паданне даўніны

  • Гюльмисарян Ларыса Уладзіміраўна, настаўнік тэхналогіі
  • Садыкава Галіна Мікалаеўна, настаўнік тэхналогіі

Мэты ўрока:

  • Пазнаёміць з шматвяковай гісторыяй культуры непарыўна звязанай з народнымі павер’ямі і прыметамі, з народнымі традыцыямі;
  • Вывучыць народныя традыцыі звязаныя з засцярогамі;
  • Пазнаёміць з знакамі абярэгаў і паказаць значэнне засцярогаў.

задачы:

  • выхаваць беражлівыя адносіны да прыроды,
  • развіць навыкі кантролю і самакантролю,
  • развіць эстэтычны густ, ўяўленне дзяцей,
  • ўзбагаціць слоўнікавы запас дзяцей: «абярэг», «дамавік», «народныя традыцыі»,
  • развіць творчае мысленне і агульны кругагляд,
  • выхаваць уседлівасць і акуратнасць,
  • навучыць рабіць абярэг «венічак»
  • вывучыць тэхніку выканання абярэга «венічкам».

Сродкі навучання:

1. Навучальныя сродкі:

  • Святлана Лаўрова Рускія цацкі, гульні, забавы. — М .: Белы горад, 2007;
  • Салаўёў В.М. Руская культура. Са старажытных часоў да нашых дзён. — М .: Белы горад, 2004;
  • Шептуля А. Абярэгі сваімі рукамі: Упрыгож і абарані свой дом. -М .: Эксмо, 2006;
  • Чудакова М.В. Энцыклапедыя святаў. -М .: выд. АСТ 2002;
  • Энцыклапедыя народных традиций.- М .: Эксмо, 2007;

2. Раздатачны матэрыял:

  • травяная малярная шчотка, мешкавіны або палатно, стужачкі, клей ПВА, пэндзлікі, фасолю, насенне гарбузы, семечкі сланечніка, шкарлупіна грэцкага арэха, засушаныя ягады, сухоцветы, фігуркі з салёнага цеста, розныя гузы, штучныя кветкі і лісце, дробныя манеткі, гарох, плён шыпшынніка, пшанічныя каласкі, лаўровы ліст, сухі чырвоны перац, крупы: рыс, грэчка, проса, часнык.
  • табліца «Сімволіка абярэгаў».
  • инструкционно-тэхналагічная карта «венічак — домовушка»

Наглядны матэрыял:

  1. Абярэгі «венічкам — домовушки», выкананыя па тэмах;
  2. Абярэгі набытыя ў краме.

Да моманту пачатку ўрока на партах навучэнцаў павінны ляжаць: індывідуальны раздатачны матэрыял, инструкционно-тэхналагічная карта «венічкам — домовушки».

Сродкі масавай інфармацыі:

  1. Салаўёў В.М. Руская культура. Са старажытных часоў да нашых дзён. — М .: Белы горад, 2004;
  2. Шептуля А. Абярэгі сваімі рукамі: Упрыгож і абарані свой дом. -М .: Эксмо, 2006.

Літаратура да ўроку:

  1. Салаўёў В.М. Руская культура. Са старажытных часоў да нашых дзён. — М .: Белы горад, 2004;
  2. Шептуля А. Абярэгі сваімі рукамі: Упрыгож і абарані свой дом. -М .: Эксмо, 2006.

Асноўныя паняцці і тэрміны: Абярэг, сімволіка, народныя павер’і, прыкметы і традыцыі.

План правядзення заняткаў:

  1. Орг. момант.
  2. Фарміраванне ведаў і ўменняў.
  3. Выкананне практычнай работы «венічак — домовушка».
  4. Выніковы кантроль ведаў і ўменняў.
  5. Вынік.

Усяго: 2 спараных ўрока (па 45 хвілін) — 90 хвілін.

ход урока

1. Арганізацыйная частка ўрока.

Прывітанне навучэнцаў, праверка яўкі і гатоўнасці да ўрока. Паведамленне тэмы і кароткі агляд ўрока. Прызначэнне дзяжурных па брыгадам.

2. Фарміраванне ведаў і ўменняў.

Мэта нашага ўрока заключаецца ў атрыманні ведаў аб народных традыцыях звязаных з засцярогамі, гэтак жа вы пазнаёміцеся з сімволікай абярэгаў і размеркаваннем іх па тэмах. Але перш пазнаёмімся з гісторыяй абярэга.

