Займальны рускую мову ў 2-м класе

  • Красногорцева Наталля Мікалаеўна, настаўнік пачатковых класаў

мэты:

  • Даць паняцце фразеалагізмаў.
  • Пазнаёміць з крыніцамі фразеалагічных
    выразаў.
  • Развіваць увагу, памяць, мысленне, гаворка,
    творчасць.
  • Пашыраць слоўнікавы запас вучняў.
  • Удасканальваць інтанаванне.

Форма працы: групавая (3 групы).

абсталяванне: Фразеалагічныя слоўнікі,
цацка зайца.

Кожны ацэньвае сваю працу ў групе па
пяцібальнай сістэме.

ход заняткі

арганізацыйны момант

Работа па тэме: «Сіла словы — бязмежная»

«Няма словы, якое было б
так размашыста, бойка, так
вырвалася б з-пад самага
сэрца, так бы кіпела і
животрепетало, як трапна
сказанае рускае слова «.
(Гогаль Н.В.)

Уступнае слова настаўніка.

Хлопцы, па сваёй прыродзе слова валодае знешняй
і ўнутранай бакамі. Знешняя — гэта яго
гукавая абалонка (літарная, графічная — на
лісце), а ўнутраная — яго сэнс, значэнне. без
вонкавага боку слова не можа быць пачута, а
без унутранай — не можа быць зразумета. скажыце,
мэта нашага заняткі — якая бок словы?
(Унутраная — сэнсавая).

У канцы заняткі кожны павінен будзе ацаніць
сваю працу ў групе па пяцібальнай сістэме.

Адпрацоўваем уменне адрозніваць сэнсавае
значэнне слова.

1 заданне (Усім). Можна карыстацца запісамі
у сшытках. Хто больш падбярэ сінонімаў для
характарыстыкі руплівага вучня (1 хв.).

Чытае тая група, якая падабрала больш
сінонімаў. Іншыя дапаўняюць.

2 заданне. Праца ланцужком (калі гурт не
адказвае, то другая дапамагае).

падбяры антонім.

Ёсць людзі добрыя і (злыя)
адважныя і (баязлівыя)
разумныя і (дурныя)
прыгожыя і (выродлівыя)
здаровыя і (хворыя)
вясёлыя і (панурыя)
старыя і (маладыя)
прамыя і (ўтойлівыя)
адкрытыя і (хітрыя).

3 заданне. Пакажыце, да якой групы слоў
ставяцца выдзеленыя словы.

(На дошцы) Купец ў сваёй краме сядзеў на
драўлянай краме. (Амонімы)

4 заданне. Працягваем працаваць з амонімы.

Знайдзіце амонімы ў тэксце. Вызначце, да якой
групы ставяцца. Выразна прачытаць.

1 частка (омоформы)

«Дачка грому — кропля — непаседа,
Канчаючы свой вышынны шлях
Ляцела з стром, зачыніўшы вочы
У твар Зямлі, баючыся зірнуць
Слізгануўшы з нябеснага шкла, (Пачаць, стаць.)
У далонь кветкі яна шкла. (Наз.)
(Л. Коптырев)

2 частка (омофоны)
«Вы шчанюкі, за мной ідзіце!
будзе вам па Калачу,
Ды глядзіце-ж, ня болтайте,
А не тое адлупцую«.
(А.С. Пушкін)

3 частка (омографы)
«Перасохла гліна
раззлавалася Ніна
Ня мука, а мука —
Кухарам навука «.
(Я. Казлоўскі)

Фразеалагізмы. Работа па тэме.

Кажучы аб сэнсавым значэнні слова, мне б
хацелася пазнаёміць вас з яшчэ адным тэрмінам у
лексіцы рускай мовы — фразеалагізмы.

Фразеалагізмы з’яўляюцца адным са сродкаў
вобразнай і выразнай гаворкі. У слоўніку Ожегова
даецца такое тлумачэнне гэтага тэрміна:

«фразеалагізм — ўстойлівы выраз з
самастойным значэннем, блізкім да
ідыёматычны.

ідыёмы — абарот прамовы, значэнне якога не
вызначаецца асобнымі значэннямі якія ўваходзяць у
яго слоў. Пакуль гэтыя вызначэння для вас вельмі
незразумелыя, паспрабуем у гэтым разабрацца.

Слова настаўніка.

Руская мова вельмі багаты фразеалагізмамі. так,
напрыклад, толькі з адным словам «рука» маецца
больш за пяцьдзесят фразеалагічных зваротаў
(Дзеці падбіраюць сінонімы).

Валіцца з рук (не працуецца).

Даць па руках (пакараць).

З рук у рукі (перадаць).

Падаць руку дапамогі (дапамагчы).

Такім чынам, фразеалагізм і слова могуць суадносіцца
па сваім лексічным значэнні як сінонімы.

Да фразеалагічных выразаў большасць
навукоўцаў адносяць прыказкі: трапныя, яркія
выразы пісьменнікаў, навукоўцаў, грамадскіх
дзеячаў, якія сталі «крылатымі» (паказаць
слоўнікі).

Адны ўжываюцца ў пераносным значэнні:
«Куранятаў па восені лічаць» — (пра вынікі
варта меркаваць па заканчэнні справы).

Іншыя ў прамым значэнні: «Жыві для людзей,
пажывуць і людзі для цябе «.

Фразеалагізмы ўяўляюць сабой адзінае цэлае.

(Запісаць ў сшытак): фразеалагізмы — гэта
ўстойлівыя спалучэння слоў, блізкія па
Шляхі фарміравання прававой дзяржавы аднаму слову.

Працягваем знаёміцца ​​з фразеалагізмамі

Я чытаю загадку-жарт, а вы называеце отгадку:

Дружней гэтых двух хлопцаў
На свеце не знойдзеш
Пра іх звычайна кажуць:
Вадой :: .. (не разальеш).

Мы зыходзілі гарадок
Літаральна ўздоўж і :::. (Папярок)

І так стаміліся мы ў дарозе,
Што ледзь-ледзь ::: 🙁 цягнем ногі).

Фальшывяць, блытаюць словы,
Спяваюць хто ў лес, ::: .. (хто па дровы).

Хлопцы слухаць іх не стануць:
Ад гэтай песні вушы ::: 🙁 вянуць).

З якімі фразеалагізмамі вы сустрэліся ў
загадках? Падбярыце сінонім, які тлумачыць
гэты фразеалагізм. Пытанні ёсць?

Пашырэнне слоўнікавага запасу.

Што гэта? (Пытанні групах)

А) Яго вешаюць, прыходзячы у роспач,

Яго соваюць усюды (нос).

Б) Ня ладкі, а імі пляскаюць,

Калі нешта не разумеюць

Не кветкі, а вянуць (вушы).

У) Яго раяць шукаць у поле,

На яго кідаюць словы і грошы,

Хто іх не шануе (вецер).

А зараз пагуляем «хто хутчэй» (можаце
карыстацца слоўнікам, толькі хутка).

Падабраць фразеалагізмы, якія пачынаюцца
дзеясловамі:

даць (Па шапцы, слова, спякоту, задні ход)

ісці (У гару, у нагу, сваёй дарогай)

ўстаць (Не з той нагі, папярок горла)

трымаць (Сябе ў руках, вуха востра, камень за
пазухай).

(Хто хутчэй працаваў).

З групы па аднаму чалавеку. хто ўмее
ўяўляць.

Завязаць вочы (3 ч.). Вызначыць, што за цацка?
(Заяц).

На дошцы запісаць, што гэта за цацка (хто
хутчэй).

Складзіце аповяд аб зайцы (які ён). 1 мін.

Распавядаюць.

А які фразеалагізм можна выкарыстоўваць як
сінонім да слова «баязлівасць» — (заячая душа).

Фразеалагічныя слоўнік падкажа (закладка).

Часта мы выкарыстоўваем фразеалагізмы, як
параўнанне. І сутыкаемся з сітуацыямі, калі
ўчынкі чалавека можна параўнаць з дзеяннямі
жывёл. Як часам гэта не крыўдна.

Паспрабуйце праявіць свае артыстычныя
здольнасці ў ілюстрацыі фразеалагізмаў.

Маляваліся жэстамі, мімікай.

Усе паспрабуем вызначыць, які фразеалагізм.

(Хітрая ліса, ўпарты баран, галодны воўк).

Слова настаўніка.

Вельмі часта мы абзываюць такімі
фразеалагізмамі, не задумваючыся над тым, што
часам і слова раніць. Таму, перш чым сказаць,
трэба падумаць. «Слова не верабей, выляціць — ня
зловіш «.

Вось мы і падышлі з вамі да прыказкі — гэта
скарбніца народнай мудрасці.

І зараз мы з вамі зоймемся речетворчеством.

Растлумачыць сэнс прыказкі, пры дапамозе аповеду.

Я вам прапаную скарыстацца прыказкамі,
якія я для вас прыгатавала, але гэта калі вы самі
нічога не зможаце выбраць (са сваіх запасаў).

Без працы не выцягнеш і рыбку з сажалкі. (2
вучня. Адзін вучыць, а другі лайдачыць.
Кантрольная работа. Адзін ідзе усміхаецца, а другі
«Ледзь ногі цягне»).

Можна інсцэнаваць.

Стары сябар лепш новых двух.

Сем разоў адмерай, адзін раз адрэж.

Абагульненне.

Што вы для сябе набылі на нашым занятку?

Значэнне фразеалагізмаў ў нашым жыцці (яны
робяць гаворка яркай, маляўнічай). Хлопцы, а чаму
«Сіла слова — бязмежная» (памятаць, што слова
не толькі лечыць, але і раніць).

Падвядзіце вынік працы. Ацэніце сябе. складзеце
балы. Хлопцы, а якая прыказка падыдзе да
заканчэнні нашага заняткі? Мы добра з вамі
папрацавалі.

Скончыў справу — гуляй смела.

Дзякуй, можаце быць вольныя.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018