Парламент супраць караля. Рэвалюцыя ў Англіі

  • Іваноў Юрый Анатольевіч, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства

абсталяванне: падручнік для 7 класа «Новая
гісторыя. 1500-1800 «А.Я.Юдовской, П.А.Баранова,
Л.М.Ванюшкиной, насценная карта «Еўропа ў
1640-1699гг. «

Мэты ўрока:

  1. Пазнаёміць вучняў з падзеямі Ангельскай
    буржуазнай рэвалюцыі.
  2. Паказаць ролю асобы ў гісторыі.
  3. Адпрацоўка навыку самастойнай працы з
    падручнікам.

План урока:

  1. Англія напярэдадні рэвалюцыі. Прычыны рэвалюцыі.
  2. Пачатак рэвалюцыі — скліканне Доўгага парламента.
  3. Грамадзянская вайна паміж каралём і парламентам.
  4. Рэформы парламента. Ўсталяванне рэспублікі.


ход урока

Праверка дамашняга задання: апытанне па пытаннях
папярэдняга параграфа.


1. Тлумачэнне новага матэрыялу.

Актуалізацыя ведаў: настаўнік просіць ўспомніць,
якія падзеі з гісторыі Англіі XVI стагоддзя звязаны з
такімі паняццямі, як Рэфармацыя, Генрых VIII,
«Добрая каралева Лізі», «Непераможная армада».

Настаўнік дае заданне навучэнцам: прачытаць пп.1,3,4
параграфа 16 і ( «слабым» навучэнцам) вусна адказаць
на пытанне: з кім і з-за чаго пасварыўся кароль
Англіі Карл I? Пасля прачытання тэксту выклікаць
каго-небудзь з «моцных» навучэнцаў, каб ён (яна)
адзначыў на кластары, намаляваным на дошцы,
знакам «плюс» палажэнні, якія адносяцца да
стане дзяржавы, і «птушачкай» — прычыны
рэвалюцыі.

2.

Пасля вуснага адказу «слабога» вучня,
выканання задання на дошцы «моцным» навучэнцам,
запісы навучэнцамі ў сшытках прычын рэвалюцыі,
настаўнік звяртае ўвагу класа на характар
Карла I і ў аб’ёме падручніка распавядае пра пачатак
рэвалюцыі — скліканні Доўгага парламента і
распачатай грамадзянскай вайне (запіс у сшытку
дат: скліканне Доўгага парламента — 1640 годзе, пачатак
грамадзянскай вайны — 1642 г. праца з класам над
тэрмінамі: што такое рэвалюцыя, грамадзянская
вайна?)

3.

Далей навучэнцы самастойна чытаюць пункт
«Грамадзянская вайна паміж каралём і
парламентам «і выконваюць наступныя заданні:
«Слабыя» навучэнцы запаўняюць ў сшытку табліцу,
якая пасля чытання і працы над пунктам
павінна набыць наступны выгляд:


армія караляармія парламента
хто камандаваўКарл IОлівер Кромвель
хто падтрымліваўпаўночныя і заходнія графствапаўднёва-ўсходнія графства
хто служыўдворяне- «кавалеры»добровольцы- «круглоголовые»:
сяляне, рамеснікі, рабочыя мануфактур
якую веру вызнаваліангліканскаяпурытанская

(Усе навучэнцы працуюць з картамі, на якіх
знаходзяць усё, што звязана з грамадзянскай вайной.)

Затым «моцныя» навучэнцы вусна адказваюць на
пытанне: якія прычыны перамогі арміі парламента
(Пасля шэрагу паразаў навучылася ваяваць,
добраахвотніцкі характар ​​набору ў войска,
вылучэнне таленавітых афіцэраў з народу,
рэлігійнае натхненне, таленавіты
кіраўнік).

Настаўнік звяртае ўвагу на асобу і
значэнне Олівера Кромвеля.

Запіс у сшытку 14 чэрвеня 1645 г. — бітва пры
Нейзби, разгром арміі караля.

Выкліканы да дошкі вучань паказвае на
насценнай карце усе месцы падзей, звязаных з
грамадзянскай вайной (стаўка караля, раёны,
якія падтрымліваюць той ці іншы бок, Нейзби).

4.

Далей настаўнік паведамляе ў аб’ёме падручніка аб
якія рушылі рэформах парламента, імкненні
парламента да кампрамісу з каралём, выдачы
шатландцамі Карла I, «Прайдовой чысткі».

Затым навучэнцы рыхтуюць вусна адказы на пытанне:
у чым абвінавачвалі Карла I?

«Слабыя» навучэнцы чытаюць частка пункта
«Рэформы парламента», у якім гаворыцца аб
судзе над каралём і яго пакарання смерцю. «Моцныя» навучэнцы
— дакумент «Абвінавачванне супраць караля»
(Выманне), апублікаваны ў падручніку пасля
тэксту параграфа 16.

Далей навучэнцы адказваюць на пастаўленае
пытанне: спярша — «моцныя», потым — «слабыя».

Настаўнік паведамляе аб ліквідацыі каралеўскай
улады і абвяшчэнні парламентам ў 1649 годзе
рэспублікі. З абсалютызму ў Англіі было
скончана.

Для замацавання матэрыялу ў канцы ўрока
праводзіцца гульня на веданне тэрмінаў, паняццяў і
персаналій «Гістарычная ланцужок».

Настаўнік падводзіць вынік урока, выстаўляе адзнакі
за хатняе заданне і ацэнку пераможцу
«Гістарычнай ланцужка», паведамляе пра заданне на
дом: параграф 16, пытанні да параграфа.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018