vso-mon
літаратура

Ўрок біялогіі ў 7-м класе Разнастайнасць кішачнаполасцевых

  • Юхина Ірына Іванаўна, настаўнік хіміі

Мэты ўрока:

1. адукацыйныя:

  • раскрыццё разнастайнасці кішачнаполасцевых,
  • асаблівасці іх будовы і ладу жыцця, сувязь з асяроддзем пражывання,

2. Якія развіваюць:

  • вучыць аналізаваць атрыманую інфармацыю,
  • развіваць уяўленне,
  • вучыць выдзяляць прычынна-выніковыя сувязі.

3. выхаваўчыя:

  • развіваць экалагічную культуру,
  • любоў да жывёльнага свету.

Меркаваны вынік урока:

  • веданне сістэматыкі тыпу: клас Гидроидные, клас Сцифоидные медузы, клас Каралавыя паліпы.
  • уменне адрозніваць пералічаных жывёл.
  • азнаямленне з роляй жывёл у прыродзе і жыцці чалавека.

На ўроку з гэтай мэтай выкарыстоўваецца мультымедыйная распрацоўка, якая дае магчымасць паказаць маляўнічыя выявы жывёл, схемы і табліцы, якія выкарыстоўваюцца ў розных частках урока, як навочны афармленне сказанага.

ход урока.

I. Пастаноўка пазнавальнай мэты.

настаўнік: — Сёння на ўроку мы ўспомнім асаблівасці будынка і жыцці кішачнаполасцевых жывёл на прыкладзе гідры прэснаводнай. Затым пазнаёмімся з разнастайнасцю кішачнаполасцевых. У гэтым нам дапаможа вядомая тэхніка.

Прэзентацыя слайд №1

II. Актуалізацыя апорных ведаў.

Другі этап — актуалізацыя апорных ведаў: можна выкарыстоўваць прэзентацыю слайды 2 — 4.

— Адказы да слайдаў 2: 1) Сценкі складаюцца з двух слаёў: эктодермы і энтодермы, а паміж імі — мезоглея. 2) 1-ротавая паражніна; 2 — кішачная паражніну; 3 — эктадэрма; 4 — Энтодерма; 5 — кожномускульные клеткі; 6 — прамежкавыя клеткі; 7 — стрекательные клеткі.
— Адказы вучняў да слайд 3: 2 — медуза; 3 — актыній, Гэтыя жывёлы ставяцца да тыпу кішачнаполасцевых. У іх ёсць шчупальцы і кішачная паражніну.
— Адказы вучняў да слайд 4: 1 — стрекательная клетка, 2 — прамежкавая, 3 — нервовая, 4 — стрававальная, 5 — яйкаклетка, 6 — народак.

настаўнік: — Малайцы, правільна ўсё вызначылі.

III. Вывучэнне новага матэрыялу:

Выклік — абуджэнне наяўных ведаў, цікавасці да атрыманай інфармацыі, актуалізацыя жыццёвага вопыту.
Чаму кішачна гэтак шматстайныя? У чым жа заключаецца разнастайнасць кішачнаполасцевых? Разгледзім наступны слайд.

Прэзентацыя слайд №5

настаўнік: — На слайдзе намаляваныя каралы, актыній, гідра, якая робіць кулёк праз галаву, калонія гидроидных паліпаў. У чым асаблівасці гэтых жывёл, у чым падабенства і адрозненне, на якія класы дзеліцца тып кішачнаполасцевых. Разгледзім табліцу на наступным слайдзе.

Прэзентацыя слайд № 6

Пасля працы з табліцай настаўнік распавядае пра асаблівасці будовы і жыццядзейнасці кожнага класа гэтага тыпу.

Прэзентацыя слайд № 7

настаўнік: — На слайдзе намаляваны гидроидный паліп. Што ён нагадвае?
вучань: — Дрэва з галінкамі.
настаўнік: — Сапраўды, у гидроидных паліпаў новая асобіна не отпочковывается ад бацькоўскага арганізма, а застаецца на ім, утвараючы галінаваныя калоніі. Паглядзіце ўважліва і вы ўбачыце, што не ўсе «галінкі» падобныя адзін на аднаго. Аказваецца, на іх утвараюцца палавыя клеткі — гонады. Затым яны пакідаюць мацярынскі арганізм і знаходзяцца ў выглядзе свободноплавающей форме — медузы. З яе выходзяць яйкаклеткі і народкі, пры зліцці якіх утворыцца лічынка. Адны лічынкі апускаюцца на дно каля бацькоў, але большасць разносіцца цягам і ў новым месцы яны ўтвараюць новую калонію.

Прэзентацыя слайд № 8

Прэзентацыя слайд № 9

Медузы маюць больш складаную будову, чым іншыя кішачна. У іх кішачная паражніну падзелена канальчыкаў, маюцца органы раўнавагі — статоцисты. Аказваецца ў медуз ёсць органы эхолокации і яны могуць адчуць набліжэнне шторму за некалькі дзён. Навукоўцы зацікавіліся гэтым і сканструявалі прыборы, якія прадказваюць шторм.
Цела каралавых паліпаў пакрыта вапнавым шкілетам. Отмирая, каралы ўтвараюць рыфы. Вядомы вам з геаграфіі Вялікі Бар’ерны рыф у Аўстраліі. Вакол каралаў утвараюцца каралавыя выспы — атолы. Усярэдзіне такога выспы утворыцца лагуна. Каралы жывуць у цёплых морах, дзе шмат планктону, побач пасяляюцца багавінне.
Дзе ж могуць прымяняцца каралы?

вучні: — Для упрыгожванняў. Раз яны вапнавыя, то відавочна для будаўніцтва.
настаўнік: — Правільна. З адмерлых тэл каралаў будуюць дамы, прычалы. Якое значэнне кішачнаполасцевых ў прыродзе?
вучні: — Яны з’яўляюцца звяном у ланцугу харчавання: самі кагосьці ядуць і іх нехта есць. Актыній сябруюць з ракамі пустэльнікамі. Яны сілкуюцца рэшткамі трапезы рака, а самі абараняюць яго пры дапамозе стрекательных клетак. Паміж шчупальцаў медуз хаваюцца маляўкі трэскі.
настаўнік: — Здзейснена дакладна. Для замацавання можна выкарыстоўваць наступную схему для запаўнення:

Прэзентацыя слайд № 10

IV. замацаванне:

Рэфлексія (асэнсаванне, нараджэнне новага веды).

настаўнік: — Якія класы кішачнаполасцевых вы даведаліся?
вучань: — Гидроидные паліпы, Медузы, Каралы.
настаўнік: — Што ў іх агульнага?
вучань: — Яны маюць кішачную паражніну, шчупальцы, стрекательные клеткі.
настаўнік: — Чым яны адрозніваюцца?
вучань: — Гидроидные — каланіяльныя, медузы — свободноплавающие, каралы — пакрытыя вапнавым шкілетам.
настаўнік: — Добра. Што сёння вы даведаліся?
вучні: — Што ў медузы ёсць органы эхолокации. Што карал, медуза і гідра — кішачна. Што актыній жывуць дружна з ракамі і дапамагаюць ім. Што каралы жывыя істоты, хоць і пакрытыя вапнавым шкілетам.
настаўнік: — Малайцы. Што вы цяпер ўмееце?
вучні: — Адрозніць медузу і актыній. Адрозніць карал ад каменя. Вызначыць пад мікраскопам гідру.
настаўнік: — Малайцы. Дзе вы можаце гэта ўжыць?
вучні: — Пры назіранні за жывёламі. Пры гутарцы Сучан малодшых класаў. Пры напісанні творчай працы.
настаўнік: — Добра.
настаўнік: — Давайце складзем найпросты кластар

Запішыце на дом: § 14

Дзякуй за ўрок.

Прэзентацыя слайд № 12





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *