Дыдактычныя гульні на ўроках інфарматыкі

  • Нохай Алёна Аляксандраўна, настаўнік інфарматыкі

Ні для каго не сакрэт, што гульнявыя формы
правядзення ўрокаў вельмі разнастаяць працэс
навучання, выклікаюць цікавасць навучэнцаў і
актывізуюць іх разумовую дзейнасць.
Асабліва дарэчы выкарыстанне такіх формаў пры
навучанні школьнікаў малодшых класаў. вельмі
дапамагаюць гульнявыя моманты на ўроках інфарматыкі
ўтрымліваць цікавасць да прадмета пры
безкомпьютеном варыянце (напрыклад, калі на два
настаўнікі і адпаведна дзве групы вучняў
маецца адзін кампутарны кабінет). Я прапаную
вашай увазе адзін з гульнявых урокаў
інфарматыкі для 4 класа. Але так як тэму
«Прылада кампутара» у курсе інфарматыкі
можна лічыць класічнай, то падобны ўрок
можна правесці і 5-6 класах.

Мэты ўрока:

  • навучалая: Абагульненне і сістэматызацыя
    ведаў пра прылады, якія ўваходзяць у склад
    персанальнага кампутара, аб відах інфармацыі і
    інфармацыйных працэсах.
  • якая развівае: Развіццё лагічнага
    мыслення, умення аналізаваць, параўноўваць,
    будаваць аналогіі.
  • выхаваўчая: Выхаванне ў вучняў
    навыкаў хуткага мыслення і адказнасці за
    калектыўнае рашэнне, умення працаваць у групе.

Тып урока: ўрок абагульнення і
сістэматызацыі ведаў.

Форма правядзення ўрока: урок-гульня.

Узрост навучэнцаў: IV клас.

абсталяванне:

  • ПК, мультымедыйны праектар, інтэрактыўная
    дошка (або праекцыйны экран).
  • Інтэрактыўная маршрутная карта (дадатак
    1
    ).
  • Карткі для лёсавання (дадатак
    2
    ).
  • Таблічкі-ідэнтыфікатары каманд (дадатак
    3
    ).
  • Карткі з заданнямі.
  • Сертыфікаты для ўзнагароджання (дадатак
    4
    ).

План урока:

  • Арганізацыйны момант — 2 мін.
  • Падрыхтоўчы этап: лёсаванне, тлумачэнне
    правілаў гульні — 8 мін.
  • Асноўны этап: гульня — 25 мін.
  • Заключны этап: падвядзенне вынікаў гульні — 5
    мін.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

Уступнае слова настаўніка: добры
дзень! Мы з вамі на мінулых ўроках вывучалі
розныя прылады кампутара, віды
інфармацыі і асноўныя дзеянні, якія выконваюцца з
інфармацыяй. Цяпер я прапаную вам
паспаборнічаць у веданні гэтых пытанняў. Я
прапаную вам прыняць удзел у гульні «Вялікія
гонкі ». Для гэтага нам прыйдзецца сфармаваць 3
групы ( «экіпажа»).

II. падрыхтоўчы этап

Настаўнік запрашае ўсіх вучняў выйсці да дошкі
і выцягнуць картку. На кожнай картцы
намалявана якая-небудзь прылада кампутара.
Рабятам прапануецца разам вырашыць, на якія тры
групы яны могуць падзяліцца з улікам атрыманай
карткі. (Групы: прылады ўводу, прылады
высновы і прылады памяці).
Кожны «экіпаж» усаджваецца ў свой «аўтамабіль»
(Парты павінны быць папярэдне расстаўлены
для працы ў 3 групах па 4 чалавека).
На экране спраецыявалася інтэрактыўная
маршрутная карта (для гэтага на кампутары павінен
быць усталяваны флэш-плэер).
настаўнік тлумачыць правілы гульні:
Кожная каманда атрымлівае на старце картку з
заданнем. У выпадку правільнага выканання
заданні, каманда атрымлівае наступнае заданне, а
аўтамабіль гэтай каманды перамяшчаецца на
наступную станцыю на інтэрактыўнай маршрутнай
карце. Перамагае тая каманда, якая раней
астатніх дасягне фінішу.

III. Асноўны этап: гульня

Заданні на станцыях:

1. Старт. Станцыя «Камп’ютарная» (дадатак 5)

Неабходна не толькі правільна падпісаць
назвы прылад, намаляваных на малюнку, але і
разбіць іх на групы па двух прыкметах:
прылады ўводу або вываду; прылады асноўныя
ці дадатковыя.

2. Станцыя «Загадкавая» (дадатак
6
)

Неабходна адгадаць 4 загадкі і 3 рэбуса на
кампутарную тэматыку. А таксама растлумачыць, што
азначаюць атрыманыя тэрміны.

3. Станцыя «Інфармацыйная» (дадатак
7
)

Заданні на ўстанаўленне адпаведнасці паміж
інфармацыйнымі працэсамі, прыладамі
кампутара і органамі чалавека; а таксама на
класіфікацыю відаў інфармацыі.

4. Станцыя «Лагічная» (дадатак
8
)

Заданні на знаходжанне агульнай прыкметы
пералічаных паняццяў, выключэнне лішняга і
дадатак якое адсутнічае.

5. Фініш. Станцыя «красвордныя» (Дадатак 9)

Крыжаванка па кампутарных тэрмінаў.

IV. Заключны этап: падвядзенне вынікаў

Вызначаецца каманда-пераможца па
размяшчэнню аўтамабіляў на карце. пераможцам
выдаюцца сертыфікаты на атрыманне ацэнкі «5».
Удзельнікам каманды, якая заняла другое месца,
выдаюцца сертыфікаты на атрыманне ацэнкі «4».


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018