Гісторыя абярэга сваімі каранямі сыходзіць у глыбокую старажытнасць, яна звязана з магічнымі абрадамі. Старажытныя людзі прыпісвалі сілам прыроды звышнатуральны характар ​​і стараліся задобрыць іх. Створаныя рукамі чалавека фігуркі з гліны, дрэва, каменя, гулялі вялікую ролю ў абрадах. Ідалы, амулеты, абярэгі, талісманы служылі нашым продкам зброяй супраць злых духаў. З часам малюнка гублялі магічны сэнс, абярэгі, талісманы і кудмені перайшлі ў разрад упрыгожванняў, ператварыліся ў сувеніры. Але вера ў чароўную сілу захавалася да нашых дзён. Сувеніры — абярэгі, талісманы, амулеты зробленыя з любоўю сваімі рукамі нясуць дабрыню і душэўную цеплыню, якія вы перададзіце разам з сувенірам сваім блізкім і сябрам.

А цяпер звернемся да сімволікі абярэгаў.

Найстаражытным хатнім абярэгам лічыцца венік. На венічкам — домовушке размяшчаюць прыродныя сімвалы здароўя, любові, дастатку і даўгалецця.

Венік, падвешаны ўверх мяцёлкай, — да грошай, а павешаны каля дзвярэй метелкой ўніз, вымятаў з хаты нячыстую сілу, гора і пошасці.

Вялікае мноства прыме павер’яў звязана з венікам. Здаўна існаваў звычай абкіданай спецыяльным венікам — абярэгам ўсе куты па гадзінны стрэлцы. Такі венік упрыгожвалі, лічылася, што, чым ён прыбраны і больш акуратна, тым большай сілай валодае. Калі ў дом прыходзілі пошасці, абрадавы венік, які ўвабраў у сябе ўсю адмоўную энергетыку, закопвалі на перакрыжаванні, каб усе беды сышлі ў зямлю і не перайшлі да іншых людзей.

Венікі — абярэгі кідалі ўслед чалавеку, які валодае «благім вокам», імі абкіданай хворага, мялі дарогу жаніху і нявесце, ставілі каля галавы ложку парадзіхі і ля калыскі немаўляці. Выкарыстаў такія венікі і ў абрадах для багатага ўраджаю, ўдалага цеста для выпечкі хлеба і іншых гаспадарчых патрэб.

Зроблены сваім рукамі венік — абярэг створыць у вашай хаце пазітыўны настрой, дапаможа хутка справіцца з хатняй працай і падорыць добры настрой ўсёй сям’і.

Перш чым пачаць працаваць практычна азнаёмімся з сімволікай абярэгаў:

  • Трава, бабовыя — сімвал дастатку, сытага жыцця, шчаснай ў матэрыяльным аспекце.
  • лапці — сімвалізуюць хатні ўтульнасць, сямейнае шчасце.
  • мак, зерне маку — сімвал выканання жадання, сімвал даўгалецця, адганяе нячыстую сілу.
  • Чырвоны горкі перац — мужчынскае пачатак, сімвал мужчынскага здароўя.
  • шышкі — крэпасць сям’і, сімвал працавітасці і дасягненні поспеху.
  • Лекавыя травы, ягады шыпшыны — сімвал моцнага здароўя.
  • лук — засцерагае сям’ю ад слёз, адганяе нячыстую сілу.
  • ягады рабіны — сімвал жаночай маладосці, прыгажосці.
  • сухацвет — сімвал даўгалецця.
  • мешкавіны — багацце, дабрабыт у доме.
  • Гарбуз, насенне гарбузы — сімвал урадлівасці, жаночага пачатку.
  • хлеб — усяму галава — згода і дастатак у доме, хай будзе дом гасцінным.
  • Лаўровы ліст — слава, поспех.
  • пляценне — сімвалізуе знаёмства, сяброўства з новымі цікавымі людзьмі.
  • Сонца »кветка сланечніка — галоўны славянскі абярэг, славяне — дзеці сонца.
  • насенне сланечніка — здароўе дзяцей у доме.
  • насеньне — зараджэнне новага жыцця.
  • збан — сімвал вады, поўная чаша ў доме.
  • яйка — працяг роду.
  • кукуруза — сімвал здароўя ў дзяцей, працяг роду, згуртаванасць сям’і, паразуменне.
  • венік — вымятае з хаты сваркі.
  • Венік, накіраваны ўніз, вымятае сваркі з хаты, хваробы, гора і пошасці.
  • Венік, накіраваны ўверх, да грошай.
  • арэх — сімвал разумовай сілы, мудрасці і здароўя.
  • туя — вечная маладосць.
  • домік — сімвал сям’і.
  • млын — перамеле — мука будзе.
  • крупы — свет, лад у хаце, жадаючы гэтага, маладых пасля вянчання абсыпалі крупамі, дастатак у доме.
  • Каласы, ягады, дары прыроды — ўраджай у гаспадарцы.
  • Каса, вянок — сімвалы бясконцасці і бесперапыннасці роду, ўзрастання дабрабыту.
  • монетка — капейка рубель беражэ, поспех у справах.
  • Збанкі з кашай і малаком — дастатак.
  • Фігуркі мужчыны і жанчыны, перавязаныя нітачкай, — каханне, непарыўнасць сувязі.
  • пеўнік цукровы — каб у хаце гучаў радасны дзіцячы смех.
  • Часнык і перац — выганяюць нячыстую сілу, сімвал жаночай прыгажосці і маладосці.
  • хатняя выпечка — сімвалізуе гасцінны.
  • Мяшочак з ядлоўцам — чысціню думак.
  • Гарох, фасолю — мір і дружбу.
  • бабовыя — сімвал дастатку, сытности, фізічнай сілы.
  • мяшок — сімвал багацця.
  • палатно — шчасце ў доме.
  • вузельчык — беражэ ад скандалаў у доме.
  • гняздо — працяг роду.
  • абаранак — бесперапыннасць кольца, сімвал моцнай сям’і.
  • жаўрукі — сімвал урадлівасці, дзетараджэння.
  • лыка — здароўе ног.
  • падкова — поспех, шчасце,
  • садавіна, ягады — рог дастатку.
  • кветка — сімвал сонца.
  • кветкі — камфорт, ўтульнасць.

3. Практычная работа.

Перад вамі ляжыць інструкцыя з апісаннем знакаў. Вы павінны азнаёміцца ​​з ёй, выбраць тэму для сваёй працы. Галоўны сімвалам славян з’яўляецца СОЛНЦЕ (круг), так як лічылася што славяне гэта дзеці сонца.

Гэтак жа варта звярнуць увагу, куды будзе накіраваны ваш венік: уверх ці ўніз. Вывучаючы сімволіку абярэгаў трэба падабраць прыродны матэрыял прынесены вамі загадзя.

Пачынаем працу з абярэгам. Выкладваем неабходны мацюкаў на венічак, ствараючы кампазіцыю. Не перагружайце яе лішнімі дэталямі.

Далей трэба зацвердзіць план раскладкі з выкладчыкам.

Калі кампазіцыя складзена пісьменна, пачынаем прыляпляць матэрыял з дапамогай клею ПВА, не парушаючы раскладкі.

Пакідаем венічак на прасушванне (не менш за 12 гадзін).

Праца вучняў у рабочых сшытках: варта замаляваць кампазіцыю абярэга і апісаць сімвалы, ужытыя ў працы.

4. Выніковы кантроль ведаў і ўменняў.

Вось і падышоў да канца наш урок. Пытанні да навучэнцам:

  1. Што новага вы даведаліся на ўроку?
  2. Што такое абярэг, для чаго яго выкарыстоўваюць?
  3. Галоўны сімвал славян — …?
  4. Што азначае венік накіраваны ўверх ці ўніз?
  5. Якія прыкметы звязаны з венічкам — абярэгам?

5. Вынік.

Мы з вамі пазнаёміліся з паданнямі даўніны, з народнымі павер’ямі і прыметамі. Вывучылі сімволіку абярэгаў і навучыліся рабіць венічак — домовушку.

Цяпер вы ведаеце, якое значэнне здраджвалі нашы продкі дому, ачагу, культу дома.

Хатняе заданне: пофантазируйте і напішыце аповяд, як ваш венічак — абярэг мог бы паўплываць на членаў вашай сям’і і з-за чаго аберагаў бы ваш дом. Куды б вы яго павесілі або паставілі, і чаму? Працу аформіць у сшытках. На наступным уроку мы абярэм лепшы аповяд і венічак — абярэг.

Выставіць ацэнкі навучэнцам, выбраць лепшыя працы, разабраць агульныя памылкі.

Прыбраць працоўныя месцы.

Дадатак. Фота да ўрока.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018