Лік 5. Лічба 5. 1-й клас

  • Шимякина Вольга Пятроўна, настаўнік пачатковых класаў

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (4,2 МБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

Тып урока: ОНЗ; па В.А. Анішчук — урок
засваення новых ведаў; па І.П. Подласову — урок
вывучэння новых ведаў.

Форма ўрока: нестандартная, з
прымяненнем ІКТ.

Мэта ўрока: знаёмства навучэнцаў з
лікам пяць і з напісаннем лічбы пяць.

Задачы ўрока:

  • адукацыйныя: сфармаваць
    ўяўленне аб ліку пяць з апорай на лікавы
    адрэзак, здольнасць да яго запісу з дапамогай
    графічнай мадэлі і лічбай, сфармаваць
    здольнасць да складання і аднімання ў межах
    пяці, актывізаваць веды вучняў аб
    роўнасці і няроўнасць.
  • Якія развіваюць: Развіваць разумовыя
    аперацыі: сінтэз, аналіз, абагульненне.
  • выхаваўчыя: Выхоўваць пачуццё
    таварыствы, акуратнасць, уседлівасць.

Вучэбна-метадычнае забеспячэнне:
Т.Е.Демидова, С.А.Козлова, А.П.Тонких, падручнік «Мая
матэматыка », 1 клас, частка 1; Т.Е.Демидова,
С.А.Козлова, А.П.Тонких, рабочая сшытак да
падручніка «Мая матэматыка», 1 клас.

Асноўныя паняцці і тэрміны: лік,
лічба, склад колькасці.

Час рэалізацыі заняткі: 45 хвілін.

Аўтарскі медыяпрадукт:

  • Асяроддзе: праграма для стварэння прэзентацыі Microsoft
    Power Point.
  • Выгляд медыяпрадукт: наглядная прэзентацыя
    навучальнага матэрыялу.
  • Структура медыяпрадукт:

№ п / пструктурныя элементычасовая рэалізацыя№ слайда
1.Самавызначэнне да вучэбнай дзейнасці.2№2, №3
2.Актуалізацыя ведаў і фіксацыя цяжкасці ў
індывідуальнай дзейнасці.
7№4, №5, №6, №7, №8, №9
3.Праектаванне і фіксацыя новага веды.15№10, №11, №12
4.Першаснае замацаванне.7№13, №14, №15, №16
5.Самастойная праца.5№17, №18

Схема ўзаемасувязі кадраў:

Змест кадраў прэзентацыі:

1. Тытульны ліст.
2. Лікавай адрэзак і лікі.
3. Пажаданне героя.
4. Суадносіны колькасці прадметаў з лікамі.
5. Выканайце праверку!
6. Матэматычны дыктоўку.
7. Выканайце праверку!
8. Краіна лічба.
9. Мадэль лікавага адрэзка.
10. Дапамажыце Пеці скласці выраз!
11. Мадэль колькасці пяць.
12. Лічба пяць.
13. Запішыце да малюнка роўнасці!
14-15. Складзіце да малюнкаў роўнасці!
16. Састаў ліку пяць.
17. Правер рашэнне!
18. Дзякуй за ўвагу!

мэтазгоднасць выкарыстанне
медыяпрадукт на занятку:

  • Павышэнне эфектыўнасці вучэбнага матэрыялу за
    кошт адначасовага выкладу настаўнікам
    неабходных звестак і паказу дэманстрацыйных
    фрагментаў.
  • Развіццё наглядна-вобразнага мыслення за кошт
    павышэння ўзроўню нагляднасці.

Сістэма навігацыі: кіраванне
слайдамі і аб’ектамі адбываецца націскам
левай кнопкі мышы, слайды №6, 12 ўтрымліваюць аўдыё
файлы, якія працуюць пры націску левай кнопкі
мышы, на слайдзе №6 першы аўдыё файл запускаецца
аўтаматычна.

Неабходнае абсталяванне і матэрыялы для
заняткі:
ноўтбук, медиапроектор, экран,
прэзентацыя, раздатачны матэрыял (дадатак
1
), Падліковыя палачкі, празрыстая плёнка з
графічнымі мадэлямі лікаў 1-4, падручнік, рабочая
сшытак, просты і каляровыя алоўкі, ручка.

