Адкрыты ўрок Лік і лічба 0. 1-й клас

  • Старынская Наталля Аляксандраўна, настаўнік пачатковых класаў

мэта:

  • пазнаёміць вучняў з лікам 0 і яго графічнай запісам — лічбай 0;
  • паказаць, што пры адыманні з ліку яго самога, атрымліваецца 0;
  • што пры складанні і адніманні колькасці с 0 атрымліваецца само лік;
  • адпрацоўваць навыкі рахунку ў межах 10; праверыць уменне вырашаць прыклады
    на складанне і адніманне ў межах 10;
  • замацоўваць веданне дзецьмі складу вывучаных лікаў;
  • весці падрыхтоўчую работу да вырашэння задач;

ход урока

1. Арганізацыйны момант.

— Добры дзень! Паглядзіце, колькі да нас прыйшло гасцей. яны хочуць
паглядзець, чаму вы навучыліся за 1 чвэрць. Дык давайце, пакажам, што мы ўжо
ўмеем.
— Якое сёння чысло?
— Якое лік было ўчора? Будзе заўтра?
— А які сёння дзень тыдня? Ўчора? Будзе заўтра?

Малайцы! А хто скажа, як называюцца колькасці, якія стаяць наперадзе колькасці?
Ззаду колькасці?

2. Вусны рахунак.

Дошка аформлена так:

Пакуль мы пачнем працаваць з усім класам, 3 вучня будуць працаваць
індывідуальна каля дошкі:
— адзін вучань будзе працаваць з карткамі «Лато», злучыць карткі ў парадку
змяншэння;
— другі вучань злучыць карткі з лічбамі ў парадку ўзрастання;
— трэці вучань запоўніць хатка «Склад колькасці 7»

1) Дзеці працуюць у дошкі, а мы пачынаем з лічбавым побач.

— Лік ад 0 да 10 у прамым і зваротным парадку;
— Наступныя ліку;
— Папярэднія ліку;
— Суседзі колькасці.

Дзеці працуюць веерамі з лічбамі.

Праверыць працу навучэнцаў каля дошкі.

2) На лікавым промні казачныя героі Бураціна, які крочыць направа і
Чыпаліна, які крочыць налева.

— Папярэдняе лік колькасці 1? (0)
— Наступнае лік колькасці 9? (10)

Паведамленне тэмы ўрока і яго мэтаў.

3) «Лікавыя рамонкі». Складанне і адніманне на 1. (+1, -1)
4)

паравозік цікаўны
Каля лугу праязджаў,
На хвілінку затрымаўся —
Васількоў набраў.

Паглядзіце, хлопцы, пакуль паравозік збіраў васількі, ён страціў усе свае
вагончыкі. Давайце дапаможам яму сабраць іх на сваё месца. Толькі вагончыкі павінны
стаяць кожны на сваім месцы, па парадку, як лікі. Давайце вырашым прыклады, а іх
адказы будзем выбудоўваць ўсе разам. Дзеці шукаюць патрэбныя прыклады і самі выходзяць да
дошцы, збіраючы цягнік.

3-2, 1 + 1, 5-2, 2 + 2, 4 + 1, 3 + 3, 5 + 2, 9-1, 8 + 1.

Калі паравозік збярэцца, на дошцы застануцца 2 перавернутых вагончыку.
ствараецца праблемная сітуацыя. А навошта гэтыя вагончыкі, бо ўсё
лічбы ад 1 да 9 мы ўжо сабралі? (Выслухоўваць здагадкі дзяцей.)

3. Паведамленне тэмы ўрока і яго мэтаў.

— Сапраўды, на гэтых вагонах такія прыклады: 1-1, 10 + 0.
— Давайце вызначым ім месца, і яшчэ раз назавем тэму ўрока і тое, над чым мы з
вамі будзем працаваць на дадзеным уроку.

Лічба накшталт літары О —
Гэта нуль іль нічога.
Круглы нуль такі добранькі,
Але не значыць нічагуткі.

Павярнуць яе ты можаш,
Галавой паставіць ўніз,
Лічба будзе ўсё такой жа,
То праўда, скажы?

4. Гутарка настаўніка: (трохі гісторыі).

— Вось паглядзіце на яго — 0. (настаўнік паказвае картку з лічбай 0)
— Яго называюць нулём ці нолём, і абазначаюць ім «нішто».
— Дадайце нуль да пяці, атрымаецца пяць; адымеце нуль ад шасці, і зноў
атрымаецца шэсць.
— Падумайце, зусім дробязная лічба, без якой лёгка абыйсціся. Але гэта зусім не
так.
— Калі разабрацца, то выйдзе, што нуль — вельмі нават важная персона.
— Як напісаць 10? 100? 1000? 1000000? і г.д., калі яго няма?
— 102, атрымаецца 12
— 1001, атрымаецца 11, а не тое, што трэба. Пакута адно!
— Вось так доўгі час людзі і пакутавалі. Каб лічбы атрымліваліся правільнымі,
каб выйшла менавіта 102 1001, а не 12 і 11, даводзілася іх запісваць на асабліва
разграфлённой дошцы — абак. Там былі клетачкі асобна для адзінак, дзясяткаў,
сотняў і г.д.

— На кожную графу абака клалі гурток з патрэбнай лічбай, а месца нуля пакідалі
пустым. Потым гэта пустое месца сталі накрываць пустым кружком.

Так нарадзіўся наш нуль.

— У памяць аб абак ён так і застаўся падобным на гурток, толькі крыху стаў
выцягнуты, як авал.
— На мове арабаў слова «нуль» мае назву «сифр». Нагадвае вам што-небудзь? (Сифр-лічба.)
— Так ужо атрымалася, што з тых часоў ўсіх яго братоў і сясцёр сталі называць
лічбамі.

Скок ды скок, скок ды скок —
Пакаціўся колобок,
Круглы ды румяны,
Прама на паляну.
Нам колобок намаляваць,
Як нуль у сшыткі напісаць.
Ды толькі нуль ня колобок,
А проста ён пусты гурток.
І значыць лічба гэтая,
Што нічога тут няма,
І звяры з’елі колобок.
Вось што такое
Нуль — гурток.

5. Ліст лічбы 0 на сшыткі.

— Настаўнік выконвае паказ каля дошкі, затым ліст лічбы ў паветры. потым дзеці
выконваюць самастойна ліст лічбы 0 на сваіх рабочых сшытках.
(Старонка 37, № 111.)

6. Праца па падручніку:

(Старонка 64.)

1) — Разгледзьце малюнкі.
— Колькі клубничек на 1 талерцы? (Тры.)
— Які лічбай запішам колькасць клубничек? (3)
— Колькі клубничек на 2 талерцы? (Пяць.)
— Які лічбай запішам колькасць клубничек? (5)
— Колькі клубничек на 3 талерцы? (Нуль.)
Які лічбай запішам колькасць клубничек? (0)

2) — Падрыхтоўчая работа да вырашэння задач.
— Колькі парэчкамі на галінцы? (5)
— Колькі сарвалі? (5)
— Колькі засталося? (0)
— Якім выразам мы можам запісаць: 5-5 = 0.
— Колькі жаб? (3)
— Колькі скокнулі ў ваду? (3)
— Колькі засталося? (0)
— Якім выразам мы можам запісаць: 3-3 = 0.

7. Вынік урока.

8. Займальная матэматыка. (Так як у 1 класе ўрок доўжыцца 35 хвілін,
то 10 хвілін у канцы ўрока мы займаем дзяцей чым-небудзь займальным.)

— У вас на сталах дошчачкі, пластылін.

— Мы зараз будзем ляпіць з вамі лічбы. Кожны выцягне картку з лічбай і
паспрабуе вылепіць яе з пластыліну.
— Пасля таго, як дзеці выляпяць лічбы, можна зрабіць выставу работ. А самае
галоўнае можна ў гульнявой форме порешать з гэтымі карткамі прыклады.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018