vso-mon
літаратура

Складанне казак па картах Проппа

  • Бикбаева Галіна Пятроўна, выхавальнік

Мэта ўрока: Знаёмства дзяцей з
картамі Проппа, навучанне дзяцей выкарыстанні
карт для сачынення новых казак.

Задачы ўрока:

  • Вучыць ўтвараць назоўнікі ў
    родным і творным склонах
    множнага ліку.
  • Развіваць уяўленне, вобразнае мысленне,
    зразумелую прамову. Выхоўваць чалавечнасць:
    здольнасць перажываць лёс казачных герояў,
    як сваю.
  • Спрыяць праз казку развіццю зносін
    з аднагодкамі, дабрыні, дружбе.

  • ход заняткі

    1. Гульня «Што ў дарозе спатрэбіцца?»

    Дзеці ўваходзяць пад музыку «У гасцях у
    казкі «.

    Выхавальнік прапануе адправіцца за
    трыдзевяць зямель у трыдзесятае царства. давайце
    падумаем, што нам у дарозе спатрэбіцца?

    На чым можна хутка адправіцца да
    месцы пошукаў?

    • На дыване-самалёце
    • У ботах-скараходы
    • На крылатым кані
    • На Сіўко-бурцы
    • На каньку-гарбунка
    • На шэрым ваўку
    • На лятучым караблі і г.д.

    Хто нам можа паказаць дарогу?

    • колца
    • клубок
    • пёрка

    Хто нам дапаможа ад голаду і смагі ня
    памерці?

    • Абрус-самобранка
    • То, не ведаю што і г.д.

    Ўспомніце памочнікаў, якія выконваюць
    любы загад героя:

    • Двое з торбы
    • Джын з бутэлькі
    • Чароўная лямпа Аладзін
    • Малайцы з куфэрка

    Ўспомніце цудадзейныя напоі,
    плён:

    • Жывая і мёртвая вада
    • Молодильные яблыкі
    • Плады (арэхі, яблыкі), ад якіх растуць вушы, нос.

    Назавіце музычныя інструменты:

    • барабан
    • дудочка
    • Рог (з’яўляецца войска)

    Назавіце памочнікаў, якія патрэбныя,
    каб затрымаць пагоню?

    • Грабеньчык у валасы ўторкнуць (памірае — ажывае)
    • Грабеньчык — лес
    • Ручнік — рэчка
    • Шчотка, зуб — горы
    • Іншыя сродкі:
    • Матушкін дабраславеньне, куколка, сякера (абухом
      уверх ці ўніз)

    2. Перанясенне ў трыдзесятае
    царства за трыдзевяць зямель
    (чароўнае
    сродак «то — не ведаю што»).

    Отгадайте чароўнае сродак, з
    дапамогай якога мы здзейснім падарожжа ў
    чароўную краіну? — «Толькі паклікаў, адкуль не
    вазьміся, з’явіўся стол, на ім розныя стравы,
    закускі, заедки, віна і меды «?

    Выхавальнік: Сват Навум, ты тут?
    Пакажыся нам.

    голас: Не, мяне ніхто не можа
    бачыць, я то — не ведаю што «

    выхавальнік: Сват Навум, будзь нас у
    трыдзевятае царства.

    Голас: Моцна трымайцеся, уніз ня
    глядзіце.

    (Гучыць моцны вецер, буяны вецер, у
    канцы слабее)

    Дзеці трымаючыся за рукі, «згортваюцца»
    ў клубок.

    Падхапіў дзяцей буяны вецер і панёс —
    горы і лясы, гарады і вёскі так унізе і
    мільгаюць. Слабее вецер і мы спусціліся ў
    трыдзесятае царства.

    выхавальнік: Мы стаім на скрыжаванні
    трох дарог каля вялікага каменя, а на камені
    надпіс:

    «Прама пойдзеш — добры ўчынак
    зробіш «

    «Направа пойдзеш — прападзеш (сам
    прападзеш або з сябрамі растанешся назаўсёды)

    «Налева пойдзеш — цацку знойдзеш»

    3. «Налева пойдзеш — гульню знойдзеш»

    (На пяньку гульня, яе ахоўвае змея
    Скарапея) — Гульня «Канструктар казак»

    В.Я. Пропп вывучыў шмат казак і
    склаў канструктар, з дапамогай карт Проппа
    можна лёгка складаць казкі.

    Заданні: Отгадайте, хто я? з якой
    казкі

    4. «Падарожжа па прамой дарожцы«.
    «Прама пойдзеш — добрую справу зробіш»

    Мэта: Прайграванне казкі «Чырвоная
    капялюшык «(старая казка па — новаму),
    дыферэнцыяцыя на сэнсавыя часткі і суаднясенне
    з пэўнай функцыяй (адлучкі, забарона,
    парушэнне забароны, бяда, выхад з бяды, чароўныя
    сродкі, цяжкасці і выпрабаванні, перамога).

    «Дом са званочкам» / гучыць голас /
    Стаіць невялічкі старадаўні
    Дом над зялёным грудам,
    Ля ўваходу вісіць званочак,
    Упрыгожаны срэбрам.
    І калі ты ласкава, ціха
    У яго патэлефануеш,
    То павер,
    Што ў доме прачнецца бабулька,
    Сівая, сівая бабулька,
    І адразу адкрые дзверы
    Бабулька ветліва скажа:
    — Уваходзь, не саромейся, сябрук! —
    На стол самавар паставіць,
    У печы сьпячэ піражок
    І будзе з табою разам
    Чаек распіваць дацямна,
    І старую добрую казку
    Раскажа табе яна.

    Давайце патэлефануем у званочак.

