- Сидорня Наталля Анатольеўна, настаўнік матэматыкі
Прэзентацыя да ўрока
Загрузіць прэзентацыю (316,3 кБ)
Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.
Типурока: вывучэнне новага матэрыялу.
Мэты ўрока: арганізацыя дзейнасці вучняў па вывучэнні новага матэрыялу; фарміраванне ў вучняў умення спрашчаць літарныя выраз з ужываннем размеркавальнага ўласцівасці множання; знаёмства з паняццямі падобных, членаў і лікавага множніка; фарміраванне актыўнай асобы; выхаванне самастойнасці; развіццё ў вучняў цікавасці да прадмета.
ход урока
- Арганізацыйны момант.
- Вусны рахунак.
- Матэматычны дыктоўка з самаправеркі.
I варыянт |
II варыянт |
1) Перамяшчальная ўласцівасць складання |
1) Перамяшчальная ўласцівасць множання |
2) Сочетательное ўласцівасць множання |
2) Сочетательное ўласцівасць складання |
3) размеркавальных ўласцівасць множання адносна складання |
3) размеркавальных ўласцівасць множання адносна аднімання |
4) Вырашыць раўнанне 7х = 161 |
4) Вырашыць раўнанне 4х = 216 |
5) Вырашыць раўнанне 240 / y = 24 |
5) Вырашыць раўнанне 350 / y = 10 |
6) Вылічыць 215 * 6-6 * 15 |
6) Вылічыць 163 * 5 + 37 * 5 |
7) Спрасціць 5 * х * 4 |
7) Спрасціць y * 7 * 5 |
праверка дыктоўкі |
|
1) а + у = у + а |
1) а * у = у * а |
2) (а + в) * з = а * (у + с) |
2) (а + в) + с = а + (у + с) |
3) (а + в) * з = а * з + у * з |
3) (а-у) * з = а * з-в * з |
4) х = 23 |
4) х = 54 |
5) y = 10 |
5) y = 38 |
6) 1200 |
6) 1000 |
7) 20х |
7) 35y |
За правільныя адказы ставім +, няправільныя —
- 7+ — ацэнка «5»
- 5-6 + — ацэнка «4»
- 3-4 + — ацэнка «3»
4. Вывучэнне новага матэрыялу
Размеркавальная і сочетательное ўласцівасці множання дапамагаюць нам вырашаць не толькі прыклады на вылічэнні, але і розныя задачы. Тэма нашага ўрока «Спрашчэнне выразаў» пры яе вывучэнні спатрэбяцца атрыманыя раней веды і навыкі.
Наша мэта: навучыцца спрашчаць выказвання і пазнаёміцца з паняццямі «падобныя члены» і «каэфіцыент».
Разгледзь задачу:
На стале ляжаць тры скрынкі з алоўкамі. У першай х алоўкаў. У другой — у 2 разы больш, а ў трэцяй у 5 разоў больш, чым у першай. Колькі алоўкаў ў другой і трэцяй скрынках.
Усяго ў другой і трэцяй 2х + 5х.
Паспрабуем пераўтварыць яго, ужываючы размеркавальная ўласцівасць множання
2х + 3х = (2 + 3) * х = 5х
З якіх множнікаў складаецца гэты выраз? (5 і х)
5 — лікавы множнік
Х — літарны множнік
Такім чынам, размеркавальная ўласцівасць множання дазваляе спрашчаць літарныя выразы.
3а + 7а = а * (3 + 7) = 10а
27y -12y = (27-12) y = 15y
49х + х = (49 + 1) х = 50х
63в-в = (63-1) у = 62в
Лікавыя множнікі пра твор называюць каэфіцыентам.
Спрашчаючы выразы, мы складаем або адымаем каэфіцыенты, а літарны множнік пакідаем без змены. Магчымая і такая запіс:
7у-2У = 5у; 13х + х = 14х
Чым адрозніваюцца выразы?
12х; 17х; 2У; х; 5у; 8а (літарных множнік)
Выразы, у якіх аднолькавая літарная частка, называюцца падобнымі.
Выразы 13а + 18ст спрасціць нельга, бо у твораў розная літарная частку.
Заданне: Спрасціць выказвання і падкрэсліць каэфіцыент.
- а) 17х + 3х; б) 16а-5а;
- а) 6х-6х; б) 17в-в;
- а) 54y-31у; б) 27х + 13х + х;
- а) 17у-13а б) 23х-23у;
- а) 2а + 1 + а + 11; б) 7в-5в + 13 + 2в + 10
- а) 13у-у + 2х + х
Якое ўласцівасць мы выкарыстоўваем пры спрашчэнні дадзеных выразаў? Чаму нельга спрасціць выразы ў чацвёртым заданні? Чым адрозніваюцца пятае і шостае заданне?
5. Замацаванне атрыманых ведаў.
1.Упростить выказвання і пазначыць каэфіцыенты:
1) 27а-6а;
2) 57С-14С;
3) 100С + 45С-2с;
4) 96в + 3В;
5) 72х-14х;
6) 124n-20n + 6n;
7) 38у-у-у;
8) 2к + да + к.
адказы:
- 18а;
- 71с;
- 143с;
- 99в;
- 58х;
- 110n;
- 36у;
- 4к.
Навучэнцам даецца час для самастойнага вырашэння гэтага задання, а потым правяраем сваё рашэнне па гатовых адказаў.
2. Вырашыць раўнанне і расшыфраваць слова:
- 23у-16у = 714
- 5х-х = 400
- 3а + 4а + 3а = 230
- 5у + 8у-13 = 130
9 |
102 |
140 |
100 |
23 |
12 |
11 |
З |
У |
У |
І |
Е |
Г |
Т |
Навучэнцам паказваецца партрэт Ф. Віета.
Франсуа Віета — французскі матэматык. Адным з першых стаў колькасці пазначаць літарамі.
6. Кантроль і ўзаемакантроль ведаў.
Навучэнцам прапануецца тэст на 5 хвілін, затым яны абменьваюцца сшыткамі і правяраюць тэсты па гатовых адказаў. Навучэнцы выстаўляюць адзін аднаму ацэнкі.
тэст
- Спросціце выраз: 34х-5х + х А) 37х; Б) 30х; У) 29х.
- У адной вазе было х кветак, у іншы ў 2 разы больш. Колькі кветак у двух вазах? А) х; Б) 2х; в) 3х; Г) 4х.
- Аня вырашыла х раўнанняў, а Дыяна -на 4 ўраўненні больш. Колькі раўнанняў вырашылі сяброўкі. А) 4х; Б) 6х; в) 2х + 4; Г) х + 4.
- Спросціце выраз: 4а + 10 + 3а-5 + а А) 8а + 5; Б) 7а + 5; в) 13а; г) 13.
- Дадзены два выразы: 9 * (856 + 342) і 9 * 856 + 8 * 342. Якое з выразаў больш? А) роўныя; Б) першае; в) другое.
адказы:
№ заданні |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
адказ |
Б |
У |
У |
А |
Б |
7. Падвядзенне вынікаў урока.
8. Хатняе заданне:
- Падрыхтаваць паведамленне пра Ф.Виете.
- №612, №613, №624