іх так назвалі?— Таму што ў трыкутніка тры кута, а
у чатырохвугольніка — чатыры кута.
— Колькі ў іх бакоў?— Тры боку ў трохвугольніка і чатыры ў
чатырохвугольніка.
— Колькі вяршыняў?— Тры вяршыні і чатыры вяршыні.
— Ці можна назваць трохкутнік
шматкутнік?
— Ці можна
— Ці ведаеце вы постаць, у якой кутоў
менш, чым у трыкутніка?
— Не.
— Які варта выснова?— Трыкутнік — гэта шматкутнік з
найменшай колькасцю бакоў, кутоў, вяршыняў.
— Прыгатуйце падліковыя палачкі.
З палачак выкладзеце шматкутнік ў
якога вяршыняў на 1 больш, чым у чатырохвугольніка.
Вучні выконваюць заданнеПраца ў парах
— Колькі вяршыняў у гэтай фігуры? колькі
бакоў?
— Пяць вяршыняў, пяць бакоў.
— Як называецца гэтая фігура?— пяцікутнікаправерка заданні
VI.
фізкультхвілінкі
Мы дзялілі апельсін
Шмат нас, а ён адзін.
Гэтая долька для вожыка,
Гэтая долька для Чыжа,
Гэтая долька для качанят,
Гэтая долька для котят.
Гэтая долька для бабра,
А для ваўка лупіна.
Рух, якое імітуе дзяленне на
дзелькі.

Загінаюць пальчыкі на руках

пальчыкі вразлет

Падрыхтоўка рук да працы ў сшытку
VII.
Праца ў сшытку на друкаванай аснове
— Адчыніце, калі ласка, сшыткі на стар.
20
— Адкрываюць сшыткіАбавязкова паўтарыць гігіенічныя
патрабаванні працы з сшыткам (пастава, становішча сшыткі, рук, ног)
— Знайдзіце на старонцы выявы
шматкутнікаў.
Знаходзяць шэраг шматкутнікаў
— Якую фігуру называюць пяцікутніка?— Постаць, у якім пяць кутоў.
— Знайдзіце пяцівугольнікі і раскрасьте
сінім колерам
выконваюць заданне
— Які шматкутнік называем
трохвугольнікам?

— Знайдзіце і раскрасьте трыкутнікі.

— Многавугольнік, у якога тры кута
— Колькі размалявалі пяцікутніка?— Два пяцікутніка
— Колькі размалявалі трыкутнікаў?— Два трыкутніка
VIII.
Вынік урока. рэфлексія
— Пра што гаварылі на ўроку?— Казалі пра шматкутнік
— Якія постаці можна назваць
шматкутнікамі?
— Фігуры, у якіх ёсць куты
— Назавіце самы маленькі
шматкутнік

— Паглядзіце яшчэ раз на экран.

— Трыкутнікслайд 1
— Якія шматкутнікі вы тут
ўбачылі?
— Трохвугольнікі, чатырохкутнік,
васьмікутнік
Калі вам на ўроку сёння было ўсё
зразумела, падніміце пяцікутнік, калі вы адчувалі цяжкасці, падніміце
чатырохкутнік, калі шмат чаго не зразумела, падніміце трохкутнік.

Дзякуй за працу!

Навучэнцы ацэньваюць сваю працуНа парце перад кожным дзіцем ляжаць
трохкутнік, квадрат і пяцікутнік

Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018