Класны гадзіну Я — дзіця, я — чалавек

  • Кулаева Таццяна Валер’еўна, настаўнік пачатковых класаў

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (1,9 МБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

мэты:

  • растлумачыць, што азначае паняцце «права»;
  • пазнаёміць з Дэкларацыяй правоў чалавека;
  • даць уяўленне аб правах дзіцяці;
  • суаднесці правы дзяцей з казачнымі
    персанажамі;
  • развіваць пачуццё чалавечай годнасці;
  • выхоўваць памяркоўнасць, паразуменне і
    роўнасць.

абсталяванне: экран, мультымедыя
праектар, кампутар.

ХОД УРОКА

1. Оргмомент

— Добры дзень, хлопцы!
— Сядайце.
— Давайце улыбнёмся адзін аднаму і падумаем аб
чым-небудзь добрым, бо для таго, каб наш
класны гадзіну прайшоў добра, трэба, каб у
кожнага з нас быў добры настрой.

Ты усмешкай, як сонейкам, пырсні,
Выходзячы ранкам з варот.
Разумееш, у кожнага ў жыцці звышдастаткова бед і
клопатаў.
Але прыемныя Ці хмурныя асобы?
Ці чыя-то сярдзітая гаворка?
Ты усмешкай здолей падзяліцца
І ў адказ ўсмешку запаліць.

2. Ўвядзенне ў тэму

— А для таго, каб даведацца, пра што мы сёння
будзем казаць, давайце паспрабуем разгадаць
крыжаванка. (Слайд 1)

1. Гэтым словам называецца адпачынак, перапынак паміж
заняткамі (Перамена) (Cлайд 2)
2. На ім часам бывае цяжка, і чакаеш, калі ж
празвініць званок. (Урок) (Cлайд 3)
3. Не куст, а з лісточкамі,
Не кашуля, а пашытая,
Не чалавек, а расказвае. (Кніга) (Cлайд 4)
4. Пра яго кажуць: «… не верабей, выляціць, ня
зловіш! » (Слова) (Cлайд 5)
5. Яна пачынаецца з усмешкі, не зламаецца і ня
расклеілі ад дажджоў і завей. (Дружба) (Cлайд 6)

— Правільна. Зараз давайце прачытаем, якое
слова мы атрымалі па вертыкалі. (Правы) (Cлайд
6)
— З чым у вас асацыюецца гэтае слова? якія
правы вам знаёмыя? (Пасведчанне кіроўцы, правы
спажыўца, правы чалавека)

— А яшчэ, хлопцы, існуюць правы дзіцяці. (Слайд
7)
— Дык вось аб правах дзiцяцi мы з вамі сёння і
пагаворым. А тэма нашага заняткі гучыць так: я
дзіця — я чалавек. (Слайд 8)

3. Актуалізацыя ведаў

(Слайд 9) Даўным-даўно тысячы гадоў таму, калі
на зямлі з’явіліся людзі, сталі ўзнікаць і
галоўныя пытанні: што людзі могуць рабіць і чаго не
могуць? На што яны маюць права і на што не маюць?
Без яснага адказу на гэтыя пытанні жыццё
ператваралася ў кашмар і блытаніну. І людзі
ўзяліся за вырашэнне гэтых пытанняў: у гутарках, з
дапамогай розных рашэнняў, шляхам міжнародных
перамоваў і часам, на жаль, у бітвах і
войнах. У рэшце рэшт, людзям удалося вырашыць гэтыя
галоўныя пытанні, і на свет з’явіўся дакумент
Усеагульная Дэкларацыя правоў чалавека. Калі ў
дакладнасці выконваць усё, што ў ёй запісана, то
кашмар і блытаніна на Зямлі неадкладна
спыняцца.
— А ці ёсць нейкія небудзь правы ў дзяцей? правільна,
ёсць. І яны запісаны ў дэкларацыі правоў дзіцяці. (Слайд
10)

4. Пазнаёмімся з асноўнымі правамі дзіцяці

(Слайд 11) Ребёнок мае права на выхаванне ў
сямейным асяроддзі.

— Давайце ўспомнім казку пра гадкага качаняці. (Слайд
12) Добра яму было сярод чужых качак? А сярод такіх
жа, як ён, лебедзяў? (Развагі дзяцей). кожны з
нас мае права жыць у сваёй сям’і з блізкімі
людзьмі.

(Слайд 13) Дзеці маюць права на бясплатнае
адукацыю.

Тата Карла быў бедны, але ён адправіў
Бураціна вучыцца ў школу, купіўшы яму азбуку,
таму што адукацыя была бясплатным. (слайд
14
) Мы маем права бясплатна вучыцца і
атрымліваць веды.

(Слайд 15) Дзеці маюць права на медыцынскі догляд.

— Калі мы гаворым пра медыцыне, то адразу
ўспамінаем … доктара Айбаліта.

(Слайд 16) Ён лячыў звяроў. Да яго прыходзілі
лячыцца і карова, і ваўчыца, і жучок, і чарвячок,
і мядзведзіца. Усіх вылечыць, ацаліць добры доктар
Айбаліт. І кожны з нас таксама мае права на
медыцынскую дапамогу, калі раптам захварэў.

(Слайд 17) Дзеці маюць права на прымальны ўзровень
жыцця (мець усё неабходнае для жыцця).

— Каго мы бачым? (Слайд 18) Гэта Папялушка. злая
мачаха пастаянна ўшчамляць яе ў правах і
Папялушка не мела таго, што магла б мець. але
справядлівасць перамагла, і Папялушка з
дапамогай добрай феі здабыла правы на прымальны
лад жыцця. Так і мы з вамі маем права мець усё
неабходнае нам для жыцця

(Слайд 19) Дзеці маюць права на дастатковую
харчаванне і чыстую ваду.

— Калі стары Крот спытаў у палявой Мышы,
ці шмат з’ядае Дзюймовачка? «Яна з’ядае ўсё
палоўку зярнятка ў дзень »- адказала мыш. (слайд
20) «Тады я ажаніўся з ёю» — вырашыў
Крот, парушыўшы яе права на дастатковую харчаванне.

(Слайд 21) Дзеці маюць права на адпачынак.

— А перад намі зноў Папялушка. (Слайд 22) Яна, як
пчёлка, працуе і днём, і ноччу. Не дае мачаха ёй
спакою, усё рабіць прымушае. то посуд
перамыць, то падлога нацерці, то памыць, то
пагладзіць. А ёй, беднай, і прысесці няма калі.

(Слайд 23) Дзеці маюць права на бяспечныя ўмовы
жыцця, права не падвяргацца жорсткаму
звароту.

— Як воўк паступіў з Чырвонай Капялюшыкам? ён яе
падмануў, пераапрануўшыся ў бабулю, і зьеў. (Слайд 24)
А які яшчэ казачны персанаж некалькі разоў
падвяргаўся спробам замаху на яго
жыццё, пагрозамі быць з’едзеным? ( «Калабок»)
І мы павінны ведаць, што ніхто не мае права
звяртацца з намі жорстка, крыўдзіць і зневажаць.

(Слайд 25) Дзеці маюць права на бяспечныя ўмовы
жыцця, права не падвяргацца жорсткаму
звароту.

— Памятаеце, як Карабас Барабас прымушаў
Бураціна, Мальвіну, П’еро i Артамона
працаваць на яго ў лялечным спектаклі, пагражаў
расправай і пакараннем. (Слайд 26) Дык вось вас,
хлопцы, бацькі адпраўляюць у школу, спадзеючыся на
тое, што ніхто не парушыць ваша права на
бяспеку і добразычлівыя адносіны.

(Слайд 27) Дзеці — інваліды маюць права на асаблівую
клопат і навучанне.

— У мультфільме пра Шэрую шыйку ліса прыкусіла
качачцы крылца, пасля чаго Шэрая Шыйка не змагла
паляцець са ўсёй зграяй у вырай. (Слайд 28)
Усю зіму пра яе клапаціліся зайцы і стары глушэц,
дапамагаючы ёй перажыць марозную зіму.

Правы дзiцяцi трэба ведаць, (слайд 29)
Не толькі ведаць,
Але выконваць,
Тады лёгка нам будзе жыць,
Гуляць, сябраваць і не тужыць.

5. фізхвілінкам

6. Замацаванне, сістэматызацыя ведаў (гульня
«Дазваляецца — забараняецца)

Паглядзі на гэты знак:
Чалавек тут падняў сцяг.
Слухаць меркаванне дзіцяці
Дазваляецца. (Слайд 30)

Вось у куце варта мальчонка,
Плача, надрываецца.
Біць, караць дзіцяці
строга забараняецца. (Слайд 31)

З мамай дзеці павінны жыць,
Ёй кветкі заўсёды дарыць —
гэта дазваляецца. (Слайд 32)

Маляваць і спяваць, вучыцца,
Калі захварэў — лячыцца.
гэта дазваляецца. (Слайд 33)

Гэты працуе дзіця,
Мала ў яго была сіла,
Ногі падгінаюцца.
У дзяцінстве цяжкая праца
строга забараняецца.

Гэты слабы горб спіну,
Прад моцным схіляецца.
Быць рабом у гаспадара
строга забараняецца. (Слайд 34)

Разам дружна ў свеце жыць,
З рознымі дзецьмі сябраваць —
гэта дазваляецца. (Слайд 35)

— Давайце яшчэ раз узгадаем, з якімі правамі мы
сёння пазнаёміліся? (Пералічыць)

— Малайцы!

7. Рэфлексія

— Паглядзіце ўважліва на лісточкі. (дадатак 1) Побач з
малюначкамі намаляваныя рознакаляровыя кружочкі.
Давайце назавем колеру. (Чырвоны, аранжавы,
жоўты, зялёны, блакітны, сіні, фіялетавы)

(Слайд 36)
— Як вы думаеце, калі я разьмяшчу іх вось у такой
паслядоўнасці, што можа атрымацца?
(Здагадкі дзяцей: вясёлка) (Слайд 37). вясёлка
— сімвал міру і дабрабыту. (Слайд 38). давайце
яе намалюем.
А ведаючы свае правы, выконваючы іх у дачыненні да іншых
дзяцей і быць упэўненым у тым, што ніхто не парушыць
іх у дачыненні да нас, мы будзем жыць у свеце і
згодзе. Шчасця і сонца, вам, дзеці! (Слайд 39)

VI. вынік урока

— Запішыце на лісточку словы, якія вы
запомнілі на гэтым уроку.
— Для чаго мы павінны вывучаць і ведаць свае правы і
абавязкі?

выснову:

Правы дзiцяцi трэба ведаць,
Не толькі ведаць,
Але выконваць,
Тады лёгка нам будзе жыць,
Гуляць, сябраваць і не тужыць.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018