vso-mon
літаратура

Развіццё лагічнага мыслення на занятках па матэматыцы канспекты заняткаў

  • Мелехова Наталля Іванаўна, выхавальнік па развівае навучанне

Праграмнае змест:

1. Замацаваць веды дзяцей,
атрыманыя на працягу навучальнага года:

-уменне вырашаць прыклады;
-уменне класіфікаваць прадметы па трох
прыкметах;
-уменне працаваць з лічбавым побач;
-веданне двухзначных лікаў;
-уменне складаць задачы;
-уменне пісаць графічныя дыктоўкі;
-веданне дзён тыдня.

2. Развіваць у дзяцей памяць,
ўвагу, лагічнае мысленне, творчае
ўяўленне.

Ход заняткі:

I. Размінка

Задачы-жарты:

а)

На адным беразе — кураня,
На іншым — качаня,
Пасярэдзіне востраў.
Хто хутчэй даплыве да вострава?

б) На стале ляжала два яблыкі і сем груш.
Колькі гародніны ляжала на стале?

в) Па двары шпацыравалі певень і курыца. У пеўня дзве
ногі, а ў курыцы — чатыры. Колькі ног у іх
разам?

г) Колькі яблыкаў было да таго, як іх разрэзалі?
(На талерцы 2 палоўкі, 4 чвэртачкі?)

II. Дзеці заўважаюць Нязнайку, ён
вельмі засмучаны, у яго ў партфелі ліст.
Выхавальнік яго чытае:

«Дарагі Нязнайка! Пішуць табе твае сябры
Шпунтик і шрубкамі. З намі здарылася бяда, злы
чараўнік завастрыў нас у вязьніцу. І толькі той, хто
выканае заданне чараўніка, знойдзе ключык і
вызваліць нас. Дапамажы нам, Нязнайка! Калі сам не
справішся, папрасі дзяцей з дзіцячага сада
«Крынічка» «.

Дзеці выконваюць заданні.

1. Веды дзён тыдня:

а) работа па табліцы —

б) вырашы задачу з карткамі —

Задача: Мама з’ехала ў камандзіроўку ў
пятніца, у аўторак патэлефанавала і сказала, што
заўтра і паслязаўтра не прыедзе, а наступныя
два дні не будзе аўтобуса. У які дзень прыедзе
мама?

2. На дошцы выкладзеныя лічбы ў лічбавай шэраг.

а) Выхавальнік кажа лік і прапануе
дзецям назваць наступнае лік, папярэдняе
лік, суседзяў колькасці, назваць колькасці больш
(Менш) дадзенага.

б) Праца з табліцай —

Параўнаць лік 5 з лікамі ў постацях.

в) Праца з карткамі (Пакладзі правільна знак
< , >)

г) Сярод лікаў знайсці меншае і абвесці яго
чырвоным алоўкам.

3. Графічны дыктоўку.

Пальчыкавая гімнастыка.

4. Раскажы мне пра лік (2-х значныя колькасці).

5. Назаві 3 наступных 2-х знакавых колькасці:

6. Далей выхавальнік прапануе дзецям заданне
на ўменне складаць задачы:

  • Складзі задачу па малюнку;
  • Пастаў пытанне да задачы;
  • Складзі задачу наступнай схеме:

1)

2)

3)

7. А цяпер хлопцы, зрокава аналізуючы
размяшчэнне фігур, знойдуць, якія прыкметы
змяніліся?

а)

б) Пакладзі фігуры так, каб змяніўся:

1 прыкмета;
2 прыкметы;
3 прыкметы.

8. Раскладзі геаметрычныя фігуры так, каб у
радку і ў слупку не было 2-х аднолькавых.

9. Месца, дзе схаваны ключ, зашыфравана ў
прыкладах.

10 — 7 = 3 — З
5 + 0 = 5 — Т
7 — 3 = 4 — 0
6 — 0 = 6 — Л

10. На плане навучальнага класа чырвонай кропкай
пазначаны стол, у якім схаваны ключ. дзеці
знаходзяць ключ.

Вынік заняткі:

Незнайка дзякуе дзяцей і просіць падарыць
усе карткі, ён дома будзе вучыцца вырашаць
прыклады. Усе працы складваюцца ў партфель
Нязнайкі.

Сцэнар свята, прысвечанага
заканчэнню навучальнага года, у старэйшай групе.

мэта:

Даставіць дзецям радасць, замацаваць веды,
атрыманыя на занятках.

матэрыял:

Зала упрыгожаны цацкамі, матэматычнымі
сімваламі; чароўны куфар, у якім знаходзяцца
прызы для дзяцей.

ход:

Дзеці ўваходзяць, разглядаюць зала і садзяцца на
стульчыкі.

Вядучы віншуе дзяцей і бацькоў з
заканчэннем навучальнага года і прапануе бацькам
парадавацца поспехам сваіх дзяцей, а дзецям
паказаць, якія яны сталі разумныя, кемлівыя,
знаходлівыя.

Раптам адчыняюцца дзверы і ўваходзіць Баба-Яга і
ўкатваліся чароўны куфар.

Баба-Яга: вырашыла я папрысутнічаць на вашым
свяце, навучыцца розуму-розуму. Для гэтага і
куфар прыхапіла: буду туды веды складаць.

вядучы:

— Хлопцы, няўжо можна веды ў куфар
поместить7 Дзе павінны быць веды? (Правільна, у
галаве.) Сядай, Баба-Яга і набірайся розуму-розуму і
усё добра запамінай.

Баба-Яга: (Садзіцца на крэсла і мармыча.)

— Вось толькі бяда — не магу ўспомніць, дзе ключ
ад куфра. Куды ж я яго справы?

Дзеці выконваюць заданні. А вядучы па ходзе
звяртае ўвагу Бабы-Ягі і бацькоў на тое, як
імкнуцца дзеці.

Зараз мы табе пакажам, як нашы дзеці ведаюць
лічбы і ўмеюць раскладваць іх у лічбавай шэраг.

1. «прыляпіце нумара да паштовых скрынях».

У пад’ездзе пафарбавалі паштовыя скрыні, а нумары
пафарбаваць забыліся. Дзеці пранумароўваецца скрыні,
прымацоўваючы лічбы ад 1 да 10 па парадку.

2. «прымацуюць вагончыкі да паравоза».

Вагоны рухаюцца адзін за адным, ідуць строга
па парадку 1, 2,3 …

У наступным заданні дзеці прадэманструюць
увагу, назіральнасць, веданне кветак.

3. «выклаў такой жа ўзор». дзецям прапануецца
два квадрата. У адно складзены узор з
геаметрычных фігур, другога — пусты. У пустым
квадраце трэба скласці сапраўды такі-ж ўзор.

Выконваючы наступнае заданне, мы даведаемся, як
хлопцы ўмеюць навобмацак пазнаваць геаметрычныя
цела.

4. «Цудоўны мяшочак».

Навобмацак выбраць з мяшочка ўсе шарыкі.

А цяпер дзеці пакажуць уменне планаваць ход
сваіх дзеянняў. Правільна размяшчаць часткі ў
якая складаецца постаці.

5. «Збяры квадрат». (Пазлы)

А каб выканаць гэтае заданне, трэба ўмець
думаць лагічна.

6. «Патушы свечку». (Дзецям прапануецца 6
намаляваных свечак)

Зачыніць свечку, якая была запалена

а) первая;
б) апошняя.

У наступных заданнях дзеці пакажуць сваю
кемлівасць, кемлівасць, спрыт.

7. «Аднолькавыя карткі».

Дамаляваць геаметрычныя фігуры, каб дзве
карткі сталі аднолькавымі.

8. «Рыбалоў». Вудай ловяць геаметрычныя цела
і ставяць да «фатаграфіі» (плоскасцевае
відарысе) дадзенага геаметрычнага цела.

У наступных заданнях дзеці пакажуць сваю
кемлівасць, кемлівасць, спрыт.

9. «Адкрый замак». Дзеці падбіраюць ключы да
замках.

10. «Шапка-невідзімка». Дзецям прапануецца з
зачыненымі вачамі сабраць кубікі ў вядро (хто
больш).

11. «Хто больш збярэ геаметрычных фігур»
На ногі дзецям надзяваюцца гумкі з прывязанымі
да іх геаметрычнымі фігурамі. Дзеці танчаць і
імкнуцца наступіць на фігуркі адзін аднаго.
Перамагае той, хто захавае сваю постаць і як
мага больш абарве у іншых.

Каб выканаць наступнае заданне трэба знайсці
прыкметы падабенства і адрозненні, умець вылучыць
заканамернасці.

12. «Намалюй якая адсутнічае постаць».

Вядучы звяртаецца да Бабы-ягі: «Мы ўсе заданні
выканалі, веды свае паказалі «.

Баба-Яга: Мне вельмі спадабалася, як вы
выконвалі заданні, я шмат чаму навучылася, за гэта я
хачу зрабіць вам падарунак (вядзьмарыць, спрабуе
адкрыць куфар, успамінае, што страціла ключ,
хвалюецца, але, нарэшце, знаходзіць рашэнне).
Няхай дзеці адгадаюць загадку і адгадка пакажа, дзе
знаходзіцца ключ ад куфра.

Узімку спіць,
Улетку вуллі вартуе.

Дзеці адгадвалі загадкі, знаходзяць у зале мішку
(Цацку), здымаюць з яе шыі стужачку з ключом.
Баба-Яга адкрывае куфар, а там цацкі і
пачастункаў для дзяцей. Баба-Яга раздае пачастунак,
дзякуе дзяцей за веды, якія яна атрымала
і развітваецца з дзецьмі.

Канспект заняткі па матэматыцы ў
сярэдняй групе.

Праграмнае змест:

Замацаваць веданне лічбаў ад 1 да 5. практыкаваць у
парадкавым і колькасным рахунку да 5.

Замацаваць уменне ўраўноўваць мноства.

Практыкаваць дзяцей у параўнанні прадметаў па
велічыні і ў выкарыстанні паняццяў: самы
доўгі, самы кароткі, даўжэй, карацей.

Развіваць уменне адрозніваць геаметрычныя
фігуры і класіфікаваць іх па прыкметах.

Развіваць лагічнае мысленне. практыкаваць у
знаходжанні заканамернасцяў і працягу шэрагу.

Ход заняткі:

Выхавальнік зачытвае ліст ад лесавічкі.
Лесовичок запрашае дзяцей наведаць яго ў
чароўным лесе. А каб лягчэй было яго знайсці, ён
даслаў план, па якім дзеці могуць адшукаць
яго дом. Але па шляху ім будуць сустракацца
розныя перашкоды, якія можна пераадолець,
выканаўшы задання. Выхавальнік пытаецца дзяцей,
ці гатовыя яны адправіцца ў далёкі шлях. дзеці
згаджаюцца выконваць заданні і разам з
выхавальнікам адпраўляюцца ў дарогу.

(Перад кожнай перашкодай дзеці разам з
выхавальнікам знаходзяць падказку (заданне), як
можна пераадолець дадзеную перашкоду.)

На шляху дзецям сустракаецца балота, на якім
купіны з нумарамі ад 1 да 5.

Заданне 1: Перайдзіце балота па купінах строгай
парадку: спачатку наступіць на 1, потым на 2 і г.д.

Пераадолеўшы балота, дзеці рухаюцца далей і
трапляюць на казачную паляну, дзе растуць
прыгожыя белыя грыбы і мухаморы.

Заданне 2: Збярыце у кошык столькі белых
грыбоў, колькі расце мухамораў.

Дзеці вырашаюць, як яны будуць выконваць дадзенае
заданне.

Пасля выканання задання дзеці ідуць па плане.
(Стрэлка паказвае, што трэба ісці налева). шлях
заступае вельмі шырокі ручай, перайсці праз
які можна толькі пабудаваўшы мост.

Заданне 3: З будаўнічага матэрыялу
выберыце пласціны патрэбнай даўжыні і шырыні, і,
пабудаваўшы мост, перайдзіце на другі бок.

Выканаўшы заданне, дзеці ідуць далей. (Стрэлка
паказвае, што рухацца трэба направа). І трапляюць
на паляну, дзе растуць казачныя дрэвы, на
якіх вісяць геаметрычныя фігуры.

Заданне 4: Зніміце фігуры з дрэў і раскладзеце
іх у чатыры кошыкі па прыкметах (чырвоныя
квадраты, чырвоныя кругі, зялёныя квадраты,
зялёныя кругі).

Выканаўшы заданне, дзеці ідуць далей па стрэлцы
прама і трапляюць на паляну кветак.

Заданне 5: З кветак, выконваючы заканамернасць,
зрабіце прыгожыя каралі.

Дзеці зрываюць кветкі і наляпляюць іх на нітку
(Сіні вялікі, чырвоны маленькі і г.д.).

Выканаўшы заданне, дзеці ідуць далей па стрэлцы,
але шлях ім заступае некалькі вялікіх камянёў,
на кожным з якіх высечана загадка.

Заданне 6: Отгадайте загадкі, тады камяні стануць
лёгкімі і іх можна будзе прыбраць з дарогі.

Два брушка, чатыры вушка. (Падушка)
Чатыры нагі, а хадзіць не можа. (Стол)
Уся касматы, вусаты, 4 лапкі. (Кошка)

Пасля выканання задання, дзеці ідуць далей па
плане (cтрелка паказвае на рух прама) і
выходзяць да доміка лесавічкі.

Лесовичок сустракае дзяцей, вітаецца,
пытаецца, ці цяжка было да яго дабрацца,
якія сустракаліся перашкоды на шляху. дзеці
распавядаюць, якія яны выконвалі заданні.
Лесовичок хваліць дзяцей, разглядае кошыкі з
грыбамі і фігуркамі і дзякуе дзяцей за тое, што
яны выканалі такія цяжкія заданні і наведалі
яго. Ён ужо даўно не сустракаў такіх разумных,
знаходлівых, кемлівыя дзяцей, і таму хоча іх
пачаставаць шакаладнымі шышкамі, якія растуць на
яго чароўнай ёлцы. Лесовичок частуе дзяцей,
развітваецца з імі і запрашае іх яшчэ раз у госці.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *