Класны гадзіну Мая сям’я

  • Кирюшкина Галіна Васільеўна, настаўнік пачатковых класаў

мэта: Фарміраванне перакананні пра важнасць сям’і ў жыцці чалавека.

  • Ўмацаваць прыхільнасць да членаў сваёй сям’і;
  • Навучыць ганарыцца іх дасягненнямі, быць цярплівымі да іх недахопаў;
  • Сфармаваць уяўленне пра важнасць кожнага члена сям’і, пра ролю сям’і ў жыцці чалавека; 
  • Прывіваць жаданне актыўна ўдзельнічаць у выкананні хатніх абавязкаў, аказваць дапамогу старэйшым, клапаціцца пра малодшых і старых;

Падрыхтоўчая праца:

  • Запрашэнне для бацькоў.
  • Тваё радавод «Дрэва жыцця», Рисунок1
  • Карта — схема «Самы багаты …», Рисунок3
  • «Сямейная рэліквія»
  • Малюнкі «Мая сям’я», Рисунок2
  • Гісторыя паходжання майго імя.
  • Падрыхтоўка медалёў для ўзнагароджання.
  • Афармленне класа: — прыказкі: «На што і скарб, калі ў сям’і лад» «Уся сям’я разам, так і душа на месцы»

ход заняткі

—  Наш класны гадзіну называецца «Мая сям’я». Сёння вы раскажыце пра важнасць кожнага члена сям’і, пра ролю сям’і ў жыцці чалавека, пра традыцыі сваёй сям’і.

  • Што такое сям’я?
  • Як вы разумееце?

(Адказваюць дзеці) «Сям’я» — колькі ў ім загадак, яно дзеліцца на два словы «сем» і «я» яно кажа «сям’я» — гэта сямёра як я. Бо ў сям’і ўсе чымсьці падобныя адзін на аднаго: тварам, голасам, поглядам, характарам; могуць быць агульныя захапленні і любімыя заняткі. Але не ў кожнай сям’і знойдзецца сямёра. «Сем-не дзеліцца, яна лiчыцца асаблівым і нагадвае пра тое, што і «Сям’я» таксама адзіная і непадзельная.

    «Сям’я» паходзіць ад слова «сям’я». Маленькае насеньне, з любоўю пасаджанае ў зямлю, дае моцны парастак. З часам на ім з’яўляюцца спачатку далікатныя кветкі, а затым і добрыя плады. Калі вашы бацькі стварылі сям’ю, яна таксама нагадвала маленькае насеньне. Яго трэба было з любоўю ўзгадоўваць: жыць у згодзе, клапаціцца адзін пра аднаго. Сям’я мацнее, а насеньне ператвараецца ў моцны парастак. На ім заквітаюць і першыя цветочки- сынкі і дочкі. Цяпер у бацькоў галоўны клопат, каб дзеці выраслі добрымі людзьмі, яны не шкадуюць для гэтага ні сіл, ні часу. Ва ўсіх у сям’і ёсць свае абавязкі, яны ляжаць на бацьках.

     Ёсць такая мудрая запаведзь: «Шануй бацьку свайго і маці, і будзе табе добра, і ты будзеш доўга жыць».

  • Як вы разумееце выраз пачытаць бацькоў? — значыць у дзяцінстве — іх слухацца, у маладосці з імі раіцца, у сталым узросце — пра іх клапаціцца.

— Калі запаведзь споўніцца, то можна сказаць, што насеньне было пасеяна не дарма. Сям’ёй трэба даражыць, каб аб вашай сям’і казалі толькі добрае і добрае.

  • Якія прыказкі і прымаўкі пра сям’ю вы ведаеце? (Дзеці адказваюць)
  • Хлопцы, а як можна вылучыць асобнага чалавека з натоўпу? (Звярнуцца па імі)

—  Кожнае імя мае сваю гісторыю. Раней людзей называлі па нейкіх знешніх прыкметах, па становішчы ў сям’і або па роду заняткаў: — па знешнасці чалавека: Малы, Бел, Касой, Рабы, Някрасаў. — па характары: Дабрыня, Горд, Разумнік, Несмеяна.

  • Хлопцы, а вы ведаеце, што азначае ваша імя? І хто вас ім назваў? (Дзеці адказваюць).
  • Хлопцы, а што вы можаце расказаць пра сваю сям’ю? (Дзеці адказваюць).
  • Хлопцы, ці ёсць у вашай сям’і «сямейная рэліквія»?

— Хлопцы, усё прарабілі вялікую працу, да падрыхтоўкі класнага гадзіны. Вы лепш даведаліся сваю сям’ю, сваіх сваякоў, важнасць сваёй сям’і. І я хачу вас ўзнагародзіць медалямі:

  1. «Мая сям’я»
  2. «Самы багаты …»

Забаўляльна-пазнавальная гульня.

  1. Дзве каманды: бацькі і дзеці.
  2. Выбраць капітанаў.
  3. Прыдумаць назву і прывітанне.

1 конкурс «Імя»

1. Што такое імяніны? (Дзень святога, у гонар якога чалавек названы)

 1. Што такое дзень нараджэння? дзень, у які нарадзіўся чалавек)

2. Што азначае слова «прозвішча»? (Сям’я, дом)

2. Што з’яўляецца спадчынным імем сям’і? (Прозвішча)

 2 конкурс «Радавод»

1. Каго называюць нашчадкамі? 2. Як вы называеце сваіх бацькоў?

1. Каго называюць продкамі?2. Кім вам будуць прыходзіцца брат або сястра маці ці бацькі?

3. Якія развіваюць заданні Ці ведаеце вы сваю маму?

4. Закончы прыказку

— Якая маці — (такія і дзеці)

— Пры сонейку цёпла (пры маці добро)

— У дзецюкі забаліць пальчык, (а ў мамы сэрца)

— Маці корміць дзяцей, (як зямля людзей)

4. Ці ведаеце вы якасці уласцівыя мамы? 

— Гэтай якасцю валодае кожная кахаючая дзіцяці маці (дабрыня).

— Такім дзіўным словам, пазначана якасць! Яно заўсёды ў мамінай душы. (Клопат)

— Гэта ўласцівасць душы можна ўбачыць у поглядзе мамы, пачуць у яе голасе. (Пяшчота)

— Ўменне разумна вырашаць розныя складаныя пытанні, даваць мудрыя парады. (Мудрасць)

5. Дзіця, які ён?  Напісаць далікатныя словы свайму дзіцяці.             

5. Мама, а якая яна? Напісаць больш пяшчотных слоў маме.

6. «Жадаю вам« Тэлеграма » Прыдумаць святочнае віншаванне ў вершах, для тых, хто знаходзіцца з намі (госці).

— Падвядзенне вынікаў. — ўзнагароджанне

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

36 + = 45