Віды выказніка і спосабы яго выражэння. 8-ы клас

  • Гусева Алена Вячаславаўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры

мэта:

Стварэнне ўмоў для:

  • Развіцця лінгвістычнай кампетэнцыі праз
    уменне аналізаваць тэкст, будаваць вуснае
    звязнае выказванне па тэме «Віды выказнікам і
    спосабы яго выражэння «;
  • Развіццё камунікатыўнай кампетэнцыі на аснове
    тэхналогіі навучання ў супрацоўніцтве;
  • Выхавання эстэтычных пачуццяў і эмацыянальнай
    сферы асобы.

ход урока

прэзентацыя

слайд 1

1. ОНУ

Добры дзень, хлопцы. Я вельмі рада вас бачыць.
Жадаю вам і сабе добрага настрою на ўроку.
спадзяюся,

Вы знаходзіцеся ў групах па пяць чалавек. У
кожнага з вас ёсць працоўны ліст. Падпішыце яго.
Мы будзем выкарыстоўваць яго ў якасці працоўнай
сшыткі. Да лістам прымацаваныя нумары. яны патрэбныя
будуць нам для працы. На ўроку нам спатрэбіцца
падручнік рускай мовы, ручка, аловак, дзённік.

2. Актуалізацыя ведаў.

слайд 2

Перад вамі некалькі выказванняў. Прачытайце.
Падумайце, што іх аб’ядноўвае? паспрабуйце
інтанацыйна вылучыць ключавыя словы.

1. Восень — гэта час года, адразу пасля якога
пачынаецца чаканне вясны.
2. Зіма — гравюра, вясна — акварэль, лета —
жывапіс алейнымі фарбамі, а восень — мазаіка
з усіх часоў года.
3. Увесну сэрца памыляецца, а восенню падводзіць
вынікі.
4. Восень халодная, гідкая, дажджлівае, ветранае …
Але яна становіцца цёплай і ўтульнай, калі ты ў ёй
не адзін.

— Хлопцы, што вы ведаеце аб граматычнай аснове
прапановы?
— Вылучыце граматычныя асновы ў дадзеных
прапановах.

3. мэтапакладання.

Хлопцы, ці ва ўсіх прапановах вы без
цяжкасцяў пазначылі граматычную аснову
ці дзе-то паўсталі сумневы? … А чаму? (Не
заўсёды выказнік выказана дзеясловам).

— Што вы ведаеце пра выказнік? На працоўным аркушы ёсць
шкала, якая нагадвае градуснік. Заштрихуйте частка
градусніка, прадставіўшы, што гэта вашы веды па
дадзенай тэме.

Як вы думаеце, чаму будзе прысвечаны наш урок?
(Выказнік)

слайд 3

— Наша задача — правесці невялікае
даследаванне з мэтай выяўлення граматычных
асаблівасцяў выказніка.
— А для чаго, па-вашаму, нам патрэбныя гэтыя веды? ….
(Для ўдасканалення вашай гаворкі).
Такім чынам, тэма
ўрока: «Віды выказніка і спосабы яго
выразы «

4. Вывучэнне новага.

слайд 4

Перад вамі адпаведная схема. Як бачыце,
яна пустая. Нам неабходна яе запоўніць
тэарэтычнымі звесткамі. Праца ў групах, на
мой погляд, дапаможа нам гэта ажыццявіць. У
кожнага з вас ёсць стыкер з нумарам. гэта нумар
пытання, над якім вы будзеце працаваць. У кожнай
групе 5 чалавек і столькі ж пытанняў па тэме.

слайд 5

  1. Што пазначае выказнік? (Стар. 132)
  2. Якія віды выказнікам існуюць? (Стр.132)
  3. Якія асаблівасці простага дзеяслоўнага
    выказніка? (Стр.133)
  4. У чым адрозненне састаўнога дзеяслоўнага
    выказніка? (Стр.133)
  5. Якія асаблівасці складовага імяннога
    выказніка?

Прапаную звярнуцца да «інтэлектуальнаму
дапаможнік? «. Што я маю на ўвазе? (Падручнік)
параграф 17, стр.132-136.

На працягу 5 мін. кожны з вас апускаецца ў
тэарэтычны матэрыял, каб знайсці адказ на
пастаўленае пытанне. У працоўных лістах вы
ўяўляеце схему-апору па які вывучаецца пытанні.

