Урок чытання ў 2-м класе па тэме: «С. Маршак Курочка Ряба і дзесяць качанят. Падручнік О. Джежелей »

  • Суворава Алена Васільеўна, настаўнік пачатковых класаў

мэты

  • пазнаёміць з літаратурнай казкай «Курачка
    Ряба і дзесяць качанят «і яе аўтарам; праца над
    паняццем «літаратурная казка»;
  • удасканальваць уменне вылучаць галоўную думку
    творы; дзяліць тэкст на лагічныя
    скончаныя часткі;
  • перадаваць прачытанае з дапамогай пераказвання;
  • адпрацоўка тэхнікі чытання, выразнасці.

абсталяванне: падручнік О. Джежелей
«Чытанне і літаратура», партрэт пісьменніка і
малюнкі дзяцей.

ХОД УРОКА

1. Арганізацыйны момант.

Чытанне эпіграфа на дошцы настаўнікам.

«… Ці не на яве і не ў сне
Без страху і без нясмеласці
Мы зноў брыдзём па краіне,
Якой няма на глобусе.
На карту не нанесеная,
Але ведаем ты і я,
Што ёсць яна, што ёсць страна-
Літаратурная … «

2. Артыкуляцыйная гімнастыка:

а) уступная частка:

Ключык да літаратурнай краіне — глядзельная
дыктоўка (па Федарэнка)

б) «Гармонік». Рот раскрыты. Мова прысмактацца да
неба. Ня адрываць мову ад неба, моцна адцягваць
ў ніз ніжнюю сківіцу.

в) чытанне складоў. Зліццё, адкрытых, закрытых (на
дошцы).

г) чытанне «паравозікам» эпіграфа!

3. Уступная гутарка.

Паэзія акружае нас з дзяцінства. Калі вы былі
маленькія, мама спявала вам калыханкі. становячыся
старэй, вы ўжо самі размаўлялі і чыталі вершы.
Дзіўны свет паэзіі вучыць нас адчуваць,
думаць, гаварыць. Паспрабуем зараз даказаць
адзін аднаму, што чытанне вершаў — гэта займальнае
занятак. Акрамя таго, вершы цікава не толькі
чытаць, але і перачытваць, і вы цяпер у гэтым
пераканайцеся.

Хатняе заданне было прачытаць казку С.Я.
Маршака «Курачка Ряба і дзесяць качанят» і
намаляваць малюнкі да яе. Гэта і будзе тэмай
нашага ўрока.

Казка вялікая, а ўрок у нас адзін, таму дома
вы ўжо прачыталі казку, і цяпер будзем
даказваць, што перачытваць таксама цікава,
асабліва калі ў нас ёсць вашы выдатныя
малюнкі.

(На дошцы малюнкі дзяцей да казкі).

Аўтар — Самуіл Якаўлевіч Маршак — першыя
дзіцячыя кніжкі выпусціў 80 гадоў таму — у пачатку 20
гадоў XX стагоддзя. Маршака дзеці ведаюць яшчэ, не ўмеючы
чытаць, вы ўсё бачылі карцінкі, калі мама вам
чытала. Паглядзіце, ці знаёмыя вам гэтыя
ілюстрацыі да вершаў Маршака?

(Паказ настаўнікам дзіцячых кніг Маршака).

Маршак быў дзіўна працаздольны: ён
зусім не ўмеў адпачываць — самым прыемным для яго
было працаваць. З раніцы ён сядаў за пісьмовы
стол, і толькі за поўнач гасла яго лямпа. на
вялікіх аркушах паперы сваім прыгожым буйным
почыркам ён пісаў вершы і песні, вясёлыя п’есы
для тэатра, артыкулы для газет. Працаваў ён і на
Кубані — у г. Краснадары і ў Англіі. ведаў
англійская, нямецкая, італьянскі і іншыя мовы.
Яго вершы лёгка запамінаюцца, яго героі часта
жывуць побач з намі.

Такім чынам мэта нашага ўрока: умець знаходзіць
галоўную думку казкі; дзяліць тэкст на часткі,
вучыцца пераказваць і працаваць над тэхнікай
чытання.

4. Правяраем хатняе заданне: чытаем казку і
спрабуем з дапамогай вашых малюнкаў разбіць яе на
часткі.

Але спачатку адкажыце на пытанне гэта Р.Н. казка
альбо літаратурная? Чаму? Адказ вучняў —
літаратурная бо напісаная аўтарам.

Чытаем «паравозікам» з выразам, з
інтанацыяй (пачынае чытанне настаўнік працягваюць
вучні).

Хлопцы чыё чытанне вам больш за ўсё спадабалася?
Чаму?

5. фізхвілінкам

Рытмічнае чытанне з плясканне ў ладкі — 1
радок

2 радок — тупаем нагамі

3 радок — прысяданне

4 радок — воплескі з прытопяць

Тра-та, та-та-та, тра-та, та-та-та

Тра-та, та-та-та, тра-та!

Тра-та, та-та-та, тра-та, та-та-та

Тра-та, та-та-та, тра-та!

6. Праца з тэкстам. Вучымся дзяліць тэкст на
часткі, эпізоды.

1 эпизод- прадмову

2 эпизод- дзед, баба, яечка () 1,2 малюнка дзяцей

3 эпізод — яйка разбілася, усе плачуць (3 рыс)

4 эпізод — баба шкадуе курачку

5 эпізод — вылупіліся дзеткі (мал 4)

6 эпізод — на прагулцы, траўка (5 рыс)

7 эпізод — у сажалкі (6,7,8 рыс)

8 эпізод — котка (9 рыс)

9 эпізод — патрыётка курачка (10 рыс).

Чытанне выбарачнае па ходзе дзялення тэксту на
часткі.

7. Праца над пераказам. вучні
пераказваюць казку па эпізодах, з дапамогай
малюнкаў.

Хатняе заданне пераказ казкі

8. Праца над тэхнікай чытання. навучэнцам даецца
заданне: прачытаць казку з канца да пачатку па
прапановах. Праца ў парах.

ВЫНІКІ УРОКА: Вашы ўражанні ад урока?
Намалюйце мыску чалавечка, якая больш
падыходзіць да вашаму настрою пасля ўрока.

  • Чаму навучыліся, што новага даведаліся?
  • Якія цяжкасці былі ў вас на ўроку?
  • Пра што распавядзеце дома?

Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018