    — Ніхто не адчыняе.

    У дзвярах запіска: «Злая вядзьмарка
    пераблытала ўсе старонкі ў маёй кнізе казак.
    Дапамажыце сабраць кніжку, і я тады змагу
    вярнуцца ў сваю хатку «.

    Асобна ляжаць старонкі з кніг па
    казак «Чырвоны капялюшык», «Тры парася»,
    «Кот у ботах», «Маша і мядзведзь», «Маленькі
    Мук «,» Доктар Айбаліт «.

    1. Жыла — была дзяўчынка. Бабуля падарыла ёй
      чырвоную шапачку. Дзяўчынка насіла шапачку кожны
      дзень і празвалі яе Чырвонай шапачкай. аднойчы
      Чырвоная шапачка пайшла да бабулі аднесці гаршчочак
      алею і піражок.
    2. «Ідзі прама па дарожцы і нікуды не
      паварочвай «, — наказвала ёй мама. Ні з кім не
      размаўляй па дарозе, гэта вельмі небяспечна.
    3. Але дзяўчынка збірала кветачкі, ласуюцца
      ягадкамі, гучна спявала і сустрэла ваўка. яна
      расказала яму, што ідзе да бабулі, якая жыве
      на краю вёскі.
    4. Воўк пабег да бабулі па кароткай дарожцы.
      Бяжыць, а насустрач яму … Наф — Наф. узрадаваўся
      воўк, хацеў яго з’есці, а парася прапанаваў яму
      адправіцца яго ў госці, дзе чакаюць яго два братца
      Ніф — Ніф і Нуф -Нуф.
    5. Воўк вырашыў з’есці парасят і адправіўся ў госці да
      Наф -Нафу. Але Наф — Наф хутка зачыніў дзверы
      перад самым носам ваўка. Воўк страціў час
    6. І калі прыйшоў да бабулі, Чырвоная Шапачка была
      ўжо там.
    7. Сталі яны жыць — пажываць, гора не ведаць
    8. альбо:

      …Воўк пабег да бабулі па кароткай
      дарожцы, а калі прыбег да яе, у яе ў гасцях быў
      Доктар Айбаліт, які зайшоў даведацца, як са
      здароўем у бабулі.

      А тут і Чырвоная шапачка падышла.

      … Воўк пабег да бабулі, а Чырвоная
      шапочка сустрэла Карлсана, які прапанаваў ёй
      пракаціцца да бабулі і пілі гарбату з варэннем. А
      ваўка пачаставалі сасіскамі і ён застаўся вартаваць
      дом у бабулі.

    выхавальнік: Вось як выдатна
    атрымалася.

    Пераблыталіся старонкі ў чароўнай
    кнізе, але што дзіўна, атрымаліся новыя і
    цікавыя казкі .. Гэтыя казкі злажылі мы самі і
    дорым бабульцы «Старыя казкі на новы лад».

    5. Вяртаемся да скрыжавання. «Направа пойдзеш
    — прападзеш «

    Хатка Бабы-Ягі.

    Б.-Я .: «Фу-фу-фу! Перш рускага духу
    слыхам ня чулі, з выгляду ня відаць; сягоння руская
    дух на лыжку садзіцца, сам у рот коціцца. «

    Вос-ль: Ты, бабусенька не сварыся,
    злезь-ка з печы, ды на лавачку сядай. паспееш на
    нашых костачках пакатацца. Лепш пагуляй-ка з
    намі. Угадай, з якой казкі сыны Малання.
    Адгадаеш — мы застанемся ў цябе. Не адгадаеш —
    нас з мірам адпускаеш.

    Фізхвілінкам Гульня «У Малання, у
    бабулькі «

    Мэта: Фарміраванне граматычнага
    ладу гаворкі. Адукацыя слоў у творным і
    родным склонах адзіночнага і
    множнага ліку, адукацыю новых слоў з
    дапамогай суфіксаў (аб’ядаць, ваявала, холад,
    убегайло, страляла, слухаю, опивало)

    У Малання, у бабулькі,
    У цеснай маленькай хатцы,
    Было пяць сыноў
    І ўсё без броваў.
    Вось з такімі вушамі,
    Вось з такімі вачыма
    Вось з такой галавой
    Вось такі барадой
    Нічога не елі
    Цэлы дзень глядзелі
    І рабілі ўсё вось так!

    Вос-ль: — Хто нам дапамог Б.-Я. перамагчы.
    Дакладна кемлівасць — розуму дабаўка. на чараўніцтва
    спадзявайся, а сам не хіб.

    6. Хутчэй, сват Навум, вяртай нас
    у дзіцячы сад.

    Гучыць «моцны віхор» — падхапіў
    буяны вецер і панёс дзяцей: горы і лясы, гарады і
    вёскі так унізе і мільгаюць. Аслабеў вецер і мы
    спусціліся. У гасцях добра, а дома лепш.

    7. Гульня «Рэпарцёр»

    Складанне казак па картах Проппа па
    апорным табліцах.

    Давайце назавем карты Проппа.
    Пералік: адлучкі (ад’езд героя з хаты),

    забарона, парушэнне забароны, бяда,
    выхад з бяды, чароўныя сродкі, цяжкасці
    і выпрабаванні, перамога.

    мэта: Прайграванне новых,
    прыдуманых дзецьмі казак, па парадку функцый (па
    картах Проппа), (выкарыстанне карт з гульні
    «Канструктар казак», «апорныя» карты).

    1. Казка «Пра добрую дзяўчынку Машу».
    2. Казка «Зачараваная царэўна».

    дадатак 1

    дадатак 2

    дадатак 3





    Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *