Лікавыя і літарныя выразы. 4-ы клас, вучэбна-метадычнага комплексу Гармонія

  • Шастакова Таццяна Анатольеўна, настаўнік пачатковых класаў

тэма: Лікавыя і літарныя выразы.

Мэты ўрока:

  1. Ўвесці тэрмін «літарнае выраз» і
    растлумачыць яго сэнс, удасканальваць
    вылічальныя навыкі, уменне складаць і
    вырашаць раўнанні.
  2. Развіваць мысленне: уменне аналізаваць,
    параўноўваць, абагульняць, групаваць.
  3. Выхоўваць акуратнасць пры працы ў сшыткі,
    ўзаемапавага, пачуццё ўзаемадапамогі.

абсталяванне: карткі да вуснага рахунку,
запісы на дошцы, карткі са словамі літарныя,
Пераменным, падручнік матэматыкі, сшытак на
друкаванай аснове.


ход урока

I. Арганізацыйны момант.

Як прыемна, што пры сустрэчы мы знаёмым і
родных:

— З добрай раніцай! З добрай раніцай! З добрай раніцай!
— гаворым.

Я вам таксама жадаю добрай раніцы, добрага дня.
Хай усё ў вас атрымаецца.


II. Размінка «Бліц — апытанне».

— Заменіце выказванне адным словам:

1) Сума даўжынь бакоў шматкутніка.
(Прастакутнік)

2) Велічыня, змяняецца, напрыклад, у км.
(Адлегласць)

3) Велічыня, вызначаная, з дапамогай вагаў.
(Маса)

4) Любое лік, якое дзеліцца на 2. (Цотныя)

5) Постаць, якая ўтвараецца двума прамянямі. (Кут)

6) Матэматычны выраз з зменнай, у
якім левая частка роўная правай. (Раўнанне)

7) Шлях, які праходзяць за адзінку часу.
(Хуткасць)

8) чатырохвугольніка з прамымі кутамі, у якога
ўсе бакі роўныя. (Квадрат)

9) Вынік дзялення. (Прыватнае)

10) Постаць, мяжа якой — акружнасць. (Круг)

— Актыўна ўключыліся ў працу … (называюцца
імёны рабят). Малайцы! Я думаю, і астатнія

далучацца да ліку гэтых хлопцаў.


III. Вусны рахунак.

(Дзеці запісваюць адказы ў сшытак, адзін вучань
працуе каля дошкі. Адказы напісаныя на картках.
Вучань бярэ картку з лікам (лік
адпавядае адказ), пераварочвае і
прымацоўвае да дошкі (на другім баку кожнай
карткі напісаны літары).

У — Падвоіць лік 210. (420)

Ы — Якое лік паменшылі ў 7 разоў і атрымалі
40? (280)

Р — У колькі разоў 800 больш 80? (10 раз)

А — Чаму роўная 5 частку лічбы 65? (13)

Ж — Знайдзі падзельнае, калі дзельнік 6, прыватнае 5,
рэшту 2. (32)

Е — Колькі хвілін у 5 ч? (300 мін)

Н — Колькі ўсяго сотняў у ліку 29 108? (291с)

І — Знайдзі плошча ўчастка квадратнай формы,
калі бок роўная 90м? (8100м?)

Я — Палку даўжынёй 8м распілавалі на часткі, па 1м
кожная. Колькі надрэзаў зрабілі?


IV. Паведамленне тэмы ўрока.

На дошцы з’явілася слова ВЫРАЗЫ.

— Як вы думаеце, чаму будзе прысвечаны урок? (Мы
будзем працаваць з рознымі відамі выразаў,
напэўна даведаемся нешта новае пра іх.)


V. Праца па тэме ўрока.

На дошцы: 38 • (457 + 24) — 10246

625: х = 5

а • 2

457 • 38 + 38 • 24 — 10246

5 • у — 1

375 — х = 481

— Назавіце адным словам, што вы бачыце на дошцы?
(Выразы)

— На якія групы вы б падзялілі дадзеныя
выразы? (3 групы)

1) Першая група — лікавыя выразы:

38 • (457 + 24) — 10246

457 • 38 + 38 • 24 — 10246

— Ці можна сцвярджаць, што значэнні выразаў
аднолькавыя? Як атрымалі другое выраз з
першага? (Значэнні выразаў аднолькавыя.
Выкарыстоўвалі законы множання:

а) размеркавальны закон множання
адносна складання а • (у + с) = а • у + а • з

б) Перамяшчальная а • у = у • а)

— Раз значэння выразаў аднолькавыя, ці варта
знаходзіць значэнне першага і другога выразы?
Значэнне якога выразы вы прапануеце знайсці?
(1)

(Заданне выконваецца з каментаваннем у
дошкі: 1 вучань паказвае парадак дзеянняў, 2
выконвае складанне слупком, 3 — множанне
слупком, 4 — адніманне слупок.)

1) 457 + 24 = 481 2) 481 • 38 = 18278 3) 18278 — 10246 = 8032

2) Другая група — ўраўненні:

625: х = 5 375 — х = 481

— Што такое раўнанне? (Раўнанне — гэта
роўнасць з невядомым.)

— Што значыць вырашыць раўнанне? (Вырашыць
раўнанне — гэта значыць знайсці такі лік,
якое трэба запісаць замест літары, каб
атрымаць дакладнае лікавае роўнасць.)

— Як называецца дадзены лік? (Дадзенае лік
называецца коранем ўраўненні.)

— Паглядзіце ўважліва на ўраўненні. што вы
заўважылі? (Другое раўнанне мы вырашыць не можам,
так як значэнне рознасці не можа быць больш
памяншаемага.)

— Сапраўды, мы пакуль не ўмеем вырашаць такія
ўраўненні, але ў старэйшых класах вы навучыцеся
вырашаць і такія ўраўненні таксама.

(На дошцы раўнанне вырашае адзін вучань з
тлумачэннем, а астатнія ў сшыткі.)

625: х = 5

х = 625: 5

х = 125

625: 125 = 5

5 = 5


VI. Знаёмства з новым матэрыялам.

3) Трэцяя група:

а • 2

5 • у — 1

— Як вы думаеце, называюцца гэтыя выразы?

(На дошцы з’яўляецца картка са словам
літарных)

— Ці можна знайсці значэнне дадзеных выразаў?

(Іх значэнне можна вылічыць толькі ў тым
выпадку, калі замяніць літару лікам.)

— Прапануйце любы лік.

У сшытку афармляецца запіс:

калі а = 5, то а • 2 = 5 • 2 = 10 (На дошцы запіс
афармляе настаўнік.)

калі а = 9, то а • 2 = 9 • 2 = 18 (спрабуе аформіць
запіс вучань.)

калі ў = 12, то 5 • у — 1 = 5 • 12 -1 = 59

калі ў = 2, то 5 • у — 1 = 5 • 2 — 1 = 9

— Значэнне выразы змяняецца ў залежнасці ад
значэння літары. Таму ў матэматыцы гэтую літару
называюць зменнай. (На дошцы з’яўляецца
картка са словам пераменным.)


VII. Замацаванне.

1. Сшытак на друкаванай аснове — с.32 № 77 —
самастойная праца.

праверка: адзін называе адказы, астатнія,
калі згодныя — кажуць ТАК.

Падручнік — с.195 № 498

а • 8

S = 14 • 8 = 112 (гл?)


VIII. Вынік урока. Рэфлексія.

— З якімі выразамі мы сёння
пазнаёміліся на ўроку?

На дошцы:

у • 4 + у • 8280 • 2 — х = 350
с • 101з: 5 + 160
а • 15 + 465: а
(170 + 10): х = 2096: 16 • 13 — 78
308 • х = 1232260 • 3 — 390

— Знайдзіце літарныя выразы. (Каля дошкі
працуюць два вучня, астатнія правяраюць.)

— Як называецца літара ў такіх выразах?

(Ацэньваецца праца дзяцей на ўроку.)


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018