vso-mon
літаратура

Урок літаратурнага чытання ў 2-м класе на тэму Ці сумяшчальныя маркотнае і чароўнае, або Свята восеньскіх настрояў

  • Мікалаева Таццяна Канстанцінаўна, настаўнік пачатковых класаў

Мэты ўрока:

  • вучыць аналізаваць вершы, вызначаць
    настрой;
  • пазнаёміць з лірычнымі творамі
    М.Глінкі і П.І. Чайкоўскага;
  • паказаць ўзаемасувязь паэзіі, музыкі, жывапісу
    як складовых частак мастацтва;
  • удасканальваць навыкі выразнага чытання;
  • пашыраць літаратурны кругагляд дзяцей,
    пазнаёміць іх з творамі мастацтва,
    прысвечанымі восені;
  • выхоўваць пачуццё прыгожага, уменне бачыць
    і разумець прыгажосць роднай прыроды.

абсталяванне:

  • падручнік «Родная речь» 2 клас (аўтары Л. Ф.
    Климанова, В.Г. Гарэцкі, М.В. Галаванава);
  • мультымедыйнае абсталяванне; прэзентацыя да
    ўроку з выявай карцін рускіх мастакоў;
    восеньскімі краявідамі, тэкстамі вершаў,
    заданнямі; фартэпіяна; карткі са словамі —
    настроямі; ёлочка; восеньскія лісце.

ход урока

  1. актуалізацыя

прэзентацыя

На экране дэманструюцца слайды прэзентацыі.
Змена слайдаў — па пстрычцы. Слайд 1. педагог
дадатковай адукацыі выконвае накцюрн
«Разлука» М.Глінкі. Вучань чытае верш
А.С. Пушкіна «… Унылая пора! вачэй зачараванне! ».

Унылая пора! Вачэй зачараванне!
Прыемная мне твая развітальная краса.
Люблю я пышнае прыроды завяданне,
У багрец і золата апранутыя лесу.
У іх сенцах ветру шум і свежае дыханне,
І імглой хвалістыя пакрытыя нябёсы,
І рэдкі сонца прамень, і першыя маразы,
І аддаленыя сівой зімы пагрозы …

настаўнік: Пра што пойдзе размова на ўроку?

дзеці:

  1. Пастаноўка праблемы. Выхад на тэму ўрока.

слайд 2

настаўнік: Не заўважылі Ці вы супярэчнасці ў
першым радку прагучаў верша?

дзеці: Восень адначасова і «унылая пара» і
«Вачэй зачараванне».

настаўнік: Сёння, кажучы пра восень, яе
прыметах, мы пастараемся растлумачыць гэтыя радкі
вялікага паэта, даведацца, якія настроі
выклікае восень у іншых паэтаў, зразумець, а што ж
для кожнага з нас значыць восень. Такім чынам, у нас з вамі
незвычайны ўрок, урок — свята восеньскіх
настрояў.

Слайд 3.

  1. Праца над тэмай урока. аналіз вершаў
    пра восень. Адна і тая ж прымета — розны
    настрой.

(Па ходзе абмеркавання на магнітнай дошцы
настаўнік прымацоўвае таблічкі са словамі,
пазначаюць настрой: любаванне,
святочнае, таямнічае, нецярплівае,
трывожнае).

настаўнік: Якія ж прыкметы восені здаюцца вам
галоўнымі?

дзеці: Холодает, ідуць дажджы, аблятаюць лісце
з дрэў.

настаўнік: Лістапад — адна з яркіх
восеньскіх прыме. З чым параўноўваюцца ападае
лісце ў вершы Сяргея Ясеніна
«Закружылася лістота залатая …»? Слайд 4.

дзеці: З лёгкай зграяй матылькоў.

настаўнік: Які настрой ствараецца гэтым
чынам?

дзеці: Любаванне, святочны.

настаўнік: А ў Валера Брюсова якія лісце?
слайд 5

дзеці: Сухія лісце.

Настаўнік: настаўнік: якімі радкамі
заканчваецца гэты верш?

дзеці: Пад цьмяным ветрам сухія лісце,
кружачыся, што шэпчуць, што кажуць?

настаўнік: А тут які настрой?

дзеці: Загадкавае, таямнічае.

настаўнік: А ў саміх лісця можа быць
настрой, ці могуць яны адчуваць, гаварыць?

дзеці: Толькі ў вершах, у казках. гэта прыём
увасабленне.

Слайд 6. (Пры чытанні вершаў слайды
пустыя, толькі з фонам, альбо медиапроектор
адключаецца.)

настаўнік: Паслухаем верш Фёдара
Цютчава «Лісце». У ім лісце самі кажуць пра тое,
што яны адчуваюць і думаюць. (Чытае
падрыхтаваны вучань.)

Слайд 7.

настаўнік: З якім настроем ляцяць лісце
у гэтым вершы?

дзеці: Ім хочацца хутчэй сарвацца, у іх
нецярплівае настрой.

настаўнік: Якія эпітэты вы пачулі? Ці ёсць
параўнання, увасабленне?

дзеці: Ўвасабляюцца лісце. Яны кажуць,
адчуваюць. Эпітэты — лёгкае племя, худая зеляніна,
буяныя вятры, надакучлівы галіны. Параўнанне — зеляніна
алей, як іголкі вожыка.

Слайд 8.

настаўнік: А цяпер паслухаем
верш Апалона Майкова, дзе таксама ёсць
словы саміх лісця. (Чытае падрыхтаваны
вучань.)

Восеньскія лісце па ветры кружаць,
Восеньскія лісце ў трывозе лямантуюць:
«Усё гіне, усё гіне! Ты чорны і гол,
Аб лес наш родны, канец твой прыйшоў! «
Не чуе трывогі іх царскі лес.
Пад цёмнай блакітам суровых нябёсаў
Яго спавіла магутныя сны,
І спее ў ім сіла для новай вясны.

Слайд 9.

настаўнік: Якое ж настрой у гэтых лісця?

дзеці: Ім страшна, яны не хочуць ляцець,
настрой трывожнае.

настаўнік: Якія сакрэты прамовы вы выявілі ў
гэтым вершы?

дзеці: Увасабленне — лісце «у трывозе
лямантуюць », лес« спавіла магутныя сны ». эпітэты —
царскі лес, суровыя нябёсы.

настаўнік: Такім чынам, з’ява прыроды — адно, а
настрой у лісця — рознае. Яно то святочнае,
то загадкавае, то нецярплівае, нешта трывожнае.

  1. Працяг працы над тэмай. Ці могуць вершы,
    музыка, карціны выклікаць падобнае настрой?

Слайд 10.

настаўнік: А ці можа быць наадварот: адно і
таксама настрой выклікацца рознымі рэчамі?

дзеці: Напэўна, можа.

настаўнік: Зараз праверым. паслухайце
музычны твор, паспрабуйце
адчуць яго настрой.

Педагог дадатковай адукацыі
аб’яўляе назву і аўтара музыкі ( «Кастрычнік» з
цыкла «Поры года» П.І.Чайкоўскага) иисполняет
твор.

настаўнік: Вы адчулі, якое
настрой стварае гэтая музыка?

дзеці:

Педагог дадатковай адукацыі пры
неабходнасці дапамагае сфармуляваць. Да
магнітнай дошцы прымацоўваецца шыльда са
словамі «светлае», «лірычнае».

Слайд 11.

Вучням распавядаецца пра П.І. Чайковском, яго
музычным альбоме «Поры года», праходзіць
гутарка па ўспрыманні музыкі. Далей ўрок вядзе
асноўнай настаўнік.

настаўнік: Калі б вы малявалі карціну да
гэтай музыцы, якія фарбы выбралі?

дзеці:

настаўнік: А цяпер паспрабуем падабраць
падобную па настроі карціну.

На экране чаргуюцца слайды 12-17 з
выявай карцін И.Левитана «Залатая восень»,
И.Агеева «Пейзаж з хацінай», М.Авдеева «Восень»,
Б.Худякова «Позняя восень», С.Валюшка «Восень на
рацэ Нязнайку », В.Поленова« Залатая восень ». дзеці
кажуць, падыходзіць ці не карціна па настроі.
Настрой адпавядае ў першай, трэцяй i
шосты карцін.

настаўнік: Якое з вывучаных на ўроках
вершаў падобна па настрою з гэтай музыкай
і карцінамі?

дзеці: «Ёсць у восені першапачатковай» Фёдара
Цютчава.

Музычны фрагмент гучыць зноў. на экране
слайд 18 з абранымі карцінамі. Падрыхтавалі
вучні чытаюць верш Фёдара Цютчава.

Слайд 19.

настаўнік: Падобнае Ці настрой?

дзеці: Так.

настаўнік: Якія сакрэты прамовы ёсць у гэтым
вершы?

дзеці: Увасабленне — «бадзёры серп гуляў»,
эпітэты — дзівосная пара, крыштальны дзень,
прамяністыя вечара, чыстая і цёплая блакіт,
Святкуецца разора і адпачываць полі.

настаўнік: Паслухаем яшчэ адно
верш, ці падыходзіць яно? падрыхтаваўся
вучань чытае верш Івана Буніна «Лес,
дакладна церам размаляванай … ».

Слайд 20 (чытанне верша). слайд
21 (абмеркаванне верша).

настаўнік: Падобнае настрой? якія
мастацкія прыёмы выкарыстаў аўтар?

дзеці: Параўнанне — «лес, дакладна церам», «як
вышкі ёлачкі цямнеюць »,« прасветы ў неба, што
акенца ». Эпітэты — церам размаляванай, стракаты,
скразная лістота, жоўтая разьба бяроз.

настаўнік: У аўтараў прыкметы восені розныя, а
настрой у чытачоў ствараецца падобнае. больш
таго, мы падабралі падобныя па настроі карціны,
падобнае настрой выклікае і музыка.

  1. Фізхвілінкам.

настаўнік: Уявіце, што вы — восеньскія
лісцікі і кружыцца ў паветры.

Мы лісцікі восеньскія
Шастаючы, шастаючы, шастаючы. (Махі рукамі перад
сабой.)

Мы лісцікі восеньскія
Кружым, кружым, кружым. (Выпрастаныя рукі
паднятыя ўверх, павароты вакол сябе.)

І разам з ветрам буяным
Ляцім, ляцім, ляцім. (Рукі ў бакі, махі
уверх-уніз.)

Вецер сціхае і хавае
Мокрую зямлю пярэстым дыванам. (Рукі ўверх і праз
боку ўніз, прысяданне.)

  1. Працяг працы над тэмай. Вершы з сумным
    настроем.

настаўнік: А цяпер паспрабуем падабраць
вершы, падобныя па настроі з іншымі карцінамі.

На экране слайд 22 з астатнімі карцінамі з
сумным, трывожным настроем.

настаўнік: Якія вершы з вывучаных
намі падыходзяць да Гэтыя карціны па настроі?

дзеці: Вершы Апанаса Фета «Ластаўкі
зніклі ».

настаўнік: Паслухаем гэтыя вершы яшчэ раз і
абмяркуем.

Слайд 23.

настаўнік: Які настрой выклікаюць у вас
гэтыя вершы?

дзеці: Сумнае, сумнае.

Настаўнік прымацоўвае да магнітнай дошцы
карткі са словамі «сумнае», «сумнае».

настаўнік: Якія радкі гэтага
вершы дапамагаюць стварыць такое
настрой?

дзеці: «На двары цёмна», «вецер злуецца», «з
перапуду раскрычаўся »,« цяжка — хоць плач ».

Слайд 24.

настаўнік: А цяпер паслухаем
верш Н. Някрасава «Перад дажджом».

Слайд 25.

настаўнік: Ці супадае верш па
настрою? Якія мастацкія прыёмы
выкарыстоўвае аўтар?

дзеці: Настрой трывожнае, сумнае.
Эпітэты — «тужлівы вецер», «надломаная елка»,
«Ручай рабы і стракаты», увасабленне — «елка
стогне »,« лес глуха шэпча ».

  1. Знаёмства з творамі па восені са
    зменным і казачным настроем.

Слайд 26.

настаўнік: Паслухаем яшчэ адно
верш, ці падыходзіць яно па настроі? (Чытае
падрыхтаваны вучань.)

Якаў Акім.

Дождж, дождж цэлы дзень
Барабаніць у шыбы.
Уся зямля, уся зямля
Ад вады размокла.
Вецер, вецер, ня грукай
У замкнёныя сенцы;
Хай гараць у нас у печы
Гарачыя палены.

Вые, вые за акном
Незадаволены вецер.
Хоча дзвярэй ён сарваць
Са рыплівых завес.
Рукі цягнуцца да цяпла,
Шкла запацелыя.
На сцяне і на падлозе
Заскакалі цені.
Збірайцеся ў мяне
Слухаць казку каля агню!

слайд 27

настаўнік: Гэты верш падыходзіць да
групе сумных і сумных?

дзеці: Не, у печы гараць гарачыя палены, усё
збіраюцца слухаць казку.

