vso-mon
літаратура

План-канспект урока геаметрыі ў 7-м класе

  • Мухометзянова Галіна Генадзьеўна, настаўнік матэматыкі

клас: 7 клас

Характарыстыка класа: 25 вучняў; 7 вучняў
маюць добрыя матэматычныя здольнасці, 14
вучняў маюць сярэднія матэматычныя
здольнасці, 4 вучня маюць нізкія
матэматычныя здольнасці. Узрост: 1998 г. — 11 ч .;
1997 г. — 14 ч. Склад сем’яў: шматдзетныя — 1,
няпоўныя сем’і — 9; дзеці, якія знаходзяцца на апецы — 1,
малазабяспечаныя — 7, адзіныя дзеці ў сям’і
— 7. Адукацыйны ўзровень бацькоў: вышэйшая
адукацыя — 5 чалавек, сярэдне — спецыяльную —
20 чалавек, сярэднюю — 16 чалавек. сацыяльны склад
бацькоў: служачыя — 16 чалавек, інтэлігенцыя —
3 чалавекі, рабочыя — 17 чалавек, не працуюць — 5
чалавек. Стан здароўя навучэнцаў: маюць
хранічныя захворванні — 2 вучня, парушаны
зрок — 9 чалавек.

праграма:

1. Зборнік нарматыўных дакументаў матэматыка.
Федэральны кампанент дзяржаўнага
стандарту. Федэральны базісны навучальны план і
прыкладныя навучальны планы. Э.Д.Днепров,
А.Г.Аркадьев. М. «Дрофа», 2008 г.

2. Праграмы агульнаадукацыйных устаноў.
Геометрия.7-9 класы. Масква. «Навука і тэхніка», 2010 г.

падручнік: Л.С.Атанасян і інш. Геаметрыя 7-9.
Падручнік: М., «Навука і тэхніка», 2009 г.

Раздзел: кіраўнік I. Пачатковыя геаметрычныя
звесткі.

Колькасць гадзін у тыдзень — 2 гадзіны, год
68 гадзін.

Тэма ўрока: Перпендыкулярныя прамыя.

Тып урока: Вывучэнне новага матэрыялу.

мэты: Ўвесці вызначэнне перпендыкулярных
прамых, перпендыкулярных адрэзкаў; разгледзець
ўласцівасць перпендыкулярных прамых.

Адукацыйныя задачы:

— паўтарыць паняцце перпендыкулярныя прамыя;

— разгледзець ўласцівасць перпендыкулярных
прамых;

— удасканальваць у вучняў уменне вырашаць
задачы.

Якія развіваюць задачы:

— развіваць навыкі пабудовы геаметрычных
фігур;

— ажыццяўляць пошук ведаў з дапамогай
калектыўнай формы навучання, г.зн. працы
вучняў у парах зменнага складу;

— развіваць лагічнае мысленне;
прайграваць вывучаную інфармацыю, разважаць
і абагульняць, працуючы ў парах.

Выхаваўчыя задачы:

— фарміраванне ў вучняў пазнавальнага
цікавасці да матэматыкі;

— выхаванне такіх якасцей характару, як
уменне правільна арганізоўваць свой
самастойная праца, несці адказнасць за
працу свайго суседа;

— выхаванне праз змест вучэбнага
матэрыялу ўмення працаваць у калектыве,
супрацоўнічаць як падчас працы, так і падчас
праверкі яе вынікаў.

абсталяванне:

— дыдактычная дошка, плакаты, табліца
(Запісваюцца дадзеныя), карткі з заданнем.

Выкарыстоўваюцца лічбавыя адукацыйныя
рэсурсы:
малюнак 1; малюнак 2; малюнак 3.


I. Арганізацыйны момант

Паведаміць тэму ўрока, сфармуляваць мэты ўрока.
Прапануецца навучэнцам размеркавацца на пары
для працы. Хатняе заданне: п.12. № 66, 68.


