vso-mon
літаратура

Знешняя палітыка Расіі ў XVIII стагоддзі

  • Назарава Таісія Мікалаеўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства

УРОК 1.

Матывацыйна-установачны.

Мэта ўрока:

  • пазнаёміць вучняў з асноўным матэрыялам
    (Асноўныя напрамкі, мэты і задачы, этапы
    знешняй палітыкі Расіі ў XVIII стагоддзі, метады яе
    рэалізацыі і вынікі);
  • ўключыць навучэнцаў у пазнавальную
    дзейнасць; выклікаць цікавасць да тэмы.

абсталяванне: карта «Расея ў 17-1760 г.
г. «, на дошцы план вывучэння тэмы, партрэты (Ф. М.
Апраксін, П. С. Салтыкоў, П. А. Румянцаў, А. В.
Сувораў, Ф. Ф. Ушакоў), схемы «Знешняя палітыка
Пятра I «,» Знешняя палітыка. час палацавых
пераваротаў «,» Знешняя палітыка Расіі ў
сярэдзіне XVIII стагоддзя «,» Знешняя палітыка Расіі ў 2
палове XVIII стагоддзя «, рабочыя лісты» Храналогія
падзей «.

план урока

1. Знешнепалітычная канцэпцыя Расіі ў эпоху
Пятра 1.

2. Знешняя палітыка часоў палацавых
пераваротаў.

3. Знешняя палітыка ў другой палове 18 стагоддзя.

ход урока

Ўвядзенне ў тэму. Складанне канспекта.
Запаўненне працоўнага ліста «Храналогія падзей»

Традыцыйнымі напрамкамі ў знешнім
палітыкі Расеі ў 18 стагоддзі былі па-ранейшаму
заходняе і ўсходняе (чаму?)

Умоўна знешнюю палітыку Расеі можна
падзяліць па трох часовым этапам.

Першы этап пачынаецца ў часы праўлення
Пятра 1 і заканчваецца пасля яго смерці.

Другі звязаны з барацьбой за расійскі прастол
паміж спадкаемцамі Пятра Вялікага. ён
канчаецца са смерцю Лізаветы Пятроўны.

Трэці этап знешняй палітыкі пачынаецца з
узыходжаннем на расійскі прастол Кацярыны 2.

На працягу ўсяго 18 стагоддзя знешняя палітыка Расіі
мела ў асноўным празаходнюю накіраванасць.

1. Характарыстыка 1 этапу. Па ходзе лекцыі
навучэнцы складаюць апорны канспект.

Пётр 1 увайшоў у гісторыю не толькі як рэфарматар
Расіі, але і як выдатны палкаводзец і
дыпламат.

Пытанне: падумайце, якімі абставінамі
вызначалася актыўная знешняя палітыка Пятра I?

Ацаніўшы сітуацыю ў Еўропе, дзе наспявала вайна
за «іспанскае спадчыну», Пётр I адмовіўся ад
барацьбы за паўднёвыя моры і вырашыў змагацца за выхад у
Балтыйскае мора. Аднак Расея не магла
праводзіць актыўную палітыку на поўначы без
забеспячэння бяспекі сваіх паўднёвых межаў.
Таму ў жніўні 1700 г. яна пайшла на заключэнне
30-гадовага перамір’я з Асманскай імперыяй.

Пасля гэтага Пётр абвясціў Швецыі вайну. яна
ўвайшла ў гісторыю як Паўночная вайна (ёй мы
прысвяцім асобны ўрок). Саступка Азова па
Прутскага свеце 1711 г. у ходзе руска-турэцкай вайны
1710-1713 г.г. , Справакаванай занепакоенымі
узмацненнем Расіі Англіяй і Францыяй, стала цаной
перамогі Расіі ў Паўночнай вайне.

Пасля заканчэння Паўночнай вайны
актывізавалася ўсходні накірунак рускай
палітыкі.

Мэта складалася ў захопе транзітных шляхоў
гандлю Індыі і Кітая. Паход на Каўказ і Іран
(Каспійскі паход) пачаўся ў ліпені 1722 г. поспеху
паходу замацаваў, падпісаны ў 1723 г. дагавор, па
якому да Расеі адышлі прыкаспійскія
правінцыі Ірана з некалькімі гарадамі, у тым
ліку з Дербент (Заходняе і Паўднёвае Прыкаспія).

