vso-mon
літаратура

«Біясфера — жывая абалонка Зямлі. Структура і кампаненты біясферы ». 11-ы клас профільная група

  • Мелькова Святлана Міхайлаўна, настаўнік біялогіі

Мэты ўрока:

  • стварыць уяўленне аб біясферы, яе структуры,
    межах, кампанентах
  • пазнаёміць з навукоўцамі, якія ўнеслі ўклад у
    пазнанне біясферы
  • працягнуць развіваць уменні працаваць
    самастойна з крыніцамі матэрыялу, тэкстам
    падручніка, працаваць у групе, аналізаваць
    матэрыял, вылучаць галоўнае, рабіць высновы
  • стварыць умовы для асэнсавання ролі чалавека ў
    біясферы

Плануемы вынік: навучэнцы
канкрэтызуюць і абагульняюць веды аб структуры і
кампанентах біясферы

Асабістая значнасць: разуменне ўкладу
айчынных вучоных у развіццё навукі, сваёй
асабістай значнасці ў біясферы

Тып урока: комбинированнный

Формы арганізацыі вучэбнай дзейнасці: індывідуальная,
групавая, франтальная

абсталяванне: прэзентацыя
«Біясфера», фільм «Біясфера» калекцыі,
раздатачны матэрыял, даведачны матэрыял

Міжпрадметныя сувязі: геаграфія

Структура ўрока:

1. Самавызначэнне да дзейнасці

2. Актуалізацыя ведаў і фіксацыя цяжкасцяў у
індывідуальнай дзейнасці

3. Пастаноўка вучэбнай мэты

4. Пабудова праекта выхаду з цяжкасцяў.
Праца ў групах.

5. Падвядзенне вынікаў урока, замацаванне

6. Хатняе заданне

ход урока

Добры дзень, сядайце.

1. Самавызначэнне да дзейнасці

Ўжо сотні людзей пабывалі ў космасе і праз
ілюмінатары касмічных лятальных апаратаў
бачылі аблічча нашай планеты. Але яшчэ ў пачатку 20 стагоддзя
У.І. Вярнадскі здолеў зірнуць на нашу планету з
яшчэ больш далёкага адлегласці і сілай магутнага
ўяўлення ўбачыць галоўнае, што адрознівае Зямлю
ад іншых планет — наяўнасць у ёй «прасякнута
жыццём абалонкі «

слайд №1

— Аб чым ідзе гаворка?

— Я вітаю вас і гасцей на ўроку біялогіі
па тэме: «Біясфера — жывая абалонка Зямлі.
Структура і кампаненты біясферы «(слайд №2)

2. Актуалізацыя ведаў і фіксацыя
цяжкасцяў у індывідуальнай дзейнасці

— Дзе вы сустракаліся з гэтым паняццем? (адказы
навучэнцаў)

Слайд №3 (праца з азначэннямі)

— Што ўключае паняцце біягеацэнозы? Прывядзіце
прыклады біягеацэнозы?

— Паняцце аб біясферы «як аб вобласці жыцця»
было згадана ў 1802 годзе ў кнізе
«Гідрагеалогіі» Ж.Б.Ламарком. дзе мы
сустракаліся з дадзеным навукоўцам?

— У навуковым ужытку паняцце «біясфера»
з’явілася ў 1875 годзе ў кнізе «Аблічча Зямлі»
аўстрыйскага геолага Эдуарда зюсс (Слайд №4)

— фрагмент фільма «Біясфера» (45 с)

— 1926 год працамі В.И.Вернадского «Біясфера» (слайд
№5), у которм расскрывает вучэнне аб біясферы,
основывыаясь на працах К.А.Ціміразева, стварае
вучэнне пра тое, што жывое рэчыва біясферы
транспартуем сонечную энергію залучае яе ў
кругазварот, без якога не магчыма
існаванне біясферы. (Слайд №6)

— Успомніце, якія абалонкі Зямлі вы ведаеце?

— Ці ўваходзяць гэтыя абалонкі ў структуру біясферы?
Ці ёсць межы ў біясферы?

І так кожны з вас для сябе можа вызначыць,
што ён ведае і што хацеў бы даведацца аб біясферы.

3. Пастаноўка вучэбнай мэты

— Якія ж мэты нашага ўрока? (Слайд №7)

4. Пабудова праекта выхаду з
цяжкасцяў. Праца ў групах.

— Вам прапануецца пронализировать матэрыял
падручніка стар. 143-144, даведачны матэрыял, і
запоўніць табліцу «Структура біясферы». затым
кожная група павінен прадставіць сваю табліцу.
Навучэнцы працай групай па запаўненні агульнай
табліцы, затым адзін прадстаўнік ад групы
ўяўляе мадэль на дошцы. На працу ў групах
5 хвілін.

структура біясферы


абалонкі зямліпрацягласцьХімічны складбудынакмежы жыцця

— Пасля выступу груп, (Слайд №8, 9)

— Якія высновы можна зрабіць з праведзенай
працы? (Слайд №10)

— Хто можа ўспомніць і расказаць пра ўплыў УФЛ
на арганізм чалавека?

Атмасфера напоўнена газамі, у нетрах Зямлі —
карысныя выкапні? Як гэта ўсё ўтварылася?
Што складае біясферу, яе кампаненты.

— Прапаную вам составть схему «Кампаненты
біясферы «па падручніку стр.143.

Навучэнцы складаюць схему ў сшытку, затым
правяраем схему. (Слайд №11)

— Якія можна зрабіць высновы па кампанентаў
біясферы? Навучэнцы фармулююць высновы.

У мяне на стале знаходзіцца калекцыйны
матэрыял, паспрабуйце вызначыць кампаненты
біясферы.

(Да стала ідзе вучань і працуе з калекцыямі).
(Слайд №12)

Такім чынам, вы разгледзелі структуру біясферы, яе
мяжы, кампаненты біясферы, самы галоўны
пытанне, на які мы павінны адказаць: Якія
функцыі выконвае біясфера і яе асноўныя
ўласцівасці? Навучэнцы выказваюць свае
здагадкі. (Слайд №13)

— А, як вы думаеце, якая роля ў біясферы
адводзіцца челоеку? (Слайд №14, 15)

5. Падвядзенне вынікаў урока, замацаванне

Такім чынам, падвядзем вынікі ўрока? Ці ўсё мы мэты
выканалі на ўроку?

Вам прапануецца выбраць правільныя меркаваньні
з прапанаваных (Слайд №16)

6. Хатняе заданне (Слайд 17)

Ўрок скончаны. Вы працавалі добра. Дзякуй за
ўрок.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *