Ліст вялікай літары Я

  • Стенькина Юлія Мікалаеўна, настаўнік пачатковых класаў

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (510 кБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

Мэта ўрока: пазнаёміць і навучыць навучэнцаў
пісаць вялікую літару Я.

задачы:

  1. Замацаваць глядзельнае ўспрыманне і
    параўнальны аналіз друкаванага і пісьмовага
    варыянтаў адной і той жа літары.
  2. Працягнуць фармаваць навыкі правільнага
    напісання літар.
  3. Спрыяць развіццю інтэлектуальнай,
    эмацыйнай, матывацыйнай сферы асобы
    навучэнца.

абсталяванне:

  • Мультымедыйны праектар.
  • Экран.
  • Камп’ютар.
  • прэзентацыя
  • Раздатачны матэрыял (сняжынкі).


ход урока

1. Орг. Момант.

настаўнік: Якое сёння чысло і месяц?

Адказ: 26 студзеня.

настаўнік: А як яшчэ мы называем гэты месяц? У
даўніну мы яго называем «просинец», Рускае
назва месяца Просинец паходзіць ад
словы просінь, які азначае сіняе
прасвятленне — якое можна назіраць у гэта
час года, калі сярод шэрых аблокаў з’яўляюцца
паласы нябеснай сіні. Асаблівая ж значнасць
нябеснай просінь заключаецца зусім не ў прыгажосці
гэтай з’явы, а ў тым, што ў народнай традыцыі
прынята загадваць жаданне — на
просінь. Загаданае на просінь жаданне можа
споўніцца на працягу года. (1 слайд)

настаўнік: запішам лік, класная праца!
(Пісаць разам з настаўнікам або спісваць з дошкі з
пісьмовага шрыфта, а настаўнік вядзе указкай і
тлумачыць арфаграм.)

Раздадзеныя сняжынкі з вялікімі літарамі!

настаўнік: Хлопцы, на сваіх Сняжынка знайдзіце і
абвядзіце літары, якую мы ўжо ведаем як
правільна пісаць? Назавіце! (2 слайд)

Якая засталася?

адказ: літара я прапісная!

настаўнік: Як вы думаеце, якая будзе мэта
нашага ўрока? (3 слайд)

адказ: Навучыцца пісаць вялікую літару Я!

настаўнік: З якіх элементаў складаецца гэтая
літара?

адказ: З нахільнай палачкі з авалам і прамой
лініі з закругленнем унізе.

дэманстрацыя: пачынаю пісаць ледзь вышэй
ніжняй рабочай радкі, закругляюцца, пішу уверх
плаўную лінію, прапісваю авал да другой лініі
рабочай радкі і нахільная з закругленнем ў нізе.

Прапісваюць у паветры, затым у сшыткі.

Злучэння Яс, Ям, Як — я дыктую яны
прапісваюць!

2. Настаўнік: Дайце характарыстыку літары Я.

адказ: Літара Я — пазначае адзін гук «а»,
калі варта пасля зычнай літары. І два гукі
«Й» «а», калі стаіць у пачатку слова або пасля
галоснай літары. (4 слайд)

настаўнік: Што ў мяне запісана на дошцы?

адказ: Слова.

настаўнік: Прачытайце. Тлумачым словы: яхта,
маяк, якара. (5 слайд)

адказ: Яхта — любое ветразнае або
парусно-маторнае
судна,
прызначанае для
спартыўных
ці турыстычных
мэтаў.

маяк — сродак абсталявання марскіх шляхоў у
выглядзе капітальнага збудавання
вежавага
тыпу, прызначанае для абазначэння небяспечных
месцаў, праходаў для
суд ов.

якар — прыстасаванне для ўтрымання судна
на месцы стаянкі ў свабоднай вадзе,
злучаецца з суднам ліной або якарнага
ланцугом. Уладкованы якар так, што пасля аддачы
закопваецца лапамі ў грунт.

настаўнік: Разбіце гэтыя словы на 2 слупка. па
якім прынцыпе разбілі? Дакажыце?

ЯшаТаня
яхтакапялюшык
маякмарак
ЮліяВаля

якара

настаўнік: А якое слова падыдзе і ў 1 і ва 2
слупок.

Адказ: якара.

Давайце запішам 1 слупок слоў з чырвонага радка
з вялікай літары.

Цяпер 2 слупок.

настаўнік: Зробім звукобуквенный аналіз гэтага
слова! (6 слайд)

Фіз-мін.

Адзін, два, тры, чатыры, пяць!
Ўсё ўмеем мы лічыць.
Адпачываць ўмеем тоже-
Рукі за спіну пакладзем,
Галаву падымем вышэй
І лёгка, лёгка Пахукаем …
Адзін, два — вышэй галава.
Тры, чатыры — рукі шырэй!
Пяць, шэсць -тихо сесці.

3. Слоўнікавы праца. Новае слоўнікавыя слова вы
даведаецеся, калі адгадаеце загадку!

На дошцы загадка:


Круглае, румяны,
Я расту на галінцы:
Любяць мяне дарослыя
І маленькія дзеткі.

ЯБЛОКО

настаўнік: Дакажыце, што гэта яблык. якія
словы дапамаглі здагадацца, што гэта яблык

Настаўнік: Запішыце гэтае слова ў сшытак тры разы:
ЯБЛАбКО

настаўнік: Прыдумайце прапанову з гэтым
словам? (Адказы)

настаўнік: Малайцы, а цяпер складзіце
прапанова з маіх слоў!

ляжала, стале, духмянае, на, яблык

Адказ: Духмянае яблабко ляжала на стале.
(Правілы і з чырвонага радка)

Дзеці спісваюць з друкаванага тэксту, затым
звяраюць з пісьмовым шрыфтам.

настаўнік: Падчорнены і назавіце галоўныя члены
прапановы.

Робім аналіз: Гэтую прапанову, таму што
выказвае скончаную думку. (Што?) Яблык-гэта
падлягаюць падкрэсьліваем адной рысай. яблык
(Што рабіла?) Лежало- гэта выказнік, падкрэсьліваем
двума рысамі.

Яблык ляжала — гэта галоўныя члены
прапановы,

настаўнік: Ці можна сказаць, што яно
распаўсюджанае? Чаму? Растлумачце.

настаўнік: Падкрэсліце месца ў словах на
правілы, якія мы ўжо ведаем! (Арфаграм)

вынік: Мы навучыліся пісаць прапісную Я?

Ці дасягнулі мы сваёй мэты?

Што яшчэ мы сёння выконвалі на ўроку?


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018