Знешнія планы Пятра заходзілі вельмі далёка —
аж да захопу Індыі і Мадагаскара.

Пытанне: ці ёсць меркаванне, што знешняя палітыка Пятра
эволюционизировала у бок імперскай
палітыкі. Выкажыце сваё стаўленне да яго. адказ
аргументуйце. Карыстайцеся канспектам і
рабочым лістом.

2. Характарыстыка 2 этапы. праца з
адпаведным тэкстам падручніка. працяг
складання апорнага канспекта. выкананне
заданняў.

Знешняя палітыка Расіі ў другой чвэрці 18
стагоддзя ўсё яшчэ працягвала традыцыі Пятра 1.

Заданне: папрацаваўшы з тэкстам, вызначыце
асноўныя напрамкі знешняй палітыкі,
выкарыстоўваючы ў вызначэнні кірунку
геаграфічны падыход. Не забывайце запаўняць
працоўны ліст.

Скарыстайцеся схемай «Знешняя палітыка.
Час палацавых пераваротаў «.

Праверка задання. Праца з картай.

3. Характарыстыка 3 этапы. працягнуць
складанне навучэнцамі апорнага канспекта і
запаўненне працоўнага ліста.

Праблема: пры ўсіх вялікіх поспехах у знешняй
палітыцы Кацярыны II назіраўся рэакцыйны
паварот. Праслухаўшы матэрыял, адкажыце, ці так гэта?
Адказ аргументуйце.

знешнепалітычная дзейнасць
«Асвечанай» імператрыцы суправаджалася
вялікімі поспехамі. У выніку двух войнаў з
Турцыяй (1768-1774 і 1787 -1781 г.г.) ўвесь паўночны бераг
Чорнага мора, Крым і Наварасійска стэпе адышлі
да Расеі. Была вырашана і польская праблема — па
першым двум раздзелах Польшчы (1773 і 1793 г. г.) з
Расіяй уз’ядналіся Правабярэжная Украіна і
Усходняя Беларусь. Аднак на глебе нянавісці
да французскай рэвалюцыі (у 1793 г. Расія разрывае
дыпламатычныя адносіны з Францыяй і
удзельнічае ў кааліцыйных войнах) і
развярнулася пад яе уплывам вызваленчай
барацьбы палякаў Кацярына II у 1793 г. пагадзілася на
адрыньванне ад Рэчы Паспалітай і польскіх зямель
— да Прусіі адышла значная частка Вялікай
Польшчы. У 1794 г. у Польшчы ўспыхнула паўстанне —
барацьбу за вызваленне радзімы ўзначаліў генерал
Т. Касцюшкі. Кацярына 2 паспяшалася сурова
расправіцца з паўстанцамі. У Польшчу былі
ўведзеныя рускія войскі, якімі камандаваў А. В.
Сувораў. Разгром мяцежных палякаў завяршыўся ў
1795 г. Трэці падзел краіны. Рэч Паспалітая
перастала існаваць. Да Расіі на гэты раз
адышлі Курляндыя, Літва, Заходняя Беларусь і
заходняя частка Валыні. Спрадвечна польскія землі
былі падзелены паміж Аўстрыяй і Прусіяй. (Рашэнне
праблемы).

Адсутнасць пераемнасці і
паслядоўнасці палітыцы Паўла I (па
параўнанні з перыядам валадараньня Кацярыны II)
адмоўна адбілася на знешняй палітыцы
Расіі. Да прыкладу, калі Кацярына ў жніўні 1796 г.
падрыхтаваў корпус у дапамогу Аўстрыі для барацьбы з
Францыяй, дык Павал 1 пасля смерці Кацярыны
адмовіўся ад адпраўкі корпуса, заявіўшы сваім
саюзнікам, што Расея знясілены папярэднімі
войнамі. Акрамя таго, Павел I, уступіўшы на пасад,
унёс шэраг новых палажэнняў у арганізацыю,
кіраванне і баявую падрыхтоўку рускай арміі і
замацаваў іх заканадаўча. гісторыкамі і
ваеннымі і сёння крытыкуюцца уведзеныя
імператарам састарэлыя палажэнні лінейнай
тактыкі, новыя статуты, складзеныя на прускі
манер і інш. Усё гэта, як лічаць, тармазіла справе
ўдасканалення арміі, адмоўна
адбівалася на далейшым развіцці рускага
ваеннага мастацтва.

