vso-mon
літаратура

Ужыванне назоўнікаў у мове. 6-ы клас

  • Озерова Наталля Паўлаўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры

мэта: выявіць асноўныя спосабы ўжывання назоўнікаў у мове;
вывучэнне канцэпта «радзіма» і яго адлюстраванне ў рускай нацыянальнай свядомасці;
развіццё маналагічнага маўлення вучняў; развіццё арфаграфічнай і пунктуацыйнай
зоркасці навучэнцаў.

абсталяванне: «Тлумачальны слоўнік рускай мовы» С.И.Ожегова і
Н.Ю.Шведовой, навучальны лінгвакультуралагічны слоўнік Т.И.Кобяковой «Канцэпты
духоўнасці ў рускай моўнай карціне свету «, рэпрадукцыя карціны И.И.Левитана
«Бярозавы гай».

ход урока

1) Паведаміць мэты, задачы і тэму ўрока.

2) Абагульненне пройдзенага матэрыялу пачынаецца з пытання: успомніць, якая
частка прамовы называецца назоўнікам і якія марфалагічныя прыкметы
назоўніка.

заданне 1. Выразна прачытаць тэкст, спісаць яго, ўставіць
прапушчаныя літары, знайсці назоўнікі.

У юны (нн) ым сэрца павінна жыць св (я) тыня: Айчына, яго шчасце і м (о) гущество,
яго ў (е) личие і словы павінны быць непарушныя і непахісныя, як
апра (з / с) р (о) дной маці і р (о) дного бацькі, як вечнае с (і) яние зорак, як пр (е) чырвоны
свет …

прывіццё патрыятызму чалавеку — вось у чым высокая мэта ўспаміны.
Тыя, каго мы выхоўваем, павінны быць сапраўднымі людзьмі — подлую (н / нн) ыя
гуманістамі
. (В.Сухомлинский).

3) Праца па тэксце:

а) праверыць і растлумачыць арфаграм;
б) растлумачыць лексічнае значэнне выдзеленых слоў (па тлумачальнага слоўніка С.І.
Ожегова і Н.Ю. Шведавай);
в) вызначыць тэму і ідэю тэксту;
г) адказаць на пытанне: ці можна без назоўнікаў раскрыць тэму і ідэю тэксту?

выснову: выкарыстанне назоўнікаў у мове дапамагае размаўляламу
вобразна раскрыць тэму і ідэю свайго выказванні. Назоўнікі ў нашым жыцці
з’яўляюцца ключавымі словамі.

заданне 2. Напішыце свае асацыяцыі да слова «радзіма» і
вызначыце, што для вас значыць гэтае паняцце.

Далей працуем па лінгвакультуралагічная слоўніку:

1) Прачытаць навукова-філасофскі каментар:

У рускай моўнай карціне свету канцэпт «радзіма» адлюстроўвае духоўнае стаўленне
чалавека і да месца яго нараджэння (у вузкім разуменні), і ў цэлым да краіны,
грамадзянінам якой ён з’яўляецца.

Радзіма перш за ўсё ўспрымаецца чалавекам як мікрасвет родных і блізкіх.
Менавіта праз яго асобу спасцігае ўсе бакі навакольнага яе
прасторы (фізічную, моўную, этычную і эстэтычную) і адчувае сваю
прыналежнасць да канкрэтнай этнічнай групе. Невыпадкова рана ці позна
«Ўсякая ўдзячная асобу» ўсведамляе сваё яднанне з Радзімай: «сваё крэўнае
сваяцтва, свае крэўныя сувязі … « (В.Г. Бялінскі.)

Любоў да Радзімы — святое для душы пачуццё, якое з’яўляецца неад’емнай часткай
нацыянальнага характару і параўнальна толькі з любоўю да маці. яно можа
выяўляцца ў асобы па-рознаму: гэта і любоў да роднай прыроды і традыцыямі
свайго народа, і абарона яе ад ворагаў. Аднак па ідэю патрыятызму можа
хавацца праява нацыяналізму. «Любоўю да сваёй айчыне гэтак жа, як і
любоў да сваёй сям’і, ніяк не дапаможа быць цнотаю, … калі пераступае тыя
межы, якіх парушаецца любоў да бліжняга «. (Л.Н.Толстой).

Праз канцэпт «радзіма» раскрываецца «своеасаблівасць нашага духу і вопыту»
(І.А. Ільін),
г.зн. нацыянальная самасвядомасць. Радзіма — гэта асобаснае
ўспрыманне «свайго» зямельнага прасторы як канкрэтнага чалавека, так і
нацыі ў цэлым, як сукупнасць паняццяў «малая» і «вялікая» радзіма. У
семантычную структуру канцэпта ўваходзяць наступныя кампаненты: архаічнасць
(Паўстаў у глыбокай старажытнасці і звязаны з архетыпам маці-зямлі); этнічная
сямейнасць (адлюстроўвае сувязь канкрэтнага чалавека з этнічнай групай);
самабытнасць (культурна-гістарычную спадчыну пэўнага народа); сацыяльнасць
(Выступае як сацыяльна-палітычную прастору) і індывідуальнасць
(Асобаснае ўспрыманне і стаўленне да роднай зямлі).

2) Растлумачыць па тлумачальнага слоўніка значэнне слоў: грамадзянін, этыка, эстэтыка,
нацыяналізм, дабрачыннасць, этнас. (Можна даць заданне напярэдадні урока);

3) Сьцісла пераказаць змест каментара да канцэпту «Радзіма».

заданне 3. Успомніць, якія словы называюцца сінонімамі, і
знайсці ў тэксце сінонім да слова «радзіма». Далей абярыце сінонімы з
сінанімічных шэрагу да канцэпту «радзіма», прадстаўленыя ў навучальным слоўніку
«Канцэпты духоўнасці ў рускай моўнай карціне свету» (раздзел «Слова ў сістэме
мовы «) і складзіце з імі 2-3 словазлучэнні (прапановы). Як вы думаеце, для
чаго мы выкарыстоўваем у прамове сінонімы-назоўнікі?

выснову: Назоўнікі могуць утвараць сінанімічных шэрагі.
Сінонімы робяць нашу гаворка выразней.

Заданне 4. Узгадайце, якія словы называюцца Антонімы?
Выкарыстоўваючы слоўнікавы матэрыял раздзела «Слова ў прыказках і тэкстах» да канцэпту
«Радзіма», азнаёміцца ​​з каментаром да прыказкі, выпісаць з рубрыкі тыя
народныя афарызмы, у аснове якіх ляжыць прыём супрацьпастаўлення (антытэза).
Вызначыць, якім членам прапановы з’яўляюцца антонімы-назоўнікі ў дадзеных
прыказках. Як вы думаеце, з якой мэтай чалавек у сваёй прамове выкарыстоўвае
антонімы?

Чужыне — каліна, Радзіма — маліна.
Родная сторона — маці, а чужая — мачаха.
У гасцях добра, а дома лепш.

(У першым сказе антонімы чужыне / каліна — падлягаюць; каліна
— маліна
— выказніка. У другiм сказе антонімы маці / мачыха
выказніка. У трэцім сказе антонімы гасцях / дома — акалічнасці.)

выснову: Такім чынам, антонімы-назоўнікі дапамагаюць размаўляламу
супрацьпаставіць адно аднаму прадметы, з’явы. У прапановах яны выкарыстоўваюцца ў
якасці галоўных і другарадных членаў.

Каб правільна падабраць сінонімы і антонімы, вы павінны ўмець карыстацца
даведачнай літаратурай (паказаць слоўнікі сінонімаў антонімаў).

заданне 5. Выразна прачытаць прапановы і знайсці сярод іх
адпаведныя па схеме.

Растлумачце знакі прыпынку. Вызначце, ад якой часткі гаворкі выказана зварот
ў абраным вамі сказе.

Палюбіў я свет і вечнасць, як бацькоўскі ачаг. (С.Есенин)

Люблю Айчыну я, ды дзіўнаю любоўю! (М.Лермонтов)

Гэта, ты мая Русь дзяржаўная, мая радзіма праваслаўная! Шырока ты, Русь, па твары
зямлі ў красе царскай разгарнулася! (И.Никитин)

выснову: Назоўнікі выступаюць у ролі мастацкіх
зваротаў, якія шырока выкарыстоўваюцца ў паэтычнай мовы. Такім чынам, сродкі
мастацкай выразнасці дапамагаюць размаўляламу вобразна раскрыць дэталі
выказванні і выказаць сваю эмацыйную ацэнку.

Заданне 7. Разгледзім карціну И.Левитана «Бярозавы гай». што
намалявана на ёй? Якія мастацкія сродкі выкарыстоўвае мастак, каб
паказаць прыгажосць бярозавай гаі?

Слова настаўніка: Да памяці рускага народа «бяроза» з’яўляецца чынам Радзімы.
Гэта дрэва — сімвал Расіі, які часта выкарыстоўваецца паэтамі для выражэння
пачуццяў да сваёй Айчыны. Паслухаем урыўкі з вершаў (па выбары
настаўніка).

Заданне 8. (Вусна.) Складзіце параўнальныя абароты, выкарыстоўваючы
даведачны матэрыял (Бяроза, нібы …; гай, быццам …; трава, як …).

Заданне 9. Выкарыстоўваючы складзеныя словазлучэнні і матэрыял раздзела
«Слова ў сістэме мовы» (зона лексічнай спалучальнасці) вучэбнага слоўніка
«Канцэпты духоўнасці ў рускай моўнай карціне свету», складзіце тэкст (можна
прапановы для слабых вучняў) на адну з тэм: «Радзіма вачыма мастака» ці
«З чаго пачынаецца Радзіма …»

Далей заслухоўваецца адказы навучэнцаў, падводзіцца вынік працы навучэнцаў на
ўроку, робіцца агульная выснова і тлумачыцца хатнія заданне.

выснову: Сёння на ўроку мы вялі размову не толькі пра назоўнікаў і
асаблівасцях іх ужывання ў мове, але перш за ўсё даведаліся пра тое, як у
моўнай карціне свету прадстаўлены канцэпт «радзіма». Вы павінны памятаць, што
любоў да Радзімы — гэта святое пачуццё для рускага чалавека. першапачатковае
значэнне слова вызначана лінгвістамі як «сям’я».

Хатняе заданне:

1) Паспрабуйце даказаць, што радзіма для чалавека ёсць не што іншае, як сям’я;

2) Выкарыстоўваючы «Слоўнік-даведнік па рускай мове: Правапіс, вымаўленне,
націск, словаўтварэнне, морфемика, граматыка, частата ўжывання «пад
рэдакцыі А.Н.Тихонова і «Школьны этымалагічны слоўнік рускай мовы» Н.М.
Шанского і Т.А.Бобровой, складзіце словаўтваральныя гняздо словы «радзіма»;

3) Знайсці паэтычныя тэксты з канцэптам «радзіма» і выпісаць з іх сродкі
мастацкай выразнасці (метафары і параўнанні).





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *