План-канспект урока рускай мовы Другарадныя члены сказа. Распаўсюджаныя прапановы, 3-ці клас

  • Захарава Алена Уладзіміраўна, настаўнік пачатковых клссов

Мэты ўрока:

  1. Фарміраванне ўяўленняў аб распаўсюджаных
    і нераспаўсюджвання прапановах; ўвядзенне ў
    актыўны слоўнік вучняў тэрміна
    другарадныя члены сказа.
  2. Удасканаленне арфаграфічных навыкаў.
  3. Развіццё мыслення, уменне разважаць.

абсталяванне: апорныя схемы, карткі
са словамі, магнітафон, фанаграма запісу П. І.
Чайкоўскага «Кастрычнік».

клас: 3, першая чвэрць.

настаўнік: Захарава Е. В.

ход урока

1. Оганизационный момант.

2. Паведамленне тэмы і мэты ўрока.

Настаўнік: Хлопцы, пра што мы гаварылі на папярэдніх
школ з рускай мовай?

Дзеці: Мы гаварылі аб прапановах.

У: Ці ўсе вы ведаеце пра іх?

Д: Не.

У: Ці хацелі б даведацца?

У: Сёння нас чакае вялікая і сур’ёзная
праца, пазнаёміцца ​​з відамі прапаноў.
Давайце паспрабуем атрымаць ад гэтай працы
задавальненне.

3. Слоўнікава-арфаграфічная праца.

У: А пачнем ўрок з працы над слоўнікавых
словамі. Складзіце з дадзеных спалучэнняў літар
слоўнікавыя словы, якія пачынаюцца з літары «З».

ГИОСАП, КАООРС, РЕСВЕ, ОБСАКА, ТСОЦАЛИ, АРАСХ.

Д: Боты, сарака, поўнач, сабака, сталіца, цукар.

У: Запішыце словы ў сшытак, пастаўце націск
і падкрэсліце неправяраемым ненаціскных галосную.

У: Давайце праверым, як вы запісалі з дапамогай
сігнальных картак.

Аранжавая картка літара «Аб»; чырвоная — «А»;
зялёная — «Е».

Микровывод: Мы паўтарылі напісанне слоўнікавых
слоў.

4. Актуалізацыя ведаў.

У: Назавіце галоўныя члены сказа.

Д: Дзейнік і выказнік.

У: Чым у сказе можа быць выказана
дзейнік?

Д: назоўнікі, займеннікам і іншымі
часцінамі мовы.

У: Чым можа быць выказнік?

Д: Выказнік можа выяўляцца дзеясловам, імем
назоўнікам і іншымі часцінамі мовы.

У: Якую гаворка прыемна слухаць?

Д: Спакойную, мернае, без дадання слоў
«Ну, э-э-э» і т. Д.

У: Пра каго ў народзе склалі прыказку: «Гаворыць,
нібы гарох сыпле аб сцяну «?

Д: Пра тых, хто кажа вельмі хутка.

5. Вывучэнне новага матэрыялу.

1. Аналіз моўнага матэрыялу.

У: Прачытайце тэкст, запісаны на дошцы.

Днём і ноччу імчацца па дарозе машыны. Побач з
дарагі каштуе школа. Хлопцы пасадзілі ўздоўж
дарогі таполі. Дрэвы ахоўваюць школу ад шуму і
пыльных хмар. Узімку таполі затрымліваюць снег. А
гарачым летам дрэвы ратуюць ад спёкі.

У: Пра што тэкст?

Д: Аб таполі.

У: Якую карысць прыносіць гэта дрэва?

Д: Таполя ачышчае паветра, затрымлівае снег,
ратуе ад спёкі.
У: А што яшчэ вам вядома пра гэта дрэве?

Д: Адзін таполя вылучае кіслароду столькі,
колькі тры ліпы, чатыры хвоі ці сем елак.

Таполяў не пераборлівыя, вельмі хутка растуць. Калі
вясной пасадзіць у зямлю тронак вышынёй трыццаць
сантыметраў, то ўжо да восені вырасце метровае
дрэва.

Тапаліны ліст вельмі гладкі і з яго лёгка
злятаюць ці змываюцца дажджом дробныя часціцы
пылу. Ён звісае на доўгім тронку, дзякуючы
гэтаму лісце вельмі рухомыя і добра ўлоўліваюць
пыл.

У: Назавіце галоўныя члены кожнага прапановы.

Д: імчацца машыны. Варта школа. Хлопцы пасадзілі.
Дрэвы ахоўваюць. Таполі затрымліваюць. дрэвы
ратуюць.

У: А зараз прачытайце тэкст, выкарыстоўваючы толькі
галоўныя члены сказа.

У: Ці ўсё зразумела?

Д: Не.

У: А што дапамагае, удакладняе прачытанае?

Д: Іншыя словы, іншыя члены сказа.

У: Гэтыя члены сказа называюцца
другараднымі членамі прапановы.

2. Усведамленне фармулёўкі вызначэння паняцця.

У: Хлопцы, адкрыйце падручнік на старонцы 63 і
прачытайце правіла сам сабе.

Якія члены сказа называюцца
другараднымі? Чаму выказнік або
дзейнік не зьяўляюцца другараднымі членамі
прапановы?

Д: Дзейнік і выказнік — гэта галоўныя члены
прапановы.

3. Запіс тэксту.

У: Выпішыце з тэксту прапановы, якія
распавядаюць пра карысць таполі. Падкрэсліце
галоўныя члены сказа.

4. Праца з практыкаваннем 26 стар. 64.

У: Пазнаёмцеся з практыкаваннем 26 старонка 64.
Хлопцы, якое прапанова вам спадабалася
больш? Чаму?

У: З дапамогай якіх членаў прапановы мы даведаліся,
аб якім караблі ідзе гаворка і куды ён імчыцца?
Д: З дапамогай другарадных членаў прапановы.

У: Падумайце, хлопцы, якое з гэтых двух
прапаноў можна назваць распаўсюджаным, а
якое нераспаўсюджвання.

Д: Першы сказ нераспаўсюджвання, а
другое распаўсюджанае.

У: Зрабіце выснову, выкарыстоўваючы гэтае правіла.

Д: Прапановы могуць быць распаўсюджанымі,
калі ў іх ёсць другарадныя члены прапановы
і нераспаўсюджвання, калі няма другарадных
членаў прапановы.

фізкультхвілінкі

У: Устаньце, выцягніце правую ножку і ў паветры
напішыце слова «УДАЧА», левай «шчаўе». правым
локцем напішыце слова «Варкілы», левым «шчупак»,
правым «ЛЫЖЫ», левым «Шышкі». якое правіла
арфаграфіі вы ўспомнілі?

6. Першаснае замацаванне.

У: А зараз, хлопцы, паслухайце ўрывак
творы П. І. Чайкоўскага «Кастрычнік». якія
пачуцці выклікала гэтая музыка ў вас?

Д: Журбы і смутку.

У: Давайце складзем вельмі «прыгожае»
распаўсюджанае прапанову. запішыце
прапанова, якое вам спадабалася больш.

У: Дакажыце, што запісанае вамі прапанова не
з’яўляецца нераспаўсюджвання.

7. Замацаванне.

1. арфаграфічных зарадка.

У: Я чытаю словы з правяранай ненаціскных
галоснай, а вы павінны «прасігналіць» карткамі
аб галоснай, якую вы запішыце.

Дажджы, дрэнны, сава, мядовы, зямля, пчала, рака,
гара, гракі, вядро, марак.

2. Работа з прыказкамі.

У: Хлопцы, прачытайце словы і разгледзьце схемы.
Паспрабуйце скласці прапановы прыказкі, так
каб яны адпавядалі дадзеных схемах.

Жарт, ня, рукі, да, ўмелыя, давядзе, нуды, ведаюць,
дрэнная, дабра, ня.

Д: Дрэнная жарт да дабра не давядзе. ўмелыя рукі
не ведаюць нуды.

У: Як вы разумееце гэтыя прыказкі? запішыце тую
прыказку, якая вам спадабалася больш.

3. Распаўсюджванне прапаноў.

У: Паслухайце ўрывак з верша А.
Пляшчэявым.

Восень наступіла. Высахлі кветкі.
І глядзяць паныла голыя кусты.
Вяне і жоўкне траўка на лугах,
Толькі зелянее рунь на палях.

У: Сустрэлі Ці вы нераспаўсюджванні
прапановы? Якія?

Д: Восень наступіла. Высахлі кветкі.

У: Распаўсюдзьце іх, т. Е. Дадайце
другарадныя члены сказа.

Микровывод: Чым больш другарадных членаў у
сказе, тым багацей і ярчэй гучыць наша гаворка.

4. Гульня «Хто хутчэй?».

У: Кожнаму шэрагу я раздам ​​лісток з тэкстам, дзе па
чарзе вы павінны вылучыць галоўныя члены
прапановы. Які шэраг больш хутка і якасна
выканае гэтую працу, той і выйграе.

Па нядзелях мы з татам гуляем у парку. на
шпацыр я заўсёды бяру пачастунак для птушак і
звяроў. Мы крышыў хлеб і кідаем крошкі качках.
Вавёрачку я кармлю з рук печывам.

Пры праверцы выкарыстоўваецца взаимопроверка.

5. Праца з прапановай.

У: Запішыце ў сшытак прапанову

Мяцеліца вельмі ласкава апранула дрэўцы яловага
царства.

У: Цяпер выпішыце першую літару кожнага слова.
Якое слова ў вас атрымалася?

Д: Малайчына!

У: Вы сапраўды малайцы, вельмі добра
папрацавалі!

8. Вынік.

У: Што новага вы даведаліся на ўроку?

Якое заданне спадабалася больш? Чаму?

Што не ўдалося выканаць адразу? Чаму?

З якім настроем заканчваем урок?

9. Хатняе заданне. Практыкаванне 29 стар. 65.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018