Урок рытмікі. 5-ы клас. Метроритм

  • Шастакова Святлана Анатольеўна, намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце

Асноўная мэта прадмета рытмікі — развіццё ў вучняў музычнасці, пачуцці
рытму, творчай актыўнасці і фантазіі.

задачы:

  • ўмацаванне агульнафізічнай стану навучэнцаў;
  • развіццё рухальных функцый, каардынацыі
    рухаў;
  • развіццё творчых здольнасцяў, фантазіі;
  • выпраўленне некаторых фізічных недахопаў
    (Плоскаступнёвасць, павялічаны прагін у
    паяснічным аддзеле, гарбаватасць).

Змест курса рытміка мае
некалькі раздзелаў:

  • Элементы музычнай граматы;
  • Практыкаванні на развіцця цела «Размінка»;
  • Практыкаванні на розныя віды бегу, кроку,
    скачкоў;
  • Сюжэтна-вобразную драматызацыі;
  • Танцавальныя элементы. Танец.

У пачатку курса падобна вывучаецца тры першыя
падзелу на простых рухах, а затым,
вяртаючыся да гэтых жа раздзелах, плануюцца
больш складаныя практыкаванні, у больш хуткім тэмпе,
уключаючы элементы з астатніх частак. усе
навучанне праходзіць па спіралі. прапанаваны ўрок
сумяшчае 2 раздзела: музычная грамата і
практыкаванні для развіцця цела «Размінка».
Разлічаны ён на сярэдні ўзровень навучэнцаў. такі
ўрок можна праводзіць на любым годзе навучання, бо
ён абапіраецца на некаторыя паняцці і навыкі,
якія навучэнцы атрымалі на іншых ўроках у
школе. Такія ўрокі, як правіла, станоўча
ўплываюць на памяць, увагу, слых дзіцяці,
эмацыйны стан. навучэнцы осознано
вучацца валодаць сваім целам. выкарыстанне
гульнявой формы на ўроку спрыяе падтрыманне
цікавасці да прадмета

Тып урока: комплексны ўрок з
вывучэннем новага матэрыялу

мэты:

  • знаёмства з паняццем «метроритм»
  • ўсведамленне рытмічнай выразнасці музыкі
  • трэніроўка пачуцці рытму

абсталяванне: магнітафон.

Музычнае суправаджэнне для
«Размінкі»:
любы музычны матэрыял з
памерам 2/4

ХОД УРОКА

I. Уводная частка. арганізацыйны
момант.

— Паклон.
— Агучванне тэмы ўрока.

II. Практыкаванні на выпрацоўку і
удасканаленне рухальных навыкаў.
Комплекс «Размінка»
(дадатак
1
)

— Выкананне размінкі
— Адпрацоўка недакладнасцяў у рухах, у становішчы
рук і ног.
— Паўторнае выкананне.

III. Знаёмства з паняццем «метроритм»

метр — грэцкае паходжанне (азначае
«Мера»). Метр — бесперапыннае чаргаванне
моцных і слабых доляй. услухоўваючыся ў
музычны твор, мы адчуваем
роўнасьць. Гэта нагадвае, жыццёвыя
працэсы ў арганізме чалавека (сэрцабіцце,
дыханне).
рытм — чаргаванне гукаў рознай
працягласці ў іх паслядоўнасці,
якія ўтвараюць рытмічны малюнак. Рытм — адзін з
асноўных элементаў выразнасці мелодыі.
Любое недакладнае выкананне рытмічнага малюнка
прыводзіць да скажэння самой мелодыі. Метр і рытм
непарыўна ўзаемазвязаны — паняццем метроритм.

Отгадайте загадку:

Каб не зблытаць польку з маршам
Або з вальсам, напрыклад,
Абавязкова на варце
Тут заўсёды варта …

Адказ: Памер

Праца з метроритмом пачынаецца з вызначэння
памераў музычных твораў.

Возьмем простыя музычныя памеры: 2/4; 3/4.

Праслухоўвання музычных прыкладаў. У
якасці прыкладаў можна ўзяць невялікія п’ескі з
ярка выяўленым музычным памерам. (для
памеру 2/4.
«Аннушка» — чэская народная песня, «Полька»;
для памеру 3/4 спакойны, мерны вальс.)

Музычны памер 2/4характэрны
для полькі — лёгкага рухомага танца
.

Мае адну моцную долю, адну слабую. вобразнае
тлумачэнне і паказ дырыжорскім жэсту: моцная
доля-зямля (рукі ўніз), слабая — неба (рукі ўверх).
На моцную долю бавоўна перад грудзьмі, слабыя долі
— палец аб палец. Падзяліць на 2 паловы: 1 —
моцныя долі, 2 — слабыя (выкарыстоўваць воплескі,
прытопяць, скачкі).

Музычны памер 3/4характэрны
для вальса — плаўны, хупавы, элегантны танец
.

Мае адну моцную долю, дзве слабых. вобразнае
тлумачэнне і паказ дырыжорскім жэсту: моцная
доля — зямля (рукі ўніз), 1 слабая доля — роўнае
поле (рукі ў бок), 2 слабая доля — неба (рукі
ўверх). Воплескі перад грудзьмі на моцную долю, палец
аб палец на 2 слабыя долі. Падзяліць на 3 каманды: 1
каманда — моцныя долі, 2 каманда — 1 слабая доля,
3 каманда — 2 слабая доля. Выкарыстоўваць: воплескі,
прытопяць, скачкі.
Можна дзяліць: вучні і настаўнік (моцныя, слабыя
долі) для 2/4, 3/4.

перапынак (Гульня «Баба сеяла гарох» — дадатак 2)

Змест гульні: пастарацца
«Прачытаць» ў руху. Руху павінны быць не
адвольнымі, а абапірацца на яго рытмічную
аснову. Характар ​​руху падказваюць
тэкстам.

IV. Прыёмы работы над рытмічнымі
малюнкамі

1. Даведвацца знаёмыя песні па рытмічнай
малюнку, выкананага без музычнага
суправаджэння.
2. прахроп рытмічны малюнак у крузе па
чэргі (кожнаму дастаецца нейкая працягласць
адпаведна паслядоўнасці іх
чаргавання ў мелодыі).
3. Прайсці крокамі знаёмы рытмічны малюнак
з частковым выключэннем музычнага
суправаджэння (праспяваць мелодыю пра сябе).
4. Ужываць прыём «рэха». настаўнік прохлопывает
прыдуманы рытм, а ўсе разам ці па адным яго
паўтараюць. Можна, напрыклад, найграць мелодыю.

5. прахроп рытмічны малюнак, прайсці яго
крокамі без дырыжыравання, затым (па-магчымасці)
з дырыжыраваннем.

V. Падвядзенне выніку ўрока

— Што мы даведаліся новага?
— Што такое метроритм?

Навучэнцы самастойна выстаўляюць адзнакі
за сваю працу.

Хатнія заданне: прыдумаць
рытмічны малюнак і выканаць яго з дапамогай
розных рухаў. Для больш слабых вучняў
можна прапанаваць проста рытмічны малюнак,
выкананы воплескамі.

Выкарыстаная літаратура:

1. Праграма «рытмікі і бальныя танцы» для
пачатковай і сярэдняй школы. 1998.
2. И.В.Лифиц «Рытміку» вучэбны дапаможнік.
Выдавецкі цэнтр «Акадэмія» 1999.
3. Т.А.Затямина. Музычная рытміка Масква
«Глобус» 2009.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018