тэхналогіі:

  • ІКТ.
  • Тэхналогія праблемнага навучання.

метады:

  • Метад праблемнага навучання — праблемнае
    пераказ.
  • Наглядныя.
  • Практычныя метады.
  • Самастойная праца.
  • Метады кантролю і самакантролю.

ХОД ЗАНЯТКІ

I. Самавызначэнне да вучэбнай дзейнасці

У. Разгледзьце запісу (Слайд №2). на
якія групы іх можна размеркаваць?
Д. Колькасці і мадэль лікавага адрэзка.
У. Хлопцы, сёння мы працягваем
падарожжа па краіне лічба. нашым правадніком
будзе наш герой Пеця. Прачытайце яго пажаданне.
(Калі няма тых, хто чытае дзяцей, то чытае сам педагог.)
(Слайд №3)
У. Паціснем адзін аднаму руку і пажадайце
ўдачы.

II. Актуалізацыя ведаў і фіксацыя
цяжкасці ў індывідуальнай дзейнасці

1. Актуалізацыя здольнасці да суадносінах
колькасці прадметаў з графічнай мадэллю
лікаў 1-4 і лічбай.

У. Перш чым мы адправімся ў краіну
Лічба, наш правадыр прапануе нам прайсці
выпрабаванне. (Слайд №4) Разгледзьце малюнак. што вы
бачыце?
Д. Фігуры, лікі ад 1 да 4, побач здымі
акенца.
У. Суаднясіце колькасць прадметаў з
лікамі. Закрэсліце лішнія колькасці алоўкам. У
акенца намалюйце графічную мадэль колькасці.
Працу выканайце самастойна, затым праверым
па ўзоры.
У. Правяраем. (Слайд №5)
У. Хто справіўся з заданнем без памылак?
Малайцы! Хто дапусціў памылкі? Як вы думаеце,
чаму вы іх дапусцілі? (Адказы дзяцей.) Папрашу
вас не засмучацца. Я ўпэўнена, што ў наступны раз
вы выканаеце заданне без памылак.

2. Актуалізацыя вылічальных навыкаў у
межах 4.

а) Матэматычны дыктоўка

У. На шляху ў краіну лічба нам
сустрэлася бурная рака. Прайсці праз яе можна
па каменьчыках. А каменьчыкі гэтыя не простыя, яны
ўтрымліваюць заданні, якія вы павінны выканаць. У
вас на партах ляжаць лісточкі з мадэллю лікавага
адрэзка. Вазьміце, калі ласка, яго. выконваць
заданне будзеце каляровымі алоўкамі. (Слайд №6)
Паглядзіце, якога колеру каменьчык, такога колеру
павінен быць у вас аловак. Першы каменьчык,
якога колеру?
Д. Зялёнага.
У. Вазьміце зялёны аловак.
Уважліва паслухаеце заданне, выканайце яго
вусна, а затым раскрасьте патрэбны гурток на
лікавым адрэзку.
У. Праверце, калі ласка, сваю працу,
зрахаваць з Пеціна узорам. (Слайд №7) Калі заданне
выканана дакладна, пастаўце «+», калі дапушчаныя
памылкі, выпраўце іх зверху намаляваўшы патрэбны
гурток. Хто выканаў заданне без памылак? Малайцы!
Хлопцы, хто дапусціў памылкі, не адчайвайцеся,
вы змаглі самастойна іх знайсці і выправіць,
значыць, вы таксама малайцы. Вось мы з вамі і патрапілі ў
краіну лічба (Слайд №8), а тут нас чакаюць
цікавыя заданні.

3. Актуалізацыя здольнасці да ўсталявання
парадку лікаў ад 1 да 4. (Слайд №9)

У. Як размешчаны колькасці на лікавым
адрэзку?
Д. У парадку ўзрастання.
У. Назавіце, які лік папярэднічае
ліку 3?
Д. Два.
У. Як атрымаць лік, якое знаходзіцца перад
лікам тры?
Д. Адняць адзін.
Д. Які лік стаіць паміж лікамі два і
чатыры?
Д. Тры.
У. Назавіце, які лік ідзе за
лікам чатыры?
Д. Пяць.
У. Раскажыце, што вы ведаеце пра лік
пяць?
(Дзеці называюць суседзяў колькасці пяць, лік, за
якім пяць варта пры ліку.)

