vso-mon
літаратура

Урок прыродазнаўства на тэму Беражыце ваду!

  • Маўрына Алена Юр’еўна, настаўнік пачатковых класаў

МЭТА: вучыць дзяцей асцярожна ставіцца да вады, эканоміць яе.

ЗАДАЧЫ УРОКА:

  • фарміраваць веды і перакананні ў неабходнасці аховы вады ў прыродзе;
  • развіваць памяць, мысленне, гаворка, уменне разважаць;
  • выхоўваць беражлівыя адносіны да прыроды, навакольнага нас асяроддзі.

АБСТАЛЯВАННЕ:

  • падручнік «Свет вакол нас» 3 клас;
  • ілюстрацыі з выявай ракі;
  • ілюстрацыі крышталяў вады;
  • індывідуальныя карткі з заданнямі.
  • дзве колбы, фільтр, актываваны вугаль, варонка, штатыў, ўзор забруджанай вады (для вопыту).

ход урока

I. Арганізацыйны момант.

— Прыдумана кім-то і проста, і мудра
Пры сустрэчы вітацца «Добрай раніцы!»
Добрай раніцы сонцу і птушкам
Добрай раніцы даверлівым асобам!
І кожны становіцца добрым, даверлівым
Добрай раніцы доўжыцца да вечара.

— Давайце улыбнёмся і свае добрыя ўсмешкі падорым гасцям, класу, навакольнага нас асяроддзі.

Дэвіз урока: «Вучыся добраму, благое ў галаву ня прыйдзе!» Сёння на ўроку нас чакаюць новыя адкрыцці.

II. Паведамленне тэмы і мэты ўрока.

— Вы чулі пра ваду?
Кажуць яна ўсюды!

вучань 1

У лужыне, у моры, акіяне,
І ў вадаправодным кране.
Як лядзяш, замярзае,
У лес туманам запаўзае.

вучань 2

Ледніком ў гарах зовётся,
Стужкай серабрыстай ўецца.
Сярод высокіх стройных елак
Бурыцца патокам селяў.

вучань 3

На пліце ў вас кіпіць,
Паром чайніка шыпіць,
Растварае цукар у гарбаце.
Мы яе не заўважаем,
Мы прывыклі, што вада-
Наша спадарожніца заўсёды.

вучань 4

Без ня нам не памыцца,
Ні пад’есці, ні напіцца!
Смею вам я далажыць:
Без вады нам не пражыць!

— Сёння на ўроку мы працягнем гутарку пра ваду. Тэма ўрока «Беражыце ваду!»

III. Праверка дамашняга задання.

— Спачатку ўспомнім усё, што мы вывучалі па тэме «Вада». Я прапаную вам працу па картках: жёлтая картка — заданне простае, зелёная картка

— заданне паскладаней, чырвоная картка — заданне самае цяжкае. Адзнака не залежыць ад колеру абранай вамі карткі, галоўнае каб заданне было выканана правільна.

Жёлтая картка.

Лёд у рацэ.Вада ў вадкім
Вада ў моры.стане.
Лядзяш.Вада ў цвёрдым
Дождж.стане.
Вада ў чайніку.
Снег.Вада ў газападобным
Вадзяной пар.стане.

Зялёная картка.

  1. Як выглядае вада ў прыродзе ў цвёрдым стане? (лёд, снег)
  2. Дзе можна назіраць ваду ў газападобным стане? (Туман, пар)
  3. Дзе можна назіраць ваду ў вадкім стане? (мора, рэкі, раўчукі, лужыны і г.д.)

Чырвоная картка.

Якія ўласцівасці вады вы ведаеце?

  • Вада празрыстая.
  • Вада бясколерная.
  • Вада не мае паху.
  • Вада — растваральнік.
  • Вада мае ўласцівасць — фільтраванне.
  • Пры награванні вада пашыраецца, пры астуджэнні — сціскаецца.

— А цяпер праверце задання. (На дошцы правільны варыянт адказаў.)

— Хлопцы, вы добра папрацавалі. Хто выканаў працу без памылак?

— Думаю, тыя хлопцы, якія памыліліся ўзгадалі правільны адказ.

IV. Работа па тэме ўрока.

— Хлопцы, паглядзіце на дошку, што намалявана? (рака)

Цячэ рака здалёку …
Цячэ рака … цячэ рака …
Як добра, калі рака
І шырокая, і глыбокая!

— Што хочацца зрабіць пры выглядзе такой ракі? (Выкупацца)

— Так, хлопцы, вы маеце рацыю, але такую ​​чыстую ваду ў вадаёмах трэба берагчы. А навошта? (каб людзі маглі атрымліваць асалоду ад чыстай вадой, прыродай, што б людзі не хварэлі і г.д.) Вады на Зямлі вельмі шмат. Акіяны і моры пакрываюць большую частку паверхні нашай планеты. Але ваду гэтую нельга ўжываць у ежу, чаму? (Таму што яна салёная) .Людям неабходная прэсная вада. Прэснай вады істотна менш і 1/3 насельніцтва Зямлі адчувае ў ёй востры недахоп. Вада патрэбна людзям не толькі для пітва. Для чаго яшчэ? (Для ўборкі, для мыцця бялізны, прыгатавання ежы, для паліву палёў, для астуджэння прыбораў машын на заводах і фабрыках).

— У свеце ёсць месцы, дзе прэснай вады вельмі мала, напрыклад, раёны Паўднёвай Азіі, Афрыкі, Індыі, Кітая. У Расіі ёсць гарады, дзе вада падаецца па гадзінах: у Новороссийске- ваду падаюць толькі па раніцах, у крыму з 6 да 10 раніцы, з 6 да 10 вечара. Недахоп чыстай прэснай вады вядзе да экалагічнай катастрофы.

— Хто ведае што гэта такое? (У тлумачальным слоўніку Ожегова «Катастрофа- гэта нечаканае і грандыёзнае падзея ў гісторыі планеты, якое ўплывае на яе далейшае існаванне»).

— Як думаеце, колькі літраў вады трэба чалавеку ў дзень? (Адказы дзяцей)

— Для падтрымання нармальнага ладу жыцця кожны дзень чалавеку неабходна каля 80 літраў вады.

— Напрыклад, у Германіі чалавек расходуе 127 літраў, у ЗША — 296 літраў, у Расіі — 278 літраў. Сотні мільёнаў людзей да гэтага часу не мае доступу для чыстай вады. У Індыі на чалавека вылучаецца 25 літраў вады, а на Мадагаскары каля 6 літраў. І вада не дастаткова чыстая. А як вы думаеце, што адбываецца з-за спажывання бруднай вады? (Людзі захворваюць і гінуць).

— Праўда, штогод з-за хвароб, выкліканых недахопам чыстай вады памірае 25 мільёнаў чалавек і ў асноўным гэта дзеці.

— Вялікая колькасць вады выкарыстоўваюць фабрыкі і заводы. Напрыклад, завод для вырабу паперы, ён выкарыстоўвае ваду для вытворчасці паперы, а потым брудную ваду злівае ў раку.

— Што адбываецца? (Рака забруджваецца)

— Іншы прыклад, прыязджаюць адпачываць турысты на бераг ракі. Яны распальваюць вогнішча, кушают, а смецце выкідваюць у раку. Ці правільна яны паступаюць? (Не, рака забруджваецца)

— А што адбываецца з насельнікамі ракі і жывёламі, якія жывуць побач? (Рыба памірае, жывёлы захворваюць — рака гіне.)

— Чтоделать, не пускаць людзей да ракі? (Няма, людзям трэба адпачываць на прыродзе.)

— Ці можа закрыць завод? (Няма, бо не будзе кніг, сшыткаў, якія выпускае гэты завод)

— Адказ на гэтае пытанне мы знойдзем з вамі на працягу ўрока, а цяпер Адпачнем.

V. фізкультхвілінкі.

Льецца чыстая вадзіца,
Мы ўмеем самі мыцца.
Парашок зубной бярэм,
Моцна шчоткай зубы трох.
Маім шыю, маім вушы,
Пасля выціраць посуше.

VI. Праца над тэмай урока.

1. — Хлопцы, вернемся да нашай праблемы, што ж рабіць, каб прадухіліць катастрофу?

— Давайце даведаемся, што прапануе нам аўтар падручніка у артыкуле на стр.58 (чытанне артыкула «Як ахоўваць ваду ад забруджванняў»)

— Што даведаліся?

— Аказваецца ваду можна чысціць. Як можна гэта рабіць? (будаваць ачышчальныя збудаванні, дзе ваду чысцяць ад атрутных рэчываў; забруджаную ваду чысцяць і зноў выкарыстоўваюць у мэтах эканоміі вады.)

— Давайце праробім вопыт па ачыстцы забруджанай вады.

Возьмем колбу з забруджанай вадой, прапусцім ваду праз фільтр з актываваным вуглём. Што вы назіраеце? (Вада, праходзячы праз фільтр становіцца чысцей.) Вось такім жа чынам чысцяць ваду на прадпрыемствах.

— Такімі сур’ёзнымі пытаннямі займаюцца дарослыя, а вы дзеці, можаце прымаць удзел у ахове вады? Як? (ня забруджваць рэкі, азёры, калі адпачываем; нагадваць дарослым пра тое, што трэба пакідаць пасля сябе чысціню і парадак.)

— Паглядзіце на ілюстрацыі і скажыце, якая дзейнасць чалавека не шкодзіць вадзе, а якая прыносіць шкоду? (На дошцы выявы розных відаў дзейнасці чалавека)

2. — Людзям патрабуецца шмат вады (прыблізна 80 літраў у дзень), але мы часта выдаткоўваем яе дарма.

— Калі умываемся, чысцім зубы вада, як правіла, цячэ з крана бесперапынна. Чалавек мыецца каля 5 хвілін. За 1 хвіліну з крана выцякае прыблізна 3 літры вады. Колькі літраў вады расходуе кожны чалавек падчас мыцця? (15 літраў)

— А вось калі адкрываць ваду толькі падчас споласкивания шчоткі і паласкання рота, то спажыванне вады скарачаецца ў 2 разы. Такая эканомія павінна праводзіцца ў кожнай хаце, кожнай кватэры, каб прынесці станоўчы вынік.

3. Хлопцы, мы з вамі гаварылі пра забруджванне вады смеццем, атрутнымі рэчывамі — гэта бытавое смецце, а яшчэ існуе слоўны смецце. Як думаеце што маецца на ўвазе пад гэтым выразам? (забруджванне вады нядобрымі словамі) Дакладна.

— Навукоўцы лічаць, што «вада» — унікальны кампанент прыроды на нашай планеце. Яна здольная захоўваць інфармацыю. І нават калі вада вычышчаная, знаходзіцца ў пакоі, дзе пастаянна сварацца структура вады змяняецца. (Паказ малюнкаў з выявай крышталяў вады)

— Чыстыя думкі, чыстыя ўчынкі робяць ваду, якая ўваходзіць у склад нашага арганізма чыстай, а значыць мы будзем менш хварэць.

— Дрэнныя ўчынкі, сваркі — вядуць да хвароб.

VII. вынік урока

— Вернемся да дэвізу нашага ўрока «Вучыся добраму, благое ў галаву ня прыйдзе!»

— Чаму добраму мы навучыліся? (Берагчы і ахоўваць ваду ад бытавога і слоўнага смецця, а з гэтым мы зберажом сваё здароўе)

— Наша прырода настолькі безабаронная і ранімая, і ад нас з вамі залежыць наколькі прыгожая будзе наша планета.

— Дзякуй за працу на ўроку. Асабліва хачу адзначыць … Урок скончаны.

дадатак.





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *