vso-mon
літаратура

Урок па навакольнага свету ў 4-м класе па тэме Рукотворный жыццё

  • Удавічэнка Таццяна Геннальевна, настаўнік пачатковых класаў

мэты:

  • пазнаёміць дзяцей з паняццем «гатунак» і
    «Парода», з навукай
  • селекцыя; развіць кругагляд па паняцці
    «Прыручэнне»;
  • выхоўваць любоў да жывёл.

абсталяванне:

  • табліца культурных раслін,
  • пароды сабак,
  • партрэт
  • Н.И.Вавилова,
  • паведамлення вучняў,
  • апорныя словы,
  • карткі для індывідуальнай работы каля дошкі;
  • «Падручнік — сшытак для 4 класа: Чалавек і
    прырода «Частка 2 / Аўтар — А.А.Вахрушев,
    О.В.Бурский, А.С.Раутиан.

Ход урока.

1. Арганізацыйны момант.

  • Хлопцы, сёння мы правядзем урок у выглядзе
    даследчай канферэнцыі, дзе вы будзеце
    выконваць ролю навукоўцаў — даследчыкаў. каб
    нам было зручна працаваць падзяліць на дзве
    групы:
  • даследчыкі жывёл
  • даследчыкі раслін

(Дзеці сядзяць насупраць адзін аднаго паўколам)

  • — У вас на партах для працы ёсць: прадметныя
    карцінкі (капуста, морква, пшаніца, розныя
    пароды сабак); каляровыя алоукі; падручнік »
    Навакольны свет «Вахрушев — 4 клас.

2. Тэма нашага ўрока «рукатворныя жыццё«.

— Прачытайце цытату на дошцы

(Вучань чытае цытату)

«Ты заўсёды ў адказе за ўсіх, каго прыручыў»
А.Экзюпери

— Як вы думаеце, пра што пойдзе гаворка?

— А калі ўдакладніць сэнс цытаты?

(Выслухоўваюцца думкі дзяцей)

вынік: Нельга дапусціць таго, каб жывёла
апынулася на вуліцы.

Але ж хатняе жывёла таксама калі — то было
диким.- У якую гістарычную эпоху чалавек
прыручыў жывёл? — Што вы скажыце пра
Прыручэнне?

— З чаго ўсё пачыналася? (Гутарка з дзецьмі)

— Прыручыць жывёл — не значыць прыручыць.
Одомашненных жывёла лічыцца тады, калі яно
прыносіць нашчадства. Эксперыменты ў галіне
прыручэння жывёл працягваюцца да гэтага часу.
Людзей, якія выводзяць новыя віды жывёл,
называюць селекцыянерамі, а навука — селекцыя.

Вялікая заслуга ў развіцці гэтай навукі
належыць Мікалай Іванавіч Вавілава(на
дошку вывешваюцца апорныя словы, партрэт
, Вучань чытае паведамленне пра Н.И.Вавилове)


СЕЛЕКЦЫЯ селекцыянер

Н.И.Вавилов

3. Праца з падручнікам с.1 — №1.

— Для чаго яшчэ чалавек вырошчвае культурныя
расліны і хатніх жывёл? (Адказы дзяцей з
апорай на падручнік)

— Збяры прыказку (Не хлебам адзіным жывы
чалавек — вучні тлумачаць сэнс)

вынік: З якой мэтай чалавек одомашнивал
жывёл і расліны?

4.- Як жа яшчэ чалавек выкарыстоўвае хатніх
жывёл?

— Паслухайце верш — загадку (чытае
вучань)

Хто ў двары так залівіста брэша?
Тонуць хто з бяды выбаўляе?
Цяжкую службу нясе на мяжы?
З ворагам, калі трэба, не вытрымаўшы, пазмагацца?
У цяжкі паход яе браць з сабой можна,
Сябра дакладней знайсці немагчыма. (Сабака)

(Гутарка аб сабаках з ведаў дзяцей)

Праца з падручнікам С.2 — №2.

— Вы бачыце розныя віды сабак. Назавіце адным
словам такое разнастайнасць сабак (парода).

— Зараз мы правядзем брэйн — рынг для
даследчыкаў жывёл (даследчыкі
раслін задаюць пытанні па гатовых картках)

  1. самая распаўсюджаная парода службовых сабак (Аўчарка)
  2. адна з разнавіднасцяў аўчарак з доўгай
    поўсцю (Коллі)
  3. адна з любімых парод сабак у Мальвіны з казкі
    Л. Талстога

«Залаты ключык» (Пудзель)

4) отгадай рэбус майку М = Л (Лайка)

— Кожнай пародзе сабак адпавядае яе група (
дзеці па чарзе паказваюць назвы гуртоў і
запісваюць назвы ў падручніку)

  • ОВЧАРКА — ахова
  • Колл — пастухоўскіх
  • Пудзель — дэкаратыўнае
  • Лайка — паляўнічы

вынік: — З якой мэтай выведзена кожная парода
сабак?

5. У галіне раслінаводства чалавек дасягнуў
вялікіх вынікаў.

— Паслухайце ўрывак з казкі. Назавіце аўтара
і назва казкі.

(Гучыць аўдыёкасэта)

«Ці патрэбны мне работнік:
Кухар, конюх і цясляр.
А дзе знайсці мне такога
Служыцеля не надта дарагога? «
«Буду служыць табе хвалебна,
Старанна і вельмі спраўна,
У год за тры шчылінка табе па лбе,
Ёсць жа мне давай Вараная жыта »

(А.С. Пушкін «Казка пра попе і аб працаўніку яго
Балды «)

— Што такое «полба»? (Полба — гэта нізкі выгляд
пшаніцы)

— Як па іншаму назваць вялікая разнастайнасць
раслін, якое вы бачыце перад сабой? (Гатунак).
На дошцы апорныя словы.


СЕЛЕКЦЫЯ — гатункаў — пародамі

фізкультхвілінкі

— Пакажыце прыказку пантомимикой (дзеці
чытаюць прыказку)

«Што пасееш — тое і пажнеш»

6.- Зараз мы правядзем брэйн — рынг для
даследчыкаў раслін

(Даследчыкі жывёл чытаюць загадкі па
гатовым картках)

  1. У поле тычачка
    залатая вершинка (Пшаніца)
  2. Быў дзіця — не ведаў пялёнак,
    Стаў старым — сто пялёнак на ім (Капуста)
  3. Красна, ды не дзяўчына
    Зялёна, ды не дуброва
    З хвастом, ды не мыш (Морква)

— Зараз мы зоймемся даследчай
дзейнасцю

(2 вучня загадзя рыхтавалі паведамленні аб
жывёл: тарпан, драмадэрах, тур, муфлон)

Індывідуальнай работы: размеркавалі па слупках
хатніх жывёл і іх продкаў (працуюць вучні,
якія рыхтавалі паведамленні)


1 вучань: воўк — сабака

тарпан — конь

тур — карова

2 вучань: драмадэрах — вярблюд

кабан —
свіння

муфлон — авечка

Групавой працы: с. 4 — №4 у падручніку (знайсці
патрэбныя прыкметы з выявай пароды сабак)

РАБОТА ў парах: с. 4 — №5 у падручніку (выберы
ўласцівасці для свайго расліны пшаніца, капуста
ці моркву, якія палепшаць іх гатункавыя
якасці)

Праверка ўсіх відаў работ, слуханне паведамленняў
па тэмах: «Тарпан»,

«Тур», «драмадэрах», «муфлона».

вынік: дзякуючы прыручэнню, навуцы
селекцыі і навукоўцам —

селекцыянерам, дзікія жывёлы поўнасцю не
зніклі з

прыродных супольнасцяў.

Паведамленне вучня аб ПримНИИСХ

ПРЫМОРСКІ НАВУКОВА — ДАСЛЕДЧЫ
ІНСТЫТУТ СЕЛЬСКАЙ ГАСПАДАРКІ

Інстытут у пасёлку Ціміразеўскі арганізаваны 12
лютага 1976. загадам Міністэрства сельскай
гаспадаркі.

У інстытуце праводзяць селекцыйную і
насенняводчых працу па збожжавых (ячмень,
пшаніца, авёс), зернебабовых (соя), крупяных
(Грэчка, рыс), агароднінным, кармавым культурам,
кукурузе і бульбе; надаюць увагу развіццю
буйной рагатай жывёлы.

Пры інстытуце маецца савет па абароне
докторскихи кандыдацкіх дысертацый па
раслінаводстве, селекцыі, насенняводству.

Стварэнне новых гатункаў с / г культур,
высокаўраджайных і ўстойлівых да комплексу розных
захворванняў — гэта адно з асноўных напрамкаў
дзейнасці інстытута.

Усяго за ўвесь перыяд работы выведзена 125 гатункаў
асноўных с / г культур.

7.Итог урока: — Хлопцы, што вам больш за ўсё
спадабалася на нашай канферэнцыі?

— Што вы запомнілі селекцыянер, аб навуцы
селекцыя, аб пародзе, гатунак? (выказванні дзяцей)

Хатняе заданне: с. 1 — 6, пытанні да
параграфа, прынесці карцінкі з пародамі любімых
сабак.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *