Геаметрычныя фігуры ў нацыянальным арнаменце. Інтэграваны ўрок геаметрыі і нацыянальнай культуры

  • Аржакова Нюргуяна Прокопьевна, настаўнік матэматыкі

Тып урока: Інтэграваны ўрок (геаметрыя і нацыянальная культура)


Мэты ўрока:

адукацыйная: азнаямленне навучэнцаў з відамі геаметрычных фігур, якія выкарыстоўваюцца ў нацыянальным арнаменце. Далучэнне да народна-прыкладным мастацтве.

Якая развівае: развіццё цікавасці да прыкладным мастацтве, фарміраванне ўменняў і навыкаў па пабудове геаметрычных фігур, выпрацоўка кемлівасці, спрыту, вакамера, прасторавага ўяўлення, інтуіцыі.

выхаваўчая: прывіццё цікавасці да народнай культуры, любові да роднага краю, беражлівыя адносіны да спадчыны продкаў, выхаванне павагі да працы майстрых па пашыве нацыянальнага адзення, кастарэза Ільі і г.д.

Метадычнае забеспячэнне урока:

  • выстава метадычных дапаможнікаў па нацыянальнаму мастацтву;
  • на класнай дошцы — геаметрычныя фігуры з азначэннямі;
  • раздаткавыя лісты з фрагментамі нацыянальных узораў (пры наяўнасці інтэрактыўнай дошкі слайды з фотаздымкамі нацыянальнай адзення).

ход урока

1) Орг. момант.

Добры дзень! Тэма нашага ўрока: «Геаметрычныя фігуры ў нацыянальным арнаменце». Сёння мы з вамі правядзем незвычайны ўрок геаметрыі, які будзе звязаны з нашай нацыянальнай культурай, а менавіта з культурай народаў Крайняй Поўначы. Спачатку паўторым раней вывучаныя тэмы, затым атрыманыя веды аб’яднаем з нацыянальнай культурай, знойдзем агульнае паміж двума вывучаемымі прадметамі, ў зняволенні правядзем невялікую творчую працу.

2) Паўтарэнне раней вывучанага матэрыялу.

На ўроках геаметрыі мы з вамі прайшлі тэмы: «Многавугольнік», «Чатырохкутнік», «Паралелаграм», «Трапецыя», «Прастакутнік», «Ромб», «Квадрат», «Акружнасць». 

Для пачатку ўспомнім вызначэння фігур (паведамленне навучэнцаў):

паралелаграма называецца чатырохкутнік, у якога процілеглыя бакі раўналежныя.

трапецыяй называецца чатырохкутнік, у якога два бакі раўналежныя, а дзве іншыя бакі не раўналежныя.

прастакутнікам называецца паралелаграм, у якога ўсе куты прамыя.

ромбам называецца паралелаграм, у якога ўсе бакі роўныя.

квадратам называецца прастакутнік, у якога ўсе бакі роўныя.

Якія важныя тэарэмы, мы прайшлі з вамі на курсах геаметрыі па гэтых тэмах? (франтальны апытанне)

3) Гутарка.

Такім чынам, мы з вамі паўтарылі наш матэрыял. Цяпер цікавая частка нашага сённяшняга ўрока. Паглядзіце, калі ласка, наступны малюнак ( «билэ» — ўпрыгожванне зімовай абутку). Якія на ваш погляд тут выкарыстаны геаметрычныя фігуры? Як вы думаеце, што яны азначаюць? Напрыклад, круг — гэта сонца, трохкутнік — гэта жыллё (ураса, юрта) і г.д.(Прагляд узораў, абмеркаванне фігур, разбор значэнняў кожнай фігуры)

Квадраты — «куфэркі» (часта выкарыстоўваюць у мужчынскім билэ, вопратцы)

На наступным малюнку выкарыстаны такія геаметрычныя фігуры, як акружнасць, трохкутнік азначае «сонца, святло, дабро». Такі арнамент выкарыстоўваецца пры ўпрыгожванні дзіцячай нацыянальнай адзення.

Або пры ўпрыгожванні розных пано, кілімкоў:

Наступны арнамент з выкарыстаннем авала, ромба можа азначаць «лодку, возера, вочы»

«Чум, юрта, горы, кіпцікі»

4) Творчая работа вучняў.

Цяпер кожнаму з вас даецца індывідуальная работа, гэта значыць на працягу 10 хвілін, вы павінны выкарыстоўваючы геаметрычныя фігуры прыдумаць і намаляваць свой арнамент на нацыянальнай вопратцы. Хай гэта будзе билэ, бастынга, верхняя вопратка, шапка, рукавіцы і г.д. Памятаеце — галоўнае не колькасць выкарыстаных геаметрычных фігур, а ЯКАСЦЬ.

(Калі застанецца час, жадаючыя могуць расказаць пра сваю працу, якія геаметрычныя фігуры яны выкарыстоўвалі.)

5) Падвядзенне вынікаў. Выстаўленне адзнак.

Дзякуй за працы, дык вось, да якога галоўнаму выніку нашага ўрока мы можам прыйсці? Геаметрычныя фігуры шырока выкарыстоўваюцца ва ўсіх народаў. І кожнае значэнне той ці іншай фігуры розна. Аказваецца, не так ужо проста ўзяць і намаляваць пэўную геаметрычную фігуру. А вы ведаеце, што нашы майстрыхі і ўмельцы не толькі павінны намаляваць арнамент, але і падабраць походящий матэрыял (бісер, косць і г.д.), вырабіць прыгожы арнамент. Каб правільна і прыгожа намаляваць ўзор трэба мець добрае працавітасць, стараннасць і правільны вакамер.

Дзякуй за ўрок, да пабачэння!


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018