4. Цяжкасць ў індывідуальнай дзейнасці.

У. Як можна атрымаць лік пяць на
мадэлі лікавага адрэзка?
Д. Далучыць яшчэ адзін лікавы
адрэзак і на канцы напісаць лічбу пяць.
У. Пакажыце стрэлачкі на мадэлі
лікавага адрэзка, як атрымаць лік пяць і
запішыце яго лічбай.

(Настаўнік арганізуе фіксацыю ўсіх наяўных
варыянтаў і падахвочвае дзяцей вызначыць сваю
пазіцыю.)

У. Хто згодны з дадзеным варыянтам?
Падніміце руку.

III. пастаноўка праблемы

У. Прапаную прагаварыць яшчэ раз, што
трэба зрабіць?
Д. Запісаць на адрэзку лічбу пяць.
У. Чаму вы не можаце сказаць, хто
выканаў заданне правільна, а хто — не?
Д. Мы не дамовіліся, як правільна
пісаць лічбу пяць і як яе можна пазначыць з
дапамогай графічнай мадэлі.
У. Якія задачы мы паставім перад сабой
на ўроку?
Д. Прыдумаць графічную мадэль колькасці
пяць і навучыцца пісаць лічбу пяць.
У. Як вы думаеце, якая тэма
сённяшняга ўрока?
Д. Лік пяць. Лічба пяць.

IV. Праектаванне і фіксацыя новага веды.

1. Праца па падручніку над складаннем
выразы

У. Хлопцы, адкрыйце падручнік с.58 №1.
(Слайд №10) Адкрыйце сшытак з.28 №1, запішам
выраз, якое мы склалі. каментуе
….

2. Праца над складаннем графічнай мадэлі
колькасці пяць

У. Петя просіць вас прыдумаць, як можна
з дапамогай кропак намаляваць лік пяць. У вас на
партах ляжыць празрыстая плёнка, на якой
намаляваныя графічныя мадэлі лікаў 1-4.
Паспрабуйце шляхам сумяшчэння мадэляў лікаў адзін з
іншым атрымаць мадэль колькасці пяць. гэтую працу
вы выканаеце ў парах. Чыя пара выканае гэта
заданне, возьме альбомны ліст, які ляжыць на
парце, і зарисует атрыманы варыянт.
У. У каго атрымалася такая ж мадэль?
(Слайд №11)
У. З якіх частак складаецца мадэль колькасці
пяць?
Д. Адзін і чатыры, тры і два.
У. Раскажыце, як мы будзем графічна
выявіць лік пяць?
Д. Чатыры кропкі ставім у куты, а пятую ў
цэнтры.
У. Малайцы! Выканайце самастойна ў
падручніку №2 на с.58.

3. Праца над узгадненнем ўзору напісання
лічбы пяць.

У. Такім чынам, мадэль колькасці пяць мы
склалі, а якую яшчэ задачу мы паставілі перад
сабой на ўроку?
Д. Навучыцца пісаць лічбу пяць.
У. А што такое лічба?
Д. Гэта знак для запісу колькасці.
У. Лік пяць запісваецца лічбай пяць.
(Слайд №12) Лічба пяць складаецца з трох элементаў:
нахільнай лініі, правага полуовала і дугі.
Працоўную кропку ставім ледзь правей сярэдзіны
верхняй боку клеткі. Пішам нахільную лінію
ўніз, не даводзячы да цэнтра клеткі, затым пішам
правы полуовал. Ад працоўнай кропкі вядзем дугу ў
правы верхні кут.
У. Хто жадае па ўзоры распавесці, як
пішацца лічба пяць?
(Адзін вучань прагаворвае крокі, астатнія
дзеці пішуць у паветры.)
Хлопцы, а хто жадае
самастойна напісаць лічбу пяць на дошцы і
прагаварыць паслядоўнасць крокаў?
(Вучань выходзіць да дошкі і піша лічбу пяць,
гучна прамаўляючы паслядоўнасць крокаў.
Астатнія дзеці працуюць у сшыткі з. 28 № 2.)

У. А цяпер запішыце ў сшыткі пад
дыктоўку адзін аднаго яшчэ па адной лічбе.
Працягнеце самастойна напісанне лічбы да
канца радка, прамаўляючы паслядоўнасць
крокаў.
У. Прапаную выбраць сярод вашых лічбаў
Каралеву краіны лічба. Для гэтага параўнайце
кожны крок у напісанай вамі лічбе з узорам
падручніка і пастаўце зялёным алоўкам кропку
(Карону) над той лічбай, якая, на вашу думку,
супадае з узорам.
У. Хто знайшоў Каралеву краіны лічба? (Дзеці
падымаюць руку.)

У. Малайцы, справіліся з заданнем!
Хлопцы, разгледзьце запіс, размешчаную на
наступным радку. Што цікавага вы заўважылі? (Адказы
дзяцей.)

У. Якія лічбы вы можаце запісаць
наступнымі?
Д. 5432, 54321.
У. А хто з вас можа прачытаць колькасці,
якія мы запісалі, выкарыстоўваючы дадзеныя лічбы?
Паспрабуйце абмеркаваць у парах запіс, прапанаваную
на наступным радку. Як яе можна працягнуць?
Д. 1234, 12345.
У. Хто можа прачытаць атрыманыя
колькасці? Малайцы! Хлопцы, тыя хто не ўмее чытаць
такія лічбы, не адчайвайцеся гэтаму вы навучыцеся
на ўроках матэматыкі.

V. фізкультхвілінкі.

Падцягніце на мысочках
Столькі разоў, колькі пальцаў на руцэ ў вас.
1, 2, 3, 4, 5.
Тупаем нагамі!
1, 2, 3, 4, 5.
Лыпаем рукамі!
1, 2, 3, 4, 5.
Ўсё ўмеем мы лічыць.
Адпачываць ўмеем таксама.
Ціха сядзем,
Рукі на парту пакладзем.
Галаву падымем вышэй
І лёгка — лёгка Пахукаем.

VI. першаснае замацаванне

1. Праца над складам колькасці пяць

а) Падручнік с.59 №5, рабочы сшытак з.28 №3.

У. Разгледзьце першы лікавы
адрэзак. (Слайд №13) Што трэба зрабіць?
Д. Да чатыром дадаць 1.
У. Што значыць дадаць адзін?
Д. Назваць наступнае лік.
У. Які лік ідзе за лікам 4?
Д. Пяць.
У. Значыць, пяць гэта чатыры і колькі?
Д. Адзін.
У. Якое выраз вы можаце скласці да
дадзеным малюнку?
Д. Да чатыром дадаць адзін атрымаецца
пяць.
У. Запішыце гэты выраз у сшытак.
У. Разгледзьце наступны малюнак.
Што трэба зрабіць?
Д. З пяці адняць адзін.
У. Што значыць адняць адзін?
Д. Назваць папярэдняе лік.
У. Які лік стаіць перад лікам пяць?
Д. Чатыры.
У. Значыць, пяць гэта адзін і колькі?
Д. Чатыры.
У. Якое выраз вы можаце скласці да
дадзеным малюнку?
Д. З пяці адняць адзін атрымаецца
чатыры.
У. Запішыце гэты выраз у сшытак.

б) Падручнік с.59 №6, рабочы сшытак з.28 №4. (Слайд
№14)

У. Па якой прыкмеце падзяліў вагоны
Петя?
Д. Па памеры.
У. Колькі вялікіх вагонаў?
Д. Адзін.
У. А маленькіх?
Д. Чатыры.
У. Колькі ўсяго вагонаў?
Д. Пяць.
У. Значыць, пяць гэта адзін і колькі?
Д. Гэта адзін і чатыры.
У. Пяць гэта чатыры і колькі?
Д. Чатыры і адзін.
У. Якія чатыры роўнасці вы можаце
запісаць да гэтага малюнка?
Д. 1 + 4 = 5 4 + 1 =
5 5 — 1 = 4 5
— 4 = 1
У. Запішам гэтыя роўнасці ў сшытак.
Каментуе …
У. Па якой прыкмеце падзяліў вагоны
Вова? (Слайд №15)
Д. Па колеры.

(Далейшая праца будуецца па аналогіі з
папярэдняй. Пасля разбору дзеці робяць выснову аб
складзе колькасці пяць, складаюць і запісваюць
чатыры роўнасці.)

У. Што вы можаце распавесці аб ліку
пяць? (Слайд №16)

(Дзеці прагаворваюць склад колькасці 5.)

У. Прагаворыце адзін аднаму склад колькасці
пяць, па запісах на дошцы. Малайцы!

VII. Самастойная праца.

Падручнік с.59 №7, заданне выконваецца ў сшытку
з.28 №5.
Пасля выканання работы дзеці правяраюць па
ўзоры, прад’яўленым на дошцы (Слайд №17), і
фіксуюць з дапамогай знакаў «+» або «?» запаўненне
кожнага выразы.
У. Падніміце руку, хто дапусціў памылку
пры запаўненні першага выразы? пастаўце
простым алоўкам побач «?». Падніміце руку, хто
выканаў гэта заданне дакладна? Пастаўце побач з
выразам знак «+».
(Аналагічна праводзіцца праверка запаўнення
выразаў з фіксацыяй вынікаў з дапамогай
знакаў «?», «+».)

У. Падніміце руку, хто выканаў усе
выразы без памылак? Малайцы! Хлопцы, калі хто —
то з вас дапусціў памылкі, ня засмучайцеся, вы
зможаце яе выправіць. Як вы думаеце, што трэба
ведаць, каб правільна выканаць гэтае заданне?
Д. Склад колькасці 5.
У. Паўторым яго нанова. (Слайд №18)

VIII. Паўтарэнне пройдзенага.

1. Параўнанне лікаў

Падручнік с.59 №8, выконваем у сшыткі з.28 №6. (Алгарытм
выканання дзеці прамаўляюць ў знешняй прамовы.)

2. Работа з геаметрычным матэрыялам

Падручнік с. 59 №9.

У. Колькі звёнаў у першай ламанай?
Д. 2.
У. А вяршыняў?
Д. 3.
У. На якую рускую літару яна падобная?
Д. На літару гэ.

(Па аналогіі праводзіцца работа па астатніх
малюнках.)

У. Як вы думаеце, ці можна намаляваць
ламаную, падобную на лічбу пяць. паспрабуйце з
падліковых палачак выкласці ламаную, падобную на
лічбу пяць.
У. Колькі звёнаў у гэтай ламанай?
Д. 5.
У. А вяршыняў?
Д. 6.
У. Разумніцы! Вось і падышло наша
падарожжа па краіне лічба. падвядзем вынік
нашай працы.

IX. Рэфлексія вучэбнай дзейнасці на ўроку

У. Якая тэма сённяшняга ўрока?
Д. Лік пяць. Лічба пяць.
У. Якія задачы мы ставілі перад сабой
на ўроку?
Д. Прыдумаць графічную мадэль колькасці 5
і навучыцца пісаць лічбу пяць.
У. Як па-вашаму, ці вырашылі мы
пастаўленыя задачы? Дакажыце свой пункт гледжання. (Меркаванні
дзяцей.)

У. Вазьміце малюнак, які ляжыць у вас
у сшыткі. Што вы бачыце на малюнку?
Д. Пяць рознакаляровых зорачак.
У. Ацэніце сваю працу на ўроку.
абвядзіце:

  • чырвоную зорачку, калі актыўна
    удзельнічалі ў працы, лёгка спраўляліся з
    заданнямі і ня сустрэлі цяжкасцяў;
  • аранжавую зорачку, калі працавалі з
    класам і сустрэлі 1-2 цяжкасці і змаглі іх
    прайсці;
  • жоўтую зорачку, калі працавалі з
    класам і сустрэлі 2-3 цяжкасці і змаглі іх
    прайсці;
  • зялёную зорачку, калі было цяжка, ня
    паспявалі за класам, сустрэлі цяжкасці, але не
    змаглі з імі справіцца;
  • блакітную зорачку, калі не ўключыліся
    ў працу з класам.

— Мне і нашым героям спадабалася, як вы
працавалі на ўроку. Дзякуй за супрацоўніцтва!

Спіс літаратуры:

1. Дзямідава Т.Е., Казлова С.А., тонка А.П.
Матэматыка 2 клас (метадычныя рэкамендацыі),
М., Баласс, 2008г.
2. Петэрсан Л.Р. Сцэнары урокаў матэматыкі 1
клас, М., Баласс, 2008г.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018