Марый Эл — край рэк і азёр

  • Бынина Таццяна Віктараўна, настаўнік геаграфіі

Мэта ўрока:

1. Замацаванне ведаў аб водах сушы;
2. Працягнуць фарміравання навыкаў работы з
контурнымі картамі;
3. Выхаванне экалагічнай культуры вучняў на
прыкладзе роднага краю.

абсталяванне:

фізічныя карты Расіі і Марый
Эл,
стэнд з крыжаванкі,
бутэлька Кленовогорской мінеральнай вады,
контурныя карты па Рэспубліцы Марый Эл.

ХОД УРОКА

  1. Ўвядзенне ў гульнявую сітуацыю:
  2. 1.Сообщение настаўніка пра тэму ўрока і галоўнай мэты:
    «Пазнаёміцца ​​з рэкамі і азёрамі марыйскага
    краю і нанесці найбуйнейшыя ракі на контурную
    карту. Дадзены ўрок некалькі незвычайны, гэта не
    проста ўрок, а ўрок аўкцыён. Слова «аўкцыён»
    адбылося ад грэчаскага — «ауктио» — продаж
    тавару з публічнага торгу, пры якім тавар,
    папярэдне выстаўляюць для агляду. У нас
    сёння тавар застаецца ў таямніцы да канца ўрока.
    Для таго, каб набыць гэты тавар вы павінны
    паказаць свае веды. Вашы веды будуць
    ацэньвацца жэтонамі рознай кошту — 3 еўра, 2
    еўра, 1 еўра ў залежнасці ад правільнага адказу і
    кошту пытання. Мой памочнік будзе раздаваць
    вам жэтоны на працягу ўрока. У канцы ўрока ў вас
    назапасіцца капітал — пэўная сума і вы
    можаце набыць дадзены тавар на свае грошы.

  3. Правядзенне аўкцыёну і выкананне працы на
    контурнай карце.

1) Першая частка аўкцыёну — разгадванне
крыжаванкі. Але спачатку некалькі пытанняў:

  • Якія воды сушы ёсць на тэрыторыі нашай
    рэспублікі? (Рэкі, азёры, балоты, падземныя воды);
  • Як вы думаеце, рэкі нашай рэспублікі ставяцца
    да басейна, які ракі? (Волга).

2) Зараз пераходзім да крыжаванкі і адначасова
працуем на контурнай карце

  1. Рака, прыток Волгі саступае па велічыні толькі
    Каме і Оке (Ветлуга);
  2. Цячэ на паўночным усходзе рэспублікі з вельмі
    бурным цягам вясной. Самы вялікі ўхіл
    (Немда);
  3. Цячэ на захадзе рэспублікі па берагах шмат
    балотнай руды? (Рутка);
  4. Рака не замярзае зімой, цячэ па кляновай гора
    (Илеть);
  5. Самы вялікі прыток ракі Илеть (Юшут);
  6. Самая доўгая і шматводная рака Еўропы (Волга);
  7. Працякае ў раёне, дзе самыя халодныя ремы
    (Лаж).

Зараз давайце знойдзем раку, на якой
знаходзіцца сталіца нашай рэспублікі г. Йошкар-Ола
(М.Кокшага), а рака Б. Кокшага па даўжыні больш
Малой на 50 км.

3) Зробім высновы:

Усе рэкі рэспублікі маюць пераважна
снегавое харчаванне з вясновым паводкай і ўсе яны
ставяцца да басейна ракі Волга. падзенне рэк
невялікае.

3.1 Прыгожыя ракі нашага краю, але
возера марыйскага яшчэ больш прыгожым. Большасць з іх
размешчаны ў маляўнічых месцах і мае навуковае
і аздараўленчае значэнне.

Давайце ўспомнім!

  • На якія групы дзеляцца азёрныя катлавіны па
    паходжанні? (Ледавіковыя, тэктанічныя,
    запрудныя, карставыя або правальныя, возера
    старыцы, вулканічныя, рэшткавыя);
  • Якія азёры па паходжанні катлавін можна
    сустрэць у нас? (Карставыя, возера старыцы).

3.2.Самые глыбокія азёры нашага краю — карставыя
або правальныя. Іх больш за ўсё на
Марыйскага-Вяцкі увалаў, які складзены
вапняковымі горнымі пародамі. гэтыя азёры
ўтварыліся ў выніку карставых працэсаў.
Што гэта за працэсы? (Разбурэнне горных парод
падземнымі водамі). Самае глыбокае возера
рэспублікі — Табашинское або Зрив — 56 м яго
глыбіня (паказ па карце. Аршанскі раён), а самае
вялікае па плошчы наш Яльчик — 150 га, 1,81 кв. м.

3.3. Возера пойменныя або возера старыцы
размешчаны ў далінах рэк. самае буйное
возера-старыца — Мангач, у даліне ракі Сура.

  • Чаму возера называюцца старыцы? (Старыя рэчышча
    рэк).

3.4. І нарэшце, на марыйскага
нізіны шмат неглыбокіх па плошчы
междонных азёр — яны займаюць катлавіны паміж
пагоркамі гэтай низменноcти —
адно з самых вялікіх такіх азёр Сарочча —
ўсход марыйскага нізіны.

3.5. Каля 30 азёр марыйскага краю прызнаныя
помнікамі прыроды і вызначаны меры па іх
ахове. Вы заўважылі, як строга стала з праездам
на возера Яльчик і да возера Глухое? А прычына ў тым,
што возера Глухое — па праве лічылася адным з
самых прыгожых азёр рэспублікі, змялела за
апошнія 10 гадоў на 3 метры. навукоўцы высветлілі
прычыну — ўшчыльненне грунту з-за вялікай
колькасці турыстаў — паменшылася колькасць
грунтовых вод — менш стала вады і ў возеры.

3.6. У воднасці рэк і азёр вялікую ролю гуляюць балоты
іх у нас вельмі шмат, асабліва ў заходняй частцы,
на марыйскага нізіны. Але за апошнія 50 гадоў
з-за высечкі лясоў і распрацовак тарфянікаў
шмат балотаў рэзка скарацілася, а значыць
паменшылася воднасць рэк і азёр. прыклад ракі
Немда, нават 10 гадоў таму не кажучы пра 20 гадоў, гэтая
была самая імклівая рака ў нашым краі.
Цяпер хуткасць плыні ўпала ў 2 разы — прычына
асушванне балотаў у гэтым раёне.

4) вада, як і лес, нацыянальнае
багацце нашага краю марыйскага
. І не
выпадкова веды аб вадзе ў народа Мары адлюстраваны ў
загадках і прымаўках:

Навучэнцы прыводзяць прыклады такіх загадак і
прымавак.

  • Цячэ, цячэ не выцеча (рака);
  • Распранаецца — раве, апранаецца — трашчыць
  • Вада блізкая, ды гара слізкае
  • Вада ўсё крые, а бераг капае
  • Ежу, ежу — следзе нету, рэжу, рэжу — крыві няма,
    рублю, рубля — трэсак нету (вада), і іншыя.

Адгадваньня навучэнцаў ацэньваецца жэтонамі.

5) Выснова настаўніка: «марыйскага край — край рэк і
азёр не выпадковыя гэтыя словы. І думаю на ўроку вы ў
гэтым пераканаліся. А колькасць народных прымавак
і загадак, іх глыбокі сэнс, кажа пра вялікую
ролі вады ў жыцці чалавека. Нам засталося толькі
высветліць, колькі ж рэк і рачулак працякае па
рэспубліцы, колькі азёр у нашым краі? «(476 рэк,
больш за 5 км даўжынёй; 200 азёр).

Навучэнцы называюць лічбы і атрымліваюць жэтоны за
правільныя адказы.

III. Падвядзенне вынікаў.

1. Настаўнік працягвае ўрок і ставіць перад
навучэнцамі наступнае пытанне:

  • Якая вада ў рэспубліцы самая дарагая, каштоўная?

Пасля разваг навучэнцаў прыходзяць да адказу
«Кленовогорская мінеральная вада».

  • Такім чынам тавар на твар? Пачынаем аўкцыён.

Першапачатковая цана — …!

Хто больш?

Калі торг скончаны, вучань які зарабіў
больш за ўсіх еўра, атрымлівае бутэльку вады і ацэнку
«5», астатнія абменьваюць свае «еўра» на іншыя
ацэнкі ( «4» і «5», па жаданні «3») у залежнасці
ад набранай сумы.

IV. Хатняе заданне.

  1. Аформіць контурную карту.
  2. Прачытаць артыкул у падручніку па Марый Эл «Ахова
    прыроды «. Стар. _____

Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018