складаныя словы

  • Лапа Галіна Альфрэдаўна, настаўнік рускай мовы

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (3 МБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

мэты:

  • адпрацоўваць уменні ў адукацыі складаных слоў;
  • развіваць гаворка, мысленне праз адгадваньня загадак, складанне прапаноў;
  • выхоўваць матывацыю да навучання.

ход урока

I. Арганізацыйны момант.

— Правер, сябрук,
Ці гатовы ты пачаць урок?
Ці ўсё ў цябе ў парадку:
Ручка, кніжкі і сшыткі?
Праверылі? Сядайце,
З стараннасцю працуеце!

— Назавіце дату. Выразна прагаворыце, як мы будзем запісваць у сшытках.

II. Слоўнікавы праца.

— Сёння на ўроку мы пазнаёмімся з новым слоўнікавым словам. Падумайце, пра што я кажу: «Гэта звычайна ядуць раніцай: хлеб з маслам, каўбасой ці з сырам»?

(Адказы дзяцей.) (Слайд № 2)

— Правільна, гэтае слова «бутэрброд». Гэта слова прыйшло да нас з нямецкага слоўніка і перакладаецца — «хлеб з маслам». (Запісваю на дошцы, выразна вымаўляючы)

— Запішыце гэтае слова ў сшытак. Як вы думаеце, чаму гэтае слова апынулася ў слоўніку?

— На правапіс якіх літар мы павінны звярнуць увагу?

— Складзіце прапанову з гэтым словам. (Дзеці складаюць, прагаворваюць, а затым запісваюць у сшытак).

— Ці можна сказаць, што гэтае слова складаецца з двух каранёў?

— А як называюцца словы, якія складаюцца з двух каранёў?

— Як вы думаеце, якая тэма нашага ўрока?

(Запісваем тэму ўрока).

III. Адукацыя складаных слоў.

1. «Адгадай слоўца». (Слайд № 3)

Дзеці чытаюць, досказывают слова, затым запісваюць яго ў сшытак, вылучаем у словах карані, падкрэсьліваем злучальную галосную.

Муха па полі пайшла,
Муха грошыкі знайшла.
Пайшла Муха на базар
І купіла … (самавар).

(Слайд № 4)

Хоць прывабны ён на выгляд,
Але, аднак, атрутны.
Ведаюць людзі з даўніх часоў:
Несъедобен … (мухамор)

(Слайд № 5)

Падаюць з галінкі залатыя манеткі. (лістапад)

(Слайд № 6)

Машына для перамяшчэння па цяжкапраходнай мясцовасці, па бездаражы — гэта … (усюдыход)

IV. Выснова. (Слайд № 7)

Гэтыя складаныя словы
Не выносяць літары А.

Цвёрда памятай: ня пішы
У складаным слове літару І.

V. «Збяры слова». (Слайд № 8)

Навучэнцы чытаюць заданне і выконваюць самастойна.

ліст

 

воз

дым

 

руб

лес

 

пад

пар

O

вод

верх

 

ход

сам

 

лаз

сад

 

вар

— А зараз праверце, ці правільна вы выканалі гэта заданне. (Слайд № 9)

VI. «Адгадай загадку — напішы отгадку» (Слайд № 10)

— Прачытайце загадкі — напішыце адгадкі. Вылучыце карані і падкрэсліце злучальныя галосныя.

  1. Ён у нябесным акіяне
    Хмар тычыцца крылом.
    Разгорнецца — пад прамянямі
    Адлівае срэбрам.
    (самалёт)
  2. Жыве ў нас у кватэры робат,
    Ёсць у яго велізарны хобат.
    Як загудзе яго матор, —
    Глынае ён і пыл, і смецце.
    (пыласос)
    (Слайд № 11)
  3. А вось хтосьці важны
    На беленькай ножцы,
    Ён у чырвоненькую капялюшыку,
    На капялюшыку — Гарошка.
    (мухамор)
  4. Паравоз без колаў!
    Вось так цуд — паравоз!
    Ці не з розуму ці я сышоў —
    Прама па моры пайшоў!
    (параход)
    (Слайд № 12)
  5. Без разгону ўвысь ўзлятае,
    Страказу нагадвае.
    (верталёт)
  6. Хто адзін мае рог?
    Ну вядома,… (насарог)

— Складзіце з любымі словамі прапановы.

VII. Крыжаванка «З’явы прыроды»

Навучэнцам раздаюцца карткі з крыжаванкі.

Як называюцца з’явы прыроды, калі:

  1. ападае лісце;
  2. дарогі пакрываюцца лёдам;
  3. лёд кранаецца на рацэ;
  4. моцна падае снег;
  5. падаюць зоркі;
  6. вада падае з вышыні;
  7. камяні падаюць з гор.

Калі дзеці запоўняць крыжаванка, ім прапануецца праверыць, ці правільна яны выканалі заданне. (Слайд № 13)

VIII. Вынік урока.

— А зараз я прапаную вам скончыць прапановы, то ёсць сказаць пра тое, чаму вы навучыліся сёння на ўроку.

  1. Я ведаю … (правапіс складаных слоў).
  2. Я ўмею … (складаць складаныя словы).
  3. Я магу … (ўжываць іх у гаворкі).

Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018