vso-mon
літаратура

Ўрок лісты па праграме VIII выгляду вялікіх літар Ч. 1-й клас

  • Басанская Кацярына Пятроўна, настаўнік пачатковых класаў

мэты:

  • Фарміраванне графічнага навыку лісты літары
    «Ч»
  • Карэкцыя разумовай дзейнасці
    пасродкам практыкаванняў звязаных з
    аналітыка-сінтэтычнай дзейнасцю,
    карэкцыя глядзельнай памяці.
  • Выхаванне матывацыі да вучэння.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

Практыкаванне на глядзельную памяць.

— сядуць тыя дзеці, якія скажуць, у якіх літарах
мы пішам гэты элемент.

(Гэты элемент мы пішам у літарах: а, і, ш, л, м. Н,
ы, ц, ч, у)

— Якую з гэтых літар мы вучыліся пісаць на
мінулым уроку? (Мы вучыліся пісаць літару «ч»)

II. паўтарэнне пройдзенага

а) Індывідуальная картка у кожнага вучня.

— Дапамажыце Чыпаліна знайсці кожнай літары
пару.
— Якая літара засталася без пары? (Без пары
засталася літара «ч»)

— Дайце характарыстыку гуку. (Гэты гук
зычны, заўсёды мяккі).

б) Выкласці літару «ч» на парце, выкарыстоўваючы
шнурок.

— Вазьміце указочки, адкуль пачнеце пісаць?

в) Вынік. Ацэнкі.

III. Паведамленне тэмы урока

— Сёння мы будзем вучыцца пісаць прапісную
літару «Ч».
— Вазьміце 2 шнурка (адзін доўгі, іншы
кароткі).
— Слухайце ўважліва.
— З кароткага шнурка літару г (палачка з
кручком уверсе і ўнізе).

— Побач з доўгага шнурка-палачка з кручком
ўнізе.

— Вось і атрымалася прапісная літара «Г».
— Вазьміце указочки, абведзеныя літару.

Настаўнік на дошцы паказвае буйна напісанне
літары, дзеці абводзяць яе па шнурку.

IV. вывучэнне новага

— Паспрабуем напісаць літару «Ч».

Праца ў пропісе.

V. фізхвілінкам

Гімнастыка для пальцаў

VI. замацаванне пройдзенага

Практыкаванне на глядзельнае ўвагу

— Назавіце фон (колер), на якім намаляваная
літара «Г».

— Запомніце, якім намаляваная літара «Г».

Праца ў сшыткі.
Ліст складоў.
Казка: Да літары «Г» на дзень нараджэння вырашылі
прыйсці 4 галосных літары (А, Я, У, Ю)
Малюнак на дошцы.

— Якія літары змогуць прыйсці ў госці?

У сшыткі ліст складоў: Ча, Чу.

VII. выбарачнае ліст

а) — Выпісаць слоў, у якіх ёсць склады ча,
чу.

На дошцы: акуляры, камору, чай, чарапаха, панчохі, гадзіну.
(У сшытку: чай, гадзіну, камору, панчохі)
Спачатку запісаць словы з «ча», затым — «чу».

б) спісванне прапаноў з падручніка.

— Скласці прапанова па схеме.

(Дзеці гуляюць у мяч.)

заданне: Знайсці ў чытанцы гэта
прапанову.

— Спісаць. Падкрэсліць літару «Ч».

VIII. вынік урока

Ацэньванне.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *