Дзяленне звычайных дробаў. 6-ы клас

  • Огибалина Марына Алегаўна, настаўнік матэматыкі і інфарматыкі

Прэзентацыя да ўрока

Загрузіць прэзентацыю (2,1 МБ)

Увага! Папярэдні прагляд слайдаў выкарыстоўваецца выключна ў азнаямленчых мэтах і можа не даваць ўяўленні аб усіх магчымасцях прэзентацыі. Калі вас зацікавіла дадзеная работа, калі ласка, загрузіце поўную версію.

мэта ўрока: Абагульніць і сістэматызаваць веды вучняў па тэме «Дзяленне звычайных дробаў», выкарыстоўваючы мультымедыя тэхналогіі.

Задачы ўрока:

адукацыйныя:

  • замацаваць тэарэтычныя веды: вызначэнне ўзаемна зваротных лікаў; правілы складання, аднімання, множання, дзялення звычайных дробаў; правіла знаходжання дробу ад ліку.
  • сфармаваць уменні прымяняць атрыманыя тэарэтычныя веды для вырашэння задач;
  • ажыццявіць кантроль ведаў з дапамогай камп’ютэрнага тэсту.

Якія развіваюць:

  • развіваць пазнавальны інтарэс, інтэлектуальныя і творчыя здольнасці вучняў;
  • фарміраваць інфармацыйную культуру, авалоданне навыкамі пошуку і аналізу інфармацыі;

выхаваўчыя:

  • навучаць самастойнай дзейнасці па авалоданні ведамі;
  • фарміраваць усвядомленыя матывы вучэнні, самаўдасканалення, самавыхавання;
  • выхоўваць мэтанакіраванасць і настойлівасць у дасягненні мэты;
  • выхоўваць узаемадапамога.

План урока:

  1. Арганізацыйны і матывацыя, пастаноўка мэтаў урока. абагульненне і замацаванне паняццяў, азначэнняў, правілаў. (I — вусны рахунак)
  2. Тэставанне. (II)
  3. Паглыбленне, прымяненне ведаў, развіццё мыслення. (III-VIII)
  4. Вынікі. (IX)
  5. Хатняе заданне. (X)

ход урока

Сёння наш ўрок матэматыкі будзе звязаны з літаратурай. Нас чакае незвычайнае падарожжа. Так як у нас урок матэматыкі, то і падарожжа будзе матэматычнае. Тэма нашага ўрока «Дзяленне дробаў». Перш чым адправіцца ў дарогу, трэба праверыць ці ўсё гатовыя.

I. Вусны рахунак

(Слайд 2)

 — * : 4
3 — 1 * :
 +1 * :
 * 5 :6:

паўтараем:

  1. Якія колькасці называюцца взаимообратными;
  2. правіла складання, аднімання, множання і дзялення дробаў.

І так, мы адпраўляемся ў дарогу. І як вы ўжо здагадаліся, падарожнічаць мы будзем па казках А.С.Пушкіна. У якой казцы мы зробім першую прыпынак, вы даведаецеся з слоў, якія атрымаеце пры вырашэнні прыкладаў на дзяленне. Навучэнцам раздаюцца карткі-заданні, карткі-ключы. Калі ёсць магчымасць працы за кампутарамі, то вучні выконваюць тэст па варыянтах, створаны ў праграме Microsoft Exсel. У выніку якога атрымаюць неабходныя словы.

II. Праграмаваць (дыферэнцыраваны) кантроль. (Тэст)

I варыянтII варыянтIII варыянтIV варыянт
  1.  :
  2.  :
  3.  :
  4. 8:
  1.  :
  2.  : 6
  3. 36:
  4.  :
  5.  :
  1.  :
  2. 54:
  3.  :
  4.  : 18
  5. : 11
  6.  :
  1.  :
  2.  :
  3. 60:
  4.  : 36
  5. : 2
  6.  :

Карткі-ключы

I ст. р аб е м
1
2
3
419108

II ст. ы б а да р
1
2
34042414344
4
57

III ст. р а т да і з
1
2606162636465
3
4
5
61

IV ст. т р ы аб да
1
2
36065616364
4
5
6

Мы атрымалі словы: карыта, рыбка, стары, мора. У якую казку мы трапілі? У казку пра рыбака і рыбку. Хто памятае пачатак гэтай казкі? (слайд 3)

Жыў стары са сваёю старою
У самага сіняга мора;
Жылі яны ў старэнькай зямлянцы
Роўна трыццаць год і яшчэ тры.

Героі казкі прапануюць нам вырашыць задачу.

III.

(слайд 4)

  1. За два дні стары злавіў 32 кг рыбы. У другі дзень ён злавіў таго, што было злоўлена ў першы дзень. Колькі кг рыбы было злоўлена ў кожны з гэтых дзён?
  2. Індывідуальнае заданне:

Шчупак, карась і акунь разам важаць 1 кг. Колькі важыць кожная рыба, калі шчупак у 1 разы цяжэй карася, а маса акуня складае масы карася.

IV. Каб даведацца назву наступнай казкі А.С. Пушкіна, трэба адкрыць 2 куфра.

Для гэтага неабходна вырашыць 2 ўраўненні. Ўраўненні вырашаюцца па варыянтах, затым навучэнцы мяняюцца сшыткамі і ідзе праверка рашэнняў. (слайды 5-9)

I варыянт

  •  у + = 2
  •  у = 2 —
  •  у = 2
  • у = 2:
  • у =
  • у =
  • у = 4

II варыянт

  •  х + = 1
  •  х = 1 —
  •  х =
  • х =:
  • х =
  • х =
  • х = 1

Адкрываюцца скрыні і з’яўляецца назву: Казка пра цара Салтана. (Поўная назва казкі: Казка пра цара Салтана, пра сына яго, хвалебным і магутным асілка князя Гвідон Салтановиче, і пра выдатную царэўне лебедзі.)

V.

(слайды 10-12)

Востраў на моры ляжыць,
Град на востраве стаіць,
З золатагаловай цэрквамі,
З церама і садамі;

Кіруе гэтым горадам князь Гвідон. Каго мы можам сустрэць там, даведаемся выканаўшы наступнае заданне:

Перад вамі ланцужкі з трох лікаў, у кожным радку трэба выключыць лішняе лік.

  •   ; (Лішняе — правільная дроб)
  • 32 3,7 (лішняе 32 — цэлы лік)
  •    (Лішняе — скарачальнасці дроб)

Знайдзіце суму лішніх лікаў. + 32 + = 33

Ёсць у гэтым горадзе некалькі цудаў.
Адно з іх —
Мора ўспушыцца бурлівую,
Закіпіць, падыме выццё,
Хлыне на бераг пусты,
Расплеснется ў хуткім Бреге,
І апынуцца на Бреге
У лусцэ, як жар гора,
Трыццаць тры волата.

VI. Наступную казку А.С. Пушкіна падкажа адказ, які мы атрымаем пры вырашэнні прыкладу на ўсе дзеянні.

(слайд 13)

 + 1: (- 3) * 4 (7)

У назве якой казкі ёсць лічба 7. Казка пра мёртвай царэўне і пра сем волатах.

VII.

(слайды 14-15)

Мы працягваем падарожжа.

Насустрач нам Доўбня. У якую казку мы трапляем? Казку пра попе і працаўніку яго балды.

«Не, — кажа Доўбня: —
Цяпер мая чарада —
Умовы сам прызначу,
Задам табе, враженок, задачу
Паглядзім, якая ў цябе сіла ».

Так кажа Доўбня чарцянём і задае яму заданне, каб забраць чынш.

А нас ён просіць вырашыць наступнае заданне:

спросціце

 *: (3)

Што азначае лік 3 у гэтай казцы. (3 пстрычкі попу — плата за службу, якую выконваў Доўбня.)

VIII.

(Слайды 16-17)

Цар да акенца — ан на спіцы,
Бачыць б’ецца пеўнік,
Звярнуўшыся на ўсход.

У якую казку мы трапляем? У казку пра залатога пеўнічка. Падыходзіць да канца наша падарожжа і скончым мы яго словамі, якімі заканчваецца казка пра залатога пеўнічка.

Каб даведацца фразу, расстаўце лікі ў парадку ўзрастання!

; 1; ; ; ;

У выніку атрымалася фраза: «Казка хлусня, ды ў ёй намёк!» Што азначае гэтая фраза?

IX. Падвядзенне выніку ўрока.

X. Хатняе заданне.

№635 (г, д, е), №643


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018