настаўнік: А можа тады яно падыходзіць да групы
вершаў са светлым настроем?

дзеці: Таксама няма, бо цэлы дзень дождж, вые
незадаволены вецер, хоча сарваць дзверы. У гэтым
вершы настрой мяняецца. яно спачатку
сумнае, а потым светлае.

Настаўнік: (Паўтарае апошнія радкі)

Збірайцеся ў мяне
Слухаць казку каля агню!

Хочаце пабываць у казцы? На дне нараджэння
ёлачкі?

слайд 28

Перад класам ставіцца невялікая
штучная ёлочка. Настаўнік чытае тэкст і
вешае на ялінку некалькі восеньскіх лісточкаў.
Педагог дадатковай адукацыі нягучна
гуляе вальс з «Дзіцячага альбома»
П.І.Чайкоўскага.

Мікалай салодкім. «Восеньская ёлочка».

Увесну ёлачкі не было, летам не было, а ўвосень
раптам з’явілася. Рассунула лісце, травінкі,
высунулася з зямлі і здзіўлена агледзелася.
Дрэвы гублялі лісце.
Шмат-шмат гадоў прайшло з таго часу, але кожную восень,
у дзень елочкиного нараджэння, дрэвы ўспамінаюць пра
ёй і дораць ёй падарункі. Асіна дорыць прыгожыя
кітайскія ліхтарыкі, клён губляе аранжавыя
зоркі, а вярба засынае ялінку тонкімі залатымі
рыбкамі.
І ці варта елочка разгубленая, шчаслівая;
раскінула лапкі, а на далоньках падарункі. І ўжо
няма куды іх падзець, а ёй усё дораць і дораць.
І ва ўсіх на вачах становіцца елочка з калючага і
хвойнай мяккай і лісцянай. Уся ў золаце,
чырвані і бронзе. Уся прыбраная і каляровая.
Не тое што ўзімку і ўлетку — адным колерам.

настаўнік: Які настрой у вас зараз?

дзеці: Казачнае, чароўнае.

настаўнік: Давайце падорым нашай елачцы
рознакаляровыя лісточкі.

Вучні вешаюць на ялінку выразаныя з
каляровай паперы лісточкі.

  1. Замацаванне.

настаўнік: А зараз праверым, ўважлівыя ці
вы былі на ўроку.

На экране чаргуюцца слайды 29-33 з заданнямі.
Дзеці адказваюць, правільныя адказы з’яўляюцца на
слайдах.

настаўнік: Назавіце кампазітара, аўтара
музычнага альбома «Поры года».

Слайд 33.

дзеці: Гэта Пётр Ільіч Чайкоўскі.

  1. Вынік урока.

настаўнік: А зараз вернемся да пачатку
ўрока і паспрабуем адказаць, ці сумяшчальна маркотнае
і чароўнае. Як вы цяпер растлумачце гэтыя
радкі?

На экране слайд34 з тэкстам верша.

дзеці: Восень розная, унылая пара — таму што
золь, бруд, холадна, а вачэй зачараванне —
таму што ў пачатку восені бываюць дні сонечныя, з
празрыстым паветрам, дрэвы рознакаляровыя,
лісце прыгожа ляцяць.

настаўнік: Пушкін у сваім вершы
выкарыстаў прыём кантрасту,
супрацьпастаўлення. Знайдзіце гэтыя
супрацьпастаўлення.

дзеці: Краса — завяданне, свежае дыханне —
хвалістая імгла, прамень сонца — першыя маразы.

настаўнік: Чаму так разнастайныя восеньскія
настрою?

дзеці: У восені шмат прыме, у кожнага
чалавека — паэта, мастака, музыканта, чытача,
гледача, слухача свая восень і па прыкметах, і па
настрою.

настаўнік: заканчваецца наш
урок-свята. Вершы якіх паэтаў вы сёння
слухалі?

дзеці:

настаўнік: Якія прыёмы выкарыстоўваюць паэты
для перадачы настрою, восеньскіх карцін?

дзеці: Увасабленне, параўнанне, эпітэты,
кантраст.

  1. Хатняе заданне.

настаўнік: Дома вы можаце падабраць і
вывучыць вершы пра восень, не гучала
сёння ў класе, падумаць над тым, якія
мастацкія прыёмы выкарыстаў аўтар у ім,
намаляваць да яго ілюстрацыю.

прэзентацыя





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *