Занятак па тэатралізаванай дзейнасці ў старэйшай групе. Тэма: Падарожжа ў восеньскі лес

  • Сумпман Алена Виллемовна, педагог дадатковай адукацыі

мэта: Развіццё творчых здольнасцяў дзяцей
сродкамі тэатралізаванай дзейнасці.

Праграмнае змест:

  • выклікаць станоўчы эмацыянальны водгук на
    прапанаваную дзейнасць;
  • замацоўваць прыёмы ваджэння лялек пальчыкавыя
    тэатра, падахвочваць дзяцей да актыўнага ўдзелу ў
    тэатралізаванай гульні;
  • развіваць дыялагічнага форму маўлення,
    інтанацыйнай выразнасці прамовы, дробную
    маторыку рук;
  • выхоўваць добразычлівыя партнёрскія
    адносіны.

абсталяванне: пальчыкавыя лялькі па
колькасці дзяцей, пальцеход, магнітафон,
аўдыёкасеты (гукі лесу), канверт з загадкамі,
восеньскія дрэвы.

ход заняткі

(Дзеці стаяць ля ўваходу ў тэатральную студыю
«Лукамор’е»)

I. Уступная гутарка.

— Добры дзень, хлопцы!

— Хлопцы, якое цяпер час года? (Восень)

— А вы любіце восень?

У кожнага з нас ёсць любімая пара года, але не
усе любяць восень. Увосень становіцца сыра, цёмна і
халодна. А бо гэта пара года неабходная прыродзе,
людзям, каб палегчыць пераход ад цёплага
пары года да халоднага. Узгадайце, як у
сонечны дзень восенню бывае прыгожа і дождж не
заўсёды ідзе.

— Чым займаюцца людзі ў гэты час года?

— А дзікія жывёлы?

А давайце мы з вамі адправімся ў восеньскі лес і
ўсё ўбачым на свае вочы, але дарога ў лес
нялёгкая, могуць сустрэцца розныя цяжкасці.
Зможам мы справіцца з імі разам? тады ў
шлях ….

II. Падарожжа ў восеньскі лес.

Вось, хлопцы, мы і прыйшлі ў лес. Зачыніце вочкі і
паслухайце гукі лесу (Дзеці слухаюць гукі лесу).
А цяпер адкрыйце вочы і давайце Удыхніце водар
лесу праз нос, а выдыхаць будзем тонкім струменьчыкам
на сваю далоньку.

1. дыхальныя практыкаванні «Водар лесу».

(Дзеці выконваюць практыкаванне на дыханне
«Водар»)

— Адчуваеце, як цяпло льецца на далоньку?

2. Маўленчая размінка.

(Вымавіць чистоговорки павольна, ціха,
гучна, хутка)

— Ес-ес-ЕС- мы ідзем у лес.
— Су-су-су-ціха восенню ў лесе.
— Ес-ес-ес — апусцеў восеньскі лес.
— Ні-ні-ні, ні-ні-ні — увосень карацей дні.
— Са-са-са, са-са-са — у хвоі варта ліса.
— Жу-жу-жу, жу-жу-жу — неяк вожык прыйшоў да вуджу.
Заяц цэлы дзень скакаў, ад лісіцы ўцякаў,
А лісіца ішла па следзе, шукала зайца да абеду.

3. адгадваньня загадак «Восеньскае дрэва».

(Дзеці падыходзяць да восеньскага дрэве, пад ім ляжыць
канверт з заданнем)

Як прыгожа восень размалявала лісце на
дрэвах. Паглядзіце хлопцы, а пад дрэвам
канверт. Можа ён чакае нас? каб
пазнаёміцца ​​з насельнікамі лесу, нам трэба
адгадаць загадкі.

Скакун-баязліўчык:
Хвост-маляня,
Вочкі з косинкой,
Вушкі ўздоўж спінкі,
Апратка двума колерамі —
На зіму, на лета.
(Заяц)

Хаджу ў пухнатай футры,
жыву ў густым лесе.
У дупле на старым дубе
арэшкі я грызу.
(Бялку)

Рыжая, з пухнатым хвастом,
жыве ў лесе пад кустом.
(Ліса)

Зрабіў дзірку,
Выкапаў нару,
Сонца ззяе,
А ён і не ведае.
(Крот)

Ёсць на рэчках лесарубы
У серабрыста-бурых футрах.
З дрэў, галінак, гліны
Будуюць трывалыя плаціны.
(Бабры)

сярдзіты недатыку
Жыве ў глушы лясной,
Іголак вельмі шмат,
А ніткі — ніводнай.
(Вожык)

Клышаногі і вялікі,
Спіць у бярлозе ён зімой.
Любіць гузы, любіць мёд,
Ну-ка, хто ж назаве?
(Мядзведзь)

З заданнем мы справіліся, можна ісці далей.

4. Пальчыкавая гімнастыка «Балота».

(Дзеці ідуць далей сустракаюць на шляху балота,
праз якое можна перабрацца па купінах —
пальцеходу)

5. «Сустрэча з жыхарамі лесу».

(Дзеці знаходзяць на палянцы пальчыкавых лялек і
ўспамінаюць правілы ваджэння лялек, затым
знаёмяцца з дыялогам «Рукавіцы для лісіцы»,
затым выкарыстоўваючы пальчыкавых лялек, выконваюць
дыялог)

Дыялог «Рукавіцы для лісіцы» (Сцяпанаў
Уладзімір)

Па завалам, па ярах
Ішоў мядзведзь гаспадарскім крокам:
— Адказвайце, звяры, мне —
Вы ці гатовыя да зімы?

— Так, — адказалі лісіцы, —
Мы звязалі рукавіцы.
Рукавіцы новыя,
Мяккія, пуховыя.

— А ў нас ёсць валёнкі, —
Адказвалі Заиньки.
— Што нам завіруха ды завіруха? ..
Хочаш, Мишенька, прыклад.

Глядзіць Бялку з дупла:
— Я арэшкаў прызапасіла.
Высока маё дупло,
У ім і суха, і цёпла.

— Hа, а я, — адказаў Kрот, —
Пад зямлёй зладзіў ход.
Там з прыгажуняй-жонкай
Будзем чай мы піць зімой.

Kрикнул Бобр Мядзведзю з рэчкі:
— Я дровы Колю для печкі.
Дай мне, Міша, толькі тэрмін —
З трубы пойдзе дымок.

Вылез Вожык з лістоты:
— Пра мяне забыліся вы.
Тут, у кустах, мая хатка,
А ў хаце — грыбоў кадушка.

Абышоў мядзведзь ўвесь лес
І ў бярлогу спаць залез.
Лапу ў пашчу засунуў ён
І ўбачыў салодкі сон.

III. вынік заняткі (Гучыць ціхая музыка).

Малайцы, хлопцы!

Наша падарожжа падышло да канца.

— Вам спадабаўся лес і яго насельнікі?

— Чым займаюцца летам і восенню дзікія жывёлы?

Ну, а цяпер нам пара вяртацца. ідзем праз
балота, міма восеньскага дрэва. Да пабачэння лес.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018