Пытанне: калі гэта так, то якім жа чынам
рускія армія і флот менавіта ў гэтыя гады дабіліся
самых яскравых перамог на сушы і мора (напрыклад —
італьянскі і швейцарскі паходы А. В. Суворава,
ўзяцце крэпасці на в. Корфу Ф. Ф. Ушаковым)?

Такім чынам, у канцы 18 стагоддзя Расія актыўна
ўдзельнічала ў ваенных падзеях у Еўропе. пытанне:
чаму ў цэлым спрыяла знешняя палітыка
Расіі ў XVIII стагоддзі (пасля разваг навучэнцы
прыходзяць да высновы, што ў цэлым
знешнепалітычная дзейнасць Расіі ў 18 стагоддзі
атрымала далейшае развіццё па ўмацаванні
сваіх міжнародных пазіцый)

Хатняе заданне: папрацаваць з апорным
канспектам; падрыхтаваць свой варыянт схемы
«Знешняя палітыка Пятра I» (1 варыянт),

«Знешняя палітыка Расіі ў сярэдзіне (2 вар) —
другі половинеXVIII стагоддзя «(3 вар.), асобным
вучням падрыхтаваць паведамленні пра выбітных
палкаводцаў.

УРОК 2

Паўночная вайна.

задачы:

  • пазнаёміць вучняў з гісторыяй Паўночнай вайны,
    паказаць неабходнасць стварэння рэгулярнай
    арміі і ваенна-марскога флоту, паказаць важнасць
    перамогі ў Паўночнай вайне для далейшага развіцця
    Расіі;
  • фарміраванне ўменняў вучняў выкарыстоўваць
    розныя крыніцы для аналізу гістарычных
    падзей, абгрунтоўваць асабістае стаўленне да
    гістарычным падзеям, іх удзельнікам,
    храналагічных і картаграфічных уменняў;
  • выхоўваць гонар за славу рускага зброі і
    гераізм рускіх воінаў.

абсталяванне: карта «Расія ў 17 ст. —
1760 г. г. «, партрэты Пятра I, А. Д. Меншыкава, Б. П.
Шереметева, карткі.

ход урока

1. Арганізацыйны этап.

Клас дзеліцца на 5 груп:

1 група вывучае матэрыял аб 1 этапе «Паўночнай
вайны «,

2 група вывучае матэрыял аб 2 этапе «Паўночнай
вайны «,

3 група вывучае матэрыял аб саюзніках Расіі,

4 група вывучае матэрыял аб ваенных рэформах.

5 група вывучае матэрыял аб выніках і значэнні
Паўночнай вайны.

2. Уводзіны ў тэму.

Абмеркаванне ў групах схемы «Знешняя палітыка
Пятра I «, якую навучэнцы выконвалі дома.

Пытанне: якая задача ў галіне знешняй палітыкі
была першачарговай? Абгрунтуйце свой адказ.

Сёння на ўроку мы пазнаёмімся з гісторыяй
Паўночнай вайны. Кожная група будзе
разглядаць пэўны пытанне. (Настаўнік
знаёміць навучэнцаў з алгарытмам працы). дадзеныя
канспектуюць у сшытак. Форма канспекта
свабодная (апорны канспект, табліца,
храналагічная табліца, схема і інш.)

3. Самастойная работа вучняў.

Настаўнік раздае групам карткі, у якіх
прапісаны алгарытм працы. дадатак
1.

4. Прадстаўленне працы груп. па ходзе
выступленняў навучэнцы слухаюць даклады пра Пятра I,
Карла XII, А. Д. Меншыкава, Б. П. Шереметева (як
палкаводцаў)

5. Высновы. Я лічу, што … Я магу даказаць, што …

Хатняе заданне: падрыхтавацца да «славеснай
баталіі «. Шведскі бок — чаму ў вайне
атрымалі перамогу рускія? Руская бок — чаму
шведы прайгралі вайну?

УРОК 3.

Сямігадовая вайна.