Я буду выступаць у ролі вашага памочніка.

Гэты этап працы завершаны. Кожны з вас стаў
свайго роду экспертам у сваім пытанні. прапаную
арганізаваць «Сустрэчу экспертаў» Ваша мэта:
параўнаць схемы- апоры, абмеркаваць і выбраць
аптымальны варыянт падання інфармацыі.
Час — тры хвіліны.

Я зноў ваш памочнік, кансультант. ….

Час скончыўся. Экспертам неабходна сабрацца
у першапачатковыя групы для наступнага этапу
працы.

Наступіў этап ўзаеманавучання. абмяняў
набытымі ведамі аб усіх асаблівасцях
выказніка так, каб было зразумела кожнаму.
Задача ясная?

У сваіх працоўных лістах вы можаце зрабіць
дадатковыя запісу.

!!!!! падчас працы груп прымацаваць
дадатковыя стыкеры навучэнцам, якія будуць
адказваць …

5. Микроитог.

А цяпер падвядзем вынікі. Вернемся да схемы. слайд
6

Адказаць трэба будзе тым, у каго апынуўся
прымацаваны да крэсла каляровы стыкер. паглядзіце,
каму з вас ўсміхнулася поспех.

  1. Што пазначае выказнік? слайд 7
  2. Якія віды выказнікам існуюць? слайд 8
  3. Якія асаблівасці простага дзеяслоўнага
    выказніка? слайд 9
  4. У чым адрозненне састаўнога дзеяслоўнага
    выказніка? слайд 10
  5. Якія асаблівасці складовага імяннога
    выказніка? слайд 11

6. Замацаванне.

Нагадаеце, якой тэме былі прысвечаны
выказванні, з якімі мы працавалі ў пачатку
ўрока.

Прапаную вам паэтычны тэкст на гэтую тэму. слайд
12

— Перад вамі верш невядомага аўтара.
Дазвольце мне яго прачытаць. паслухайце і
падумайце, якое настрой лірычнага героя?
Ці супадае яно з вашым успрыманнем восені?

Залатая восень! — кажуць паэты.
Я хутчэй іржавай назаву яе.
Хай мяне пагардай ўзнагародзяць эстэты,
Але, на жаль, такое ўражанне ў мяне …

Бачу я паўсюль золь, дождж і лужыны,
Асобы незадаволеных, згорбленых людзей.
Траціна з іх чхае, голас іх прастуджаны
(Семдзесят працэнтаў — жанчын і дзяцей!).

Восень — гэта нуда … І цямнее рана:
У пяць ужо ноч настала, цела хоча спаць,
Цела пакідае мяккасці канапы,
Да чорта тэлевізар — крокам марш у ложак!

Быў бы я мядзведзем, я б не ведаў клопату —
Дрыхнуў б у бярлозе мірна да вясны,
І да васьмі не імчаўся б рыссю на працу,
Спаў бы толькі і бачыў ружовыя сны.

Нагадваю пытанне: якое настрой
лірычнага героя? Ці супадае яно з вашым
успрыманнем восені?

— У вершы ёсць радкі: «Хай мяне
пагардай ўзнагародзяць эстэты «. хто такія
«Эстэты»? І чаму лірычны герой думае, што
яны «ўзнагародзяць яго пагардай»?

Эстэты (древнегреч. «Які адчувае») —
прыхільнік мастацтва, знаток вытанчанага.

Ці спадабалася вам верш?

— Ўспомніце паэтычныя радкі, дзе тэма восені
гучыць па-іншаму.

Але вернемся да зыходнага тэксту.

— Як можна суаднесці гэты паэтычны тэкст з
тым моўным матэрыялам, які мы даследавалі?
— Прывядзіце прыклады простага дзеяслоўнага,
састаўнога дзеяслоўнага і састаўнога імяннога
выказнікам.

Якая іх ролю ў тэксце?

Ёсць такое выказванне «Сказуемое- гэта
рэйкі, па якіх рухаецца думка «Як вы яго
разумееце?

7. Дамашняе заданне: напішыце
невялікае сачыненне-разважанне на
лінгвістычную тэму: «Выказнік — гэта рэйкі,
па якіх рухаецца думка »

Вернемся да шкале ведаў. запоўніце яе
настолькі, наколькі глыбей сталі вашыя веды па
тэме «Выказнік і спосабы яго выражэння»

Дадатак.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018