II. Ўвядзенне ў веданне

Тэхналогія вядзення ўрока: актывізацыя
разумовай дзейнасці вучняў на ўроках
матэматыкі сродкамі развіваючага навучання.

1. Вусная работа.

— Але для пачатку нам трэба ўспомніць некаторыя
геаметрычныя фігуры. Паглядзіце і скажыце,
якія геаметрычныя фігуры намаляваныя? якімі
асаблівасцямі валодаюць гэтыя фігуры? (Малюнак 1)

Якія геаметрычныя фігуры
намаляваныя?

2. Гістарычная даведка.

— Вывучаючы геаметрычныя фігуры, вы ўжо не раз
сустракаліся з перпендыкулярнымі прамымі.
Напрыклад, сумежныя бакі прамавугольніка
перпендыкулярныя. Як пераканацца ў тым, што дзве
лініі (прамыя) перпендыкулярныя? Са старажытных часоў
будаўнікі правяралі перпэндыкулярнасьць сцены
падставы дома з дапамогай адвеса, гэта значыць грузіка
на вяроўцы. Адсюль і пайшла назва
перпендыкуляра: лацінскае «перпендикулярис»
азначае «стромай». каб пабудаваць
перпендыкуляр да прамой, дастаткова пабудаваць
прамы кут. Гэта вы ўмееце рабіць з дапамогу
чертежной трыкутніка і з дапамогай
транспарціра.


III. Пошук веды. (Калектыўная
дзейнасць)

ўжываем калектыўную форму навучання.
Настаўнік назірае за працай пар, кансультуе,
правярае і ацэньвае вынікі працы першых
пар. Сумесная праца пары сканчаецца. яе
ўдзельнікі знаходзяць новых партнёраў, абменьваючыся
заданнямі.

— прамыя CD і MN перасякаюцца і ўтвараюць 4
прамых кута (малюнак 2). Такія прамыя называюцца
перпендыкулярнымі. У матэматыцы слова
«Перпендыкулярныя» абазначаюць знакам «». пункт
падручніка 12.

перпендыкулярныя прамыя

— Даказаць ўласцівасць перпендыкулярных прамых.
Пункт падручніка 12.

— З дапамогай якіх чарцёжных інструментаў будуюць
перпендыкулярныя прамыя? Пункт падручніка 12, мал. 44.


IV. прайграванне

ўжываем методыку, заснаваную на прынцыпе
развіцця матэматычных здольнасцяў

(Дыферэнцыяцыя).

— Выканаць практычнае заданне № 57. Узровень А.

— Вырашыць задачу № 69 (адзін вучань працуе ў
дошкі, остальные- ў сшытках). Ўзровень А, Б, С.

V. Падвядзенне вынікаў

Якія прамыя называюць перпендыкулярнымі?
Якія адрэзкі і якія прамяні называюць
перпендыкулярнымі? З дапамогай якіх чарцёжных
інструментаў будуюць перпендыкулярныя прамыя?

VI. Пры наяўнасці часу вырашыць вусныя
задачы

(Малюнак 3)


вусныя задачы
  1. прамыя CM і MP перасякаюцца ў кропцы
    K. кут CKP роўны 90°. Знайдзіце
    астатнія тры кута, якія ўтварыліся пры
    скрыжаванні CE і MP.
  2. прамыя CM і OE перасякаюцца ў кропцы
    K. Адзін з кутоў, якія ўтварыліся пры
    скрыжаванні — прамой. Ці ўтварыўся пры гэтым
    хоць бы адзін не прамы кут?
  3. прамыя AB і OC перасякаюцца ў кропцы
    M. Адзін з кутоў, якія ўтварыліся пры
    скрыжаванні — не прамы. Ці ўтварыўся пры гэтым
    хоць бы адзін прамы кут?

дадатак 1

дадатак 2

дадатак 3





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *