vso-mon
літаратура

Правапіс ненаціскных галосных у прыстаўках. 3-ці клас

  • Ильясова Венера Наильевна, настаўнік пачатковых класаў

Падручнік: / strong> Руская мова. Р.Н.
Бунэ, А.У. Бунеева, О.В. Проніна, стр. 103-104

Мэты ўрока:

  • пазнаёміць вучняў з новым арфаграфічным
    правілам правапісу ненаціскных галосных у
    прыстаўках;
  • сістэматызаваць веды па арфаграфіі,
    працягнуць працу па фармаванні
    арфаграфічнай зоркасці;
  • пашырыць слоўнікавы запас, развіць жаданне
    дзяцей ўдасканальваць сваю пісьмовую гаворка,
    прышчапіць любоў да рускай мовы;
  • развіваць увагу, назіральнасць, логіку,
    уменне рабіць высновы;
  • прышчапіць любоў да класічнай музыкі, да
    жывапісу.

Дэманстрацыйны матэрыял: таблічкі
са словамі: ненаціскныя, зычныя, падваенне,
прамаўляльнымі;
шыльды з назвамі
вывучаных арфаграм, сігнальныя дыскі, карцінка
з выявай замка, рэпрадукцыі карцін рускіх
мастакоў на тэму «Поры года», CD дыск з
музыкай «Гукі лесу», CD — «Урокі КІМ Рускі
мова, 3 клас »- (Урокі Кірылы і Міфодзія),
аўдыёкасэта «П.І.Чайкоўскага« Поры года »,
«Восеньская песьня», тлумачальныя слоўнікі, 6
рознакаляровых пялёсткаў з літарамі, таблічка з
прапановамі;

ТСО: ноўтбук, інтэрактыўная дошка,
магнітафон.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

— Добры дзень, хлопцы, сядайце.

Доўгачаканы дадзены званок,
Пачынаецца ўрок!

II. Аутотренинговая зарадка

Гучыць музыка.

настаўнік: Хлопцы, зачыніце вочы і
думках паўтарайце за мной.

Я вясёлы, я спакойны. Улыбаюсь.
Дыханне свабоднае, роўнае, глыбокае.
Зараджае ўнутранай энергіяй.
Свежасць і бадзёрасць напаўняе мяне.
Валодаю сабой без намаганняў.
Наперадзе плённую дзень.
Воля сабрана, як спружына.
Цягліцы напружыліся.

— Увага! … Устаць!
— Зрабіце глыбокі ўдых.
— Такім чынам, настроіліся на добрую працу. Сядайце.
— Адчыніце, калі ласка, працоўныя сшыткі і
запішыце сённяшні лік.

III. Актуалізацыя апорных ведаў

— А зараз, дарагія мае, паслухайце казку!

У адным славесным дзяржаве жылі і ня тужили
арфаграм. Арфаграм галосныя, як і арфаграм
зычныя збіраліся разам, а часам і ў адным
слове і
чакалі, каб хлопцы пра іх успомнілі і ня
дапусцілі памылкі ў правапісе. Але часам яны
сваволілі і ніяк не хацелі казаць свае поўныя
назвы. Вось што ад іх засталося пасля
чарговага свавольства.

(Настаўнік вывешвае на дошку таблічкі са
словамі: ненаціскныя, зычныя, падваенне,
прамаўляльнымі
).

— Хлопцы, ўспомніце поўныя назвы гэтых
арфаграм. (Адказы дзяцей)

(Настаўнік па чарзе выстаўляе шыльды з
назвамі арфаграм).

— А зараз успомнім іх правапіс.

IV. Праца з інтэрактыўнай дошкай. (Урокі
Кірылы і Міфодзія. Руская мова. 3 клас.)

1) Урок 2, заданне 6. (Устаў прапушчаныя
ненаціскныя галосныя.)

Вожык аб’яўляе заданне. Бяжыць паравоз са
словамі, у якіх прапушчана ненаціскных галосная
у корані. Спачатку навучэнцы з месца называюць
прапушчаную літару, даказваючы свой выбар, а
настаўнік маркерам устаўляе яе на інтэрактыўнай
дошцы. Затым гэтую працу каля дошкі
працягвае вучань, каментуючы свае
дзеянні.

С. вянок, інш. восек, ухв. тить,.
сленок, ск. Ліст, п. чтальон, к. нюшня, арт.
ловая, хр. спяваць, л. скает, т. рмозил, р. Гаць.

2) Урок 2, задание10. (Парныя звонкія і глухія
зычныя. Папраў памылкі!)

арфаграм весяліліся
І памылкі з’явіліся.
Вы памылкі ўвесь знайдзіце
Дыскамі мне пакажыце!

Вожык аб’яўляе заданне. Навучэнцы знаходзяць памылкі ў
дадзеных словах і паказваюць сігнальнымі дыскамі,
выбраную імі згодную літару. Пасля таго як,
усе дзеці вызначылі памылку, ўстае адзін з
вучняў і даказвае свой выбар. настаўнік
выпраўляе яе на інтэрактыўнай дошцы. затым
ўся праца правяраецца (націскам кнопкі), і Вожык
хваліць дзяцей за дакладны адказ.

Ледчик, прорупь, моркофка, глаткий, шуруб,
трафкі, лепка, булафка, зяпкий, здороф,
латка, зарятка, нахотка, лафка, дрозт.

3) Урок 2, заданне 12. (Вожык просіць дзяцей выбраць
словы з прамаўляльнымі зычнымі)

Сонца, асіна, зорны, трава, веснік,
пачуццё, доля, чырвоны, люты, сэрца,
бяздушны, небяспека, цесны, свята.

Фізкультхвілінкі.

Ўрок 2, задание17. Гульня «Расколдуй словы» (Словы з
пiсаць словы напісаннямі)

— А цяпер крыху пагуляем. Ўсталі.
Адпраўляемся ў казачную краіну Шибкограма.
Калі ўбачыце слова з памылкай, подпрыгните на
месцы, хлопнем ў ладкі і назавіце гэтае слова.
Толькі не марудзьце, інакш цемра апусціцца на гэтую
чароўную краіну! Расколдуйте слова!

— Малайцы! Вы выратавалі краіну Шибкограма ад чар
злога чараўніка! Сядайце.

V. Слоўнікавы праца

— Хлопцы, уважліва паглядзіце на дадзеную
запіс. Думках прыбярыце літары, якія абазначаюць
глухія зычныя гукі і адгадайце першае слова,
якое мы сёння запішам у слоўнічак.

П Ф Г Да Т А Ш З Л Х Е Ч Р ІЦ Е Ц Я

— Запішыце гэта слова і запомніце яго
правапіс.

галеасветлены

Што такое галерэя? (Адказы дзяцей)
— Знайдзіце гэтае слова ў тлумачальным слоўніку і
прачытайце яго слоўнікавую артыкул. (Адзін з
вучняў чытае)

1) Гэта вузкае памяшканне, якое злучае часткі
будынка.
2) Верхні ярус тэатра.
3) Доўгі падземны ход.
4) Мастацкі музей.

— Што вы можаце сказаць пра гэта слове? (Яно
шматзначнае.)

— А цяпер збярыце кветка! размесціце
пялёсткі па каляровай гаме, і вы адгадаеце другое
слоўнікавыя слова.

— Гэтае слова даартина. Запішыце яго.
— Хлопцы, складзіце словазлучэнне з гэтых двух
слоў і запішыце яго ў сшыткі.
— Што ў вас атрымалася? Гэта можа быць і карцінная
галерэя, і галерэя карцін.

VI. моўная размінка

(На дошку вывешваецца таблічка з цыдулкай)

Хлопцы, прачытайце запіску, якую
напісала дачка маме.

Мама, я пайшла прыміраць сукенку.

Насця.

— Калі яна вярнулася дадому, мама,
смеючыся, спытала яе: «З кім жа тваё сукенка
пасварылася? »
— Якая памылка была ў запісцы?
— Чаго не ведае дачка? (Адказы дзяцей).

Вывешваецца яшчэ адна таблічка:

Прыміраць — мір.
Прымяраць — меРКА.

Як называюцца такія словы? (Омофоны)
— ненаціскных галосныя могуць быць, хлопцы, ня
толькі ў корані, але і ў іншых частках слова.
Назавіце ўсе часткі слова.

VII. Фарміраванне новых ведаў

1) Праца з інтэрактыўнай дошкай (ўрок 4, заданне
2.)

— Прачытайце прапановы, знайдзіце і выпішыце
аднакарэнныя словы. Вылучыце ў іх прыстаўкі,
калі яны ёсць.

Дужы падбярозавік вырас пад бярозкай.
Якая прамасленая капялюшык у маслёнка!
Ваня куляй прабег па бегавой дарожцы.

(Дзеці чытаюць прапановы, называюць
аднакарэнныя словы і запісваюць іх на дошцы,
вылучаючы прыстаўкі.)

падбярозавік, пад бярозкай;
прамасленая, маслёнка;
прабег, бегавой;

Што такое прыстаўка? (Адказы дзяцей)

2) Стварэнне праблемнай сітуацыі

(На закрытай створцы дошкі загадзя запісаныя
словы з практыкаванні 147, стар. 103.)

— Хлопцы, спіш дадзеныя словы. пастаўце
націск. Падкрэсліце галосныя
літары ў ненаціскных складах.

Даляцеў, забег, надпісаў, нагаварылі,
атачылі.

— У якіх частках словы знаходзяцца гэтыя
ненаціскныя галосныя? Пазначце гэтыя часткі слова.
— Зрабіце выснову. (Ненаціскных галосныя
могуць быць не толькі ў корані, але і ў
прыстаўках.)

3) Фармулёўка тэмы ўрока

— Як праверыць ненаціскных галосную ў корані? (Адказы
дзяцей).

— А што рабіць з ненаціскных галоснымі ў прыстаўцы? (Вучні
прапануюць свае адказы).

— Сфармулюйце тэму ўрока. Скажыце, чаму будзем
вучыцца сёння на ўроку?

4) Паведамленне тэмы і мэт урока

(На дошку вывешваецца таблічка з назвай
тэмы ўрока.)

5) Назіранне. Выкананне практыкаванні з
падручніка.

— Праверым нашы здагадкі, выконваючы
практыкаванне 148 на Стр.103.

(Дзеці назіраюць, што галосны ў прыстаўцы
можа быць і пад націскам, і без націску.)

— Выпішыце словы ў два слупка.

(Дзеці запісваюць на дошцы.)

запісаў
запіс

дарабіў
ўволю

надпісаў
надпіс

прабурчаў
пробліск

замарозіў
замаразкі

— Прачытайце правіла.
— Хлопцы, ці абавязкова словы з ненаціскных і
ударным галосным у прыстаўцы павінны быць
аднакарэннымі?

VIII. Замацаванне атрыманых навыкаў.
Творчая праца

Хлопцы, разгледзьце
рэпрадукцыі карцін вядомых рускіх
мастакоў. Многія з іх вам добра знаёмыя: гэта
«Залатая восень» І.С. Остроухова, «Сакавік» і «Вясна
— вялікая вада І.І. Левітана, «Гракі
прыляцелі »А.К. Саўрасава, «Жыта» И.И.Шишкина і
іншыя.
А зараз я прапаную вам паслухаць «Восеньскую
песьню »П.І.Чайкоўскага з цыклу« Поры
года »і адначасова выканаць наступнае
заданне (на дошку вывешваецца таблічка са
словамі):

вецер
лісце
лес
восень
трава

Да дадзеных слоў падбярыце дзеясловы з
ненаціскных галоснай у прыстаўцы. У вас атрымаюцца
простыя прапановы. Паспрабуйце скласці
невялікі тэкст.

Прыкладны тэкст: Наступіла восень. трава
пажоўкла. Падзьмуў вецер. Лісце абсыпаліся. лес
апусцеў.

(Настаўнік праходзіць па шэрагах, праглядаючы
працы. Дзве найлепшыя з іх зачытваюцца
ўслых самімі навучэнцамі.)

IX. вынік урока

— Што новага даведаліся на ўроку? (ненаціскных
галосныя могуць быць не толькі ў корані, але і ў
прыстаўках.)

— Як праверыць ненаціскных галосную ў прыстаўцы? (Трэба
падабраць слова з такой жа прыстаўкай, дзе
галосны ўдарны, г.зн. у моцнай пазіцыі.)

— Што спадабалася на ўроку?
— Хто, па-вашаму думку, працаваў сёння на
ўроку вельмі добра?
— А хто з вас лічыць, што папрацаваў сёння
недастаткова добра, але абавязкова
пастараецца на наступным уроку?

Ацэньванне вучняў.

X. Хатняе заданне

  • Першы ўзровень складанасці: стар. 104, упр.149.
    (Прачытай урывак з рускай народнай песенькі.
    Спіш. Раскрой дужкі, ўстаў прапушчаныя літары.)
  • Другі ўзровень складанасці: стр.104, кіраўніцтвам. 150. (спіш.
    Раскрой дужкі, пазначаныя ўсе знаёмыя
    арфаграм. Запішы аднакарэнныя словы з
    прыстаўкамі дарэчы адлёт.
  • Трэці ўзровень складанасці: Складзі невялікі
    тэкст (8-10 прапаноў) аб прыродзе, выкарыстоўваючы словы
    на вывучаную сёння арфаграм: «ненаціскных
    галосная ў прыстаўцы ».





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *