vso-mon
літаратура

Мамчын хустку. Урок выяўленчага мастацтва. 3-ці клас

  • Галушкіна Наталля Барысаўна, настаўнік пачатковых класаў

мэта: намаляваць хустку з кветкавым малюнкам.

задачы:

  • знаёмства дзяцей з народным промыслам
    «Паўлоўскі хусткі»;
  • развіццё эстэтычнага ўспрымання, творчай
    фантазіі ва ўпрыгожванні хусткі;
  • фарміраванне веды і ўменні па роспісу хусткі;
  • выхаванне любові да народнай творчасці.

абсталяванне:

(Для настаўніка)

Раскладанка «Узоры на Паўлоўскі шалях»,
ілюстрацыі, узоры элементаў роспісу кветак,
хусткі. Відэафільм «Плат узорысты»,
відэамагнітафон, кампутар, табліцы ўпрыгожвання
хустак, хусткі накрухмалены.

(Для вучняў)

Цыраты, пэндзля, палітра, гуаш, банкі для вады,
анучкі. Падручнік «Мастацтва вакол нас» 3класс,
сшытак «Твая майстэрня» 3-ці клас.


ход урока

I. Арганізацыйны момант.

1. Праверка гатоўнасці да ўрока.

На партах ляжаць: цыраты, гуаш, пэндзля, палітра,
тряпочка. Варта банка з вадой. Падручнік, сшытак,
накрухмалены хусткі.

2. Паведамленне мэтаў урока.

— Сёння ў нас незвычайны ўрок малявання.

Мы сёння адправімся ў падарожжа ў горад
Паўлоўскі Пасад. Падчас падарожжа вы павінны
намаляваць хусткі для сваіх мам, якія павінны
быць цікавымі і прыгожымі. будзьце ўважлівыя
акуратныя.


II. Гутарка.

— Сёння мы пабываем на выставе, на якой, вы
пазнаеце — адгадаўшы загадку.

рознакаляровыя кветкі

Расцвілі на тканіны.
Надрукаваныя яны —
Ўмелымі рукамі.
У цэлым свеце мы вядомыя,
Ведае нас любы знаўца,
Гэты сувенір цудоўны
Значыць … (Паўлоўскі хустку)

Яшчэ з глыбокай старажытнасці самым жаданым
падарункам для жанчыны быў хустку. Яго дарыў гаспадар
дома, бацька, брат або жаніх у знак добрых пачуццяў,
любові, увагі

Яго насілі спачатку па-над галаўнога ўбору,
потым сталі насіць на валасах.

Попыт на хусткі быў вялізны. прыбраны плат
захоўвае сувязь з далёкім мінулым. Яго носяць і
цяпер.

(С. 30 падручнік, малюнак 1)

А выпускае гэтыя знакамітыя ва ўсім свеце
Паўлаўскія шалі фабрыка, якая знаходзіцца ў
горадзе Паўлоўскі Пасад ў маскоўскай вобласці.

— Сёння мы пазнаёмімся з народным промыслам
вырабу Паўлоўскі хустак.

— Скажыце, што такое хустку?

(Гэта прадмет адзення, квадратнай формы, які
павязваюць на галаве, накідвае на плечы, носяць
у кішэні, у рука).


III. Прагляд відэафільма.

Давайце паглядзім відэафільм «Плат
узорысты «і паназіраем, як працуе над
хусткай майстар.

— Падчас прагляду фільма вы пазнаёміцеся з
новымі словамі.

(Слоўнікавы праца — на дошцы)

мануфактура — ручное вытворчасць,
рукадзелле.

набіванка — нанясенне ўзору на тканіна з дапамогай
плоскіх разьбяных формаў.

фабрыка — месца, дзе вырабляюць хусткі.

заданне:

1. Запомніце, як вырабляюць Паўлоўскі
хусткі.

2. Што з’яўляецца ўпрыгожваннем Паўлоўскі хустак.

Каментары падчас прагляду відэафільма.

На неверагодна доўгім стале ў сучасным цэху
друку змяшчаецца стужка тканіны роўная 19 хусткі,
памер тканіны 1м 48 см на 1м 48 см. кожнае палотнішча
майстры фарбуюць 3ч. 30 мін.

Затым сушаць, павесіўшы. Гэта ручная работа.

— Ёсць механічны спосаб — калі друкуюць на
станку. Колькі трэба кветак на хустцы, г.зн.
колькі іх задумаў мастак — столькі трэба і
трафарэтаў.


IV. Выстава хустак.

— Мы на выставе хустак. Ўгледзьцеся, хлопцы, у
хусткі. Што ў іх асаблівага?

(Бачым кветкі, г.зн. — кветкавы малюнак)

— На ўроку працы вы ўпрыгожвалі хусткі — якім
малюнкам?

— кветкавы малюнак;

— геаметрычны малюнак;

Значыць, на хустцы можа быць:

— кветкавы малюнак;

— геаметрычны малюнак;

— тэматычны малюнак (напрыклад: гісторыя).)

— Давайце разгледзім хусткі ў падручніку (с. 31) і
абярэм хустку для:

  • бабулі;
  • мамы;
  • дзяўчынкі

Поле хусткі не захавала першапачатковы чорны
колер — яго фарбуюць і чырвоным, сінім, зялёным,
бардовым, пакідаюць белым.

— Галоўная гераіня Паўлоўскага хусткі — ружа.
Але мы можам сустрэць і іншыя кветкі: рамонкі,
астры, касачы, макі, лілеі, гладыёлусы,
пралескі, гроздья рабіны, званочкі,
незабудкі. Бачым розны раслінны
арнамент — лісце (ілюстрацыі).

— Зараз давайце разгледзім розныя
кампазіцыйныя ўзоры на каляровым поле хусткі.

1. Аблямоўка (з 31 падручнік)

Калі аблямоўка шырокая, то сярэдзіна хусткі
запоўненая дробным малюнкам.

Супрацьлеглыя куты.

Аблямоўка выконваецца ўздоўж бакоў квадрата. аблямоўка
можа быць шырокай або вузкай. Пры гэтым цэнтр
афармляецца дробным, геаметрычным малюнкам,

Супрацьлеглыя куты — афармляюцца
сістэматычнасць матывам, астатняе, дробным
малюнкам.

2. Розныя куты (адзін кут).

Па дыяганалі — усё адным малюнкам.

Розныя куты — рознымі малюнкамі.

3. Усе куты. Цэнтр хусткі.

1. Пры гэтым аблямоўка можа быць, але можа і
адсутнічаць.

Дзеці, давайце, звернем увагу на каляровае
рашэнне.

  1. Малюнак хусткі можа быць аформлены ў цёплай
    каляровай гаме.
  2. У халоднай каляровай гаме.
  3. Але можа быць аформлены кантраснымі кветкамі.

фізхвілінкам


кветкі

руху

Мы кветкі ў садзе саджаем,
Іх з палівачкі паліваем.
Астры, лілеі, цюльпаны
Хай растуць для нашай мамы
Нашы пяшчотныя кветкі
Раскрываюць пялёсткі.
Ветрык ледзь дыхае,
Пялёсткі калыша.
Нашы пунсовыя кветкі
Закрываюць пялёсткі:
Ціха засынаюць, галавой пампуюць.
нахілы
паліваюць кветкі
лічаць
Рукі ў бакі
Плыўнае раскрыццё пальцаў
Плыўныя руху рукам перад сабой
плыўнае закрыццё
І апускаюць уніз рукі


V. Інструктаж.

Прыгатуйце гуашь. Пакладзіце перад сабой хусткі.
Вы павінны вырабіць прыбраны хустку для мамы.

Наносіць малюнак будзеце адразу пэндзлем без
папярэдняй разметкі. будзьце вельмі
ўважлівыя і акуратныя.


VI. Самастойная праца.

— Дзеці выконваюць адразу ў колеры.


VII. Аналіз працы.

На белым фоне прыгожыя кветкі:
Ліліі, макі, рамонкі, пралескі,
Вочкі хітрыя, лісцікі далікатныя
Імі павязаныя галавы жаночыя.

— Давайце разгледзім вашыя працы.

Што атрымалася добра, як можна выправіць
недахопы.


VIII. Вынік.

— Вучнямі, якога народнага промыслу вы былі?

— Што асабліва цікавага даведаліся на ўроку?

— Давайце разгледзім вашыя працы і палюбуемся
хусткамі. Ацэнкі.


IX. Хатняе заданне

1. У рабочым сшытку заданне с.10.

2.Учебник з 30-33 адказы на пытанні. каму будуць
належаць гэтыя хусткі?

літаратура

  1. У.І. Даль «Толковый словарь» т. 4; Т.3 -М: Рускі
    мова, 1990 г.
  2. В.Г. Каменева «Свята рускага хусткі»
    часопіс «Чытаем, вучымся, граем» № 4; 2003 г. (с.23-26).
  3. К. Салаўёва «Плат узорны»; часопіс «Свет
    вакол нас «(с.23-25)
  4. Кветкі Расіі — на вашых плячах: Буклет — АТ
    «Паўлоўская мануфактура»: 2002 — (Шалі поштай).
  5. Н.А. Горяева, Л.А. Неменская, А.С. Піцерскіх. Г.Е.
    Гураў «Твая майстэрня»
  6. Б.М. Неменский «Рабочы сшытак па
    выяўленчаму мастацтву для пачатковай
    школы «3 клас.
  7. Н.А. Горяева, Л.А. Неменская, А.С. Піцерскіх.
    «Мастацтва вакол нас» падручнік па З 3 клас. —
    Асвета 2005 г.
  8. О.В. Астроўская «Урокі выяўленчага
    мастацтва ў пачатковай школе «- 1-4 клас (дапаможнік
    для настаўніка) Масква: «Владос», 2003 г.
  9. Відэакасета «Народныя промыслы», «Плат
    узорны «(Видеообразование для народнага
    адукацыі.) Центрнаучфильм. Студыя «Кварт»
    Масква.




Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *