Адкрыты ўрок у 5-м класе па тэме размеркавальных ўласцівасць множання

  • Сіроткіна Любоў Аляксееўна, настаўнік матэматыкі

Мэты ўрока:

  • пазнаёміць з размеркавальным уласцівасцю
    множання;
  • навучыцца прымяняць для спрашчэння вылічэнняў.

ход урока

1. Паўтарэнне пройдзенага.

Мы вывучылі ўласцівасці складання, аднімання і
множання.

Нагадаеце ўласцівасці:

  • складання,
  • множання,
  • аднімання.

Вылічыце вусна:

а) 27 + 174 + 73; в) 5 • 13 • 2; в) (245 + 38) -145;

б) 64+ (79 + 36); г) 50 • (19 • 2); е) 137- (37 + 15).

2. Пастаноўка мэты.

Сёння мы разгледзім яшчэ адну ўласцівасць, з
дапамогай якога зможам спрашчаць не толькі
лікавыя, але і літарныя выразы. Такім чынам, адкрылі
сшыткі, запісалі лік і тэму ўрока.

3. Вывучэнне новага матэрыялу.

Задача. Прастакутны ўчастак зямлі мае
даўжыню 32 метра і шырыню 18 метраў. Знайдзіце перыметр
ўчастка.

— Якую форму мае ўчастак?

— Што такое перыметр?

— Складзіце колькасную выраз для знаходжання
перыметра ўчастка.

32 * 2 + 18 * 2 і (32 + 18) * 2

Знайдзіце значэнне гэтых выразаў.

32 * 2 + 18 * 2 = 64 + 36 = 100 (м)

(32 + 18) * 2 = 50 * 2 = 100 (м)

Атрымалі аднолькавыя вынікі, значыць можна
запісваць роўнасць: (32 + 18) * 2 = 32 * 2 + 18 * 2

Абазначым лікі літарамі A, B і C і атрымаем: (A + B) * C = AC + BC.

Множнік З як бы размеркаваўся да складнікам,
таму гэта ўласцівасць называецца
размеркавальным уласцівасцю множання
адносна складання.

Сфармулюем правіла: для таго, каб памножыць
суму на лік, можна памножыць на гэты лік
кожнае складнік і скласці атрыманыя
творы.

Аналагічнае роўнасць можна запісаць і для
творы рознасці двух лікаў і лікі.

(А-У) * З = АС-нд

Правіла. Для таго, каб рознасць двух лікаў
памножыць на лік, можна памножыць на гэты лік,
памяншаецца і адымаецца і з першага
творы адняць другое.

Гэтыя роўнасці можна ўжываць і ў зваротным
парадку справа налева.

(А + У) * З = АС + нд АС + нд = (А + У) * З

(А-У) * З = АС-нд АС-нд = (А-В) * З

Кажуць, што ў першым выпадку раскрылі дужкі, а
у другім выпадку вынеслі агульны множнік за
дужкі. Адкрыем падручнікі на старонцы 98, прачытаем
правіла, якое трэба будзе вывучыць.

— Выканаем практыкаванні, ужываючы
размеркавальная ўласцівасць.

1) 38 * 4 + 62 * 4 = (38 + 62) * 4 = 100 * 4 = 400;
2) (24 + 15) * 2 = 24 * 2 + 15 * 2 = 48 + 30 = 78;
3) 85 * 3 = (80 + 3) * 5 = 80 * 5 + 3 * 5 = 400 + 15 = 415.
ўзор выканання

4. Замацаванне пройдзенага матэрыялу.

№ 547 (а, б, в)

№ 548

Рэзерв №5 46

5. Падвядзенне вынікаў.

— Што новага даведаліся на ўроку?

— Яшчэ раз сфармулюем правілы.

— Праверым, як вы навучыліся з дапамогай тэсту

тэст

1. Якія з роўнасцяў з’яўляюцца
размеркавальным уласцівасцю множання?


1 варыянт2 варыянт
а) Ах (ВГС) = (АхВ) ХС;

б) (А + У) ХС = АС + нд;

в) (А + У) ХС = А-З + У;

а) АхВ = ​​ВхА;

б) А- (В + С) = А-В-С;

в) (А + У) ХС = АС + нд;

2) Значэнне выразы.


74х3 + 26х3124х2-24х2
роўна
а) 30; б) 300; в) 103а) 200; б) 20; в) 102;

3) Значэнне выразы.


140 х6-40х634х5 + 66х5
роўна
а) 600; б) 106; в) 60а) 150; б) 500; в) 105;

4) Раскрыйце дужкі ў выразе:


(А + 2) х3(2-Х) х3
а) 3а + 2;

б) а + 2х3;

в) 3а + 2х3;

а) 2х3-Х;

б) 2х3-3Х;

в) 2-3х;

Правяраем взаимопроверкой:


1 варыянт

1) б

2) б

3) а

4) у

2 варыянт

1) у

2) а

3) б

4) б

Ацэньванне: 4 верных адказу — «5»;

3 верных адказу — «4»;

1 або 2 верных ответа- ня ацэньваюцца

Ўзняццем рук правяраем колькасць
станоўчых адзнак, выснова.

6. Заданне на дом.

Старонка 98 правілы, № 595 (а, б), 596. Каментарый да
хатняга задання.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018