Урок тэхналогіі, 5-ы клас. Мадэліраванне і канструяванне фартуха

  • Мятина Ніна Паўлаўна, настаўнік тэхналогіі

Мэты ўрока:

  • паўтарыць асноўныя канструктыўныя лініі і
    назву дэталяў фартуха;
  • даць паняцце «мадэляванне», навучыць
    ствараць новыя фасоны фартух;
  • вучыць бачыць у мадэлі гатовы выраб.
    Развіваць абстрактнае мысленне, заахвочваць да
    творчасці.

Абсталяванне і матэрыялы: ўзоры
фартух, магніты, прыказка аб працы.

Пакеты трафарэтамі дэталяў асновы выкрайкі
фартуха М = 1: 4, клей, каляровая папера, альбомныя
лісты, нажніцы, лінейкі, гумкі, скрыначкі для
адходаў, вокладка «Часопіс мод», ўзор макета
фартуха на лісце А4.

Тэхнічнае забеспячэнне: камп’ютар,
праектар, экран, слайды, магнітафон, аўдыёзапіс
вальса «Успамін».


Ход урока.

1. Паведамленне тэмы і мэты ўрока (слайд №1).

2. Паўтарэнне (слайд №2).

Назавіце асноўныя канструктыўныя лініі
чарцяжа выкрайкі фартуха.

(Лінія грудзей, лінія таліі, лінія нізу).

Праз якія кропкі праходзіць лінія сярэдзіны або
згіну? (Гктн).

Пералічыце дэталі з якіх складаецца фартух
(Нагруднік, ніжняя частка, кішэню, пояс, шлеі).


3. Новае.

Тэрмін «Мадэляванне» паходзіць ад слова
«Мадэль». Як вы думаеце, што гэтае слова
пазначае? (Слайд№3). Мадэль — гэта ўзор,
які ствараецца мастакамі.

(Слайд № 4). Што такое «мадэляванне»
прачытаем усё разам. (Мадэляванне — гэта
працэс нанясення фасонных ліній на аснову
выкрайкі ў адпаведнасці з абранай мадэллю.


4. Інструктаж.

Цяпер усё вы мастакі — мадэльеры. будзеце
ствараць свае мадэлі фартух. (Слайд№5).

Фасоны могуць быць такімі як на узорах і на
экране. Звярніце ўвагу на тое, як зменена
форма ніжняй часткі, нагрудніка, кішэняў. можна
без нагрудніка і з цельнокройным нагруднік.

(Слайд№6) фартух — гэта рабочая адзенне не
толькі для дзяўчынак, але і для хлопчыкаў.

Форма дэталяў фартуха можа быць рознай:
(Слайд№7, №8, №9).

Такі ці іншы можа быць форма ніжняй часткі,
нагрудніка і кішэняў. Зараз вы будзеце не проста
прыдумляць мадэлі, а рабіць іх макеты. (Паказ
ўзору макета мадэлі).

Вам дапамогуць малюнкі мадэляў на экране. (Слайд
№10). Перад тым як прыступіць да працы, правядзем
вытворчую гімнастыку.

Дзьме вецер нам у твар,
Запампавалася дрэўца.
Вецер цішэй, цішэй, цішэй,
Дрэўца ўсё вышэй, вышэй.

Разгледзьце трафарэты ў канвертах. на эканомна
складзеным лісце каляровай паперы абвесці, сумяшчаючы
лінію згіну з сярэдзінай дэталі, ніжнюю частку,
нагруднік, кішэні. Нанесці фасонныя лініі.
Выразаць дэталі па новых лініях. наклеіць мадэль
на альбомны ліст.

Паўторым правілы бяспекі працы з
нажніцамі, паперай і клеем.

Дэвіз нашага ўрока прыказка:

«Галава падкажа — рукі зробяць». прачытаем
ўсе разам. Працуйце.


5. Самастойная праца.

6. Вынік.

Паглядзім, што атрымалася ў нашых мадэльераў.
(Слайд№11)

Дзяўчынкі па групах выходзяць да дошкі, паказваюць
свае працы. Ацэньваецца правільнасць,
акуратнасць, арыгінальнасць. складаецца
«Часопіс мод».

Вы прыдумалі арыгінальныя мадэлі. паглядзіце
на фартухі, якія прадэманструюць дзяўчынкі.
Пашыць падобныя вы зможаце самі, а ўрокі тэхналогіі
у гэтым дапамогуць.


7. Падрыхтаваная група дзяўчынак пад музыку
дэманструе фартухі.
(Слайд №12, слайд №13)

Каментар настаўніка:

  1. У Надзін фартуха нагруднік выштукаваць разам з
    ніжняй часткай, фартух акантаваны, сіняй
    палоскай. На ім два кішэні.
  2. Анін маленькі фартушок сабраны з
    рознакаляровых палос і аздоблены цудоўнай
    жменькі.
  3. Анюта дэманструе бэжавы фартух. яго
    ўпрыгожвае арыгінальная аздабленне, а накладная
    дэталь утворыць і нагруднік і кішэні.
  4. На фартушку ў Дыяны кішэні — рукавічкі.
    Прыгажосьць яму надае белая тасьма «вьюнчик».
  5. На Весёленькая фартуху Аліі аплікацыя
    «Кветка» акантавана тасьмой «сараканожка» і
    «Вьюнчиком».

Мамчыны памагатыя дочкі-майстрыхі
Сшыюць сабе фартушку,
Каб маме дапамагаць.

На наступны ўрок вучаніцы прыносяць тканіна для
фартуха і выкрайкі з нанесенымі зменамі.

прэзентацыя


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018