задачы:

  • знаёмства з новым матэрыялам;
  • прадоўжыць фарміраванне навыкаў (аналіз
    крыніцы, самастойны пошук
  • неабходнага матэрыялу, праца з картай).

абсталяванне: карты «Расія 17 ст. — 1760 г.
г. «,» Удзел Расіі ў Сямігадовай вайне «,
партрэты С. Ф. Апраксін, П. С. Салтыкова, Фрыдрыха
II, Лізаветы II, Пятра III, стужка часу

(Без прастаўленых дат); у кожнага на парце ліст
з алгарытмам працы.

Алгарытм працы:

1. — Выкананне хатняга задання.
«Слоўная баталія». выснову

2. — Паказчыкам ўзрослай ўплыву Расіі на
міжнароднае жыццё з’явіўся яе актыўны ўдзел
ў агульнаеўрапейскім канфлікце — Сямігадовай вайне.
Працуючы з тэкстам падручніка адкажыце пісьмова на
наступныя пытанні:

А). Чаму Прусія становіцца галоўным
праціўнікам Расіі?

Б). Якія кааліцыі дзяржаў склаліся ў ходзе
гэтага канфлікту?

У). Якая мэта Расіі ў гэтай вайне?

Дакумент.

Меркаванні гісторыкаў аб прычынах ўключэння нашай
краіны ў еўрапейскі канфлікт разыходзяцца.

Е. В. Анісімаў: «У мяне няма сумневаў, што ўдзел
Расіі ў Сямігадовай вайне шмат у чым абумоўлена
мсцівым жаданнем Лізаветы правучыць
напышлівага важніка, атэіста і масона
Фрыдрыха, які з першых дзён свайго кіравання
пасмеў паводзіць сябе ў каралеўскім грамадстве дзёрзка,
нахабна і бесцырымонна «.

Г. А. Некрасов і А. П. Шапкін: варта «караля
прускага да набыцця новай знатнасці ня
дапускаць, але больш сілы яго ў умераныя межы
прывесці і адным словам бяспечным яго ўжо для
тутэйшай імперыі зрабіць «.

Якую пункт гледжання вы падзяляеце? Чаму?

3. — Цяжка, але эфектыўнай школай для
рускай арміі стала Сямігадовая вайна. за
некалькі гадоў да яе Фрыдрых 2 пісаў у
«Палітычным завяшчанні» (ён злажыў іх
некалькі): «Відавочна, што рускія рэгулярныя
войскі не страшныя, неабходна асцерагацца толькі
калмыкаў і татараў, жорсткіх падпальшчыкаў, якія
спусташаюць захопленыя імі зямлі. улічваючы іх
якасці, варта пазбягаць ваеннага канфлікту з
Расіяй, асуджанай хутчэй за ўсё на
ўнутраныя бунты і перавароты «. напісана гэта
было ў 1752 г.

Чаму праз чатыры гады прускі кароль
ўрываецца ў Саксонію, пачынаючы Сямігадовую вайну,
ведаючы, што будзе мець сваімі супернікамі Расію
і Аўстрыю? (Паведамленне аб Фрыдрыху II)

4. — Працуючы з картай і тэкстам падручніка,
вылучыце ваенныя кампаніі 1757 — 1761 г. г. Складзіце
храналагічную табліцу. (Паведамленне пра П. С.
Салтыкова)

Спашлюся на меркаванне нямецкага ваеннага гісторыка
Ганса Дельбрюк, які адзначае, што асноўная
праблема Сямігадовай вайны была ў
наступным: як магло здарыцца, што Фрыдрых 2
вытрымаў паразу пры Кунерсдорфе? адказаў на
гэтае пытанне шмат. Прапануеце свой.

5. — 24 красавіка 1762 г. быў заключаны мірны дагавор
паміж Расіяй і Прусіяй, па якім ваенныя
дзеянні неадкладна спыняліся і «ўсе
вобласці, горада, месцы і крэпасці, яго прускаму
вялікасці належаць, раз сустрэнецца на працягу гэты
вайны занятыя былі расейскай зброяй «,
вярталіся каралю. Акрамя таго, быў заключаны
саюз з Прусіяй супраць учорашніх саюзнікаў
Расіі.

Пытанне: Якая падзея дазволіла Расеі
пазбегнуць новай зацяжной вайны?

6. — Рускія гісторыкі настойваюць на
бескарыснасці вайны для Расіі, маючы на ​​ўвазе
адсутнасць якія адчуваюцца вынікаў —
тэрытарыяльных заваёў. запіскі канцлера
Варанцова сведчаць, што планы пашырэння
рускіх валадарстваў меліся. Яны не былі
рэалізаваныя, перш за ўсё таму, што на трон
уступіў імператар, болей клапаціцца пра
інтарэсах прускага караля.

Заданне: выкажыце сваю пазіцыю па дадзеным
заяве; адзначце ў сшытак вынікі вайны.

7. — Праца з лініяй часу. навучэнец
запаўняе яе каля дошкі.

Пісьмовыя заданні.

— Аб якім бітве ідзе гаворка. «Мы засталіся
ўладарамі поля бітвы, ці забітыя, або
параненыя «.

— Хто аўтар гэтага ліста? «Я збіраў іх (салдат)
тройчы; нарэшце, зразумеў, што траплю ў палон, і павінен
быў пакінуць поле бою. Мой мундзір з дзіркамі ад куль,
пада мной забітыя двое коней. Маё няшчасце ў тым,
што я яшчэ жывы. Ад войска ў 48 000 у мяне не засталося
і 3000.

Вакол усё бягуць, я больш не спадар свайго
народа. Я не вытрымаю гэтага жорсткіх выпрабаванні.
Бывай назаўсёды «.

— Як ўспрынялі падданыя Пятра III нікому
незразумелы адмову ад дасягнутай ўжо па сутнасці
перамогі? Вось як на гэты конт выказаўся М. В.
Ламаносаў:

Ці чуў хто з святло народжаных,
Каб пераможны народ
Аддаўся ў рукі пераможаных?
О, сорам, о, дзіўны абарот!

А як думаеце вы? Паспрабуйце, як Ламаносаў!

Хатняе заданне:

параграф падручніка; падумайце над пытаннем:
чаму годам заканчэння Сямігадовай вайны
лічыцца 1763, бо дагавор паміж Расіяй і
Прусіяй была падпісаная ў 1762 г.? гісторыкі
падкажуць.

Анісімаў Е. В. Расія ў сярэдзіне 18 стагоддзя. — М. 1986

І. В. фон Архенгольц. Гісторыя Сямігадовай вайны.
— АСТ, 2001.

УРОК 4

Руска-турэцкія вайны.

задачы:

  • пазнаёміць з важнымі перамогамі рускіх войскаў і
    флота ў Паўночным Прычарнамор’і;
  • падвесці вучняў да разумення важнасці
    сцвярджэння Расеі ў гэтым рэгіёне;
  • прадоўжыць фарміраванне уменняў і навыкаў
    (Ўсталёўваць паслядоўнасць
  • падзей, паказваць на карце месца бітваў,
    тэрыторый, складаць план,
  • самастойна знаходзіць адказы на пытанні,
    працаваць у пары).

абсталяванне: карта «Расія з канца 17
ст. да 60-х гг. 18 ст. «, Партрэты П. А. Румянцава, А. В.
Суворава, Ф. Ф. Ушакова, індывідуальныя карткі.

алгарытм працы

«Гром перамогі, раздаваць, весяліцца адважны
Рос!
Гучнай славай Упрыгожваюць: Магамета ты Потресов …
Вады хуткія Дуная ужо ў руках зараз у нас;
Адвагу Расія уважаючы, таўро пад намі і Каўказ.
Ужо не могуць арды Крыма бурыць наш супакой;
Гонар низится селіцца, ды марнее ён з месяцам …
Слаўся сім, Кацярына, слаўся, пяшчотная да нас
маці! «(Г. Дзяржавін)

1. — Сапраўды, гром перамогі спадарожнічаў
знешняй палітыцы расійскага ўрада пры
Кацярыне II. Імператрыца праводзіла актыўную і
паспяховую для Расіі знешнюю палітыку.

Пытанне: Якія былі асноўныя напрамкі
знешняй палітыкі, якія мэты і задачы стаялі
перад Расеяй пры Кацярыне II?

— Сёння на ўроку мы пагаворым, як вырашаўся
адна, мабыць, самая галоўная задача — выхад да
берагах Чорнага мора. Гэта задача была вырашана ў
выніку двух руска-турэцкіх войнаў (1768-1774;
1787-1791).

2. — Вам трэба будзе папрацаваць у парах. І хоць
кожны з вас будзе вывучаць адну з
руска-турэцкіх войнаў, абмяркуйце план іх вывучэння.
Ўспомніце алгарытм работы па тэме «Паўночная
вайна «. Па ходзе працы з тэкстам не забывайце
складаць канспект.

3. — Праверка выканання працы.
Руска-турэцкая вайна 1768-1774 г. г. (паведамленне пра П. А.
Румянцавых). Руска-турэцкая вайна 1787-1781 г.
(Паведамленні пра А. В. Суворава, ф. Ф. Ушакова).

Пытанні: растлумачыце, чаму ваенныя дзеянні
двух руска-турэцкіх кампаній вяліся прыкладна на
адной і той жа тэрыторыі (праца з картай),
вылучыце абставіны, якія вызначылі
поспехі Расіі ў войнах з Асманскай імперыяй.

Праца па індывідуальных картках. дадатак
2.

Хатняе заданне: параграф падручніка;
падрыхтавацца да ўрока абагульнення

УРОК 5

Ад Пятра Вялікага да Кацярыны Вялікай

(Ўрок ўліку і кантролю ведаў)

задачы:

  • актуалізаваць, абагульніць, сістэматызаваць і
    паглыбіць веды па знешняй палітыцы Расіі ў XVIII
    стагоддзі;
  • дасягнуць цэласнасці гістарычных ведаў як
    галоўнай умовы развіцця інтэлекту навучэнцаў;
    развіваць уменні лагічнага мыслення, умення
    выбудоўваць прычынна-выніковыя сувязі, уменні
    аргументаваць;
  • абудзіць цікавасць да самастойнага
    даследаванню мінулага.

абсталяванне: карта «Расія з канца 17-
да 60-х г. г. 18 стагоддзя «

ход урока

1. — XVIII стагоддзе — гэта эпоха ваеннага магутнасьці
краіны, умацавання аўтарытэту і бяспекі
Расейскай дзяржавы. на палітычным
небасхіле ярка бліснулі дзве зоркі, два Вялікіх
палітыка — Пётр I і Кацярына II.

«У палітыцы знешняй Кацярына была прамой
паслядоўніцай Пятра Вялікага, а не дробных
палітыкаў 18 стагоддзя. Яна здолела, як Пётр Вялікі,
зразумець карэнныя задачы знешняй рускай палітыкі
і ўмела завяршыць тое, да чаго імкнуліся стагоддзямі
маскоўскія гаспадары. … яна давяла да канца сваё
справу, і пасля яе руская дыпламатыя павінна была
ставіць сабе новыя задачы, таму што старыя былі
вычарпаныя і скасаваныя «. Гэта кропка гледжання
гісторыка С. Ф. Платонава

Пытанне: Пра якія задачах ідзе гаворка?

І Пётр I і Кацярына II спрабавалі вырашыць два
пытання знешняй палітыкі. Адзін тэрытарыяльны,
іншы нацыянальны.

Пытанне: У чым іх сутнасць? Ці былі яны вырашаныя? хто
найбольш паспяхова іх вырашыў — Пётр I або

Кацярына II? (Праверка картаграфічных
уменняў).

«Знешняя палітыка гэтага валадараньня
(Кацярыны II) вартая асаблівай хвалы. Расія з
гонарам і славаю займала адно з першых месцаў у
дзяржаўнай еўрапейскай сістэме. Пётр
здзівіў Еўропу сваімі перамогамі, Кацярына
прывучыла яе да нашых перамог «- такую ​​ацэнку даў Н.
М Карамзін.

Заданне: Праілюструю прыкладамі ацэнку Н.
М. Карамзіна.

2. — Слоўная дуэль. Адзін вучань называе
тэрмін — іншы павінен растлумачыць яго значэнне. У
выпадку правільнага адказу вучні мяняюцца
месцамі (тэрміны па вывучаных тэмах).

3. — Біяграфічныя задачы. Пра каго гаворка? Дадатак 3.

4. — Тэст. Дадатак 4.

5. — Рэфлексія (да ўсяго модулю). Ацані сябе па
10- бальнай шкале. Дадатак 5.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *